Sedm samurajů

• Japonsko Shichinin no samurai (více)
Trailer

Slavná legenda o hrstce odvážných, kteří se postavili na stranu bezbranných. Nejslavnější japonský film všech dob, předchůdce filmu Sedm statečných.
Těžko by se asi hledal někdo, kdo by neznal legendární americký western o hrstce statečných, kteří se v počtu chabých sedmi postaví přesile banditů, aby ochránili bezbrannou vesnici na odlehlém venkově proti rabování. Western Johna Sturgese patří již téměř půl století k nesmrtelným filmovým evergreenům. Ale jen málokdo ví, že by vůbec nevznikl, nebýt jednoho fenomenálního režiséra, jehož originální umění přesáhlo daleko za hranice rodného Japonska. Že dobrodružný příběh sedmi potulných pistolníků byl přímo inspirován samurajským filmem Akiry Kurosawy, jenž se odehrává ve feudálním Japonsku 16. století. A že to zdaleka není jediný případ amerického hitu inspirovaného dílem tohoto japonského klasika. (oficiální text distributora)

Trailer

sniper18

Je to vydarená akčná historická dráma od Akiru Kurosawu. Má dosť dobrý príbeh o siedmych odlišných samurajoch, ktorí sa z rôznych dôvodov rozhodnú prijať ponuku chudobných dedinčanov, aby ich dedinu bránili, keďže sa ju hneď po zbere úrody chystá napadnúť a okradnúť silná skupina banditov, čo by ich zničilo. A tak samuraji spoja svoje sily, zoznamujú sa s novým spôsobom života a urobia všetko preto, aby dedinu ochránili. So spracovaním som nadmieru spokojný, tej mimoriadnej dĺžky som sa spočiatku predsa len obával, ale nakoniec ani nebol dôvod. Je síce pravda, že sa to určite dalo aj skrátiť, ale až na pár scén z prvej tretiny, bez ktorých by som sa bez problémov obišiel mi výborne sadlo aj toto prevedenie. Zápletka už od začiatku pôsobí veľmi dobrým dojmom, pričom z toho cítiť veľký žánrový potenciál a ten sa našťastie podarilo z väčšej časti využiť. Najviac ma mrzí, že samotné hľadanie a získavanie jednotlivých samurajov, na ktoré som sa tešil asi najviac nakoniec nie je až tak vydarené, pri každom samurajovi som čakal nejakú výraznú sekvenciu, no to sa nestalo, zaujalo ma ich len pár a tiež, že k dedinčanom som si vôbec nedokázal nájsť cestu, takže ich osud ma ani moc nezaujímal. A záporáci zase mohli dostať výraznejší priestor, tu vlastne plnia len úlohu hrozby, ktorú treba zničiť. Ale inak tu ani nemám čo vytknúť, väčšinu času ma to dosť bavilo, pričom sa úroveň filmu prakticky neustále len zvyšuje. Po úvodnej fáze sa dej presunie do dediny, kde sa veľmi dobre pozerá na celé to spolunažívanie samurajov s dedinčanmi, rovnako nesklame ani plánovanie a príprava obrany a tých pár vedľajších prvkov, ako napríklad vzťah s dedinčankou mi síce neprišli až tak dôležité, ale ani ma nerušili a niekedy to aj celkom oživia. A zvyšok je už očakávane samotná obrana a tá je výborne zvládnutá. Akcie je tu priemerné množstvo a páči sa mi. Nájde sa tu viacero menších samurajských súbojov, boje s presilou a nejaká tá veľkolepejšia akcia, pričom všetko je to vizuálne dobre zvládnuté a aj obsahovo zaujímavé. Tu musím určite pochváliť, že samotní samurajovia si uvedomujú, že sú vo výraznej menšine a tak používajú rozum, aby tento boj dokázali vyhrať a pokiaľ možno s najmenšími stratami na svojej strane. A tak obzvlášť celá tá veľkolepá obrana ponúkne zaujímavé taktiky, ale zábavné je aj získavanie muškiet. A tak akcii až na absenciu krvi, čo je ale vzhľadom na vek filmu očakávané ani v rámci možností nemám čo vytknúť. Herecké obsadenie nie je zlé, najväčšiu pozornosť si rozhodne získajú práve samotní samuraji, kde síce nie každý je až tak výrazný, ale predsa len štyria z nich ma dosť bavili a tak som im prial, aby vydržali až do konca. A z vedľajších postáv ich už zaujme len veľmi málo. Réžia a technická stránka sú výborné, Akira Kurosawa je zaslúžene uznávaný tvorca, na to prísť v tejto dobe s takouto kvalitnou žánrovkou je potrebné mať veľký talent. Takže síce to nie je môj najobľúbenejší samurajský film, ale aj tak som dosť spokojný. Tu ani nemusím brať ohľad na vek filmu, dej, akcia, samuraji, ale aj atmosféra sa mi páčili a navyše som sa ani pri takejto dĺžke vôbec nenudil. Zaslúžený kult. 78% () (méně) (více)

