Ebenezer je lakomý, starý lichvář, který nenávidí všechny a všechno, včetně Vánoc nebo svého synovce Freda. O sedm let později, je opět Štědrý den, Ebenezer odmítá Fredovo pozvání na vánoční večírek a odmítá přispět na charitu. Jde domů, kde se mu zjeví duch jeho zemřelého partnera, který ho varuje, aby se zřekl života lakomce a začal dělat pokání, jinak ho čeká v posmrtném životě tvrdý trest. Také mu řekne, že ho navštíví tři duchové. Stařec je vyděšený, ale nakonec tomu všemu moc nevěří. Jenže v noci se mu zjeví Duch minulých Vánoc, který ho bere na cestu zpátky v čase, do jeho mládí, kdy dal přednost penězům před láskou. Za další hodinu přichází Duch současných Vánoc, který mu ukazuje radosti a spokojenost všech, kteří milují Vánoce. Za chvíli přichází i Temný stín, Duch Vánoc budoucích. Ten bere Ebenezera do budoucnosti a ukazuje mu, co se bude dít po jeho smrti. Duchové Vánoc mu otevřeli oči a odkryli pravdy, kterým nikdy nechtěl uvěřit. Dřív než bude příliš pozdě, musí otevřít své srdce a odčinit všechno špatné, co v životě udělal. (TV Nova)

lisma

Měl jsem o Vánoční koledě představy, že to bude jakési vtipné a rozverné adventní pokoukání pro rodiny s malými dětmi, ale hle, tím si nyní již nejsem tak zcela jist. Kdybych byl v předškolních letech, měl bych z některých scén jistě nahnáno nebo bych je svým dětským rozumem nepochopil. Atmosféra je opravdu v duchu názvu vánoční, sníh vesele poletuje Londýnem 19.století, mrzne až praští a příběh "letí kupředu" co mu jen síly stačí. Bohužel jsem neviděl 3D verzi a tak hodnotím silnými 3* ()

FEAR99

Kde jsou ty doby Forrest Gumpa a podobných filmů, kde Zemeckis dokazoval, že je skvělým režisérem a nemusel k tomu nutně mít pokročilou technologii a kupu peněz k dobru. Vánoční koleda jako jeho třetí film natočená stylem „Motion capture“ dokazuje, že Zemeckis to pořád někde v sobě má, ale né a né to najít. Audiovizuálně je to totiž zas a znovu super, balík peněz jde vidět a věřím, že některé scény v 3D museli stát za to (film jsem viděl v HD ve 2D). Bohužel je Vánoční koleda unavující. Scénář mě přišel docela prachbídný a prakticky u každého zjevení ducha jsem se díval na hodinky, kolik že zbývá do konce. A to je stopáž rozumná. Celá Vánoční koleda je tedy až moc zdlouhavá a skoro bych řekl, že nezáživná. A nic moc se v ní nestane. Škoda, protože Jim Carrey se snaží a Zemeckis by už konečně potřeboval nějaký hit, který by ho vrátil zpátky na vrchol. Celý film mě tak vyznívá hodně podobně jako třeba nedávná Alenka v říši divů. Po všech technických stránkách jsou oba filmy výborné, ale nějaké emoce, city či pořádný příběh prostě postrádají. A jsou vlastně jen ukázkou toho, abychom si řekli „wow, to vypadá fakt dobře“, ale pokud se podíváme pod povrch, uvidíme neskutečně prázdné filmy. 3* tak jsou adekvátní a upřímně, nechybělo mnoho a koleda si ode mě odnesla hvězdičky dvě. 50 % a ani o procento víc. ()

ElFifo

Ač je to podívaná vpravdě kouzelná, CGI na špičkové úrovni (jak jnak teké u Zemeckise) a grimasy Jima jako živé, proč si Vánoční koleda vykoledovala pouze 3* ? Protože jsem opravdu nepochopil, pro jaké publikum je Vánoční koleda vlastně určena. Pro dospělé je moc předvídatelná a alespoń ke konci dětinská a pro děti zase zbytečně strašidelná a ze začátku tězko stravitelná. Nicméně dobře se na to kouká..a jako nenáročná zábava pro vánoční čas funguje, nic víc nic míň, když se smíříte s tím, že Vám na štědrovečerní stůl servírují něco co není ani ryba ani rak. ()

MFZB

Vynikajúci animovaný film, bezchybný proste. Už som si potreboval po dlhom čase pozrieť nejaký animák a so svojím výberom som nadmieru spokojný. Toto bol fakt dobrý filmík po každej stránke a najviac sa mi páčilo, že bol riadne strašidelný, ktorý by do vrecka strčil hocijaký horor :) Viacej takýchto strašidelných animákov...100% ()

Stuck

Vánoční koleda s Vidřigrošem je dle mě lepší náhražkou za Mrazíka, který také ukazuje dobro a zlo, ale už ne aktuálně pro nás z 21.století. Vtipné, animované s ponaučením... ()

@nthr4X

Neviděl jsem to v 3D ale i tak je to velmi pěkný film s kvalitní animací. Celkově na mě příběh zapůsobil, místy až strašidelně. ()

giordano

Vánoční koleda je krásná povídka. I přesto, že byla vydána již v roce 1843, její poselství je nadčasové a hluboké zvlášť v dnešní silně konzumní společnosti, kde začíná převládat touha po moci a penězích. Každý člověk by si měl uvědomit, že je na světě jen dočasně a zvážit životní priority a vztah k ostatním lidem dřív, než bude pozdě. Zpracování filmu mě velice potěšilo a režisér Zemeckis má u mě další plus. ()

