Českou filmovou komedii Světáci natočil režisér Zdeněk Podskalský podle původního námětu a scénáře Vratislava Blažka. Je to bujný a současně i trochu nostalgický příběh tří venkovských fasádníků, jejichž snem bylo prožít alespoň jednu noc ve víru velkoměsta. Na splnění tohoto snu věnovali nejen velké finanční prostředky, ale ve snaze, aby na nich nikdo nepoznal jejich zcela nesvětácké povolání a prostý venkovský původ, vyvinuli nesmírné úsilí k získání aspoň povrchního nátěru vybraného chování a vzdělanosti. Tento pygmalionovský motiv autoři filmu rozvedli ve zcela nezvyklé šíři a nechali vyústit v mumraj vtipných nápadů, slovní i situační komiky. Trojice světáků (J. Sovák, V. Brodský, J. Libíček), které společenské výchově vyučuje kustod Dvorský (O. Nový), doplněná trojicí lehkých slečen (J. Jirásková, J. Bohdalová, I. Janžurová), z nichž se stará kuplířka (J. Šejbalová) snaží udělat opravdové dámy, dovolila naplno rozvinout bohatou škálu komediálního umění, které ani po letech neztratilo nic ze své účinnosti. (Česká televize)

Ozzy2

Tak paní Poledňáková, takto má vypadat komedie století. A ani tam nemusel vřískat jediný nevycepovaný fakan. ()

frbulka

Až na to, že jsem to viděla asi na 40krát, protože jsem to vždy pouštěla v poloze ležmo před spaním, nebyl to vůbec špatný zážitek. A protože jsem to vždy ladila znovu a znovu, úvodní znělka se mi docela zaryla do paměti a docela i zalíbila:-). Pro mě tento typ filmů nebude nikdy úplně to pravé ořechové, ale musím přiznat, že takový herecký výkvět, to byla vážně nádhera - skoro by člověk řekl zlatá éra filmových osobností. Výborný Sovák, Brodský, Jirásková, Bohdalová. Scéna u stolu v nóbl podniku, kdy se všichni sešli, mě opravdu pobavila:-). ()

Torgal

Traja murári sa hrajú na gentlemanov a je z toho roztomilá úsmevná záležitosť. Hlavne v úvode je to takmer muzikál (s takou bizarnou vložkou, že ústredné trio otvára ústa do rytmu skladieb spievaných niekým iným), zábavnosť ale neklesá po celú dĺžku filmu. Na zárez medzi najlepšie snímky všetkých čias to v mojich očiach síce nestačí, ale určite to patrí k najvydarenejším českým komédiám. 8/10 ()

Jonatána

Film, který zbožňuju a nenechám si nikdy ujít. Pánové Brodský, Sovák a Libíček s dámami Jiráskovou, Bohdalovou a Janžurovou rozehráli herecký koncert, dirigoval pan Podskalský a zdatně sekundovali další výborní herci. Pět hvězdiček, a to jen proto, že víc jich tady není. ()

bull!nka

Tento film mě svou úplně obyčejnou zápletkou, která by se klidně mohla stát, vždycky dostane a výborně pobaví...vlastně hlavně tím, jak se každý snaží stylizovat do někoho, kým není...prostě realita života ;o) ()

mudvayner

Tolik hereckých osobností v jednom snímku, to nemůže dopadnout zle. Tento film mám opravdu rád, kam se hrabe kdejaký kalifornský trhák... Je to tak příjemně milý film, plný typického českého humoru, skvělých hereckých výkonů, podmanivých písní a groteskních situací, že nelze hodnotit méně než plným počtem. 40 let starý film, který dokáže zahřát na srdci a pohladit po duši způsobem, jakým se to dnešním megafilmům či patetickým pokusům nemůže již nikdy podařit. Tohle je humor dělaný s láskou. ()

