Zelená zóna

• USA Green Zone (více)

V roce 2003 se v okolí paláce svrženého diktátora Saddáma Husajna pohybují okupační vojska, snažící se stabilizovat vzniklou situaci. Velitel Roy Miller stojí v čele elitního armádního týmu a má za úkol najít zbraně hromadného ničení. Jejich údajná přítomnost byla hlavní záminkou k invazi spojeneckých sil do Iráku. Zpravodajská služba dodává Millerově jednotce souřadnice míst, kde se zbraně nacházejí. Jenže když vojáci dorazí k jednomu ze skladů, jsou překvapeni, že je prázdný. Je to již třetí místo, kam jeho oddíl dorazil a nic nenašel. Při poradě velitelů Miller upozorňuje, že informace od zpravodajců jsou špatné a naprosto nepřesné. Hned v zárodku je umlčen lidmi z tábora prozatímního šéfa irácké správy Clarka Poundstonea. Naopak jeho oponent, agent CIA Martin Brown, nabízí Millerovi pomoc. S přispěním poznatků novinářky Dayneové začíná Roy rozkrývat tajemné vazby vedoucí od vysoce postaveného generála irácké armády až k pohlavárovi Pentagonu, operujícímu v Iráku. (TV Nova)

MATADOR

Paul Greengrass po "bourneovkách" poněkud polevil, ale dávat mu to za zlé, by nebylo vhodné. Ke každému filmu se má přistupovat jinak a v případě Zelené zóny to jsou kulervoucí akční scény. Sic takových scén ve filmu mnoho není, jelikož je to především politický thriller, který má úžasný závěr, Greengrassovský závěr. ()

Thomassi

Na nové dílko pána mistra Paula Greengrasse jsem se opravdu těšil dlouho. Vlastně už od doby, co bylo potvrzeno natáčení. Jednak, že téma je aktuální a žhavé a jednak, protože mě Greengrass naprosto dostal trilogií o Bourneovi. A ještě předtím, než jsem to viděl, jsem si říkál, že to bude určitě pětihvězdičkový kousek. No ale na konci jsme byl hodně překvapen, až zklamán. To, co fungovalo u Bourna, se tady jaksi vytratilo. Příběh to mělo dobrej, ale nějak zvlášť, že by mě dokázal uchvátit, no nevim. Kamera mi přišla ze začátku hodně roztěkaná. Pořád je to ale nadprůměrný snímek, který je svým způsobem výjmečný. Na první pohled je ale hned poznat, že jde o Greengrassovu práci. Jeho typické dokumentaristické podání zase exceluje a postupem času dostává film grády, až na konci přeroste v reálný a nekompromisní pohled do Iráku. Matt Damon mě i zde dokázal přesvědčit, že akční role mu sednou náramně. A jak říkám, Zelená zóna byla jedním z mých nejočekávanějších filmů letos, přesto musím hodnotit za 4*. ()

Aiax

Jako protiváha dnes už oscarového Hurt Lockera funguje Green Zone perfektně. Bigelowová se věnuje komornímu "lidskému" příběhu bez špetky politické angažovanosti, zatímco Greengrass to na diváka vybalil bez servítek skoro čistě politicky. Obojí má pro i proti. U Hurt Lockera mi vadilo, že Kathryn ve snaze maximálně se soustředit "na člověka" svůj majstrštyk tak vodotěsně izolovala od okolní politicko-historické reality, což působí trochu křečovitě. Greengrass zase natočil kvalitní výpověď o obludnosti americké politicko-zpravodajsko-vojenské mašinerie, ale zase se mu přes veškerou snahu nepodařilo nabídnout divákům tak sympatické a prokreslené hrdiny, jaké ztvárnili Renner nebo Mackie. Po řemeslné stránce jsou oba filmy srovnatelně špičkové, Greengrass ovšem exceluje davovými scénami a svůj trademarkový roztřesený styl tady dotahuje téměř k dokonalosti. Od scénáře Briana Helgelanda asi leckdo čekal trochu víc, a oprávněně. Tvůrci filmu zřejmě nechtěli natočit druhou Syrianu, kterou plně pochopili nejspíš jen příslušníci nejvyššího velení CIA, ovšem svou snahu o srozumitelnost a přehlednost možná o chlup přepískli. Green Zone se tak co do složitosti a intelektuální náročnosti zápletky pohybuje zhruba na úrovni chytřejších filmů Rolanda Emmericha. Ale čert to vem, Greengrassův nejnovější kousek sice leckomu nechá na jazyku jemnou pachuť lehce promarněného potenciálu, to je ale z negativ víceméně vše; pak už následují jen samá pozitiva a divácké jistoty. Green Zone je špičkově natočená divoká vojensko-thrillerová akce od začátku do konce s přidanou hodnotou silné politické výpovědi, což je pro mě osobně velké plus. ()

