Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Gavin je rozvodový právník a jednomu klientovi vypráví příběh svých známých, manželů Barbary a Olivera Roseových. Ti se spolu seznámili při aukci, kdy se přetahovali o stejný předmět. Oliver studoval na právech, Barbara tělocvik. Po čase se vzali, narodily se jim dvě děti. Oliver budoval svou praxi a Barbara se věnovala domácnosti. Barbaře se už rok líbil jeden dům a chtěla by ho koupit. Když majitelka zemřela, její dcera ho Roseovým prodala. Po šesti letech se stal Oliver společníkem firmy a Barbara se starala o krásný dům, který dokonale upravila a zařídila. Začala uvažovat o vlastním podnikání – vyráběla by paštiku, kterou jí všichni chválí. Oliver s tím souhlasil a sehnal Susan, paní na péči o dům, když bude Barbara zaneprázdněna. Barbara chtěla, aby jí Oliver přečetl smlouvy, ale on na to zapomněl. Stal se z něj samolibý chlap, hlavně když začal pracovat pro budoucího senátora... Jednou se Oliverovi udělalo velmi špatně, vypadalo to na infarkt, ale v nemocnici zjistili vysoké podráždění zažívacího traktu. Barbara za ním do nemocnice nepřijela, a když Oliver přijel domů, nebyla ani tam. Přišla později a pohádali se spolu. V noci mu Barbara řekla, že za ním do nemocnice jela, ale cestou si představila, že je mrtvý a cítila se šťastná, protože by byla volná. Řekla mu také, že chce požádat o rozvod, protože ho nesnáší. Sešli se pak u jejího právníka, kde se Barbara vzdala svých alimentů a podílu na Oliverově firmě. Chtěla ale, aby jí zůstal dům s veškerým vybavením. Oliver nesouhlasil. Poradil se s Gavinem a ten mu našel zákon, podle kterého může dál bydlet ve svém domě a Barbara ho nemůže vyhnat. Oliver Barbaře nabídl mimosoudní vyrovnání, pokud se vzdá domu. Ta odmítla, a tak rozdělili dům na část její, Oliverovu a neutrální. Jednou v noci Oliver omylem přejel Barbařinu kočku. Když to Barbara zjistila, zablokovala Oliverovi dveře v sauně, když byl uvnitř. Od té chvíle si začali dělat spoustu drsných naschválů, které vyústily až ve velkou tragédii... (TV Prima)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (615)

Vančura 

všechny recenze uživatele

Z počátku mě to strašně nebavilo a vyloženě mě rozčilovalo, jak dlouho tomu filmu trvá, než se tam konečně začne něco dít. To, co pak následuje, mě sice částečně uspokojilo, ale stejně mi na tom filmu pár věcí vadilo. Jednak mě moc nebere už samotné obsazení - herectví Michaela Douglase mě nikdy moc neoslovilo, a ani Kathleen Turner mě moc nebavila - její postava mi navíc byla extrémně nesympatická (podobně jako postava Joanny Kramer z filmu Kramerová versus Kramer v podání Meryl Streep - nemůžu si pomoct, ale obě ženské postavy v těchto filmech na mě působí jak dokonalé píčy). Za druhé mi přišlo, že je ten film hodně předvídatelný - dokázal jsem dopředu vytušit vývoj některých scén i samotné závěrečné vyústění. No a konečně se mi též i zdálo, že ten film hodně zastaral a je dnes poznamený pro mě osobně nepříjemným ušmudlaným osmdesátkovým lookem - kamera mi na tomto filmu vadila asi nejvíc. Válka Roseových - pro mě osobně v první řadě překvapení, že Danny DeVito není jen herec, ale i režisér; a za druhé dojem, že kdybych si ten film nechal ujít, zas tak o moc bych nepřišel. Co ve mně zůstává druhý den po jeho zhlédnutí, je hlavně dojem intenzivní averze k té příšerné ženské - nechápu, jak z toho filmu může někdo vyvozovat, že by se člověk měl do smrti vyhýbat manželství. Já v tom naopak vidím varování, aby si člověk uvážlivěji volil partnera pro život, což je v dnešní době, kdy se rozvádí každé druhé manželství, výsostně aktuální téma. ()

