Autobiografický film scenáristy Jiřího Křižana se vrací do padesátých let minulého století, do doby poznamenané lidskými tragédiemi a utrpením. Vypráví baladický příběh chlapce Janka Kadavého, jehož otec byl v roce 1949 zatčen, odsouzen a popraven jako „třídní nepřítel“. Matka krátce nato zemřela a Jankovi zbyl jen děda. Děj filmu se odehrává ve dvou časových rovinách: zachycuje tragikomické epizody z vojenské služby u pétépáků a trpké vzpomínky na dětství plné ústrků ze strany spolužáků i dospělých. Jediným světlým bodem Jankových vzpomínek je děda. Moudrý a poctivý starý muž, který jej po smrti rodičů v malé valašské vesnici vychoval… (Česká televize)

Paradax

Jeden z nejlepších porevolučních filmů. Škoda, že trochu zapadl. Je v něm plno mouder v podání skvělého herce Rudolfa Hrušínského. Rozhodně nejpodnětnější film z vojenského prostředí. ()

DavidAAAA

Tohle je herecký koncert nejstaršího Rudolfa Hrušínského, ale i všech ostatních. Vlastně velmi smutný příběh o pétépacích, jejichž role v historii byla dost pošramocena Černými barony. A jen škoda, že tenhle film není známější. ()

honza.g

Křižan si neumí (nebo nechce) vymýšlet, on "jenom" ze svých rodiných pamětí umí vytáhnout to podstatné. A natočeno je to zručně. Občas jsem ale musel přemýšlet jakou dějovou rovinu zrovna sleduji, prostě některé vzpomínkové epizody se mi špatně řadily do časové osy. Ale na síle filmu to neubralo. ()

Lazy87

Tak to hodnocení mě včil překvapilo. Ale film to byl pěkný a Hušínský? Jako vždy. Perfektní. Jen škoda, že nimám slivovici už. ()

PavelKral

Tragikomický příběh. Měli bychom připomenout, že tragikomický příběh svým způsobem prožívají všechny filmové figury a veškeré humorné scény ze života vojáků pomocných technických praporů, jsou tvrdě vykoupeny tichou bolestí při setkání se soudruhy lampasáky, soudruhy tajemníky MNV, soudruhy eSTéBáky, soudruhy učiteli, řediteli, zástupci a jinými tupci... Tento nekomerční film by měly vysílat komerční televize v předvolebním období. ()

Scott67

Snad první film po po převratu, který uchopil problematiku svrženého režimu. Svým způsobem to bylo pole neorané a tento film to zvládl víc než na jedničku. Pan Hrušínský tu roli zahrál naprosto nádherně. Přitom všechno je dávkováno decentně a nenásilně. Většina z nás, tehdejších zralých diváků, stejně věděla, jak to celou tu dobu bylo. Dnešní polopatické slátaniny, které do komoušů perou víc, než je zdrávo a dělají z nich zrůdy ještě větší, než byli, se s tímto komorním a hlubokým filmem vůbec nedají srovnat. Byla to doba těžká a zlá a proto se o ní musí mluvit jen pravda. A to tento film rozhodně splnil. ()

Fatbear

Komorní příběh režiséra Hollého, který bohužel tak trochu zanikl ve stínu sametové revoluce. Jandák zde hraje tradičního "zeleného blba" a Tomáš Juřička si musí kupovat ředkvičky za svý a stejně neunikne skvělému představeni Smrtibráchy v podání Pavla Zedníčka. Film zdobí skvostné herectví mistra Hrušinského. ()

lineker

Hrozně pevné v základech, na které jsou nabaleny silné fragmenty doby. Tichý film, ale přitom silně křičící při kterém jsem se nejednou přistihl s bezmocně zatatými pěstmi. ()

Pimburger

Tohle dílo považuji za největší počin české kinematografie. Pokaždý, když se na to koukám, tak mám žaludek tak sevřený a pěsti tak zatnuté, že bych v nich mohl rozbíjet atom. Komunismus je svinstvo a celý ten režim byl zrůdný. Ještě jsem neviděl film, který by to tak nádherně popsal. Rudolf Hrušínský ve své - po Spalovači mrtvol - druhé osudové roli. Je to naprosto geniální a oprávněně si to zaslouží mých 120%. Bravo! ()

BigJohn02

Jeden z filmů, který nedávají furt dokola, takže ho hodně lidí nezná. A každý, kdo ho zná, ho nezapomene... Ukazuje zvěrstva zkurvené komunistické lůzy v pravém světle, ať se Semelová třeba posere. Šmejdi, co celou válku vesele kolaborovali, po válce popravovali hrdiny a kurvili život celým rodinám. Hrušínský v roli staříčka září, i když valašský dialekt mu z pusy moc nejde, Jandákovi role polodebilního lampasáka jako vždy sedne, jako by se pro ni narodil. Smutek a zmar naštěstí občas odlehčí drobná humorná scéna, speciálně vystoupení "Smrtibráchy" komedianta Berouska je geniální. ()

lacertacz

Skvělý film, scénářem, režií i herectvím, nejen Hrušínský, ale všichni "mladí" (Dejdar a spol.) hrají jako o život a také Jandák - dnes karikatura, tady ale ukazuje, že to uměl, když byl v rukách dobrého režiséra. Silné poselství jak antikomunistické, tak ale i obecně morální. Škoda, že se už podobné filmy u nás netočí. ()

Hanka_M

Tak krásně se na to dívá, tak hezky to plyne a člověk se zamyslí nad svým životem. Nejlepší Hollého film vedle Zámku v Čechách. ()

A_Shearer

Křižanovy věci mám rád. Rád mám i Hrušínského, ale tady mi to nějak úplně nešlape.Částečně vinou režiséra, částečně vinou Křižana, jehož "veselé" lampasácké scény (nahá holka,Zedníček, tank) jsou trochu jak přes kolovrátek Tankového praporu a Černých baronů a zabíjejí jinak zvláštní melancholickou atmosféru vědomí konečnosti, která je na filmu to nejzajímavější. Inu daň raným 90kám. ()

Takaru

Film, který je pro mě osobně tou nejsilnější a nejzdařilejší výpovědí o lidech, kteří měli co dočinění s útvary PTP, ale nejen o nich. Stejně tak film o smutné době, kdy se lidská slušnost a odvaha začala vytrácet kamsi do neznámá. Poetický příběh z krutě zrádné doby o těch, kteří se nezaprodali a nenechali si zkřivit páteř komunistickým marasmem. A za svoji statečnost tvrdě platili a s nimi i jejich nejbližší. Mnohokrát můj děda vzpomínal na čas, který strávil coby "pétépák". Jestli vůbec kdy viděl tento film, ale nevím a už se jej na to ani nezeptám. Důležité je ale to, že stejně jako hrdinové našeho filmu, všichni ti, kteří si tuto dobu prožili, protrpěli na té "nesprávné" straně, dokázali své životy naplnit a prožít navzdory tiché bolesti, která se stala navždy jejich součástí. ()

prskvik

Tenhle film je potřeba vidět víckrát a potom člověku dojde jeho výjimečnost. Vlastně cítím, že k němu je potřeba dozrát. Byl jsem na vojně za socialismu a vnímám většinu situací hodně osobně. Cítím, že to jo o tom, jakou má člověk morálku a jestli je dost silný nést následky svého protestu. Film jsem si úžasně užil a pomohl mi v rozhodování v mém současném životě... ()