Repo Men

Repo Men

Vymáhači

Akční / Krimi / Sci-Fi / Thriller

USA / Kanada, 2010, 107 min

Občas nějaký film zaujme, některý víc, některý míň. Můžou za to hlavně hlavní herci. O to zajímavější to je, když jsou ti herci dva a hrají spolu. Jude Law a Forest Whitaker se tak sešli v, pro mě, naprosto neobvyklých rolí akčního sci-fi a ukázali, že dokážou být super parťáky. Tedy do chvíle, než se Judemu objeví v těle umělé srdce. To je pak o průser zaděláno a vlastně o tom vypráví celý tento příběh. Tenhle příběh je ale postavenej na hlavu tak šíleně, že se na něj dá koukat. Z diváka si totiž dělá takový dobrý den, že jsem to ještě nezažil. Chudák Forest, že to všecko musel zahrát. Na druhou stranu, klobouk dolů, že to zahrál. Jednou hraje nejlepšího parťáka na světě, pak udělá průser, je z něj sráč, pak je zase dobrák, pak zase sráč a nakonec to skončí tak nádherně Americky, že nemůžu dát nižší hodnocení. Na druhou stranu málokdy se setkám s tak příjemným sci-fi filmem, který mě na konci tak nádherně potěší, že snad začnu přemýšlet, jestli jsem neviděl alternativní konec. Oni ti Američani jsou celkově dost ujetý na alternativní konce, takže bych se ani nedivil. Nevidět poslední dvě minuty, udělal bych líp. Pokud z tohodle filmu chcete mít lepší pocit, tak se taky na poslední dvě minuty vyserte a budete mít pokoj. Jude Law a Forest Whitaker tu totiž předvádí super výkony a ty dvě minuty Vám za to nestojí. Nebo možná stojí, ale pak nebudete vědět, na čí straně vlastně jste, protože režisér to víc posrat nemoch. Takový konce totiž Amerika točí pro ty, kterým se už nelíbí ty uslazený čajíčky. Nasosaj nás a pak nám pod kotel naložej tak, že z toho tejden nevstanem...No a teď z toho máte stejnej guláš jako já co..a to je vlastně dobře. Nebudete mi moct vyčíst, že tu píšu nějaký posraný spoilery, když to ani není pravda. Když bych to měl říct jednodušejc tak snad tak, že Repo Men je velice dobrý sci-fi s dobrými herci, ale debilním koncem. Ale bylo mi líto napsat komentář k tomuhle filmu v jedný větě s pár slovy.(5.10.2010)

"Dlužíte to své rodině. Dlužíte to sobě." Šmelení s lidskými náhradními díly je tu (počítám-li Monty Pythonův Smysl života, jehož se v Repo Men také dočkáte) potřetí a opět skvěle. Tahle místy až gilliamovsky utopická, realisticky střelená podívaná je pravděpodobně to nejlepší, co jsem za poslední dobu viděl, a to ve všech ohledech. Vážně nemám, co vytknout. Herecké trio Law, Whitaker, Schreiber bez jediné chyby, Sapochnikova (ať je to, kdo je to) režie perfektně vtáhla do děje a i když mohla, nehýřila krvavými záběry a všechno ukazovala jen v rámci nutnosti, hudba Marca Beltramiho rovněž nezklamala a velice rád si ji poslechnu samotnou (zrovna jako písňový soundtrack, pokud existuje).... A pak je tu scénář. Tedy páni, takový husarský kousek v poslední půlhodině jsem opravdu nečekal. V jednom momentu jsem si říkal "Tak dobře, tady to už ale klidně mohlo skončit...", jenže ono to neskončilo. A přišla scéna v chodbě (citace Oldboye - včetně kladiva), praštěná, bizarní a bůhvíjaká další milostná scéna, při níž do sebe dva lidé navzájem řežou skalpely, scéna s injekcí (citace Pulp Fiction?)... A pak už byl opravdu konec. Nutno podotknout, že opravdu krásný konec, který dal smysl všemu, co se mi před pár minutami zdálo přehnané. V žánrovém zařazení mi u Repo Men ovšem chybí komedie, protože film je černohumorný až běda a rozesmál mě opravdu hodněkrát. Zkrátka dávám pět čistých hvězd a dávám je velice rád.__P.S. Doporučuji bonusy na DVD - hlavně reklamy Unie, které jsou také k popukání vtipné. Obzvlášť ta pohřební.(19.1.2012)

