Země ztracených

• Austrálie

Dobrodružný / Komedie / Sci-Fi

USA, 2009, 97 min

• Fiftis

Fascinovane som pozeral na tú znášku bláznivých absurdít a pri každej eskapáde som sa naozaj uisťoval, že toto určite bola tá "NAJ" scéna filmu a nič blbšieho už nemôže prísť, ale chyba lávky - zakaždým prišlo. Ako komédia mi tento film zrovna neprišiel, ale napriek tomu som sa u neho celkom bavil, aj keď trochu inak, než jeho tvorcovia asi zamýšľali. Takže nakoniec to až tak stratený čas určite nebol. Potenciál v podobe Willa Ferrella, veľkého rozpočtu a nápadu zostal nevyužitý - bohužiaľ. Áno hlavným ťahákom tejto komédie je bezpochyby Will Ferrell, ale prečo investovali bezmála 100 mil. dolárov do takejto hrôzy? Digitálne efekty sú dnes už bežným štandardom, takže ani tu neohromia. A komu túto detskú komédiu odporučiť? Snáď len fanúšikom dinosaurov a Willa Ferrella.(25.10.2019)

Skrz naskrz parodie s příjemně suchým humorem, který se přenesl i do obrazu. Tudíž minimum akčních scén, zato prpacovanějších. design filmů a sci-fi 70. let je zde schválně, stejně jako úmyslné chyby skriptu, a je zde nesmírné množství narážek na slavné béčkové sci-fi filmy 70. let, až jsem je nestíhal pochytat. Samozřejmě, kdo tenhle žánr moc nezná, film asi moc nepochopí. Anna Friel je skutečně sexy. Takže mi jedině vadilo zas těch pár fekálních vtipů, které Ferrell musí nacpat asi fakt všude a přitom vysoko nasazenou laťku jen snižují. http://www.dvdextra.cz/dvd-recenze/zeme-ztracenych.html ----- Další z umírněných Ferrellovek, podle mne jedna z jeho nejlepších, která je poctou a současně parodií žánrů a klišé béčkových sci-fi filmů ze 70. let. A to včetně kulis i postav. Zvláštní. Z Frat Packu se mi nejvíc líbily filmy Adama Sandlera a Ferrellovky mi přišly až zbytečně moc fekální a nechutné. V poslední době se to ale otáčí úplně naopak. Sandler točí jeden bullshit za druhým, přičemž přetažení Komici jen dokazují, že Apatowův prvotní úspěch byl jen náhodným, a že fekální humor nezvládá ani on. Zatímco Země ztracených se myslím povedla. Skrz naskrz parodie s příjemně suchým humorem, který se přenesl i do obrazu. Tudíž minimum akčních scén, zato propracovanějších. design filmů a sci-fi 70. let je zde schválně, stejně jako úmyslné chyby skriptu, a je zde nesmírné množství narážek na slavné béčkové sci-fi filmy 70. let, až jsem je nestíhal pochytat. Samozřejmě, kdo tenhle žánr moc nezná, film asi moc nepochopí. Anna Friel je skutečně sexy, zvláště ve chvíli, kdy od kalhot přejde ke kraťasům (to samé se žel nedá říct o samotném Ferrellovi :-)). Takže mi jedině vadilo zas těch pár fekálních vtipů, které Ferrell musí nacpat asi fakt všude a přitom vysoko nasazenou laťku jen snižují. Také jde o svérázný remake TV seriálu Země ztracených, který se v USA vysílal v letech 1974 - 1976 a který má naprosto stejný děj a v podstatě naprosto stejné postavy. Viz foto výše pro srovnání. Povšimněte si i vizuální podoby hlavních postav. Už jen na tomto malém srovnání je vidět, že film navzdory tomu, jak vypadá, stál tvůrce docela hodně snahy a úsilí, aby dostáli věrnosti originálu a ještě sem šoupli odkazy na jiné filmy 70. let. Žel, u nás málo známých (s výjimkou filmů Ztracený svět podle Arthura C. Doyla). Děj nám představuje geniálního vědce, který se sice často mýlí ve svých úsudcích, ale přece jenom vynález pro cestu do paralelních světů funguje. Se svou obdivovatelkou a svérázným majitelem obchůdku na poušti se pak přenesou do jednoho z těchto světů, kde zachrání opičáka Čaku (přesně jako v seriálu) a kde narazí na inteligentní dinosaury a ulhané mimozemšťany. Ti navíc mají vzhled opět jako v seriálu. Úkolem je najít přístroj a vrátit se domů. Přestože se tvůrci snažili, aby vzhled kulis a některé masky vypadaly patřičně archaicky, digitální efekty u dinosaurů jsou na velice slušné úrovni. Nedohledal jsem, jestli šel film i ve 3D, ale efektů pro 3D je zde docela hodně - a v podstatě některé fungují jako dobrá lekačka i ve 2D. Škoda jen, že ani tady nechybí pár fekálních vtípků - jestli je to nějaká americká národní tradice, bez níž není humor, netuším. Zas na druhou stranu se dají docela snést, i když "teploušské" odkazy už mi po filmech jako Brüno lezou krkem. Na úvod disku se spustí trailer na film Komici a upoutávka na zábavní park Orlando. V bonusech je pak komentář režiséra, tři vystřižené scény (7:29), jeden den v životě herce Danny McBridea během natáčení (11:15) a průvodce obchůdkem v Ďáblově kaňonu včetně reklamy na něj (6:51) - to vše s CZ titulky. Stejně tak je potěšující i kvalita obrazu a zvuku, snad jen zamrzí statické hlavní menu, ale to je tak jediná, drobná výtka.(15.2.2010)

Tenhle film je, pardon ze to slovo, strašná píčovina. Skutečně tak velká, pardon ze to slovo, píčovina, že je nakonec až slušně zábavnej a člověka udrží v pozornosti po celou dobu, protože očekává, co autoři vymyslí. Pořád jsem si říkal, že další scéna už větší, pardon ze to slovo, píčovina než ta předešlá být nemůže. Ale věztě, že skoro vždycky byla. PS: Úroveň komentáře odpovídá úrovni filmu.(21.3.2012)

Jistě.. je to hloupé, není to nijak extra vtipné ani zábavné... (samozřejmě s několika světlými mometny, které jsou mimořádně vtipné a zábavné), ale celé je to tak roztomile praštěné, pitomé a navrch velice slušně digitální, že si, i přes těch několik zbytečně nechutných momentů, ty slabší 4 prostě neodpustím.. Kdo žral jako malej dinosaury, ten mě pochopí...(18.7.2009)

• blackrain

Bláznivé to bylo dostatečně. Škoda, že je to více trapné než vtipné. Will Ferrell byl sympaťák. Ta kožena vesta a dýmka mu přidávaly na serióznosti. Tvůrci se při natáčení museli skutečně hodně dobře bavit. Hlavně, že se někdo dobře bavil. Nějak jsem se nedokázala naladit na stejnou vlnu, na které jede tenhle film. Možná, že až budu mít něco málo upito, tak změním názor, ale takhle ne.(23.4.2012)

• - Původní rating byl R, ale po sestřihu se film dočkal mírnějšího PG-13. (HellFire)

• - Hvězdy původního seriálu ze sedmdesátých let, Kathy Coleman a Wesley Eure, si ve filmu zahrály camea, která se ale nedostala do finální verze filmu. (CrypzzXD)

• - Na začiatku filmu pri prednáške deťom hrá soundtrack z filmu 2001: Vesmírna odysea (1968). (rasistik)