Na západní frontě klid

• Německo Im Westen nichts Neues (více)
Německo / USA, 2022, 148 min

Sotva sedmnáctiletý Paul jde za první světové války bojovat na západní frontu. Naverbovat se nechal s nadšením, to se ale v brutální realitě zákopů rychle vytrácí. (Netflix)

Adam94

Film je natočen relativně dobře, hlavně akční scény ty byly pěkně zpracované a užíval jsem si je dostatečně, docela to zabíjí ploché postavy, ke kterým si člověk nevytvoří takový vztah, takže jejich smrt pak není tak emotivní. Myslím, že kdyby se linka s vyjednáváním míru úplně vypustila, tak bych asi dal i 5hvězdiček.  Hlavní problém je, že se to jmenuje Na západní frontě klid, kdyby se to jmenovalo jinak nebyl by to žádný rozdíl. Jenže to by pak asi nepřitáhlo tolik pozornosti. ()

lukas.7

Na zapadni fronte stále dokola  - po dlhej dobe film z 1 Svetovej vojny film je zameraný na frontový boj plný neľútostnej vojny plnej krviprelievania .. Film zo začiatku fajn dostával som sa do deja skvela kamera , strih , efekty , ale  po istom čase som sa zapozeral a hovorím si Hmm celkom fajn vojnový film ale niečo mu stále chyba a stále som hľadal že čo ? Neznáme herecké obsadenie ? Nie tomuto filmu chýbala veľkosť ,výprava ,dej ako je u veľkofilmov ktorý vtiahne a nadchne , film je zameraný hlavne na frontový boj a jeho okolie a k nemu sa viaže príbeh kamarátov ktorý chceli ísť do boja za rodné Nemecko z extra nadšením …. Hudba nemohol som si pomôcť ale po istom čase  tá dramatická hudba mi šla riadne na nervy pripomínalo mi to znelku -  game over ….  Vždy sa hovorí vojna je vždy neľútostná a krutá vždy sa príde o všetko a tento film to ukázal škoda posledných sekúnd ukončenia vojny vojak si mohol povedať že mal som šťastie a prežil som no bohu žiaľ si to pár sekúnd pred koncom nestihol povedať tak ako viacero iných … Od filmu som nič neočakával snažil som sa užiť si vojnovou drámu ktorá ma ničím extra nenadchla ale zase ani nesklamala film hodnotím 6,5/10 … myslím si že Edward Berger celkom zapôsobil na diváka a vedel celkom slušne vytvoriť vojnovú drámu … ()

