Příběh o lásce a smrtelnosti, svobodě a utrpení podle románu Philipa Rotha. Profesor David Kepesh (Ben Kingsley) věnoval značnou část svého života výuce literatury a dobývání půvabných studentek. Otevřeně přiznává, že krásné ženě nedokáže odolat. Když však po šedesátce potká skvostnou Consuelu (Penélope Cruz), její mládí, její nádherné tělo a samozřejmost, s jakou se mu oddává, i podivná netečnost, s níž přijímá projevy jeho vášně, v něm probouzí žárlivost, kterou Kepesh nedokáže zapudit dokonce ani ve chvílích, kdy ji svírá v náručí, ztrácí svůj obvyklý ironický odstup a soustředění, přestává racionálně uvažovat. Před nejhorším ho však zachraňuje láska zralé ženy.
Film byl natočen podle románu nositele Pulitzerovy ceny Philipa Rotha a jeho název "Umírající zvíře" odkazuje na citát z irského básníka W. B. Yeatse, v němž se hovoří o tom, že lidské srdce, nemocné touhou, je připoutáno k umírajícímu zvířeti. Moudrá výpověď stárnoucího muže, který prahne po lásce a plnosti života a jen těžko se vyrovnává s vědomím, že to vše bude muset už třeba zítra opustit. (Bontonfilm)

theSaint

Skutečně velmi, velmi, velmi vyjímečný film. Bezchybná geniální záležitost, kterou člověk nejspíš dokáže ocenit až v jistém věku a po jistých zkušenostech. Úžasná filmařina ve všech směrech. "Krásné ženy jsou neviditelné, jsme tak oslněni jejich zevnějškem, že se nikdy nepropracujeme k jejich nitru." ()

ladno

Jedna veľmi ľudská, no i veľmi depresívna a smutná sonda do ľudských životov. Film, ktorý núti človeka premýšľať nad tým, čo videl, nad činmi postáv a vonkoncom aj nad sebou samým. Nájdeme v ňom výbornú drámu so skutočnou i predstieranou ľudskosťou, skutočným i predstieraným šťastím, skutočnou i predstieranou a láskou a skutočným, jedine skutočným smútkom. Vyzdvihujem skutočne brilantnú réžiu a prácu s kamerou, rovnako ako bezchybné obsadenie hlavných rolí. Do dokonalosti však niečo málo chýba, hoci presne nepoviem, čo je to - možno iba 5 minút menej zo stopáže by to napravilo. 85% ()

Páně

Nevím jestli bylo mou nejlepší volbou v případě Isabel žačínat právě s tímto dílem. Ať už je obecná spokojenost s Elegy jakákoliv tak musím přiznat, že kvalita tu je. Isabel dominuje nejen příjemně svojským uchopením natáčeného materiálu z technické stránky, ale i jakýmsi ženským střízlivým pohledem. Většina scén se odehrává bez zbytečného patosu, Isabel jde ráda rovnou na věc. Pořád se ale nemohu zbavit dojmu, že daná předloha šla zfilmovat poněkud lépe. Především z pohledu práce s emocemi. Celé je to právě až příliš střizlivé. Ach kde je ta hloubka. ()

Rockerman

Vynikající film o stárnoucím profesorovi, který je velkým záletníkem a střídá ženy ve své posteli, aniž by se zamiloval. Jak už to tak bývá, všeho dočasu. Objevuje se Consuela a vše je jinak. Krásný film o tom, že i na "stará kolena" se lze zamilovat, jako blázen. Skvělý Ben Kingsley ( takovou roli bych od něj nečekal) i Penélope Cruz. Tu si již dlouho vážím, jako velmi dobrou herečku, ale tady se mi líbila i jako žena. Její krása není oslňující, ale něco tajemného v ní je. Trošku mi vadil ten konec, ale je to jen malá vada na kráse. ()

agassi68

Bez Kingsleyho by to bol len ďaľší z radu filmov o kráske a zvierati. Jeho uhrančivý pohľad a charizma v spojení s Cruzovej sexepílom vytvára napätie, ktorému porozumejú najmä tí, ktorí niečo podobné zažili. Kniha musí byť ešte o kus lepšia a určite si ju s chuťou prečítam. ()

BOURQUE

Z pohľadu hereckých výkonov (Penélope Cruz, Ben Kingsley) dokonalé, z pohľadu réžie (Coixet) nadpriemerné, z pohľadu príbehu 100% reálne, z pohľadu kameraman skvele natočený film. To je potreba vidieť! Osobné hodnotenie: 83% (****) ()

GOREGASM

Komorní drama, které dosahuje v rámci žánru emotivně epických rozměrů. Pitvat životními pravdami destilovaný příběh nemá smysl, protože Ben Kingsley a Penelope Cruz z něj pod jemnocitnou, nicméně reálně krutou taktovkou paní režisérky, Isabel Coixet, dělají zážitek, který se hluboce zaryje do každého bušícího srdce. Příběh umírajícího zvířete bolí a i díky tomu je jedním z nejsilnějších zážitků první dekády 21. Století. 100% ()

Petrushka5

Smála jsem se, ale hned záhy jsem se za svůj smích styděla, neboť zde bylo více důvodů k pláči - stáří, láska, osamělost. On je zosobnění cynismu, arogance a sobeckosti a jednoho dne potkává tu pravou, zamiluje se, ztrácí kouzelnou bezcharakterní osobitost, dělá stejné hlouposti jako tisíce jiných zamilovaných osob. Kouzelná hudba, dokonale pochmurná atmosféra snímku. Bylo by to skvělé, ale neuvěřitelně mě irituje konec. Mělo to skončit dříve! Nerada si připadám jako nudou umírající malé zvířátko. ()