FilmFan24

Obsahově poměrně jednoduchý thriller jehož kulisou je Irák. Divák je postavený do role pozorovatele vojenské akce, kdy o postavách dohromady nic neví a stejně tak jako hlavní hrdina, který pochybuje nad pravdivostí informací při plnění rozkazu, pátrá po tom co je pravda a co ne s ním. Potěší zpracování, kde je digitální kamera neustále v pohybu čímž je režisér Paul Greengrass dostatečně známý. K autenticitě snímku přispívá i účast skutečných vojáků, kteří se podobné mise zúčastnili. A Matt Damon do role výborně zapadá. Jenom ten obraz plný šumu v nočních scénách mě celkem vadí...není nad klasický Technicolor!l ()

grogodil

Už od Bergovho Kráľovstva som dúfajúc čakal, kedy si konečne niekto poriadne zabrdne a utre hubu aj o toto Bushovho fiasko. Helgeland prišiel s vynikajúcm vyváženým scenárom, ktorý to umne hrá rovnako na akčnú ako aj závažnú nôtu, Greengrass roztriasol kameru, do maskačového mundúru štandardne navliekol dvorného Matta Damona a do behu mu vyhráva úderný Powell (podľa mňa zatiaľ ich najlepšia spolupráca)...Aj keď, tá snaha držať diváka nonstop v napätí je miestami až otravná, až má človek dojem, že Greengrass by nechal toho roztraseného kameramana s reumou tancovať okolo Damona aj keby sedel na latríne, len aby to všetko vyzeralo dôležito a náhodou nezvoľnil tempo a nenechal diváka na sekundu vydýchnuť :-) ()

Skip

Velmi dobrý válečný film, kriticky mířící přímo na koule Bushovy administrativy. Vysoká hra politiků si nebere servítky, což není žádné novum, nicméně tenhle film se fakt povedl ve všech aspektech v rámci žánru. ()

PP66

O tom, jak to bylo v Iráku, za tři a půl hvězdy. Svižné to bylo, přeci jen zákopová válka první světové to není, ale na Bourna to nemá. ()

Petfruf

Pro mě lepší než Black Hawk Dawn. Nazvala bych to jednoduše - Všichni prezidentovi muži v Iráku. Málo amerického patosu a to se mi líbí (ten irácký mi nevadí). ()

Fanucci

Skvěle natočené, ale příběh - který se na první pohled zdá velmi zamotaný - je ve skutečnosti strašně prostinký. Zápletka si rozuzlí do klasického lehce uchopitelného "hollywoodského" konce, po kterém může divák ukázat prstem na viníky války v Iráku:-) Plno momentů navíc ve filmu nedávaly smysl a působily až úsměvně (servilní pomoc od civilisty "Freddyho", otevřená bitka mezi velícími vojáky v průběhu válečného nasazení (?) atd.) Taky by mě zajímalo kde Damon sebral všechny ty emaily na konci...měl celkem přehled chlapec:-) No...průměrný film šitý na míru americkému publiku, které snese přiměřené množství kritiky do vlastních řad a zároven má rádo výbuchy. Hodně výbuchů. Ale palec nahoru za ztvárnění postavy iráckého generála - ten měl charisma na rozdávání! ()

Sheldra

Přiznávám, že jsem mírně rozčarovaná. Čekala jsem dalšího Bournea (no měla jsem líp číst kritiky...), ale holt takový lahůdky nemůžete točit, jak když bičem mrská, Greengrass Negreengrass. Nemůžu říct, že bych se nudila, ani že by mě pohoršovalo sdělení: Amíci asi fakt neměli v Iráku co dělat. Proč? Protože si nemůžete hrát na světovýho policajta, ale bojovat proti bezpráví jen tam, kde se vám to hodí. Proč teda nešli do Rwandy, do Sierry Leone nebo na Balkán? Protože tam není ropa? Protože jim nikdo z těchhle maníků nevlítnul do WTC? Tenhle šťouchanec do americkýho vlastenectví a hlavně pokrytectví se mi líbil. Míň pravděpodobný se mi už zdá, že by Roye Millera nejen nenápadně neodstranili, ale že by si pak klíďo píďo zůstal ve službě, jako když se nechumelí. Tolik k vyznění. Se scénářem je to drobet horší, ale nebudu labuť, Paul i Matt jsou pořád v solidní formě a běhá jim to sakra dobře. ()

kalap

Vraj dobrá CIA, vraj zlý Pentagon a vraj všetci chcú dobré, no a vtom naivne hlúpy Matt Damon špacirujúci sa od Saula do Pavla a späť. ()