Dost zvláštní film. Už od začátku jsem obdivoval, jaké hlavní hrdiny jsme dostali k dispozici. Prvotřídní sadističtí, prací orgánových exekutorů posedlí hajzlíci, kteří se takřka ničeho neštítí, zároveň nepobrali moc inteligence. Přesně takové gumy, jaké vám v pražské MHD kontrolují jízdenky. Odvážný krok, říkal jsem si. Jenže pak přišel v pořadí třetí Lawův knockout a s ním i prapodivná proměna a i největší zádrhel celého filmu. Jednak mi až do konce filmu vrtalo hlavou, proč Unie svému zaměstnanci, který utrpěl pracovní úraz to nové srdce prostě nezaplatí, no a jednak ta změna z cynického sráče na útlocitného dobráka byla víc než blbě uvěřitelná. Každopádně film má svojí atmosféru a styl, je podobně "bezcitný" jako třeba Equilibrium, totálně svérázný a divný, brutalita je vizuálně úžasná, Oldboy scéna potěšila, zvlášť ve chvíli, kdy přišlo na řadu kladivo a tvůrci se tak jasně přiznali. Finální zvrat mi přišel hodně přitaženej za vlasy a hlavně k ničemu, ale srdíčko trošku rozbušil, to jo!(20.9.2010)

Je to dosť dobrý akčný sci-fi thriller. Má veľmi dobrý príbeh odohrávajúci sa v blízkej budúcnosti, kedy si už ľudia môžu nahradiť prakticky všetky orgány, lenže kvôli cene ich majú mnohí problém splácať a od toho sú tu vymáhači dlhov, ktorí si ich násilne vezmú späť. Mladý muž je jedným z nich a má takmer úplne ideálny život, má skvelú rodinu, výborného priateľa a práca ho skutočne baví, pričom je v nej najlepší, ale všetko sa zmení, keď po jednej nehode dostane umelé srdce a keďže ho nehoda zmenila, nie je schopný ho splácať. Ale nehodlá čakať, kým si jeho srdce vezmú späť a tak sa spojí s mladou ženou, ktorá je na tom podobne a urobia všetko preto, aby prežili. Spracovanie sa mi páči, ale dalo sa to podať ešte o niečo lepšie. Film síce nepriniesol nič nové, ale to mi v akčnom žánri vôbec neprekáža, hlavne, že už od začiatku ma to začalo dosť baviť, prvok výberu orgánov tu pôsobí tak príjemne čiernohumorne a navyše mám veľmi rád tento typ zápletky, kde sa z lovca stáva korisť a idú po ňom bývalí kolegovia. Len škoda, že po nehode to na určitý čas upadne, dá sa na to pozerať, ale táto druhá štvrtina mi neprišla najideálnejšie zvládnutá a navyše aj to vloženie ženskej postavy tu pôsobí dosť samoúčelne. Ale našťastie v druhej polovici sa to zase výrazne vylepší a už je to výborná zábava až do konca s mnohými vydarenými situáciami, pričom rozhodne prekvapí záverečná pointa, ktorá mi síce v rámci filmu príde pomerne zbytočná, ale aj tak je zaujímavá. A veľkú pochvalu si zaslúži na pomery komerčnej produkcie až mimoriadne surové, morbídne a prakticky aj dosť úchylné podanie celého filmu, čo z toho robí prakticky nezabudnuteľnú záležitosť. Akcie je tu priemerné množstvo a je skvelá. Nájdu sa tu tri výrazné akčné sekvencie a niekoľko doplnkových, tvoria ju hlavne súboje, ale aj nejaké prestrelky a plno perfektných likvidácií, pričom všetky sú výborne natočené, kvalitne prevedené a nadmieru drsné. Najviac sa mi páči záverečný hromadný súboj v úzkej chodbe, ktorý síce evidentne vykráda podobnú scénu z filmu Old Boy, ale aj tento je výborný, no všetka akcia ma tu veľmi bavila. S hereckým obsadením som nadmieru spokojný, Jude Law v hlavnej úlohe tu drsniaka zvládol až prekvapivo dobre, k tomu príjemná Alice Braga, Forest Whitaker, Liev Schreiber a plno zaujímavých vedľajších postáv. Réžia a technická stránka sú výborné, bezchybná vizuálna stránka, no hlavne to spomínané morbídne prevedenie, tu nemám žiadnych výhrad. A chválim aj vloženie skladby Canon od Pachelbela v jednej scéne, čo ma veľmi potešilo. Keby bola lepšie zvládnutá tá druhá štvrtina a pribudlo by akcie, možno by som dal aj plné hodnotenie, ale aj tak som dosť spokojný, výborný akčný film. 78%(16.9.2013)

• Tuxedo

S Repo Men mám velký problém, neboť nejprve zpracovává klasické schéma antiutopických sci-fi ("začleněný hrdina prokoukl systém a objevuje v sobě znovu lidskou stránku") zcela nenápaditým, schematickým a přehnaně vážným způsobem, aby se to v závěru pokusil zamaskovat chytnutím akčnější sliny, kypící litry krve, zpomalenými záběry a rádobycool likvidací nepřátel, s cynickou třešinkou a pomrknutím na Terryho Gilliama navrch. Se záměrem problém nemám, správné fungování obou módů však vyžaduje mnohem protřelejší osobu, svírající otěže. 5/10(15.7.2010)

• - Bojovú choreografiu mali na starosti Hiro Koda a Jeff Imada. (Greenpeacak)

• - Remy (Jude Law) nosí hodinky značky IWC Aquatimer. (dyfur)

• - Natáčanie prebiehalo väčšinou v Toronte, v provincii Ontario. (Greenpeacak)