Blaogranas

I když jako normálnímu člověku mi to přišlo lehce nechutné, když tak mladá a krásná dívka provádí něco podobného s tím starcem, tak musím uznat, že tohle drama bylo velice nevšední, neokoukané, zabývající se ožehavou tématikou a hlavně do jisté míry nadčasové a ze života. Trochu váhám z hodnocením mezi 3 a 4* a zároveň pamatuju na slova Davida z jeho první přednášky, že tohle dílo bude jiné, až se na něj budeme koukat za 10 let :-) ()

Harts

Dokonalé zachycení umírajícího zvířete a ty výkřiky: "šťastný Nový rok" při zjištění beznaděje, nebo to přemýšlení ve sprše, prostě dokonalé psychologické drama o lidech, intelektuální úroveň vysoká, ukázka toho, že je jedno jak slavný a starý jste, myšlenky jsou pořád jako za mlada, jen ty zkušenosti a vcítění do jiných je větší a působí jako barikáda, bohužel ()

FeiNike

Charizma, herecký talent a áno aj telesné pôvaby [ v tomto prípade však vôbec nepoužité prvoplánovo ] ktorými oplýva Penélope Cruz - to je to, čo mi z Umierajúceho zvieraťa utkvie v pamäti..Nedá sa poprieť, že film je natočený skutočne s citom, ale zdal sa mi mierne rozvláčny a aj napriek pár nádejným momentom sa mu v konečnom dôsledku nepodarilo preniknúť mi až pod kožu a zanechať vo mne niečo, z čoho by som sa ešte dlho spamätával..Nečítal som knižnú predlohu, ale mám taký pocit, že v písanej forme by na mňa tento príbeh zafungoval silnejšie. ()

savage3303

Všetko bolo dobré kamera, režia, strih, herci a hlavne neodolateľná Penélope Cruz. Výborne som si vychutnal jednotlivé detaili, kt. kamera dovolila viditieť. Ale ja som sa veľmi nudil počas celého filmu, emócie neboli veľmi cítiť až na záver, to bolo lepšie ale na mňa aj tak slabé. S odretími ušami 4*. ()

Cruchot

Možná jsem neměl tu správnou náladu, ale prostě mě tenhle film nějak nechytl. Brilantně zahrané jak ze strany Kingsleyho tak Penelope Cruz, jejíž tělo je vskutku podle slov Kingsleyho postavy uměleckým dílem. Zručně a s citem natočené. Ale přesto jsem se po většinu doby spíše nudil a po závěrečných titulcích jsem nebyl zrovna v nejoptimistějším rozpoložení. ()

nurielka

Nostalgicky ladený film.. dokázala som sa zmieriť aj s tým, že Penelope ako herečka sa mi zdá až nepríjemne nesympatická, prekvapenie som však cítila z výkonu Kingsleyho. Boli ako Jin a Jang, starší muž a mladé žieňa, pre mnoho ludí pochopiteľný vzťah , no v tej najkrajšej jednoduchosti s akou to zobral samotný David Kepesh absolútne nepochopiteľný. Smutný záver, ktorý už vyplýva zo samotného názvu filmu, ma chytil za srdce. Strach z budúcnosti, to, že nič sa nedá dopredu predpovedať. ()

Biopler

Veľmi pekný film o vzťahoch, o tom, čo si ženy myslia o mužoch a čo zase muži o ženách. Výborný Kingsley, ktorý je pilierom filmu. Upútava na seba celú pozornosť a vôbec nenudí. O Penolope to nemožno povedať, bola iba jeho nudnejším pozadím. ()

levente

I give you all. Pure fucking. Elegy je pravděpodobně největší sračka, která by se ráda stala intelektuálním filmem, co jsem kdy viděl. Režisérce někdo zapomněl říct, že mnohem víc a také mnohem těžší, je natočit inteligentní film. Dialogy, zápletka, ale především charaktery... naprostá katastrofa. Ben Kingsley, sir Ben dle mého skromného názoru neuměl hrát nikdy. Umí jen jednu mimickou polohu, ostatně obličej mu ani jinou nedovoluje. Dennis Hopper je na tom podobně a tak dát tyhle dva herce dohromady chtělo obrovskou dávku nevkusu. Podařilo se. Abych zklidnil své rozhořčení, zkusím si vzpomenout na nejdebilnější scénu z filmu. I přes mou chabou paměť mě jich napadá asi 4535. Scéna se synem. S tamponem. Se synem. Útrpně trapný střih. Mizerná hudba. Totálně ale tak že zcela naprosto totálně nezvládnuté herectví - úhybné pohledy v intimních rozhovorech, chlapský smích, vyděšené tváře... Dialogy. Kdo psal scénář? Kdo dal dohromady tak neuvěřitelně floskulní věty? Tragédie. Jedinou hvězdičku si zaslouží Cruz. Protože je hezká. Tečka. ()

frbulka

I když je Umírající zvíře opravdu citlivě natočeným dramatem (ženská režisérská ruka je znát) o bilancování životní pouti staršího literáta a poskytuje možnosti k zamyšlení nad pravými hodnotami, snímek mě téměř nepřitáhl. A co víc, byly dokonce i chvíle, kdy jsem se nudila, o vychutnávání zdlouhavých, někdy i poloprázdných dialogů či monologů nemluvě. 55%. ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008