Repo Men

Repo Men

Vymáhači

Akční / Krimi / Sci-Fi / Thriller

USA / Kanada, 2010, 107 min

Prezentovaným fikčním světem a vzpourou proti systému nepřináší Repo Men téměř nic nového. Postavit v podstatě celé vyprávění na (ne)rozhodnosti hlavního hrdiny Juda Lawa a na neuvěřitelné míře sobeckosti jeho parťáka Foresta Whitakera (pracovní vztah s parťákem nahrazující vztah rodiny - symbolická ztráta falu, absence moci) je více než banální a troufalé. Proč tedy 4*? 4 důvody - neuvěřitelně zvrácená béčková poetika (nezaplatíš transplantát, vezmeme ti ho), míra explicitnosti (Repo Men se navíc netváří jako nízkorozpočtový biják), vcelku originální zakončení (nespolehlivý vypravěč), ale především trefná kritika současného světa, jehož otevřená materiálnost je skrze totalitní společnost Union a její činnost velmi vtipně nabourávána.(17.1.2011)

Navzdory angažování hollywoodské herecké smetánky, do které Jude Law, Forest Whitaker a Liev Schreiber bezesporu patří, není snímek Repo Men ničím jiným než „prostým“ béčkem. Toto tvrzení samozřejmě okamžitě není nutné brát za kritiku, jen je třeba neočekávat snímek s vyššími ambicemi a přesahem, teprve pak by se o Repo Men totiž dalo hovořit jako o zklamání. Samotný námět sice skrývá nemalý potenciál k zamyšlení nad etickými a společenskými otázkami, film je však moc nerozvíjí, pokud tedy nepočítáme plytké dumání hlavního hrdiny, které není nic než povrchní – tedy neuspokojivé – a svou přítomností akorát brzdí jinak dynamicky vyprávěný příběh. Ten je v některých momentech sice trochu přitažený za vlasy, vše ale vynahrazuje vedle skvělých herců (Law si konečně zkusil pořádného „badass“ ranaře, Whitaker opět nezklamal a Schreiber si svého grázla zatraceně užívá) solidní režie, svižná a brutální akce a také výborně zvolená hudba, která zachraňuje i trochu přepálené (ale působivé) závěrečné „romantické kuchání“. Tvůrci si na nás navíc přichystali efektní zvrat, který může být při znalosti scénáristických postupu sice trochu předvídatelný, ale běžného diváka zaručeně překvapí (osobně jsem jeden náznak zaznamenal hned v úvodní čtvrthodině, další pak v druhé polovině, avšak během postupného vývoje děje se tvůrcům podařilo, abych na to úplně zapomněl, takže jsem o překvapení nebyl ochuzen). Svým závěrem se Repo Men sice trochu přibližuje kultovnímu Brazilu Terryho Gilliama, jeho propracovanosti fikčního světa, atmosféře a chytrosti však nedosahuje, i tak se ale jedná o solidní zábavu, která díky výše zmíněným kvalitám potěší i navzdory tomu, že námět nebyl z intelektuálního hlediska plně využit. Repo Men rozhodně nabízejí kvalitnější divácký zážitek než třeba tematicky spřízněný film Repo:Genetická opera. 70%(3.5.2010)

Tak tohle me nejen zklamalo, ale i nasralo. Rozjezd pritom docela fajnovej, predstavuje se drsnak Law, lehce akcni, lehce cernohumornej a lehce brutalni dej a cely to docela slusne slape. Nakejch 20 minut. V momente, kdy vymekne hlavni hrdina totiz vymekne celej dej a az na par drobnejch naznaku akce se az do konce filmu jen keca a keca, nic se nedeje, je to zkratka nuda. A samozrejme nesmi chybet zvrat na zaver, aby byl clovek nasranej jeste vic. Proste tech par vykuchanejch lidi a solidni obsazeni v cele s Lawem nestaci na vic nez tri hvezdicky. To si radsi pustim zase Genetickou operu, to je daleko zabavnejsi. Tak po druhym skouknuti uz docela spokojenost a zvedam na 4*.(10.7.2010)

Zvraty, které převrátí veškeré předchozí dění (nebo alespoň jeho většinu) jsou pro mě něco jako druhé narozeniny. Nijak extra je nevyhledávám, ale když některý z nich najdu, jsem v sedmém nebi (délka trvání psychického orgasmu je samozřejmě přímo úměrná chytrosti, kvalitě a načasování daného zvratu). O zvratu u Repo Men řeknu jen jedno - stálo to za to. Nezklamal mě a nezklamal mě ani zbytek téhle béčkově akční podívané, kterým se asi "blýská" na horší časy. Jude Law byl podobný badass jen v Road to Perdition, Forest Whitaker však nejspíš měl vypadat jako badass ještě větší, ale to by nesměl Forest jako většinou přehrávat. Já ale s otevřenou hubou koukal na postavu úplně jinou - Alici Bragu, kterou jsem doposud viděl jen párkrát, a tak nějak mi učarovala. Scénu se skenováním orgánů bych si s Judem ihned a bez reptání vyměnil. Repo Men jako celek nevybočuje z řady ostatních "fight against system" nebo "future dystopias" filmů, na druhou stranu může nabídnout nevídanou brutalitu, skvělý závěr, drsňáka Lawa a taky Alici Bragu. Tři a půl.(25.10.2010)

Jak by něco mohlo být mrtvé a živé ve stejný čas?..... Když nemůžete splácet dům, banka vám ho vezme. Když nemůžete splácet svá játra – od toho tu je …ano správně! Viděli jste REPO! Genetická opera….tak na to rychle zapomeňte…a nechte jen onoho ,,specializovaného technika“. Vlastně je tu i hodně vraždění (krve míň), ale jde o to, že z Remyho se stává ,,neplatič“ a je otázkou času, kdy přijde ,,jeho“ plenitel (se sexem to nemá společnýho). Pak je tu ,,babrání“ se s city a pocity, nějaký důvody, který nejsou důležitý ani podle tvůrců. Pak to začne, ,,společnost“ po něm jde, třeba jako v Minority report, jenže tam to bylo mnohem zábavnější. Tady nikdo nic novýho nevymyslel. Několik důvodů, proč má smysl film vidět: 1.) Chci vidět nejmladšího Dr. Štrosmajera na světě. 2.) Jsem chudák s játry ,,po splatnosti“. 3.) Zjistím jakej ,,náhradní díl“ může stát 600 000 US$. 4.) Zajímá mě, jakej je J.Law akční hrdina. PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ * Víte že? Film vznikl podle knihy THE REPOSSESSION MAMBO od E. Garcii? Nechci dělat chytrýho, ale přečíst ji, by mohla bejt větší zábava.(15.7.2010)