Českou filmovou komedii Světáci natočil režisér Zdeněk Podskalský podle původního námětu a scénáře Vratislava Blažka. Je to bujný a současně i trochu nostalgický příběh tří venkovských fasádníků, jejichž snem bylo prožít alespoň jednu noc ve víru velkoměsta. Na splnění tohoto snu věnovali nejen velké finanční prostředky, ale ve snaze, aby na nich nikdo nepoznal jejich zcela nesvětácké povolání a prostý venkovský původ, vyvinuli nesmírné úsilí k získání aspoň povrchního nátěru vybraného chování a vzdělanosti. Tento pygmalionovský motiv autoři filmu rozvedli ve zcela nezvyklé šíři a nechali vyústit v mumraj vtipných nápadů, slovní i situační komiky. Trojice světáků (J. Sovák, V. Brodský, J. Libíček), které společenské výchově vyučuje kustod Dvorský (O. Nový), doplněná trojicí lehkých slečen (J. Jirásková, J. Bohdalová, I. Janžurová), z nichž se stará kuplířka (J. Šejbalová) snaží udělat opravdové dámy, dovolila naplno rozvinout bohatou škálu komediálního umění, které ani po letech neztratilo nic ze své účinnosti. (Česká televize)

Disease

Konečně jsem překonal ten odpor k hudebním momentům a mohl docenit genialitu téhle komedie. Tak vynikající dia(multi)logy aby pohledal. ()

cmenda

Tenhle film vážně zbožňuji a to mi většina těch Československých komedií a jiných komunistických píčovin , leze dost na nervy . ()

kebom

Dialógy sú brilantné, réžia o čosi slabšia (biely taxík, do ktorého chlápkovia na začiatku filmu nasadajú je pri ich vystupovaní akosi čierny...). Od plného bodového hodnotenia ma odradilo to spievanie, ktoré nemám vo filmoch rád... ()

ekomo

To byl zas jednou počin. Naprosto skvělá veselá komedie plná rozkošného, pro dnešního diváka již ztraceného humoru, jiskřicí vtipem a šarmem. Opravdová česká klasika. ()

Charon11

Tohle je prostě klasika a herecký koncert. Sešly se tu hvězdy českého filmu a předvádějí svůj komediální talent. Vidět tenhle film znova a znova nemám problém, naopak se na něj těším. ()

Ollie235

Nejvíce mě zaujal výborný scénář a pochopitelně trio Sovák-Brodský-Libíček. Bez ústřední trojice by z vychvalované komedie zbyla jenom šedá myš českého filmu. Ještěže se pánové v takové formě sešli - na jejich herecký koncert se určitě ještě někdy rád podívám znovu. ()

Mikino00

Herecký koncert, kde nejen v hlavních rolích, ale i ve vedlejších excelují herecké osobnosti. Velmi mě potěšila role pro Oldřich Nového, pro něj jako ušitá. ()

mira007

Oldřich Nový dodává prvorepublikový šarm a galantnost třem montážníkům začínající normalizace. politika v tom filmu není ani zbla, proto je nadčasová. ()

EllienPM

Všechny ty figurielní kompozice, nutno nahlížet s určitou kontinuitou, jsem znal osobně, když jsem stál nahý modelem za 7 Kčs na hodinu na ÚMPRUM. Krucinál, neříkej mi nahý v takovýhle podniku. Matko. ()

Garch

Od Bílé paní uběhlo pár let, už tu byli Rusáci a začínala normalizace. Přesto dokázal Zdeněk Podkalský, s famózním hereckým obsazením vybalancovat skvělý kus, kde i Oldřich nový dostal roli důstojnou. SVĚTÁCI jsou jeden z mála geniálních filmů, kdy k dokonalému námětu, zpracování a herectví lze připočíst i takzvaný "Plus Menzelova Rozmarného léta." -  Pokud film známe, jako že známe ;-), můžeme si ho užít i jako prostou  audiostopu, třeba v autě na cestách. Co věta, to do kamene tesat. ()

aLPaC

Nemůžu říct, že nejlepší, protože to je těžké říct, ale určitě jedna z TOP5 českých komedií/filmů. Nezapomenutelné hlášky, fantastické mužské i ženské herecké trio a do toho skvělý Oldřich Nový. Film, který nikdy nezestárne a u kterého se budete smát, ať už je vám 20 nebo 80. ()

bobstock

Komedie době poplatné bohuže i bohudík. S hereckým ansáblem, který se už nebude nikdy opakovat, se mnoha generacím zařezaly do kůže hlášky jihočeských dělňasů hrající nóbl pány do té nejvyšší reprezentace. Správný socialistický človíček drží hubu a krok, neplete se do vyšší společnosti a už vůbec ne do politických řečí. Hlavně, aby v té maltě nebylo moc vody, to je to oč tu běží a onehdá jsem si toho všimnul. Srandovní je Podskalského dvousečná zbraň a tak si každý může najít v době zapínání bolševického opasku viz. téměř hitlerovská přednáška o lešení, tu a tam i  hořkou notu odcházející západní svobody, kterou tam zosobňují intelektuální témata včetně Brodského UFO, šalantní kabrňák Olda Nový z první republiky a nejluxusnější podnik v Praze s názvem Diplomat-Grill. Jak to mohli vůbec soudruzi pustit z promítačky. 85%  :D ()

Haniczka

Zkoušela jsem si představit, kdo by hrál těch osm hlavních rolí, kdyby se film točil dneska. A pak jsem toho raději nechala, protože je jasné, že tohle už se nikdy nebude opakovat. Díky za to. ()

Ba-jo

Zdeněk Podskalský údajně prohlásil, že k natočení dobré komedie, je potřeba mírně dekadentní společnost. Na konci šedesátých let zřejmě ona mírně dekadentní doba uzrála a mohla tak vzniknout skvělá komedie plná skvělých herců, kteří své nezapomenutelné hlášky a narážky střílejí jako kulky z kalašnikova: s vysokou frekvencí, ve velkém množství a bez zaseknutí přesně na cíl. Viděl jsem tento film již asi 13-krát a pokaždé se bavím stejně, ne-li víc a víc. Skvělá a inteligentní zábava!...a to nejsem vůbec „hysterickej.“ PS: Ačkoliv jsem alergický na slovo kultovní, zde bych ho neváhal použít. Nejen kvůli zlidovění mnoha hlášek, ale stává se snad i u jiných filmů, že se sebere šestice lidí, oblékne do gala, naučí scénář slovo od slova a vyrazí na intelektuální diskuzi do nějakého hogo-fogo podniku? ()

Zemřela herečka Jana Andresíková

Zemřela herečka Jana Andresíková