Sedm samurajů

七人の侍

Seven Samurai

Sedem samurajov

Drama / Dobrodružný / Akční

Japonsko, 1954, 160 min (SE: 207 min)

[7/10] (Toho) (Čb. /// Produkce: Sodžiro Motoki /// Scénář: Šinobu Hašimoto, Akira Kurosawa, Hideo Oguni /// Kamera: Asakazu Nakai /// Hudba: Fumio Hajasaka /// Nominace na Oscara: So Macujama (výprava), Kóhei Ezaki (kostýmy) /// MFF v Benátkách: Akira Kurosawa (Stříbrný lev)) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE](7.4.2008)

Kurosawu zbožňuju. I ve svém nejznámějším díle předvádí fenomenální práci na pískovišti s lidskými charaktery a jejich mnohačetnými vlastnostmi, příběh je perfektní a Toshiro Mifune tradičně exceluje. Na druhou stranu, nemůžu skrývat osobní zklamání - možná je to tím, že jsem viděl pouze třiapůlhodinovou verzi, nicméně na můj vkus v sobě samurajové skrývají moc vaty a nezáživnosti (což mi přijde jako relativně fér výtka, jelikož zábavnost Kurosawova díla je obvykle velmi vysoká) - nejvíce paradoxně v závěrečné hodině, kdy začne akce. Zub času mi jinde taky vadil méně než tady. - EDIT 2017 - Je to už devět let sakryš, že bych si dal repete s kratší verzí?(6.7.2008)

• Dan9K

Nejdřívě jsem nechtěl zase škádlit olgoje chorchoje bosou nohou a mlčky tento snímek přejít. Avšak po přečtení komentáře od 3 AM Code, s kterým snad stoprocentně souhlasím, jsem nakonec nalezl odvahu a budu se tak snažit zbytečně neopakovat nic, co již napsal on, čili, pokud chcete vědět, jak se stavím k těm tradičním filmovým hodnotám, přečtěte si jeho. Pořídil jsem si 3 a půl hodinovou verzi a je to tak pravděpodobně nejdelší film, jaký jsem kdy viděl (jo jo, bejvávalo - pozn. komentátoristy o rok později). První hoďka byla dobrá. Nalezání hrdinných samurajů bylo zábavné. Ovšem nemohl jsem se zbavit dojmu, že v Sedmi statečných byla každá postava charakteristická, zapamatováníhodná - jak duševnem, tak především vizuálně. Takashi Shimura je tak snad jedinou výjimkou a to dost možná proto, že je Yulu Brynnerovi trochu podobný. Jelikož 207 minut je tuším více, než kolik je zde napsáno, jde pravděpodobně o rozšíření o vystřihané scény. A je to bohužel znát. Spousta z nich se mi zdála hluchá a zbytečná a taky trochu únavná. Proto mě překvapilo, jak poměrně rychle tento film utíkal. Což je mimochodem můj častý syndrom u tří (případně delších) hodinových snímků s tím, že na úplném konci, pokud se nejedná o počin, z kterého jsem na větvi, přesto značně trpím. Je to pro mě důkaz, že za tím stojí jen a jen moje psychika, protože u 80 -ti minutových filmů si k závěru taky dost často klepu na hodinky, které nemám. Proto mám pro sebe radu do budoucna: "Hlavně se nedívat, jak to má být dlouhé". Nemám moc srovnání v asijské oblasti té doby, 50 let tam a nazpátek mám víceméně tmu (pravda, nazpátek je to možná i trochu víc), ale rozhodně si na filmech prioritně necením technického zpracování, ani se je nesnažím oceňovat na základě vlivu či klasičnosti (ah, tím jsem si zase naběh....), ale zkrátka především na tom, jak mě zaujme příběh, prostředí, nápaditost a myšlenka, což se v tomto případě nepovedlo, a tak nejpříjemnější pro mě nakonec byla 5-ti minutová pasáž uprostřed, ve které jsem mohl v klidu nechat spadnout hlavu do klína a přestat namáhat mozek a poslouchat hudbu, jelikož na obrazovce se vyjímaly po celou dobu jen 3 neznámé japonské znaky na černém podkladu značící přestávku...(28.6.2006)

Geniální, úchvatné, dokonalé! Každý, kdo se sníží pod pět hvězdiček nemůže rozumět filmu. Tenhle film je něco tak dokonalého, že i Sedm statečných je o drobek slabší. Myslím, že nemá cenu rozebírat Kurosawovu genialitu, nebo nepředvídatelný děj. Chci se zastavit u herců. Vůbec poprvé v dějinách japonské kinematografie jsem přesně rozeznal japonské herce a utvořil si k nim i nějaký vztah. Když pominu Shimuru, který mi už v Godzille dokázal, že je to dobrý herec, tak ze všech jasně dominuje Mifune, který zde podle mě předvedl snad nejlepší výkon svého života. Nakonec řeknu jen, že je neuvěřitelné, že 207 minut trvající film mi utekl jako voda a myslel jsem, že to trvalo tak nejvýš 2 hodiny. Jestli jste u některého Kurosawova filmu usnuli (čemuž bych se nedivil), tak zde vám zaručuji, že neusnete, i když je ten film dvakrát tak dlouhý. Smekám před režisérem i všemi herci.(27.6.2010)

Závěrečná půlhodina je tak vynikající, až je to vyloučeno. Tomuhle říkám velkolepá bitevní scéna; nemůžu si pomoct, ale možná je úplně nejpůsobivější, kterou jsem kdy viděl. Působí to na jednu stranu úžasně civilně a prostě, a na druhou stranu je jasný, že to muselo bejt šíleně vyčerpávající natočit to právě takhle. A to jsem to viděl jen v telce. Dávám si za domácí úkol zopakovat si to ještě na plátně, ač šestá hvězdička už z technických důvodů přibejt nemůže.(23.11.2006)

• - Akira Kurosawa během režie jako první nasadil tři kamery paralelně snímající děj, aby pak mohl ve střižně vybrat ty scény, které by působily nejspontánněji, s detaily a různými perspektivami. (Tommass95)

• - Kurosawův otec pocházel ze samurajské rodiny. Kurosawa tak znal velmi dobře samurajský kodex Bušidó a rozčilovaly ho slaboduché japonské filmy o samurajích. Proto začal točit samurajské filmy a vkládat do nich svou filosofii. (Wishkah)

• - Film byl údajně inspirován skutečnou událostí, kdy si jedna vesnice najmula samuraje, aby ji chránili. (don corleone)