Českou filmovou komedii Světáci natočil režisér Zdeněk Podskalský podle původního námětu a scénáře Vratislava Blažka. Je to bujný a současně i trochu nostalgický příběh tří venkovských fasádníků, jejichž snem bylo prožít alespoň jednu noc ve víru velkoměsta. Na splnění tohoto snu věnovali nejen velké finanční prostředky, ale ve snaze, aby na nich nikdo nepoznal jejich zcela nesvětácké povolání a prostý venkovský původ, vyvinuli nesmírné úsilí k získání aspoň povrchního nátěru vybraného chování a vzdělanosti. Tento pygmalionovský motiv autoři filmu rozvedli ve zcela nezvyklé šíři a nechali vyústit v mumraj vtipných nápadů, slovní i situační komiky. Trojice světáků (J. Sovák, V. Brodský, J. Libíček), které společenské výchově vyučuje kustod Dvorský (O. Nový), doplněná trojicí lehkých slečen (J. Jirásková, J. Bohdalová, I. Janžurová), z nichž se stará kuplířka (J. Šejbalová) snaží udělat opravdové dámy, dovolila naplno rozvinout bohatou škálu komediálního umění, které ani po letech neztratilo nic ze své účinnosti. (Česká televize)

LuccinyFilmy

Tři fasádníci, ukázkoví to socialističtí lidé, ve skutečnosti touží po tom být alespoň na den pravými buržousty - aneb jak udělat ze zedníků gentlemany. Taková česká variace na Pygmalion se spoustou vtipných scének a dialogů. Akorát ty hudební vsuvky jsem moc nemusela. ()

Hepy13

Výborná komedie o "buranech" v praze, ovšem podaná klasickým, milým a českým humorem. Výkon ústřední pánské trojice je světový. Především pan Libíček exceluje. No a dámské obsazení? To je přímo luxusní. Bohdalku moc nemusím, ale tady hrajou všichni opravdu krásně. Poslední povyražení...to se musí vidět. ()

WinstonS

"Vy jste samá revoluce, a když padne facka, tak jste hysterický! (...) Pánové, když je mezi třema lidma jenom jeden rozumnej, tak nesmí - nesmí! - dojít k hlasování. (...) Dáma může bejt taky pěkná svině viď (...) Já je znám všechny osobně, pane architekte! (...) Já jsem vyrůstala mezi umělci. - Já vím, za sedm korun na hodinu na UMPRUM nahá! (...) Tak tuhle si beru. Tuhle... ta barevně jaksi připomíná jistý vizuálně předmětný kontrapunkt z té známé paranoické kompozice famózního Salvátora Dali. Máte taky takový dojem, madam?" V roce 1969 se česká satirická komedie dotkla svého absolutního vrcholu, od herecké sestavy Libíček. Brodský, Svěrák, Jirásková, Janžurová, Bohdalová snad ani nejde čekat nic jiného. Poslední půlhodinka je naprosto smrtícím elixírem hlášek! Mimochodem, miluji roli Oldřicha Nového, sedí sem jako prdel na hrnec.... ech, chci říci vyloženě znamenitě :-) ()

Vesecký

Co k tomu dodat? Ten film člověk zná zpaměti, ale pobaví se zas a znovu jako při premiéře. Tři venkovští fasádníci v záři neonů... To není film o venkovském buranství, jak se dnes rádo říká těm, co dnes nejsou "IN". To je v překrásné nadsázce satira, která promlouvá ke každému z nás přímo do srdíčka a ještě spíš do mozku: Nikdy se nesnaž, člověče, být tím, kým nejsi. Samozřejmě, jedná se tu o nadsázku, kterou bychom mohli obrátit tím, že bychom naši elitu posadili do nějaké venkovské hospody, a oni se snažili přizpůsobit jejím "parametrům". Vždy na tom bude něco směšného. A kromě toho - film je přece o dvou trojicích, ti pánové dostali dámy, vlastně děvky, které jsou sice z velkoměsta, ale nedopadly o mnoho líp... Vynikající Jiřina Bohdalová s madam Kyrí, to je něco, co utkví člověku navždy. A ovšem Salvádor Dalí, to si taky pamatuju. Celá šestice sehrála výborně; pan Podskalský byl v tomhle mistr (vzpomeňme na Alfonse Karáska), pod scénář podepsán dokonce Jiří Sovák, to jsem zjistil až teď! ()

