Gavin je rozvodový právník a jednomu klientovi vypráví příběh svých známých, manželů Barbary a Olivera Roseových. Ti se spolu seznámili při aukci, kdy se přetahovali o stejný předmět. Oliver studoval na právech, Barbara tělocvik. Po čase se vzali, narodily se jim dvě děti. Oliver budoval svou praxi a Barbara se věnovala domácnosti. Barbaře se už rok líbil jeden dům a chtěla by ho koupit. Když majitelka zemřela, její dcera ho Roseovým prodala. Po šesti letech se stal Oliver společníkem firmy a Barbara se starala o krásný dům, který dokonale upravila a zařídila. Začala uvažovat o vlastním podnikání – vyráběla by paštiku, kterou jí všichni chválí. Oliver s tím souhlasil a sehnal Susan, paní na péči o dům, když bude Barbara zaneprázdněna. Barbara chtěla, aby jí Oliver přečetl smlouvy, ale on na to zapomněl. Stal se z něj samolibý chlap, hlavně když začal pracovat pro budoucího senátora... Jednou se Oliverovi udělalo velmi špatně, vypadalo to na infarkt, ale v nemocnici zjistili vysoké podráždění zažívacího traktu. Barbara za ním do nemocnice nepřijela, a když Oliver přijel domů, nebyla ani tam. Přišla později a pohádali se spolu. V noci mu Barbara řekla, že za ním do nemocnice jela, ale cestou si představila, že je mrtvý a cítila se šťastná, protože by byla volná. Řekla mu také, že chce požádat o rozvod, protože ho nesnáší. Sešli se pak u jejího právníka, kde se Barbara vzdala svých alimentů a podílu na Oliverově firmě. Chtěla ale, aby jí zůstal dům s veškerým vybavením. Oliver nesouhlasil. Poradil se s Gavinem a ten mu našel zákon, podle kterého může dál bydlet ve svém domě a Barbara ho nemůže vyhnat. Oliver Barbaře nabídl mimosoudní vyrovnání, pokud se vzdá domu. Ta odmítla, a tak rozdělili dům na část její, Oliverovu a neutrální. Jednou v noci Oliver omylem přejel Barbařinu kočku. Když to Barbara zjistila, zablokovala Oliverovi dveře v sauně, když byl uvnitř. Od té chvíle si začali dělat spoustu drsných naschválů, které vyústily až ve velkou tragédii... (TV Prima)

nascendi

Ak to bola komédia, tak mimoriadne čierna. Film som vnímal ako pohyb kyvadla aplikovaný na manželstvo. Z jednej krajnej polohy, v ktorej vládne zamilovanosť a všetko je nádherné sa kyvadlo stále väčšou rýchlosťou pohybuje do strednej polohy, ktorou je ľahostajnosť k partnerovi. Cez tú sa, v súlade so rovnicami o pohybe kyvadla, preženie maximálnou rýchlosťou, aby nastúpilo trajektóriu rastúcej nenávisti. Tá je vykreslená farbisto a detailne. Spätný pohyb kyvadla však už neuvidíme, pretože luster sa nemohol spoľahnúť na závlačku. Do absurdity dovedené preháňanie zvýrazňuje aj tie momenty v manželskom vzťahu, ktoré sú väčšine partnerov známe, ale nepokladajú ich za problémové alebo nebezpečné. Užitočný film. ()

SOLOM.

Danny DeVito se tímto vydařeným filmem opravdu vytáhl. Není nad to lidem ukázat, jak to může dopadnou v dlouho trvajícím manželství, když už prvotní láska a zamilovanost vyprchá, no a stará / starý vás začne pěkně srát a nechce vypadnout z baráku. Navíc když je vše okořeněno černým humorem a slušnou dávkou dramatičnosti – je to prostě téměř dokonalá podívaná. Michael Douglas i Kathleen Turner podali opravdu solidní herecké výkony, takže v tomto případě prostě velká spokojenost. ()

Sarkastic

Super herectví Michaela a Kathleen, Dannyho výborná režie, vybroušené dialogy, černočerný, někdy až cynický humor, několik opravdu nezapomenutelných scén, vděčné téma a překvapivý konec (alespoň pro mě ;-)). To všechno uvidí divák ve Válce Roseových. Přiznám se, že jsem asi čekal více humoru, ale i vážnější ladění filmu se mi líbilo (ono to chvílemi připomínalo trochu i thriller :-)). Snímek určitě není bezchybný, ale podle mě si těch 5* rozhodně zaslouží. Barbara: "Prostě...jsem tě nechtěla rušit." Oliver: "Rušit mě? Vždyť jsem neměl nic moc na práci. Jenom jsem umíral." ()

Big Bear

Až vám manželka po mnoha a mnoha letech manželského soužití na jednoduchou otázku: ,,Co se s tebou děje? '' neodpoví, máte veliký problém! ----- Viděl jsem až dnes, komedií bych to rozhodně nenazval. Ale je to geniální a přes veškerou absurditu byť zdánlivě nereálnou až brutálně skutečné. V závěru mi na mysl vytanul Byronův citát: ,,Pokud ti, kteří milovali zapomenou na něžnost, smrti zůstane jen málo, co by jim vzala." Tohle strčilo do kapsy i Bergmanovův film - Scény z manželského života. Dávám 5 porcelánových talířů. * * * * * ()

Madison

Sarkastický príbeh postavený najmä na vynikajúcich hereckých výkonoch diabolskej Kathleen Turner a naivného Michaela Douglasa... a samozrejme na tom ironickom monológu zábavného Danny DeVita. Film o tom, ako môže skončiť manželstvo po takmer dvadsiatich rokoch, sprevádzaný trochu neuveriteľnými, komickými situáciami a doplnený atraktívnou dávkou bizarnosti. 5* aj za ten nečakaný a prekvapujúci koniec, ktorým ma DeVito úplne dostal a vďaka ktorému sa táto snímka povzniesla nad obyčajné románikové trápnosti. ()

• V nemecky hovoriacich krajinách sa ujal výraz "Rosenkrieg" ako označenie neľútostného súperenia o majetok a používajú ho dokonca i tí, ktorí film nikdy nevideli. (gogo76)
  • Ačkoli byl sportovní veterán Morgan Plus 4 Olivera Rose (Michael Douglas) během natáčení skutečně rozdrcen, koupil ho muž jménem Bill Caruso, který věnoval obrovské úsilí jeho opravě. Dokonce podle něj pojmenoval svého syna Morgana. Krátce před dokončením renovace Caruso zemřel na infarkt a jeho vdova vůz prodala automobilovému nadšenci Waynovi Carinimu, který o něm natočil jeden z dílů svého pořadu Chasing Classic Cars (od r. 2008). V té době auto stále jezdilo a účastnilo se závodů historických vozidel. (Stejšn)

Válka Roseových dostane novou verzi

Válka Roseových dostane novou verzi

02.04.2024

Připravte se na notnou dávku vyhrocených manželských hádek na velkém plátně, u studia Searchlight Pictures je totiž v přípravách nová adaptace knihy amerického spisovatele Warrena Adlera pod názvem… (více)