Shock Waves

Reuben Trane

Norman Gay

Scénografie:

Jessica Sack

Já nevííím noo ... Sice jsou "zombies-náckové" fakt úsměvný a gore se nedočkáte ani náhodou. Na druhou stranu to má výborný prostředí, "taliánskou kanibalksou atmosféru",pomalé temné tempo ... atd. Není to zas tak hrozný jak zde ostatní úvádějí. První náckové-zombis ve filmu a ještě k tomu v relativně podařeném technicky a vizuálně ... Za mě jako b-éčkovej trash dobrý ...(17.1.2015)

Na svoj malý rozpočet a uletený námet prekvapivo vydarená vec. Rozhodne nejde o tak jednoznačný trash, ako by sa mohlo zdať z tu uvedeného obsahu. Klišé formulky v dialógoch síce nechýbajú a hudba je ultralacná (a správne psychedelicky prazvláštna), no atmosféra sa dá krájať a celkový "drajv" filmu taktiež nespí na vavrínoch. Po krvi ani stopy, no napätie funguje. A nazi-zombíci sú proste cool. Sprvu možno vyvolajú mierny úsmev na tvári, no postupne si k nim vytvoríte rešpekt. Wiederhorn vedel ako ich nasnímať, aby nabrali na démonickosti.(29.3.2004)

Nebýt údajného historického prvenství v oblasti konceptu zombie eseskáky byl by tento trash, kde skupinka lidí pobíhá tam a zpátky na tropickém ostrově dávno zapomenutý. Výmluvným znakem "Shock Waves" může být fakt, že zatímco v Romerových a postromerovských zombárnách zpravidla lidé dojíždějí na to, že se nedokáží oprostit od svého ega a spojit síly vůči společné hrozbě, zde umírají prostě jen proto, že jsou nemehla; a taky proto, že to prostě scenárista chce a už dlouhou část stopáže nikdo nezaklepal bačkorama. Nicméně nutno uznat, že snímek má své osobité kouzlo, a byť nezáměrně, skýtá velkou zábavu. Ústřední atrakce snímku, tedy jednotka podvodních nemrtvých zabijáků Totenkorps, je zcela absurdně vytěžována, když filmaři nejprve nechají diváky dvacet minut čekat, než se konečně objeví na plátně, a pak dalších dvacet minut jen permanentně lezou z oceánu a zase do něj znovu zalézají. Jakmile ale začne vybíjená, rozjede se zábava naplno. Časoprostor se prolamuje, když esesbáci i jejich oběti mizí pod hladinou či v hustém porostu a vynořují se jinde, logika dostává na frak a až mechanicky strohé likvidace střídají bizarní scény jako "Kdo zabil našeho kumpána? Co se zeptat těch pobledlých týpků v eses uniformách?" A když pak postavy náhodou přijdou na způsob, jak bubáky zlikvidovat, je kouzlo upřímné trashovosti dokonáno. "Shock Waves" sice neskýtá vyloženě hurónskou zábavu, ale ve vodách zombáren představuje milé a stylově čisté povyražení.(22.9.2013)

Shock waves je solidní zombie-nazi horor, který rozhodně neurazí. Ano chybí tomu gore-efekty a tempo filmu je velice pomalé. Nicméně atmosféra vylidněného ostrova spolu s psychadelickou hudbou dělá divy a ten trashový feeling se fakt povedl...To, že za tímhle kouskem nestojí italská škola hororu, bylo pro mě velké překvapení.(22.1.2015)

Zombie náckové, pomalu vylézající z moře a nevzrušeně stahující své oběti pod hladinu, mají cosi do sebe. Je otázkou, jak moc bude fanouškům žánru vadit absence některých tradičních žánrových prvků, např. (většího množství) krve, ženské nahoty či hlavně požírání lidí, a jak moc je osloví značná šouravost filmu.(23.4.2005)

• - Vrak u ostrova je americká loď SS Sapona, která roku 1926 najela na mělčinu a posléze sloužila jako cvičný cíl. (Saccard)