Pawlisman

Tak konečně jsem ten český zázrak viděl. Několik překvapivých a pěkných hlášek. Fajn. Není to dlouhé a má to spád. Ale, že bych se za břicho popadal a říkal, že to je české top 10, ne-li někde top 3. To určitě ne e. To by byla chyba. 8/10 ()

Atheas

Kam se tento film hrabe na Salvatora Daliho :) Příjemné překvapení k pátečnímu unavenému večírku. Mile člověka snímek pobaví,hezky se u něj pousměje. ()

petikacka

Když chtějí vesničtí burani a fasádníci, zapadnout mezi pražskou smetánku...Kongeniální komedie která prostě nestárne.. .Za mě 100% ()

mh.mail

90% - Po prvním shlédnutí se mi moc nelíbil. Ale již po tom druhém se to změnilo. Vynikající komedie, vynikající herci, vynikající hlášky. ()

JohnFarst

To boli ešte staré dobré časy kedy herci boli Páni herci s velkým "P". Vynikajúca česká komédia - predčí 90% dnešných tzv. komédií. Libíček-Brodský-Sovák sú proste svatá strojica a ten krásny koniec je "marvellous". ()

H4N1CK4

Nene, nejlepší český film o buranech nejsou Homolci, a Slunce, seno už v žádném případě! Tahle komedie o třech vesnických fasádnících, kteří si chtějí alespoň chvíli nepřipadat jako balíci, je bez problému strčí do kapsy! A při scéně, kdy se světáci kultivovaně baví s "dámami" o Dalím, Hynaisovi a Marii Sklodowské "Kurí", umírám smíchy!! ()

RadimFišer

Největší a nejinteligentnější komedie českých dob. Snad ještě aktuálnější v současných časech, kdy si mnozí hrajeme na to co nejsme. Je tak upřímný a sdělující, že jsem se u něj s vervou pobavil. Musel jsem ho sledovat i v bance a nemohl jsem odtrhnout oči od takového kalibru. Tento film si vřele zahrává a v mnohém i převyšuje Včechny dobré rodáky. Spíš bych měl říct, že tento film je takový rodák. A je to předseda vesnice a šéfuje krajskému výboru. Výborně pane Podskalský a parto těch časů. Zde jste mi ukázali, za co stojí češi, když se nestydí. Je to omračující a přímo fantastické. 5 bodů může být snad jenom dodatek. ()

HouseMK

"Když Praha za noci zazáří neonem, není mi pomoci, já volám Pojď, honem! Vrhnu se do saka a bílý košile a s gustem čmeláka jdu mlsat svět!" Čili světácký koncert herců "staré gardy". ()

J R C Pecuchet

Herecký koncert všech zúčastněných. Zdeněk Podskalský dal při natáčení tohoto filmu všem hercům možnost vymýšlet vtipné gagy a doplňovat tak scénář. Např. scéna, ve které Jiřina Bohdalová říká Ivě Janžurové ...SEDNI SI ! ...a ona odpovídá... JÁ SEDÍM....ONA SEDÍ.... Tento film právem patří do Zlaté kolekce české kinematografie !!! ()

kowalski

Když se Sovák představuje u stolu dam a řekne: "Antonín architekt Skopec" tak ležím pod stole. Ale to je defakto u celého filmu. Jak už tu píšou všichni tak film je postaven na dialozích, které jsou výborné a dost jich vznikalo i přímo na place (jako třeba sedíš, sedíme, sedí...) Dialog u stolu na konci filmu nemá obdoby... ()

grerar

Omlouvám ty tři hvězdičky ne úplně dobrou náladou. Nicméně mi Světáci nesedli. Teda jako výkony jistě pěkné, profesionálně odvedené... Ale prostě to nejde, 3*. ()

Chundys

Obrovské krůpěje smíchu! Zažehněte ohně, zatrubte na trubky: Světáci jsou jedineční :-)! Konerzace v nóbl podniku na závěr a pak přesun do domu byli prostě vynikající :D ()

Saur.us

Výborná komedie s výbornými narážkami na režim, nezapomenutelnými hláškami a skvěle lidským herectvím ústřední pánské trojice. ()

zahadum

Medzi všetkými perlami čo sa kedy v bývalom Československu natočili, je táto určite najviac zapísaná v mojom srdci...schválne bez farby aby vynikla NOC....aby vynikol SMOKING...úžasný herecký koncert pánov hercov...dokonalý a priamo na pľaci upravovaný scenár. Sakra to je film !!! ( Nehovor mi sakra na tak nóbl webe !!! ) ()

Zemřela herečka Jana Andresíková

Zemřela herečka Jana Andresíková