Holusacek

Dobré zpracování nejznámější vánoční pohádky,ovšem někdy podle mně, příliš natáhnuté a zdlouhavé,avšak pořád zábavné.Líbily se mi dramatické scény a někdy i možná pro někoho strašidelné na název "Koleda"a také se mi líbí Zameckisova animace.Dobrá podívaná oproti některým jiným zfilmovaným Vánočním Koledám.=74% ()

awastrman

Na film jsem koukal v období Vánoc a splnil moje očekávání na 100% jakožto film o vánocích a o tom že rodina je to nejduležitější. ()

E.T.Martin

Zemeckisův současný vizuální styl mnoho lidí odrazuje, osobně si ale myslím, že je ku prospěchu věci. Vánoční koleda je klasická vánoční pohádka, tudíž Zemeckis nemohl doufat, že všeobecně známým příběhem někoho překvapí. Nezbývalo mu než vsadit na vyprávěčské schopnosti, a to se mu podařilo. Animace je zde využita k takové smršti hravých nápadů a vizuálních lahůdek, že by ostatní hollywoodské trháky mohly škrábat prstíčkem, aby si nějaký mohli vypůjčit. Řekl bych, že do kapsy strká i přeceňovaného Tima Burtona. Zemeckis navíc dokáže plynule střídat chvíle napětí, místy až hororové, s úlevnými okamžiky smíchu, aby vzápětí diváka vtáhl do adrenalinové akční honičky. Podobně to umí málokdo, občas mne při sledování filmu napadalo srovnání se Spielbergem.Možná že metoda motion capture není vizuálně tak přitažlivá jako například pixarovský styl, co se týká filmařského využití i nápadů je ale Zemeckis o krok napřed. ()

Jane.D

Ze začátku trochu pomalejší rozjezd, ale od toho, co začne "cestovat" s duchama, se to více rozjede. Klasický příběh chvílemi i trochu strašidelný než vánoční o napravení zlého člověka. Vizuál byl opravdu dobrý, jako by místy byl film hraný. Hlas Jima Carreyho tu neměl vůbec žádný význam. Postava byla mdlá a ničím zajímavým nedisponovala. Dalo by se říct, že chvílemi to byla taková "hororová" pohádka. Už hlavní postava byla hororová :D . ()

Strelkyne1

Musím jen ohodnotit grafické zpracování na BD disku....to je nádhera, naprosto čistý a skvostný obraz. Za to bych rozhodně dala 5 hvězdiček. ()

david666

Na Disneye vcelku temné. Tohle asi v USA moc nevydělalo, resp. děti po úvodní půlhodince určitě utíkaly z kina společně s rozhořčenými rodiči. Dětem, odkojeným Čarodějovým učněm se to ale líbilo:-) ()

EddieIron

Vizuálně skvěle zpracovaná Dickensova klasika.Varování pro rodiče,kteří neznají předlohu:Malým dětem to nepouštějte,rozhodně je to víc vánoční horor než vánoční pohádka! ()

Paserak

Rodinná komedie s prvky dramatu? Pcha! Být malým diváčkem tak z toho mám noční můry a plnil bych "modrý život" do roztrhání těla. Mně to přišlo dost ostrý... Jinak parádní film. Zemeckis i Silvestri dostávají svému jménu. Jen tak dál, Vánoce. ()

Tsuki003

Vánoční koleda je snad to nejklasičtější, co se o Vánocích dá vyprávět. A když navíc ještě někdo vyprávět umí! Viděla jsem v originále i s dabingem a nemyslím si, že by byl Jim Carrey vyloženě nenahraditelný (protože u něj mi šlo vždy především o ty grimasy a pózy). Ale i tak je výkon hlasového dabingu dost dobrý. Animaci bych až tolik neměla co vytknout, i když by nemusela být taková... "ztuhlá". Mě absolutně pohltil příběh a i když byly scény, které se dají označit za zdlouhavější, jiné to zase plně nahrazují. Za nejpovedenější považuji odchod ducha přítomných Vánoc a příchod ducha Vánoc budoucích. Celá tahle scéna je velmi působivá. A Marley :) Krása, fakt se jim to povedlo. ()

vofo

V IMAXu to byla vizuální podívaná. Jim Carre se opět vyřádil. Ale tím tenhle film končil s plusy. ()

aannemer

Možná tři roky mi ležel tento film nepovšimnut v regálu a vždycky, když jsem si vybíral film pro večerní produkci, tak jsem jej odložil na někdy příště. Až jednou, asi dva měsíce po vánocích. Pět hvězd Vánoční koledě nedám, na to byla moc dlouhá, ale že to byla velmi milá pohádka, to ano. ()

Ferrell, Reynolds a Vánoční koleda

Ferrell, Reynolds a Vánoční koleda

23.09.2019

Ještě nemáme ani prosinec, a už se musím pustit do rozebírání nejkrásnějšího období roku, Vánoc. Můžou za to totiž herci Will Ferrell a Ryan Reynolds, kteří se teď čerstvě upsali novému muzikálovému… (více)

Zemeckis a miniaturní druhá světová

Zemeckis a miniaturní druhá světová

20.06.2017

Zemeckisův vodní svět

Zemeckisův vodní svět

07.04.2010

Studio Disney sice po slabých komerčních výsledcích Vánoční koledy přestalo financovat Zemeckisovo ImageMovers Digital (a v lednu 2011, po dokončení Mars Needs Moms!, jej nadobro uzavře), ale… (více)

Jim Carrey a režisér Juno si plácli

Jim Carrey a režisér Juno si plácli