SimcaJB

Každý určitě zná povinnou četbu základní a střední školy. Protiválečná kniha Na západní frontě klid popisuje osudy těch vojáků, kteří vždy bojují v první linii a jejich pocit z války je ten nejhorší. Kniha je příběhem vojína, který ihned po gymnáziu nastupuje do první linie v první světové a během bojů mu umřou všichni kamarádi a až boje skončí, tak ho válečné soukolí naprosto zničí. Německá kinematografie se této slavné knize věnuje poprvé a protiválečný film, kde čeká smrt na hlavní postavy každou chvilku, vydala na Netflixu. Nebudu porovnávat s verzí s více než 40 let starou, každá má své proti a pro, a tak zhodnotím pouze film z tohoto roku. Je vidět, že Němci dali do filmu každé Euro a díky Švýcarskému režisérovi Edwardovi Bergererovi, která studoval filmařinu v USA, tak natočili velmi povedený film.        Začneme výpravou. Jak se psalo u nás na Kritiky.cz, tak se film natáčel v České republice, a tak v mnoha budovách najdete české scenérie z Prahy, z různých zámků a statků. Jmenovitě třeba v Praze Vlašská 346, Praha-Malá Strana, Thunovská… Pobořany, Postoloprty, zámek Sychrov a další.  České historické památky patří k správným místům, kde by se mohli natáčet filmy z válečných dob. V některých místech je stále zachováno vše, co se postavilo před 100 lety. Nesmíme zapomenout i na to, že je to válečný film, a tak musíme připomenout i zákopy, ve kterých se bojovalo o každý centimetr. Zákopy a život vojáků v první linii je opravdu vylíčen dobře, a to, že německá vojska byla o dost hůře zásobována ne francouzská je taký dost bod, který určitě stojí na nafilmování.   Hlavní postavy filmu (také knihy) zažívají svůj válečný příběh od nástupu na frontu až do jejich smrt. Jak každý postupně umírá v bitvě, tak se hlavní postavy stále více otrkávají, až zůstanou poslední dva, kteří svojí smrtí ukážou nesmyslnost války.  Ale bohužel scénáristé si knihu upravili, aby byla scéna možná jednodušší k natáčení, případně i k pochopení. Nebudu o tom psát, co je všechno jinak, ale bohužel s těmito změnami oproti knize moc nesouhlasím. Film potom vyznívá jinak než by měl.   A jak to je vlastně natočeno? Opravdu realisticky. Maskéři, tvůrci budov, historických vozidel… se věnují každému detailu, aby film co nejrealističtější. Válka je krvavá a smrt čeká opravdu všude a vynálezy z první světové, jako tanky, útoky plynem, plamenomety, jsou těmi nejhoršími prvky, co může vojáka čekat na bojišti.   Nevím, zdali se kniha věnuje také popisování mírové dohody, ale tento prvek, který probíhá ve filmu ve vlaku, určitě nepatří do knihy. Konec války byl podepsán 11.11.1918 v 11:00. Tento čas a tuto hodinu film chápe tak, že generálové chtějí bojovat stále do posledního vojáka, aby si dokázali, že je Německo stále velké.  Filmový konec proto v poslední bitvě ukáže zbytečnost války ještě více, aby lidé ještě lépe pochopili to, že za řadové vojáky, kteří běží pro smrt, zodpovídá velení, které má své myšlenky jinde, než na zdraví a život vojáků.        S hlavní postavou Paule Bäumerem zažijeme celý jeho válečný život. Od narukování po smrt.  Je to jeho příběh. Tragický a nešťastný. Druhým důležitým prvkem ve filmu je o smlouva o míru, která je pro film dopsána záměrně pro lepší vysvětlení příběhu obyčejného vojáka. Ve celém filmu potkáme jenom jednoho slavného herce Daniela Brühla, který si odehraje veškerý standart co má pro Hollywoodského herce. Zbytek herců je pro mě naprosto neznámý. Je to dobře, protože si můžeme dobře prožít válečné utrpení s neznámými herci, které ještě nemáme zaškatulkované z jiných filmů.   Myslím si, že si německý Netflix zaslouží uznání, že vydal takový film. Nebyl sice dokonalý, ale pro válečné utrpení z 1. světové Války, se na snímek musíte podívat. Hodnocení: 80 % () (méně) (více)

Rene.Artois odpad!

Dávám velmi příkré hodnocení, ale prostě nemám rád, když někdo kvůli své exhibici znásilní skvělé umělecké dílo, zvlášť když se jedná o jednu z nejzásadnějších knih mého života. V tomto případě kašlu na sebelepší technickou stránku. ()

Lukinsons-

Střih a záběry jsou moc povedené, to ano. Ale nevýrazný postavy a ne moc vyvedenej casting mladších herců a nefungující chemie mezi nimi, film hodně kazí. Dokonce je tam i pár crigen momentů (snění o kariéře četníka). Až v druhé půlce filmu začínají být některé postavy zajímavé. Každopádně akce a vyzobrazení 1. světové války se povedlo. Scéna, kdy přijede na bojiště tank a objeví se plamenomety, budou určitě v topu válečný akce. ()

Coody

Zajímalo by mne, co tohle má společného s knižní předlohou krom názvu a že se film odehrává za 1. světové války.. Stejnojmený film z roku 1979 je teda 100x lepší. Stačí se podívat a jednu maturitní otázku máte vyřešenou. Tato verze je brak. ()

mdf

Slušná vizuální podívaná z pekla 1.Světové války,plamenomety, tanky přes zákopy,boj na bodáky atd. ()

Honjanmach

S knižní předlohou má film společnou snad jen tu válku. Místy se knižní předloze přibližuje, pak zase vzdaluje. Výborné efekty, skvěle připravené exteriéry. Zákopy a boje v zákopech byly natáčené v Milovicích. Povedený film! ()

