Repo Men

Repo Men

Vymáhači

Akční / Krimi / Sci-Fi / Thriller

USA / Kanada, 2010, 107 min

Občas nějaký film zaujme, některý víc, některý míň. Můžou za to hlavně hlavní herci. O to zajímavější to je, když jsou ti herci dva a hrají spolu. Jude Law a Forest Whitaker se tak sešli v, pro mě, naprosto neobvyklých rolí akčního sci-fi a ukázali, že dokážou být super parťáky. Tedy do chvíle, než se Judemu objeví v těle umělé srdce. To je pak o průser zaděláno a vlastně o tom vypráví celý tento příběh. Tenhle příběh je ale postavenej na hlavu tak šíleně, že se na něj dá koukat. Z diváka si totiž dělá takový dobrý den, že jsem to ještě nezažil. Chudák Forest, že to všecko musel zahrát. Na druhou stranu, klobouk dolů, že to zahrál. Jednou hraje nejlepšího parťáka na světě, pak udělá průser, je z něj sráč, pak je zase dobrák, pak zase sráč a nakonec to skončí tak nádherně Americky, že nemůžu dát nižší hodnocení. Na druhou stranu málokdy se setkám s tak příjemným sci-fi filmem, který mě na konci tak nádherně potěší, že snad začnu přemýšlet, jestli jsem neviděl alternativní konec. Oni ti Američani jsou celkově dost ujetý na alternativní konce, takže bych se ani nedivil. Nevidět poslední dvě minuty, udělal bych líp. Pokud z tohodle filmu chcete mít lepší pocit, tak se taky na poslední dvě minuty vyserte a budete mít pokoj. Jude Law a Forest Whitaker tu totiž předvádí super výkony a ty dvě minuty Vám za to nestojí. Nebo možná stojí, ale pak nebudete vědět, na čí straně vlastně jste, protože režisér to víc posrat nemoch. Takový konce totiž Amerika točí pro ty, kterým se už nelíbí ty uslazený čajíčky. Nasosaj nás a pak nám pod kotel naložej tak, že z toho tejden nevstanem...No a teď z toho máte stejnej guláš jako já co..a to je vlastně dobře. Nebudete mi moct vyčíst, že tu píšu nějaký posraný spoilery, když to ani není pravda. Když bych to měl říct jednodušejc tak snad tak, že Repo Men je velice dobrý sci-fi s dobrými herci, ale debilním koncem. Ale bylo mi líto napsat komentář k tomuhle filmu v jedný větě s pár slovy.(5.10.2010)

Asi 90 minút to boli pekné 3*. Tá riedka zápletka (priznane vykradnutá z Montyho Zmyslu života) nemá dostatočnú silu, aby vybudovala dostatočne "dickovskú" atmosféru. Celý vývoj deja je absolútne predvídateľný - napokon, povstalcov proti systému, ktorému ešte nedávno prisluhovali, sme videli nielen v Minority Report či Equilibriu, ale aj v mnohých ďalších filmoch. Oduševnení herci (skvelý Jude Law - a veril som mu aj prácu s nožom) a príjemne neexhibujúca réžia to však držia nad priemerom. Čo ten film vystrelí k výšinám, je záverečná polhodina. Prečo? Pretože nekompromisné ultrabrutálne násilie je v dnešnej dobe taká vzácnosť, že jasám pri každej čepeli, s chuťou vrazenej do lebky. A tu ich je fakt požehnane. Poučenie: Neserte spisovateľov, hlavne ak píšu ešte na starom dobrom písacom stroji.(14.7.2010)

Jude Law bojuje proti systému ve kterým pracoval, ale teď jeho samotnýho dostihl, kdepak jsem to jen viděl, že by to byl Minority report? každopádně mně tahle vykrádačka Spielberga absolutně nevadí a tyhle scifi thrillery si s chutí užívám a že tady toho je hodně, co si užít, navíc nápad půjčování náhradních orgánů na splátky je perfektní a vymáhaní při platební neschopnosti ještě lepší, podle mě super nápad a super zpracování a Jude Law s nožem je fakt excelentní řezník(18.7.2010)

Prezentovaným fikčním světem a vzpourou proti systému nepřináší Repo Men téměř nic nového. Postavit v podstatě celé vyprávění na (ne)rozhodnosti hlavního hrdiny Juda Lawa a na neuvěřitelné míře sobeckosti jeho parťáka Foresta Whitakera (pracovní vztah s parťákem nahrazující vztah rodiny - symbolická ztráta falu, absence moci) je více než banální a troufalé. Proč tedy 4*? 4 důvody - neuvěřitelně zvrácená béčková poetika (nezaplatíš transplantát, vezmeme ti ho), míra explicitnosti (Repo Men se navíc netváří jako nízkorozpočtový biják), vcelku originální zakončení (nespolehlivý vypravěč), ale především trefná kritika současného světa, jehož otevřená materiálnost je skrze totalitní společnost Union a její činnost velmi vtipně nabourávána.(17.1.2011)

DVD/// Obsazení 8/10 Děj 8/10 Hudba 8/10 Prostředí 8/10/// +Jude Law, Alice Braga, Forest Whitaker, výborná akce, námět, sci-fi zápletka, prostředí, hudební doprovod, závěrečná pointa, ucelený vývoj příběhu -ze začátku jsem o filmu moc nevěděl, takže to byl risk, Liev Chreiber se taky nacpe do každého filmu, akce mohlo být ještě víc/// Když se nad tím tak zamyslím, tak je to až nečekané překvapení. Příběh není překombinovaný, má začátek, prostředek i konec. Podotýkám konec, kvůli kterému stojí za to si počkat. Film má Juda Lawa v pro něj celkem netradiční hlavní roli, kde jeho parťákem i protivníkem je charismatický Forest Whitaker. Účast něžného pohlaví také potěší. Co se akce týče, viděl jsem i nabušenější a odvážnější filmy. Krví se naštěstí nešetří a občas některé záběry nejsou pro slabé žaludky. Zvláště když by jste při tom třebas večeřeli. Atmosféru dobře doplňuje hudba a velice kvalitní zvuky. Hodí se pro domácí kino./// Celkem 80%///(24.1.2011)

• - Remy (Jude Law) nosí hodinky značky IWC Aquatimer. (dyfur)

• - Natáčanie prebiehalo väčšinou v Toronte, v provincii Ontario. (Greenpeacak)

• - Bojovú choreografiu mali na starosti Hiro Koda a Jeff Imada. (Greenpeacak)