Atmosféra šedesátých let, okamžiky svobodného nadechnutí, nadějí i absurdních setkání, to vše se během několika hodin změní sovětskou okupací Československa... V horkém létě šedesátých let se mladý Tomáš (I. Lupták) chystá na studentskou brigádu do Anglie a celá jeho rodina (V. Preiss, P. Tomicová a N. Divíšková) nemá jinou starost než vypravit potomka na cestu. Jsme v Československu roku 1968. Tomáš tráví s kamarády a svou přítelkyní Táňou (M. Štípková) bujarou noc před odjezdem, Tánin mladší bratr poprvé odjel se svým kamarádem na klukovský výlet. Přichází ale ráno 21. srpna a předpokládané plány dostávají dějinným zásahem jinou podobu. Tomáš spěchá na nádraží, vlaky však nejedou. Kluci objeví na chatě ruského zběha a všude se střílí. Lidské vztahy se náhle komplikují a lidé stojí před nelehkými rozhodnutími. Toho srpnového rána se radikálně proměnily osudy tisíců lidí a vystaveni tragické oběti jednoho z chlapců proměňují se i hodnoty ústředních hrdinů Tomáše a Táni… (Česká televize)

Dárius

Z boje za svobodnou společnost v roce 1968-kdy za názory proti okupaci byli lidé vyhazováni z práce,závírání do kriminálu,kdy i jejich děti měli problémy vystudovat pro politický názor otce-z toho všeho co jsem tu vyjmenoval udělat takovou filmovou frašku!!!! To chce odvahu.Fakt.Pro svobodu umírali lidi-a Preiss vesele tiskne letáky. ()

GlamourCat odpad!

Nízké hodnocení, vidím. Jedině dobře. Strašná nuda, nevyužitý nápad. Film na nějaký takový námět by mohl být velmi zajímavý, ale scény se neustále opakovaly, pár by unylý, žádné napětí. A mě samozřejmě extrémně naštvala "Krylova" písnička od Tomáše Kluse! To není fér! Strašně moc není. ()

Šípek

Chápu námitky proti tomuto netradičnímu pokusu zobrazit dobu srpna 1968 z pohledu obyčejných lidí. Sám mám po shlédnutí řadu výtek ohledně některých amatérských hereckých výkonů, nedotažení několika scén a hlavně prolínání barevných a archivních černobílých záběrů, ať už z důvodu nedostatku peněz nebo invence. Já sám bych hodnotil za film tak na 33%, ale především díky skvělé Pavle Tomicové a v neposlední řadě i díky výborné hudbě Tomáše Kluse přidávám půl hvězdičky do celkového hodnocení a věřím, že s odstupem času nebude titulní píseň to jediné, co v hlavách zůstane. ()

Theker

Nehodnotím, pretože po polhodine nudy som rezignoval... nevidel som zatiaľ ani jeden tank len Viktora Preissa ako pozerá von oknom a vraví niečo o obsadení republiky a o vojne.... Keď film o šesťdesiatom-ôsmom a o mladých tak stokrát lepších Renčových Rebelov. Anglické jahody mi nechutili. ()

donkocicak

Původně jsem si myslel, že jde jen o nějaký TV film. Ale ono to běželo i v kinech ? Nechápu. Pro mě velmi slabý film, dvojice Preissová - Tomicová byla zajímavá, za ni jedna hvězdička. Též mne potěšilo, že po dlouhé době opět vidím pana Vladimíra Brabce, už má také svá léta, ale je pořád výborný. Dle mého názoru měly být Anglické jahody pouze a jen TV filmem cca o 70 minutách. Možná by to vyznělo daleko lépe. Jo a Tomáš Klus je mi protivný a nesympatický a jeho písničky mi přijdou jako popěvky, co jdou brzy na nervy. ()

bakeero odpad!

Dementnost hlavního hrdiny (a vlastně celého filmu vůbec) mě urážela (ale spíš nasí.ala) natolik, že jsem film cca po půl hodině, kterou jsem vyloženě protrpěl, musel "típnout"... ()

E lan odpad!

