Poslední údolí

The Last Valley

Drama / Dobrodružný / Historický

Velká Británie / USA, 1971, 125 min

Je zajímavé, že tenhle film jsem velkou spoustu let neviděla a teď jsem na něj narazila u jednoho uživatele v oblíbených, rozklikla - a v okamžiku se mi vrátil a já nechápala, jak jsem na něj mohla zapomenout.Clavell -záruka kvality.A já bych nechtěla být v téhle době ani chvilku,ta krutá třicetiletá válka, která se na chvíli zastaví v jednom alpském údolí, ta která zlikvidovala a zabila všechno,ta teď musí na nutnou chvíli vyhlásit něco jako příměří, k velkému potěšení už tak zdecimovaného obyvatelstva.Ženy by mohly vyprávět. A tak Omar Shariff a Michael Caine proti sobě na pozadí Alp ,v jedné vesnici, kde se ještě nějaké zásoby dají najít,můžete i někoho zabít a hrát si na dobyvatele. Ta nesmyslnost války a fanatismus některých kněží, kteří jsou ve jménu víry schopni čehokoliv....skvělý film s nádhernou hudbou a jasným postojem autora k církvi a válce. Co chtít víc?(15.2.2013)

Silně nadhodnocený snímek. Kladně lze hodnotit mnohotvárnost charakterů a důraz, s nímž snímek pracuje na jejich vývoji tváří v tvář různým situacím. Herecké výkony tu a tam překračují průměr, jinde se drží v rovině dobové rétoriky a pohybového výrazu. Výpověď však v sítu času neobstojí, nýbrž zastárává, stejně jako účelové, byť racionální výklady historie. Celá změť příběhů je lehce zmatečná. Dva hlavní protagonisté, mírumilovný mediátor, bývalý učitel Vogel, a ostřílený pragmatický kapitán jsou divákovi předhozeny coby jakési nádoby moudrosti, v protikladu proti pověrečným bláznovstvím usídleným v duších celého zbytku vesničanů – tu fanatický kněz, tu odhodlaná čarodějnice modlící se v tajnosti k Satanovi, tu prostý voják s prašivým mozkem. Je to takové filmové vítězství moderních stereotypů, s nimiž se průměrný občan ohlíží do historie přesvědčen, že „takhle to tehdy bylo“. V obraze vojáků dochází, jak už je dobrým zvykem, k největším pochybením, když jsou nahlíženi optikou armády dvacátého století. Nic naplat. V době třicetileté války lidé nepřemýšleli v duchu osvícenského romantismu a individualistického postmodernismu, který byl touto olbřímí ideovou změnou v Evropě anticipován. A tak, je-li výpověď z let třicetileté války zahalena do moderní filozofie, stává se jen jakousi podivně uspořádanou, nefunkční pohádkovou kaší.(1.1.2015)

Ta čarodějnice mi připadala zbytečná, taková připlácnutá a k ději nepasující. Jinak je to přesvědčivý důkaz nesmyslnosti svátých a jakýchkoli válek. Člověk, který dostává "právo" bojovat za toho správného Boha (vůdce) se časem stává fanatickým vrahem, neštítícím se žádných zvěrstev. Velká kvalita!(12.9.2017)

Chvály tu bylo napsáno dost. V mých očích ale film sráží silné patetické přehrávání většiny vedlejších postav.(27.10.2017)

Výborne spracovaný pohľad na ľudské charaktery, na ich život, na ich útrapy, ale najmä na ideály prostého človeka. Celým filmom sa nesie akási zvláštna spriaznenosť kapitána a učiteľa. Každý sa snaží prežiť, ale všade naokolo je vojna a hlad.(5.4.2008)

Nemám co dodat... Prostě Poslední údolí.(5.3.2009)

Ač jsem tohle dílo viděl hodně dávno, utkvěly mi v paměti celé scény a domnívám se, že přístup k dané látce byl v tomto případě zvolen neotřele, ale působivě. Vynikající výkon zde odvedli Michael Caine a Omar Shariff, každý na jiné úrovni, ale oba naprosto přesvědčivě. Za sebe řadím Poslední údolí mezi stovku nejlepších filmů, jaké kdy byly natočeny.(2.7.2009)

Film jsem kdysi viděla asi ve svých 12 letech a zanechal ve mně pouze pocit militantního ateismu. Dnes, po mnoha letech, ve mně žádné emoce nevzbudil a stěží jsem udržela pozornost. Snad k tomu připěl strašlivý ořez obrazu při vysílání v České televizi, snad hudba, sama o sobě krásná, ale nějak se nehodící k příběhu, snad nepříliš povedený dabing (zejména ženských postav). Příběh mne nezaujal, motivace postav mi byly cizí, jediným výrazným pozitivem byl Michale Caine v jedné ze svých mladších rolí. Ve třicetileté válce bych se asi úplně ztratila...(26.6.2011)

Polozapomenutý klenot, jehož jediným kazem na kráse je patetický závěr.(23.2.2012)

