Zelená zóna

• USA Green Zone (více)

V roce 2003 se v okolí paláce svrženého diktátora Saddáma Husajna pohybují okupační vojska, snažící se stabilizovat vzniklou situaci. Velitel Roy Miller stojí v čele elitního armádního týmu a má za úkol najít zbraně hromadného ničení. Jejich údajná přítomnost byla hlavní záminkou k invazi spojeneckých sil do Iráku. Zpravodajská služba dodává Millerově jednotce souřadnice míst, kde se zbraně nacházejí. Jenže když vojáci dorazí k jednomu ze skladů, jsou překvapeni, že je prázdný. Je to již třetí místo, kam jeho oddíl dorazil a nic nenašel. Při poradě velitelů Miller upozorňuje, že informace od zpravodajců jsou špatné a naprosto nepřesné. Hned v zárodku je umlčen lidmi z tábora prozatímního šéfa irácké správy Clarka Poundstonea. Naopak jeho oponent, agent CIA Martin Brown, nabízí Millerovi pomoc. S přispěním poznatků novinářky Dayneové začíná Roy rozkrývat tajemné vazby vedoucí od vysoce postaveného generála irácké armády až k pohlavárovi Pentagonu, operujícímu v Iráku. (TV Nova)

joker.george

Slovní přestřelky mě bavily více než ty se zbraněmi. Šlo v nich přinejmenším cítit trochu napětí, posunovaly děj a vypovídaly aspoň nějaké informace o postavách. Naopak akce byla docela bezzubá a Greengrass si sní ani tolik nevyhrál stejně jako s tématem, do kterého příliš netne. A i když je vidět solidně odvedená filmařská práce, tak mě výsledek přeci jen trochu mrzí. 3,5* ()

Crawler-D

Průměrný politický thriller (ano, všichni už víme, že v Iráku žádné zbraně hromadného ničení nebyly..a?; všechny postavy jsou od začátku rozehrány tak, jak mají být, do značné míry dost černobíle a jednoduše), průměrný Greengrass (politická situace je jen kolbištěm pro fikci a ozkoušení řemesla v muslimském prostředí). ()

Amroth666

11.7. 2010 - co film od úvodu kazí? Novinářská a politická myšlenka a osamocený Matt Damon. Film nemá toho válečného ducha. Damon se daleko více hodí do jeho slavných Bournovek, než sem. Greengrass ale zase perfektní. Sice už trochu ohrané záběry z Bourna, ale pořád to stojí zato. Pozitiva - vcelku dobrá akce, nepokoje v ulicích a americká armáda. Po půl hodince filmu jako by se všechno špatné najednou zlepšilo. Daleko lepší a více přesnější než nudná první půlhodina. První půlhodina otřesná a poslední půlhodina obrovská jízda Paula Greengrasse. Pak se mi to začalo líbit. Celkový dojem : vezmu slova POMA : Porovnávať s bourneovkami by nebolo dôstojné. Taky porovnávat nebudu. Politicko-válečná-akční podívaná, která nepohoršila poslední roky Greenngrasse a Damona, ale ani je nijak nenakopla směrem vpřed. ()

C0r0ner

Greengrass je asi jako jediný režisér na světě schopen diváka přesvědčit, že je fyzicky na místě, které kamera snímá. Technicky nemá Zelená zóna žádnou chybu. Jenom mi to přišlo scenáristicky strašně ploché a nezábavné, takže je nakonec hodnocení mnohem nižší, než mohlo být. 60% ()

agathon

Ještě si to celé promyslím takříkajíc teoreticky a nejspíš přitlačím za styl a formální strukturu, která je možná sofistikovanější, než to na první pohled vypadá. Nicméně politicko-humanistická naivita závěru je do očí bijící. A taky mám dojem, že podobně úderný film byl na toto téma v éteru potřeba pár let nazpátek, teď už je spíš jako jakési best of investigativní reportáž nějaké nezávislé televize, archivní kousek, který by se měl ve svých obžalobách a pacifistickém povzdechu v dnešní době posunout o kus dál. ()

campix

Filmu Green zone se nedá upřít jistá podobnost s trilogii o agentu Bournovi, kterého taktéž režíroval Greengrass a hlavní roli sehrál Matt Damon. Green Zone je ale více o politice a je tu daleko méně akce. Řekl bych, že je to jeden z těch slabších Greengrassových filmů a to by stačila jen trocha objektivity v politické otázce filmu. Kdyby zde nebyly nudné pasáže hodnotil bych lépe. ()

