Sedm samurajů

七人の侍

Seven Samurai

Sedem samurajov

Drama / Dobrodružný / Akční

Japonsko, 1954, 160 min (SE: 207 min)

• Dan9K

Nejdřívě jsem nechtěl zase škádlit olgoje chorchoje bosou nohou a mlčky tento snímek přejít. Avšak po přečtení komentáře od 3 AM Code, s kterým snad stoprocentně souhlasím, jsem nakonec nalezl odvahu a budu se tak snažit zbytečně neopakovat nic, co již napsal on, čili, pokud chcete vědět, jak se stavím k těm tradičním filmovým hodnotám, přečtěte si jeho. Pořídil jsem si 3 a půl hodinovou verzi a je to tak pravděpodobně nejdelší film, jaký jsem kdy viděl (jo jo, bejvávalo - pozn. komentátoristy o rok později). První hoďka byla dobrá. Nalezání hrdinných samurajů bylo zábavné. Ovšem nemohl jsem se zbavit dojmu, že v Sedmi statečných byla každá postava charakteristická, zapamatováníhodná - jak duševnem, tak především vizuálně. Takashi Shimura je tak snad jedinou výjimkou a to dost možná proto, že je Yulu Brynnerovi trochu podobný. Jelikož 207 minut je tuším více, než kolik je zde napsáno, jde pravděpodobně o rozšíření o vystřihané scény. A je to bohužel znát. Spousta z nich se mi zdála hluchá a zbytečná a taky trochu únavná. Proto mě překvapilo, jak poměrně rychle tento film utíkal. Což je mimochodem můj častý syndrom u tří (případně delších) hodinových snímků s tím, že na úplném konci, pokud se nejedná o počin, z kterého jsem na větvi, přesto značně trpím. Je to pro mě důkaz, že za tím stojí jen a jen moje psychika, protože u 80 -ti minutových filmů si k závěru taky dost často klepu na hodinky, které nemám. Proto mám pro sebe radu do budoucna: "Hlavně se nedívat, jak to má být dlouhé". Nemám moc srovnání v asijské oblasti té doby, 50 let tam a nazpátek mám víceméně tmu (pravda, nazpátek je to možná i trochu víc), ale rozhodně si na filmech prioritně necením technického zpracování, ani se je nesnažím oceňovat na základě vlivu či klasičnosti (ah, tím jsem si zase naběh....), ale zkrátka především na tom, jak mě zaujme příběh, prostředí, nápaditost a myšlenka, což se v tomto případě nepovedlo, a tak nejpříjemnější pro mě nakonec byla 5-ti minutová pasáž uprostřed, ve které jsem mohl v klidu nechat spadnout hlavu do klína a přestat namáhat mozek a poslouchat hudbu, jelikož na obrazovce se vyjímaly po celou dobu jen 3 neznámé japonské znaky na černém podkladu značící přestávku...(28.6.2006)

Je hodně málo remakeů, kteří jsou vyrovnáni svým originálům, jako "Sedm statečných" "Sedmi samurajům". Ba je dokonce i předčí. U "Sedmi samurajů" mi nevadila o hodinu a půl delší stopáž než u remakeu. Vyřízení protivníků tudíž trvá déle, protože používali pouze meče, kopí sem tam nějaký luk. Originál je drsnější, naturalističtější a na všechno má času dost. Je v něm více mrtvých a oplývá jednou ohromnou postavou - Kikučiem. Toshiro Mifune byl ohromující. "Sedm statečných" je dynamičtější, rozmanitější a postavy sedmi hrdinů jsou více prokreslené. Takže, jak to ukončit. "Sedm samurajů" je originál. Originál je jen jeden. Je to skvělý film plný dobrodružství, lásky, cti a přátelství, končící akčním infernem v dešti - jednou z nejkultovnějších akčních scén všech dob. Ale "Sedm statečných" pro mne zůstane nadále srdcovkou. 85%.(5.7.2008)

Díky Projektu100 se mi dostalo potěšení zhlédnout toto Kurosawovo dílo v kině, a navíc v jeho prodloužené (207 minut) verzi -- i s původní pauzou uprostřed. :P A dostalo se mi něčeho naprosto nečekaného. Tušil jsem dlouhé (ale skvěle natočené) záběry na přírodu apod. Ovšem jeho podání sedmi vysvoboditelů - roninů - má takový spád, že po těch necelých 3,5 hodinách si řeknete 'cože?! to už je konec??' a ano, bude to konec, ale výborný.(23.2.2009)

Nikdy bych nevěřil, že to řeknu ale Sedm samurajů je opravdu lepší než Sedm statečných a to k japonské tvorbě nijak netíhnu. I když jsem shlédnul prodlouženou verzi, utekl mi film docela rychle. Převratná režie, skvělá hudba, kvalitní scenář a nejcharismatičtější herec Takashi Shimura dělají tento film skutečnou legendou. Jeden z velkých restů je smazán(20.2.2010)

Scénář: Akira Kurosawa, Shinobu Hashimoto, Hideo Oguni .. Zase jsme to prohráli. Občas sice lehce uspávací veledílo (viděna verze 207 minut) s dnes nejprofláklejším příběhem na světě o rolnické vzpouře před nájezdníky. Přesto zábavné, dojemné, smutné, v každém kousku pravdivé a důmyslné.(13.11.2007)

• - Scéna Kikučijova monologu, pronášeného k samurajům po nalezení samurajských zbraní u vesničanů, je celá improvizací Toshira Mifuneho. Traduje se, že Mifune tuto scénu přehrával bez jediné chyby pro zábavu vždy, když se někde trochu víc napil. (Wishkah)

• - Kvůli úvodu nechal režisér smichat vodu s inkoustem, aby silný déšť na plátně vynikl. Scénu přetáčel tolikrát, že vypotřeboval veškeré rezervy vody v dané oblasti. (Pumiiix)

• - Kurosawův otec pocházel ze samurajské rodiny. Kurosawa tak znal velmi dobře samurajský kodex Bušidó a rozčilovaly ho slaboduché japonské filmy o samurajích. Proto začal točit samurajské filmy a vkládat do nich svou filosofii. (Wishkah)