Djkoma

Obrovské veledílo, které zabíjí právě ta velikost. Přes 200 minut dlouhý film postavený na základech samurajského. První část o hledání samurajů, druhá o přípravách k brnění a třetí samotné bránění před útoky nájezdníků. Všechny části mohly být kratší a trochu více záživné a pak by toto dílo nemělo jedinou chybu. Vlastně možná mělo a to mě neskutečně protivnou postavu posledního sedmého samuraje, který neskutečně řval, křičel a furt poskakoval jako kdyby vypadl z němého filmu, kde své pocity a emoce musí vyjadřovat pohyby těla. Jinak se skláním před Kurosawovou velikostí a umem, protože v jeho podmínkách (sakra, dyť se těm hercům odlepují "umělé" plešky....) natočit takto velký a obdivuhodný film. koho nezajímá samurajové a jejich smýšlení, určitě hned šáhne po Sedmi statečných, kteří jsou v podstatě okleštěná verze SS bez většího smyslu s důrazem na hlavní postavy. ()

sud

Je hodně málo remakeů, kteří jsou vyrovnáni svým originálům, jako "Sedm statečných" "Sedmi samurajům". Ba je dokonce i předčí. U "Sedmi samurajů" mi nevadila o hodinu a půl delší stopáž než u remakeu. Vyřízení protivníků tudíž trvá déle, protože používali pouze meče, kopí sem tam nějaký luk. Originál je drsnější, naturalističtější a na všechno má času dost. Je v něm více mrtvých a oplývá jednou ohromnou postavou - Kikučiem. Toshiro Mifune byl ohromující. "Sedm statečných" je dynamičtější, rozmanitější a postavy sedmi hrdinů jsou více prokreslené. Takže, jak to ukončit. "Sedm samurajů" je originál. Originál je jen jeden. Je to skvělý film plný dobrodružství, lásky, cti a přátelství, končící akčním infernem v dešti - jednou z nejkultovnějších akčních scén všech dob. Ale "Sedm statečných" pro mne zůstane nadále srdcovkou. 85%. ()

Wacoslav1

Mno ty woe vyhejbal jsem se roky tomuhle filmu jak čert kříži a teď už asi vím proč. Vlastně sranda právě jsem to viděl (potažmo spíš přetrpěl) a vůbec nevím co k tomu mám napsat. Tak asi radši nebudu psát nic. Popravdě nevěděl jsem ani jak to mám ohodnotit, protože po Vesmírný odysey je to pro mě druhej podobně starej a z mýho pohledu prakticky nehodnotitelnej film, teda ne, že bych nepobral o čem to bylo, ale je to celý tak divný, že fakt nevím co si o tom myslet. No zaujmu v tomhle případě neutrální postoj a neutrálně je za 3*, takže si parádně alibisticky myji ruce. Každopádně určitě si radši pustím USA remake, který je pro mě mnohem srozumitelnější a největší sranda je, že když jsem ho jako fakan viděl prvně, tak jsem vůbec nevěděl, že je to remake! Nicméně neříkám, že to není svým způsobem zajímavý a, že se to nemůže líbit, ale já prostě na takhle dlouhý filozofický filmy z občasnou akcí koukat nemůžu. Takže pálím ty zmatený tři hvězdice a tím bych to asi uzavřel. Velmi pravděpodobně můj první a zároveň poslední Akira Kurwosawa v životě.50% ()

Matty

Není to nejlepší film všech dob, není to nejlepší akční film, jak kdy byl natočen a snad i těch sedm neohrožených desperátů by samuraje srovnalo do lajny, ale buďme konkrétnější. Film má šíleně dlouhou expozici (tj., než se dá všech sedm borců dohromady) a rozhodně negraduje nijak závratným tempem (útok banditů trvá několik dní a je tvořen nekonečným množstvím vln), přesto není délka tím největším handicapem (například Jacksonův King Kong mi připadal dvakrát tak dlouhý). Hlavní problém tkvěl v mé neschopnosti odpovědět si na otázku, proč je Sedm samurajů obdivovaným veledílem. Jsou výborně zrežírováni, mají dynamickou akční hudbu a Toshiro Mifune skutečně exceluje (na potrhlé cvoky má šablonu, kterou nekopíruje), jenže co víc? Nemyslím, že bych byl příliš pohodlný divák, obvykle si z díla snažím odnést co nejvíc, tentokrát jsem se však nemohl zbavit dojmu promarněného času. Když už film trvá tři a půl hodiny, měl by k tomu mít pádnější argumenty nežli ukázat japonské poměry ve středověku a naznačit neproniknutelnou bariéru mezi rolníky a samuraji. Stručně řečeno: od Kurosawova filmu z roku 1954 jsem čekal víc než dobře zrežírovaný film z roku 1954. 80% Zajímavé komentáře: Marigold, Dan9K, Turiec, curunir ()

• Ve filmu se vůbec poprvé objevil záběr, který byl poté mnohokrát využit: banda zločinců vynořující se zpoza kopce. (don corleone)
  • Film byl údajně inspirován skutečnou událostí, kdy si jedna vesnice najala samuraje, aby ji chránili. (don corleone)
  • Oholené hlavy samurajů byly pouze čepice imitující kůži. (Listeroman)

Související novinky

Proč Lucasfilm zamítl Star Wars od Snydera?

Proč Lucasfilm zamítl Star Wars od Snydera?

05.07.2023

Koncem roku uvede na Netflixu režisér Zack Snyder (Muž z oceli, Watchmen) svoji novou epickou sci-fi Rebel Moon, respektive její první část. Dvoudílná sága ale bude údajně jenom začátkem, už nyní… (více)

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

Snyderův Rebel Moon rozšiřuje obsazení

09.04.2022

Chystaná velkolepá akční sci-fi Rebel Moon režiséra Zacka Snydera (Armáda mrtvých, Liga spravedlnosti) pro streamovacího giganta Netflix, jež je škálou a pojetím přirovnávána rovnou ke slavným Star… (více)

Sci-fi Zacka Snydera nabírá obsazení

Sci-fi Zacka Snydera nabírá obsazení

10.02.2022

Zack Snyder (Muž z oceli, Watchmen) se má na Netflixu zřejmě dobře. Dostává se mu tvůrčí svobody i velkých rozpočtů a může si tak plnit sny výměnou za to, že Netflixu plní knihovnu vším možným od… (více)