Rozehrává se tady šachová partie o nadvládu nad vesnicí, která je jako ráj, kolem něhož všude zuří peklo třicetileté války. Je tady fanatický kněz, který slepě následuje svoji víru a obhajuje všechno křesťanské. Ten má nad vesničany skutečnou moc, jednoduše proto, že všichni věří v to, co on káže. Pak tady máme jakéhosi starostu, který je ovládá skrze peněz a bohatství. Do tohoto rozvržení příjde učitel a voják. Učitel Vogel je zapřísáhlým pacifistou, odmítajícím násilí a příkoří pachaném na nevinném obyvatelstvu. Díky svému vzdělání a přesvědčení funguje jako prostředník mezi třemi klíčovými figurami. A konečně kapitán, kterého zrodila samotná válka. Ten ovládá vesnici silou a strachem. Všichni čtyři hrají hru o přežití a kličem k tomuto přežití je malý kousek země schovaný mezi horami a stromy. Filmařům se podařilo vytvořit naprosto idylickou vesnici, která po počátečním armagedonu působí jako skutečný pozemský ráj. Naprosto chápu motivy všech čtyřech kličových postav zachovat tuto vesnici, a díky ní tak přežít příkoří tehdejší války. Film se soustředí především na tichou válku mezi těmito čtyřmi postavami. Ve svých názorových střetech zustávájí neoblomní a tvrdohlaví. Jediný kapitán na konci dojde poznání a změní svůj názor. Ostatní tři zůstávají skálopevně přesvědčeni o svých názorech a víře. Vzhledem k tomu, že je film přes čtyřicet let starý, tak nejhůře dopadly bitevní scény, které ve srovnání se současnými historickými filmy působí trochu úsměvně. Není to ale příliš nazávadu, protože jich tam není moc. Jinak to je velice působivý film.(12.8.2012)

Je to trochu hanba,ale viděl jsem to teprve dnes.Skoro se to vyrovnalo Křižáčkovi.(12.9.2017)

Krásný film, krásní herci - hlavně p. Cain. Historický velkofilm bez vládců, paláců a antiky; namísto nich jednotka žoldnéřů, odlehlá alpská ves a třicetiletá válka.(13.9.2017)

A že by tento skvělej film znovu dali v TV? To ne, viděla jsem ho jako malá holka 2x a pamatuju si ho do dneška. Dávají ho dnes 21.6.2011. Jupííííííííííííííí.(28.11.2010)

Poprvé a nezapomenutelně viděno před více než 30 lety...(21.6.2011)

Třicetiletá válka, po dvou světových válkách 20.století, zřejmě nejkrvavější celoevropský konflikt. Úbytek obyvatelstva činil neuvěřitelných 30-50%, např. při masakru v Magdeburku, který film zmiňuje, zemřelo více než 80% obyvatel města. Válka zásadně změnila společenské uspořádání v Evropě, české dějiny jsou navždy rozděleny na dobu před a po Bílé Hoře. Do českého jazyka vstoupilo několik úsloví, jejichž původ dnes už málokdo zná "dopadl jako Kec u Jankova", nebo třeba "známe svoje pappenheimské". Film Poslední údolí ukazuje hrůzy války mimo velká bojiště, v prostředí horské vesnice, posledním ráji uprostřed válečného pekla. Jednoduchý a dramatický příběh i herecké výkony obou hlavních postav ztělesněných Michaelem Cainem a Omarem Sharifem jsou skvělé a velmi uvěřitelné. Chybička pro zasmání - anglický nápis Witch na dřevěném sloupu uprostřed hranice, v tyrolských Alpách?! 02 07 2017 doplněny historické souvislosti - Chyba ve filmu (nebo v překladu) - Magdeburg byl zničen císařskými vojsky v roce 1631. Když Vogel zmíní, že tam měl rodiče, ženu a syna, Kapitán řekne, "tak to už jsou všichni 12 let po smrti." Logicky by tedy měl být rok 1643! V závěru filmu se Kapitán se svými muži přidá k protestantskému vévodovi Bernardu Sasko Výmarskému a společně útočí přes Rýn na město Rheinfelden. Nejprve jsou císařským vojskem generála Wertha odraženi, posléze město dobudou. Bitva se odehrála v únoru až březnu, ale v roce 1638! Mimochodem vévoda Bernard zemřel 1639.(24.6.2011)

Televizní verze má skvělý dabing, jenom mne zarazilo, že podle úvodního českého titulku třicetiletá válka začala v roce 1818 :-)) Tomu říkám poselství kulturní fronty v ČT...(27.6.2011)

Velice realistické - ne naturalistické, ale prostě uvěřitelné vyprávění o tom, jak se v hrůzách 30. leté války snaží lidé přežít.(12.11.2011)

70% Z dnešního pohledu už film vyznívá spíše směšně pohádkově. Trochu mi to připomělo nevím proč Mrazíka. Ale Clavellovu knižní předlohu bych si klidně přečetl.(28.5.2012)

Paráda. Skvělý herci,dobrý motiv z historie a u mě navíc fantastický dojem z dabingu p. Němce a Cupáka.(17.3.2018)

• brumbrum

Velmi slaby pokus ukazat 30-rocnu vojnu - ako inak, optikou vysmechu cirkvi a ustipacnej ironie. Katolicky pater je samozrejme psychopat, takze clovek volky-nevolky fandi ateistom a vojakom. Proticirkevna agitka za 1*, kedze existuju aj vacsie srajdy. Tragikomicke je najviac to, ako sa producentom tohto blabolu zasa raz podarilo utvrdit retardakov na tomto webe vo svojom dojimavo ubohom protikrestanskom schematizme; mi to pripada ako ked retardovany trapajzlik dokola omiela, ze svet stoji zahovno a pritom si nevie pomoct, zbiera sracky cely den, nielen tie kravske, ale este aj tie blsacie: privonia si a spokojne sa udrbava: no nevravim?(25.5.2019)

Filmárskemu umeniu v tomto snímku nemôžem nič vyčítať, dejovo ma však tento snímok neupútal až tak silno. Z celkového pohľadu však ide o nadpriemerný historický film, ale hodnotím len tromi hviezdičkami kedže ma zobrazenie medziľudských vzťahov a života počas 30. ročnej vojny ako som sa už zmienil neupútalo až tak silno.(21.6.2011)