castor 

všechny recenze uživatele

Aneb když si manželé po nějakých osmnácti letech zdánlivě šťastného manželství vzájemně vyhlásí válku. Během rozvodového projednávání ale odmítají opustit společný dům a u rozbíjení nádobí to nakonec zdaleka neskončí. Pohřbívání lásky je o to skvostnější, že se děje mezi výtečnými herci a za kamerou téhle sarkastické podívané je Danny DeVito v nejlepší síle. Roseovi jsou možná karikatury, ale vzestup a pád jejich vztahu a zvrácenost jeho konce jsou prvky, kterým divák dokáže svým způsobem porozumět. O to víc je výsledek atraktivnější. V téhle kruté záležitosti ovšem zná válka jen poražených. Laskavá nenávist, výborné dialogy, řada nezapomenutelných scén. Pořád to funguje. ()

Reklama

BoPo 

všechny recenze uživatele

Klasika, ktorú musíte vidieť. Skvelá čierna komédia o manželskej kríze prinášajúca veľké množstvo nezabudnuteľných zážitkov a predovšetkým dialógov. Súperenie pohlaví tým najpodlejším spôsobom, v rámci ktorého sa využívajú najviac citlivé miesta ako terč útokov. Už len dodám dve veci. Ide o najlepšiu komédiu akú som kedy videl a je preto o to čudnejšie, že Danny DeVito ako režisér nezanechal väčšiu stopu. ()

Kaka 

všechny recenze uživatele

Zábavný a režijně i scénáristicky poměrně vyzrálý film, což je obzvláště v případě režie velmi překvapivé, neboť herec DeVito neměl v té době moc zkušeností s velkoprodukcí, avšak projektu se zhostil s vervou a nadšením a výsledek tomu odpovídá. Dialogy mezi rodinnými příslušníky jsou vypiplané do detailu a o zábavné scény není nouze. Kathleen Turner mne ani trochu nepřitahuje, ale to je již pouze můj osobní handicap. Douglas zahrál svého klasického kravaťáka opět výtečně. Potěší i drsný konec, který zásadním způsobem odbočuje z hollywoodských nasládlých kolejí. ()

H34D 

všechny recenze uživatele

Idylická impulzivní romantika při západu slunce se k našemu potěšení mění v rodinu bohatou životem i majetkem, která se ale k našemu podivení časem změní v hotové peklo a neúprosný boj o princip nadvlády a vítězství přetransformovaný do společného rodiného domu. Přechody jsou plynulé a impulzy k propuknutí šílenství překvapivě věrohodné (aneb vše začíná maličkostmi), ovšem humoru jsem čekal přeci jen více. Výsledný efekt je takový splachovací, divák se slušně pobaví a jde dál, režie Dannyho DeVita je poněkud obyčejná a nebýt zajímavého scénáře a schopných herců, nevím, nevím jak by to dopadlo... 7/10 ()

Galerie (56)

Zajímavosti (20)

  • Hrubý sestřih filmu měl 184 minut. Finální sestřih má 116 minut. (don corleone)
  • V nemecky hovoriacich krajinách sa ujal výraz "Rosenkrieg" ako označenie neľútostného súperenia o majetok a používajú ho dokonca i tí, ktorí film nikdy nevideli. (gogo76)
  • V roce 1953 nahrál skladatel Alfred Newman znělku studia 20th Century Fox s rozšířením pro filmy, natočené v systému CinemaScope. V roce 1989 ji jeho syn David Newman pro tento film nahrál znovu tak, aby její poslední tón plynule přešel do prvního tónu hudby v úvodních titulcích filmu. (don corleone)

Související novinky

Válka Roseových dostane novou verzi

Válka Roseových dostane novou verzi

02.04.2024

Připravte se na notnou dávku vyhrocených manželských hádek na velkém plátně, u studia Searchlight Pictures je totiž v přípravách nová adaptace knihy amerického spisovatele Warrena Adlera pod názvem… (více)

Reklama

Reklama