Dannysek4U

Formalne vyborne natocena, v pekelnym tempu ubyhajici valecne-politicko-spionska akce, ktera ale bohuzel stoji na hrozne vratkejch nozickach nahody a nepochopitelny samozrejmosti. Navic velky tema, o kterym se tu hovori, je jen zasterka pro behani a strelbu, coz ho mirne shazuje. Proste politthriller zapletka akci neslusi, protoze prilis vybouzi fanztazii predstavovat si, kdyby z toho neudelali vojenskou bondovku, ale seriozni zanrovej film. Kazdopadne ale za formu palec nahoru. Jen, Paule, priste min ty tolikrat zminovany naivity. ()

Flynn

Na můj styl moc politické, akce aby se tam člověk tak nějak načekal. Veškeré napětí je tam z mého pohledu vytvořeno jenom konverzačně, kdy se odkrývají politické nitky. Ale to mě nějak moc netankuje a tak film utíká a já jsem pořád vklidu, na závěr nějaká honička kdy jdou hodní američané a zlí američané po jednom pánovi. No prostě z mého pohledu slabý odvar toho co jsem čekal. ()

Wormboy

Tandem Greengrass - Damon sice nefunguje tak dokonale ako v Bourne Ultimatum, avsak stale ide o perfektnu vojnovopoliticku jazdu, ktora ma na rozdiel od predchadzajucich tematicky viaccimenej blizkych a personalne tiez nadstandartne obsadenych surodencov, nesklamala. Mne viac netreba....velka spokojnost. ()

Gaaron

Jo! (Odpusťte výkřik, který prostě musel ven.) Napotřetí (po Bournech) si mě Greengrass svým pojetím filmové režie získal již zcela naprosto definitivně. Myslím, že není co vytknout a seznam toho, co je třeba chválit, nechám na povolanějších. Snad jen k často v komentářích vyčítané (naivní) politické angažovanosti: je třeba si uvědomit, že hlavní je Příběh. A kdo jiný by měl být hrdinou Příběhu než spravedlivý a čestný sympaťák v boji proti systému, kterému (tomu sympaťákovi) budeme celou dobu držet palce. To že je Příběh v tomto případě zasazený do skutečných událostí, je vedlejší. A popravdě, americká politika lží tak okatých, že často praští do očí i ty hloupější z nás, mi není zrovna dvakrát příjemná, takže nějaké to ukazování na ni prstem klidně snesu. PS: Zajímalo by mě, čím to je, že pod Greengrassovou taktovkou Damon vždycky podá strhující výkon, zatímco jindy... Inu, den před Green Zone jsem viděl Invictus a i přes pouhý roční odstup mezi nimi to bylo jak sledovat začátečníka, sotva vylezlého ze školy v jednom případě a herce s plně rozvinutým výrazem v tom druhém. ()

Andre3000

Možná sem čekal o kousek víc, díky traileru přecpanému napětím. Ne, že to by tam nebylo, ale čekal sem celkově jinačí příběh. Ale celou dobu mě ten film bavil a držel v napětí. Skvělý Matt Damon, přehršle arabštiny a záporní hrdinové z amerických řad, co mě dokázali pěkně naštvat, už kvůli tomu je ten film tak dobrý. ()

Juto

Greengrass je majster montáže a choreografie chaosu. Predstierať, že film nerobí politické vyhlásenia, je hlúpe. Samozrejme, že áno. Nebolo by to vôbec účinné, keby nie. 7/10 ()

