Shock Waves

Reuben Trane

Norman Gay

Scénografie:

Jessica Sack

Anomálie na slunci způsobí, že se na dně moře probudí nemrtví, které vytvořila Třetí říše. Nezničitelní vojáci mohli bojovat jak na Sibiři, tak uprostřed africké pouště. Tahle skupina byla určena pro boj ve vodě. Když se válka chýlila k závěru, nalodil se s nemrtvými jejich velitel (P.Cushing) a poblíž jednoho ostrova loď potopil. Nyní se tedy náckové vrátili... Turisté - trosečníci se snaží zachránit, ale protože v nastalé panice myslí každý sám na sebe (ano, tak by to nejspíš ve skutečnosti bylo), stávají se snadnou kořistí nemrtvých. Výborná hudba, pěkná kamera a báječná lokace. Úžasné mangrovy vytvářejí dokonalou kulisu pro napínavý, byť nekrvavý snímek. Protože náckové nejsou klasickými zombiemi, nedojde logicky ani na mozky a střeva ven. Mně to tentokrát vůbec nevadilo, užil jsem si nádhernou přírodu, velmi pěkné podvodní scény a scenérie a momenty napětí. Nejlepší byly asi lov v bazéně a útěk...(1.3.2018)

Zombie náckové, pomalu vylézající z moře a nevzrušeně stahující své oběti pod hladinu, mají cosi do sebe. Je otázkou, jak moc bude fanouškům žánru vadit absence některých tradičních žánrových prvků, např. (většího množství) krve, ženské nahoty či hlavně požírání lidí, a jak moc je osloví značná šouravost filmu.(23.4.2005)

Tak čekal jsem více, ne že bych čekal nějak mnoho. Zombie náckové mě nikdy nijak extra nebraly, ale tady byl celkem dost cool plakát a obsazení v čele Adams a hlavně Cushinga mé očekávání jen podpořilo. Nicméně největší věc co mě tu nasrala byl právě Cushing, byl tu vysoce nevýrazný a nebál bych se označit za jeho nejhorší herecký projev, i když on tu moc neměl co hrát, většinou jen vykukoval zpoza stromu. Atmosféra nijaká a gore žádné. Ale i tak jsem se celkem sem tam bavil a pár scén mě zaujalo, slabší 3*.(10.12.2016)

Na svoj malý rozpočet a uletený námet prekvapivo vydarená vec. Rozhodne nejde o tak jednoznačný trash, ako by sa mohlo zdať z tu uvedeného obsahu. Klišé formulky v dialógoch síce nechýbajú a hudba je ultralacná (a správne psychedelicky prazvláštna), no atmosféra sa dá krájať a celkový "drajv" filmu taktiež nespí na vavrínoch. Po krvi ani stopy, no napätie funguje. A nazi-zombíci sú proste cool. Sprvu možno vyvolajú mierny úsmev na tvári, no postupne si k nim vytvoríte rešpekt. Wiederhorn vedel ako ich nasnímať, aby nabrali na démonickosti.(29.3.2004)

Nebýt údajného historického prvenství v oblasti konceptu zombie eseskáky byl by tento trash, kde skupinka lidí pobíhá tam a zpátky na tropickém ostrově dávno zapomenutý. Výmluvným znakem "Shock Waves" může být fakt, že zatímco v Romerových a postromerovských zombárnách zpravidla lidé dojíždějí na to, že se nedokáží oprostit od svého ega a spojit síly vůči společné hrozbě, zde umírají prostě jen proto, že jsou nemehla; a taky proto, že to prostě scenárista chce a už dlouhou část stopáže nikdo nezaklepal bačkorama. Nicméně nutno uznat, že snímek má své osobité kouzlo, a byť nezáměrně, skýtá velkou zábavu. Ústřední atrakce snímku, tedy jednotka podvodních nemrtvých zabijáků Totenkorps, je zcela absurdně vytěžována, když filmaři nejprve nechají diváky dvacet minut čekat, než se konečně objeví na plátně, a pak dalších dvacet minut jen permanentně lezou z oceánu a zase do něj znovu zalézají. Jakmile ale začne vybíjená, rozjede se zábava naplno. Časoprostor se prolamuje, když esesbáci i jejich oběti mizí pod hladinou či v hustém porostu a vynořují se jinde, logika dostává na frak a až mechanicky strohé likvidace střídají bizarní scény jako "Kdo zabil našeho kumpána? Co se zeptat těch pobledlých týpků v eses uniformách?" A když pak postavy náhodou přijdou na způsob, jak bubáky zlikvidovat, je kouzlo upřímné trashovosti dokonáno. "Shock Waves" sice neskýtá vyloženě hurónskou zábavu, ale ve vodách zombáren představuje milé a stylově čisté povyražení.(22.9.2013)

• - Film byl natočen za 35 dní. (MeanWhile)

• - Ve filmu hraje 8 herců 8 různých „zombie“. (MeanWhile)

• - Vrak u ostrova je americká loď SS Sapona, která roku 1926 najela na mělčinu a posléze sloužila jako cvičný cíl. (Saccard)