Nellaron

Ten vizuál filmu vás dostane. Všetko je prepracované do najmenších detailov. Blato, krv, špina, mokré ponožky, všadeprítomná beznádej. Z filmu je cítiť smrad mŕtvol. Aj vďaka surovému a detailnému spracovaniu si človek uvedomí drsnosť vojny a zároveň mentálny rozklad vojakov, ktorých psychika sa nikdy nemôže vrátiť do normálu. Plusom je fakt, že film je opisovaný vzácne z nemeckej strany. Film nie je len o boji. Dáva priestor pre zobrazovanie vidieka, prírody a obyčajných ľudí. Aj vďaka týmto pasážam naberá film až príliš na časovej dĺžke a skrátenie by mu k dokonalosti len prospelo. V každom prípade ide o veľkolepý zážitok. ()

SandroCZ

Když Remarque napíše celkem dobrej příběh, ale ty si z nějakýho důvodu myslíš že to umíš lépe tak vezmeš část Na západní frontě klid, něco z Cesta zpátky a jak už to dnes bývá část si vymyslíš z gruntu tak pak vznikne podobnej velkofilm jako je tento. Celkem jsem se těšil na tu část kde je výcvik a kaprál Himmelstoss, ne prostě ne proč tam dávat děj kterej tam patří raději tam dáme šilenýho generála co posílá vojáky do útoku za 15 min mír. Netflix točí všelijaký s*ačky ale takhle moc jsem se ještě nezklamal. ()

Priaxxa

„Podle literárního veledíla" mi přijde jako dost silná slova, řekla bych „velmi volně inspirováno“, komentáře vyzdvihující „věrnost“ předloze úplně nechápu. Hodně mi chyběla část, kdy je Paul doma a poznává, že je mimo realitu. Změn je oproti knize víc, jak dějově, tak i co se týče postav – chybí nebo jsou sloučené do jedné, jejich smrt apod. – z hlediska věrnosti předloze asi mým favoritem zůstane (pravda, mírně chaotické) zpracování z 1979. Nicméně i tak je film herecky, hudebně i vizuálně výborný a hrůza války je z něj cítit prakticky každou vteřinu. Atmosféra hutná a depresivní. Válku rozhodně vykresluje na jedničku. Jako válečný film (tento žánr popravdě nepatří mezi mé nej) dobré, jako adaptace skvělého literárního díla nedostatečné. Alespoň jsem si ale osvěžila němčinu. :) ()

dogzila

Chce sa mi zvracať z vojny. Vo svetle udalostí, ktoré sa odohrávajú na Ukraine o to viac. Smutno desivé krásne dielo od Remarka. Pohľad z nemeckej strany je trochu patetický ale s každým empatickým normálnym človekom tento film zatrasie. ()

Scott67 odpad!

Špatný. Remarquea jsem v tom hledal marně a nenašel. Snad jenom scéna se zabitím, marným zachraňováním a litováním Francouze, jakoby mi byla odněkud povědomá. Naprostá ztráta času. Víme, že se dnes válečné scény dají točit velmi realisticky. Ano, to víme. Ale nic víc mi tento film nenabídnul. Dokonce jsem ho ani nedokoukal. Totální ignorování předlohy a krádež postav do úplně jiného filmu mě za autora in memoriam uráží. ()

jirikzaboj

Asi cca 20 válečných videoklipů poskládaných do sebe. Je to špatně? Asi ne. Minimálně je to natočeno nádherně a vizuální stránka expozice a audia je vypiplaná na kino plátna, kde by mi možná trochu víc film sedl a já ho mohl hodnotit malinko lépe. Co mi nesedlo, to vysypu rovnou. A to je chabé pracování s postavami, příběhem a jeho vykoupením. Jak už jsem zmiňoval, působí to spíše klipově a a nazval bych to spíše jako válečné příběhy , nebo tak něco. Brát si na paškál tak hodnotnou předlohu a vytvořit něco tak sterilního a klišovitého, to může znamenat velké problémy, co se přijetí týče. Ale jsem překvapený, jak moc se fanouškům film líbí a jsem za to i rád. Jen ke mně osobně se ten vypravěčský boom nedostal, ale rád se k filmu někdy určitě vrátím, už jen z vizuální stránky věci. ()

Jason Bourne se vrátí

Jason Bourne se vrátí

21.11.2023

Jakmile člověk získá Oskara za nejlepší cizojazyčný film, a k tomu tři další ceny Akademie, dveře do Hollywoodu se mu s nadšením otevřou. Své o tom teď může vyprávět režisér Edward Berger, jenž pro… (více)

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou

95. Ceny Akademie ovládlo Všechno, všude, najednou