BoXBe

Zelená zóna mě v kinech nadchla z jednoho prostého důvodu. Lopaty se chopil Paul Greengrass, který filmy dělá rád, přemýšlí u toho, má jasnou vizi, ví co chce a jak to má ve výsledku vypadat a tu vizi umí zrealizovat. Přizve si k tomu herce, kteří nedělají chyby, hudebníka, který umí přivést člověka k infarktu, kameramana, který ohrožuje lidské zdraví a prostředí kam bych hned zítra nebýt občanské války odjel na dovolenou. Když si uvědomím kolik se točí kravin, hloupostí, kolik filmů kazí třeba jen hloupé dialogy nebo do očí bijící nesoudnost producentů šokovat a ohromit, má pro mě P. Greengrass s M. Damonem cenu zlata. Řadím proto Zelenou zónu ke zlatému pelotonu Bourne Trilogy, Let č. 93, Labyrint lží, Hurt Locker, Černý jestřáb sestřelen, Syrianě apod. S těmito filmy mi dvě hodiny nepřijdou nikdy jako promarněný čas. ()

c.tucker

Opět spolupráce Greengrasse a Damona, ale tentokrát v jiném duchu. Tohle není žádný Bourne a kdo ho od toho čeká, tak bude asi zklamán, a kdo ne tak to už bude na něm. Je to svižné a vše je v neustálém pohybu, celý děj se v podstatě odehraje během jednoho dne, protože se to musí vykonat rychle a na tohle Greengrass specialista, jedete svižně s ním a jste vtáhnutí do děje. Je mi jedno, že je tohle pasé a všichni už vědí, jak to bylo se ZHN, tady je podané pěkně polopaticky a nehrabe se to moc v hloubce (někdo namítá, že je to problém, ale mě to přišlo díky tomu lepší). Kamera je taková jakou od Paula čekáte, ruční roztřesená (ale ne zas moc), v noci nedosvicování a hrubé zrno. Poslední záběr filmu, je opravdu senzační a vystihuje pravou podstatu války v Iráku. Není to na plný počet, ale je to čtyři a kousek. ()

Maty85

Poměrně propracovaný děj, avšak téma americká armáda vs Irák už je zkrátka dost obehraná písnička, která mě naposledy fascinovala v podobě Hurt Locker... od té doby nic moc. ()

Ice123

Na rozdíl od oscary ověnčeným Hurt Lockerem je Green Zone mnohel lepší podívaná, u které se nenudíte. Děj je realistický (to u Hurt Lockera taky, ale to bylo tak všechno co film nabídl), plný akce a postavy se dokázaly vcítit do svých rolí. I přes mé obavy, že Matt Damon se na tuhle roli nehodí se naštěstí vyvrátili a užil jsem si hodinu a třičtvrtě krásné podívané, na kterou se klidně někdy kouknu zas ;) 90% ()

frings

Mám rád Damona, nemám rád válečné filmy. Tento mi ani nenabídnul nic, co by mě nenudilo. Připadalo mi to tak nějak bezduché, pořád jedno a to samé. ()

Icefist

Hodně silně váhám mezi třema hvězdama (sedmdesát procent) či vyššíma čtyřma (osmdesát). Co jednoznačně kvituju, je snaha o pohled do zákulisí invaze do Iráku. Millerovo postupné odkrývání pravdy je podáno nadmíru zručně a k tomu nemám výhrad. Hudba určitě taky obstojí. Trochu horší je to s tím zbytkem- například odhalování psychiky vojáků je zde daleko za tím, co jsem hltal v Smrt čeká všude. Únos a následná hra o čas se zdají být v pořádku, ale znovu- v Království už toto bylo a to o několik úrovní výš. Zkrátka když to shrnu, přijde mi, jako by tu bylo od všeho něco, ale nic unikátně kulervoucího. Proto upřednostňuji například výše zmíněné snímky a proto jsem se nakonec rozhodl dát 70 %. Oblíbená část- Millerův odeslaný e-mail ()

Greengrass a Hanks versus piráti?

Greengrass a Hanks versus piráti?

06.06.2011

Paul Greengrass to i přes pověst kvalitního filmaře nemá v Hollywoodu lehké. Jeho poslední film Zelená zóna byl totiž propadák. A znáte to – prachy jsou až na prvním místě. Původně britský filmař si… (více)

Greengrass kašle na Bournea

Greengrass kašle na Bournea

03.12.2009

Nejdřív se říkalo, že Paul Greengass a Matt Damon jsou plní entusiasmu, pokud jde o čtvrtou akci „agenta bez minulosti“. Pak ale šly dobré vztahy Greengrasse a studia Universal do kompostu. Důvod?… (více)

Čtyřky útočí

Čtyřky útočí