Zelená zóna

• USA Green Zone (více)

V roce 2003 se v okolí paláce svrženého diktátora Saddáma Husajna pohybují okupační vojska, snažící se stabilizovat vzniklou situaci. Velitel Roy Miller stojí v čele elitního armádního týmu a má za úkol najít zbraně hromadného ničení. Jejich údajná přítomnost byla hlavní záminkou k invazi spojeneckých sil do Iráku. Zpravodajská služba dodává Millerově jednotce souřadnice míst, kde se zbraně nacházejí. Jenže když vojáci dorazí k jednomu ze skladů, jsou překvapeni, že je prázdný. Je to již třetí místo, kam jeho oddíl dorazil a nic nenašel. Při poradě velitelů Miller upozorňuje, že informace od zpravodajců jsou špatné a naprosto nepřesné. Hned v zárodku je umlčen lidmi z tábora prozatímního šéfa irácké správy Clarka Poundstonea. Naopak jeho oponent, agent CIA Martin Brown, nabízí Millerovi pomoc. S přispěním poznatků novinářky Dayneové začíná Roy rozkrývat tajemné vazby vedoucí od vysoce postaveného generála irácké armády až k pohlavárovi Pentagonu, operujícímu v Iráku. (TV Nova)

mortak

Nevím, čím inspirovala filmaře kniha. Ta popisuje naivní snahu Američanů zažehnout řízeně v Iráku ohnisko demokracie pro arabský svět, aniž by o tom světě cokoliv věděli. Symbolem odříznutí od reality je právě Zelená zóna, město ve městě, ve kterém si političtí kravaťáci sní svůj sen, a nevidí ten rozklad okolo. Film přichází s jednoduchou historkou, dobří hoši, zlí hoši, a ještě se nás dost křečovitě snaží přesvědčit, že je to realita. Paradoxně se chová k Iráku stejně jako obyvatelé Zelené zóny. Zbývá Greengrass, ale ten svým dynamickým uměním nemůže zachránit všechno. I když je ve vrcholné formě. ()

zorro

Poslední půlhodina je tak nadupaná, že by u filmu mělo být varování (vstup zakázan těm co mají slabé srdce). Jinak velice povedené a lepší než The Hurt Locker. ()

nineweh

Na to, že to je akční film, to tedy bylo poměrně nudné. Vlastně takhle nudnou akci jsem asi ještě nikdy neviděla. ()

bk81

Po delší době v kině a spokojenost. Greengrass a Damon opět válí i v případě tohoto ožehavého tématu. ()

okkac

Nejhorší Greengrassův film od dob Bloody Sunday. Ale pro filmaře jeho formátu to znamená, že se stále jedná o dobrý a velmi dynamický film, který prostě jede od začátku do konce, i když ne až tak, jako v případě Bourna. Někdo může mít pocit, že se režijně stále opakuje, ale právě ten jeho styl způsobuje, proč jsou tyto filmy, tak intenzivní. Jinak občas lze vidět digitálnost triků, které jsou sice využity rozumně, ale sem tam vrtulník (viz. zajímavosti), nebo budovy, protože se musel. vymodelovat velký kus Bagdádu (palác, letiště, sochy a pod.), kde se pochopitelně netočilo, jdou vidět, že jsou z jedniček a nul. A pak menší výtka k použití digitální kamery. Denní záběry jsou v pořádku, ale noční scény, a těch je zde hodně, mají brutální zrno. 8/10 ()

bartias

Dynamický politický thriller z armádního potažmo válečného prostředí není přes oblíbené spojení jmen Greengrass – Damon dalším Bournem. To je zároveň klad i zápor. Greengrassovi nelze upřít odvahu s jakou se zas a znovu žene do natáčení filmů rýpajících do současných citlivých otázek. Nebývají to totiž komerční hity. Na Zelenou zónu se ale dá lehce nahlížet i jako na normální akční drama. Tah na branku je v obou případech vyrovnaný. O to větší je škoda, že film skončí hodně zkratkovitě. Tohle je přitažené za vlasy nezávisle na tom, jak krátce si je Damon nechal ostříhat. ()

Radiq

Nic moc. Kromě toho, že jsem se moc neorientoval ve vojenskejch názvech, politickejch propojeních a teamech, o kterejch jsem ze začátku nevěděl, kdo je proti komu, tak ani po akční stránce to nebylo nic moc. Herecky tam byl dobrej hlavně generál Al Rawi, ale třeba takovej Damon toho jako voják moc neuhraje. Filmy o Iráku už mě asi nebavijou... ()

sir-dave

Paul Greengrass trefil opět do černého. Sice ne tak dobré jako Jason Bourne, přesto s Damonem vládnou, tentokráte v Iráku. Politický akční thriller ukázal situaci po svržení Husajna. Prolezlá vláda, perfektně zachycená atmosféra zničeného města, přepadovky a Damon jako Roy Miller snažící se přijít věcem na kloub. ()

abenino

Nadprůměrný snímek s vynikajícím Mattem Damonem, který poukazuje na válku v Iráku a mocenské vlivy, které za každou cenu chtěly svrhnout Saddámovu krutovládu. Úkolem velitele armády (Damon) a jeho týmu je pátrat po zbraních hromadného ničení, ale postupně se ukazuje, že něco není v pořádku. Z filmu je jasně vidět problematika těchto států, mentalita jejich obyvatel a i to, že ani žádná změna režimu to nezmění. Šílenci, fanatici, teroristé byli, jsou a budou a žádná země tomu nezabrání. ()