FireTight

Opravdu geniální herecký koncert, při kterém nad těmi všemi skvělými jmény vyčnívá pánské trio Sovák, Brodský a Libíček. Tohle je prostě moje nejzamilovanější česk(oslovensk)á komedie všech dob a konkurovat jí může pouze skvělá parodie Limonádový Joe nebo možná Pelíšky. Jde o gejzír inteligentního, čistého a satirického humoru; vždyť už jen ten začátek, kdy se za zvuků písničky "Když Praha za noci zazáří neonem" koukáme na vypnuté Pražské neony..., vám musí být jasné, že tahle Komedie s velkým K se tehdejším pohlavárům moc nelíbila a to nejenom (později) díky Matuškovi, úvodním titulkům nebo spousty narážek na tehdejší režim ("Copak opravdu nenajdete cestu jak napravit neschopnost několika liknavých byrokratů?"), ale také díky faktu, že se lidé mohli rok po tragických událostech roku 1968 v kinech od srdce zasmát. Co zasmát! Prasknout smíchy! ()

BigBang

Česká šedesátková komedie na věčné téma Pygmalionu. Geniální! Nádherná (skoro) labutí píseň p. Nového. ()

Chip89

Cítím se jako naprostý filmový nevzdělanec, že jsem tenhle film viděla až teď. A když jsem na to koukala vůbec jsem neměla pocit, že bych někdy dřív viděla jedinou scénu. A dost se za to stydím, protože je to neuvěřitelně vtipný film. Opravdu výborná komedie s perfektním hereckým obsazením. Takhle jsem se dlouho nenasmála. A ani komunisti nám smysl pro humor neukradli, i když se o to pokoušeli. Ale opravdový záchvat smíchu jsem dostala, když paní Bohdalová říká Janžurové - ,,Sedni si." a Janžurová - ,,Já sedím" Opravdu perfektní.... ()

Nocturno culto

Námět dobrý, místy vtipné momenty ale jako celek mě to nenadchlo..Vtípky Sováka a Libíčka, mezi kterými působí Brodský jako hromosvod jsou perfektní, jenže ženské postavy to, z mého pohledu kazí, nevím proč ale ani jedna baba mi tu nesedí, možná tak Bohdalová ve scéně s epizodním "medvídkem" Menšíkem..to dává bratru 50% ()

Inozuka

Fakt nemám rád filmy se zpěvy, ale Světáci jsou tak geniální, že jim to musí člověk odpustit. Dokonalá souhra ústřední trojice Libíček-Sovák-Brodský, možná i čtveřice - Nový - která nemá chyby a valchuje divákovu bránici od začátku do konce. Scéna v Diplomatu, nákup obleků, bitka s knihovníkem, nácvik a samotná akce v baru... Zároveň se jedná asi o trochu nepřenositelný humor, protože když jsem kdysi pouštěl americkým přátelům s titulkama, zhodnotili Světáky jako nic moc: "Just three rednecks in the city." Což je sice pravda, ale zároveň to takhle jednoduché také není. A ještě jeden postřeh... je to v poslední době asi třetí film, u kterého mi naplno docvaklo, jaký byl pan Sovák kádr a že mezi tuzemskými komediálními herci nemá konkurenci. Kam se hrabe Menšík, to se nedá srovnat! ()

JohnnyKladno

Trojce dobrosrdečných dělníků se rozhodne… Ne, neboj. Děj Světáků tu rozhodně popisovat nebudu. Ani hodnotit to nijak moc nechci, ale neubráním se. Musím přeci zdůraznit jak vtipné to je, nahláškované, úderné, nápadité.. Vlastně si dovedu představit, že někdo šikovný, kdo by tomu hodil současný vizuál, ale nepřehnal to… Raději nic. Nechme klasiku klasikou, ale funguje to na mě i dnes a to nejsem zdaleka fanoušek komediálního žánru. 80% ()

Zemřela herečka Jana Andresíková

Zemřela herečka Jana Andresíková