Už jsem klidný, opravdu klidný... Ale tolik sprostých slov, kterých jsem při sledování tohoto filmu vyřknul na adresu tvůrců jsem už dlouho nepoužil. Nejsem odkojený šedesátými léty, ale přesto mě film vyslovně hrubě urazil. Takový debilní idioty, kteří se chovají, jako kdyby o nic nešlo a dělají si srandu z jedné z nejhorších událostí předešlého staletí, tohle se opravdu nedá... Navíc dialogy jsou absolutně uhozený, primitivní a nic neříkající. Tragikomicky pak působí i Viktor Preiss, který se sem snad omylem připletl do trochu jiné ligy. Když to srovnám s relativně citlivým Vyprávěj, který právě běží (ač je to neverending román), tak je mi zle, že jsem byť doma nad takovouhle urážlivou blbostí přišel o dvě hodiny času... A spletl jsem se, ještě dnes bych nejradši napsal něco ostřejšího. ()

Oonika

Povinné kino se školou a opět ne moc zdařilý výběr pánů učitelů... Pro mě celý film zachránila hudba! ()

Dartdevil

Když pominu nízký rozpočet a věci z něho vyplývající, tak zbyde jen těžko uvěřitelný naivní příběh, který je navíc nudný a vůbec mi do 68-mého nesedí. Ale na druhou stranu to je o hvězdu lepší než VKV. ()

josieaddms odpad!

Jediné co se mi na tomto filmu líbilo, byl název. Všechno ostatní bylo hrozné. Měla jsem včera špatnou náladu, a myslela jsem si, že si ji zlepším nějakým českým filmem co má něco do sebe. Místo toho jsem dostala absolutní nudu, bez nápadu, vyšší myšlenky, nebo nějakého poselství. Nejhorší bylo, že se scény opakovali, asi čtyři pořád dokola, bez nějakého vygradování problémů, vztahů, nebo situací. Některé celé věty se dokonce objevili ve filmu několikrát, bez toho aby to mělo ve filmu nějaký zvratný důvod. Ti dva hlavní mladí byli hrozní, nekoukatelní, a ještě blbě hráli. Mladá herečka se ještě rychle před koncem stačila svléknout, aby tu příšernou nudu završila debilním koncem. Chtělo se mi u toho spát, a dokonce mi to nedalo ani žádné poučení z historie, protože režisér zjevně nevěděl co tím chce říct. Zkrátka špatné. ()

zona

Neokázalý film, který pohnuté okamžiky naší historie nahlíží bez předpojatosti. Víc než o politiku jde režisérovi o problémy obyčejných lidí. Možná, že Anglické jahody nejsou zcela dokonalé, ale v kontextu ostatní domácí tvorby, která se pachtí za napodobováním hollywoodské sterility, působí velmi sympaticky. ()

playboy_05

Nejlepší scéna v tomto "dramatickém" filmu? - když nadržený rudoarmějec šahá přítelkyni hlavního hrdiny na kozy...kde se stala chyba? ()

raneczech

Názor imf můžu jen a jen podepsat. Ten film je dokonalý ve své snaze zprostředkovat divákovi pocit, že 21. srpen byla vlastně nuda. Nemluvě o takových věcech, že i potenciálně silné scény zabijí ryzí amaterismus (kluk vesele dýše, zatímco doktorka říká, že nedýchá, a nasazuje umělé dýchání, lokální bouřka nad mostem v Davli). ()

merlik

Střídavě kvalitní tři hvězdičky místy klesající k dvěma hvězdičkám, čtyři hvězdičky za samotný nápad, nevyvážené herecké výkony, dialogy plné klišé. ()

Astrebleue

Po přečtení komentářů jsem měla obavy se na to podívat.Bohužel většina námitek je oprávněných.Tak skvělý potenciál, který byl ale znehodnocen špatným výběrem herců, roztříštěností děje a nudnými situacemi.Přijde mi to jako velká škoda.PS:Taky nemuseli střihnout tu milostnou scénu s Bardukovem, aspoň něco by v tom filmu vyvolávalo emoce.. ()

polonius

Díky tomuhle filmu jsem si objevil Tomáše Klůse, jehož hudba nakonec dokázala nabudit jakoustakous atmosféru, ale zůstala naprosto nevyužita. Klůsova jediná skladba je zde omílána v nudných variacích úryvků. Scénář zoufale nedrží pohromadě, herci jsou velice nepřesvědčiví (vyjma Viktora Preisse) , nemá to absolutně žádný spád a dialogy jsou místy až hloupé. Zajímalo by mě, co tomu řeknou pamětníci. Já si jen gratuluji , že jsem se nenechal zlákat do kina. Možná bych poprvé po delší době odešel před koncem... ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008