StanislachKo

Aj keď som pár krát stratil pozornosť (možno v tom kvante rečí v kombinácií s nie až tak slávnym obsahom), som rád, že tu mi bolo tučným štemplom potvrdené, že dvojka Greengrass - Damon nekončí Bournom, ale aj bez neho sľubuje do budúcna riadne mäsitú radikálne naturálnu zábavu! ()

panMartin

Nic moc. Když tak koukám na hodnocení, jsem asi jeden z mála, který tento film nic neříká. Nemám rád Damone, nemám rád ani Greengrasse. Úkolem velitele armády (Damona) a jeho týmu je pátrat po zbraních hromadného ničení. Postava Matta Damona je typický americký voják, který se náhodou dozví jistou informaci a okamžitě má pocit, že musí zachránit svět. Jde si bez nějakých obtíží za svým cílem. Navíc se mi zdá, že Matt se tentokrát do role vůbec nehodil. Akčních scén je tu málo a nechaly mě chladným. ()

Sabrewulf

Úryvek z textu distributora: "Akčnímu thrilleru Zelená zóna se přezdívá „čtvrtý Jason Bourne“. Do jisté míry oprávněně." ///// Ano, skutečně oprávněně. Má totiž úplně stejně imbecilního (ne-li ještě horšího) kameramana, který třepe kamerou jak lulin, i když se hrdinové třeba jen mezi sebou baví a který zoomuje, i když vůbec nemá proč. Zabít takové kretény, to už nemá s filmařinou nic společného, aneb jak jsem film v půlce vypnul, protože mě z toho bolely oči. ()

Hafran

Méně moralistické než ostatní snímky z Iráku z poslední doby (třeba Generation:Kill) a o chlup méně kvalitní než Bourne, stále však parádní přírůstek k trendu politických akčních thrillerů a stále vynikající Greengrassova režie kamera a střih. Z jeho akčních scén by se mnozí mohli učit jak se filmuje. ()

Cedr

Povedená kamera a kvalitní akce strašně zvedá vizuální stránku filmu. Má to spád a je to chytlavé, takže vás to připoutá do křesla a vy jen čekáte, kdy se tohle ""volné pokračování"" Bourneho (ano, dvoje uvozovky pro zdůraznění té nadsázky) rozjede naplno. Jenže ono stále nic. Scénář/zápletka/námět - říkejte tomu jak chcete - je prostě příliš průhledný, přímočarý a nenápaditý... tudíž naprosto NEdechberoucí. A to je u tohohle typu filmu velký problém. Celé to pak trochu působí jako mimořádně profesionálně natočený televizní film na zaplácnutí pondělního večera. 4* s odřenýma ušima. ()

Doudis19

Největším rozdílem oproti úspěšnějším Greengrassovým filmům, je fakt že nedokáže vyvolat jakýkoli zájem, ať už o postavy nebo příběh samotný. Takhle sledujeme jen svižné pobíhání po Bagdadu s občasnou konverzační vsuvkou ohledně nějakých zbraní hromadného ničení, či co, nevím, nedonutilo mě to dávat pozor :-). ()

baruss

Keď chcete jednoduché riešenia, verte oficiálnym verziám. Aká je pravda o Iraku vedia len zainteresovaný. A vyrozprávaný príbeh je v dnešnej dobe verejným tajomstvom. Mattovi takéto role vážne idú, je úplný charakter a Brendan Gleeson dokáže zahrať snáď čokoľvek. Celkovo je to film medzi 3 a 4 ale vzhľadom na Greengrassovskú kameru sa prikláňam ku trom :-) ()

markuc

Film neni spatny, po technicke strance dokonce vyborny, ale chybi zde lepsi scenar - proto film komercne selhal, divakovi mel nabidnout lepsi konec, takto to dopadlo vlastne docela neurcite a bystrejsimu oku predvidatelne ;) ()

Greengrass a Hanks versus piráti?

Greengrass a Hanks versus piráti?

06.06.2011

Paul Greengrass to i přes pověst kvalitního filmaře nemá v Hollywoodu lehké. Jeho poslední film Zelená zóna byl totiž propadák. A znáte to – prachy jsou až na prvním místě. Původně britský filmař si… (více)

Greengrass kašle na Bournea

Greengrass kašle na Bournea

03.12.2009

Nejdřív se říkalo, že Paul Greengass a Matt Damon jsou plní entusiasmu, pokud jde o čtvrtou akci „agenta bez minulosti“. Pak ale šly dobré vztahy Greengrasse a studia Universal do kompostu. Důvod?… (více)

Čtyřky útočí

Čtyřky útočí