JOHN.NY

Naprostý opak The Hurt Lockera, protože politika na vás utočí každou chvílí. Je mi jasné, že mnoho lidí tento snímek odsoudí slovy "debilní Američani, trapná propaganda". Myslete si, co chcete, ale faktem zůstavá, že Greengrass to prostě umí rozbalit a i přes přímočarost scénáře vám nabídne úžasnou akci. Ke komentáři u oskarové hvězdy loňské sezony jsem psal "nejlepší snímek z Iráku". Škrtám, přesunuji sem a dvakrát podtrhuji.. ()

ilemas

To už se mi víc líbilo „Smrt čeká všude" a ani to mě nějak nevzalo. Tohle je pro mne nezajimavý děj a dost nuda. Pár přestřelek to nezachrání. Nejlepší na podobné téma bylo „Odsouzení k boji" ()

SonG

Přes velké ambice film celkem o ničem, i když na první pohled téma vypadá originálně, vzpoměˇme třeba Body of lies, které bylo podle mého zaobaleno do lepšího těsta než to, co nám upekl Greengrass splu s Damonem, který po Iráku běhá, jak kdyby byl zákon jen on sám. Těžko tomu uvěřit,ale už dlouho mne film tak nezklamal jako právě Zelená zóna. ()

buchli

Na poprvé trochu zmatené (hlavně díky roztřesené ruční kameře jako z epileptikovy noční můry), ale při druhém shlédnutí (a urputné snaze nesoustředit se na třesení kamery) skoro nebylo co vytknout. Akce, pobíhající herci s tajemnými výrazy, obstojná, nijak nevtíravá hudba, ale hlavně autenticky působící marocké exteriéry natolik vyváží celkovou epileptičnost, že jsem byla nucena přehodnotit své původní hodnocení (jako by to někoho vytrhlo)... ale jestli si Greengrass nedá s tím dokumentárním stylem trochu pohov, může se v něm za pár let sám utopit... Jo a taky vám to připomíná 24 hodin??? (střílení, výbuchy, speciální jednotky, konflikty zájmů různých vládních agentur, všichni pletichaří, někoho hledají/unáší, odhalují spiknutí a pořád u toho telefonují...) ()

Cl3ricK

Při sledování Zelené zony jsem si připadal jako při hraní hry Modern Warfare. A taky mi to trochu připomínalo Body of Lies, jen s dynamičtejší režií. Akce je dobrá, atmosféra je opravdu hutná. Další skvělý film o válečném tažení. Není nad čím rozmýšlet plná palba. ()

lioncel

hodně drsný film .. a náročný na myšlení .. tedy pokud nejedete v tom místním populárním proudu odsuzujícím vše americké už dopředu, případně pokud nepatříte do skupiny lidí, myslících si, že se zde jedná jen o nějakou ne zrovna povedenou akční jízdu … tohle je trochu jiný šálek kávy .. kávy hodně husté a bez cukru … že široké veřejnosti politici většinou v jednom kuse lžou, v lepším případě zamlčují pravdivé skutečnosti a informace, ví i z těch našich nerozlehlých končin snad už každý .. ale hrát to takhle a na mezinárodním poli, před očima celého světa, to už je síla a vyžadujete to ku*va velký koule … tohle je hodně dobrý film … od teď Matt Damon patří do mé top 25 ... ()

kagemush

Lidstvo od nepaměti trápí základní otázka- ,když vykastrujeme a pak necháme zestárnout gigola,je ještě k něčemu?´ Tak jako tohle? ()

TheDon

Tráva recykluje Bourna. Tentokrát na středním východě. Sice to není tak zběsilá jízda jako Benghází, nebo Jestřáb, ale Tráva to pořád umí. Jak už jsem se párkrát prokecl, tak mě ten midl íst hodně baví. Sice jsme nenašli žádný Saddámovy ZHN, natož nějakej poklad v pouštním krytu, ale křížovej kluk se taky počítá. Dejmon je totiž pořád dobrej souldžr a je fajn, že si Tráva odpouští různý zažitý emerický klišé, jako jsou rozstřílený vlajky, nebo kupy rakví nakládaných do letadel. O to víc mám pocit, že u těch filmů i přemejšlí a snaží se všechno naladit v rámci uvěřitelnosti, což se mu podle mě velice dobře daří. 80% P.s.: furt dumám, jak Freddy řídil s tou dřevěnou nohou...a mimo jiné, Greg Kinnear je sympatickej asi jako trn v prdeli... ()

Greengrass a Hanks versus piráti?

Greengrass a Hanks versus piráti?

06.06.2011

Paul Greengrass to i přes pověst kvalitního filmaře nemá v Hollywoodu lehké. Jeho poslední film Zelená zóna byl totiž propadák. A znáte to – prachy jsou až na prvním místě. Původně britský filmař si… (více)

Greengrass kašle na Bournea

Greengrass kašle na Bournea

03.12.2009

Nejdřív se říkalo, že Paul Greengass a Matt Damon jsou plní entusiasmu, pokud jde o čtvrtou akci „agenta bez minulosti“. Pak ale šly dobré vztahy Greengrasse a studia Universal do kompostu. Důvod?… (více)

Čtyřky útočí

Čtyřky útočí