Dnes už zabudnutý béčkový horor s vtedajším áčkovým obsadením. Poteší oku lahodiaca hlavná predstaviteľka, vydarené masky a zopár horny borcov s nešťastným osudom. Film si stavia na hustej atmosfére a niekoľkých chrumkavých momentoch (scénka v kupé alebo na ženských záchodoch), ktoré len tak z hlavy nevyšumia. Ak by pokračovania nezablúdili do plytkých vôd hneď druhým dielom, mohli sme sa tešiť ďalšej vydarenej sérii v štýle Votrelca.(20.5.2014)

Klasický horor o zabijáckém mimozemšťanovi navíc s nepříliš přesvědčivými hereckými výkony. Celý film ale táhle ztvárnění mimozemšťana. Odporná slizská bestie se umí proměnit do sexy blondýnky posedlé pářením. A co si budeme vyprávět to je hlavní a taky jediný důvod proč se na tento film kouknout - ale že je na co koukat! Konec konců když už má ufoun na sebe vzít nějakou lidskou podobu proč ne právě podobu krásné Natashy Henstridge.(24.6.2012)

Pokud hledáte sci-fi, které se nikterak moc nehrabe v úvodu a hned vás tahá do akce od prvních minut, tak Species je tu dámy a pánové jenom pro vás. Bohužel tím začíná pomalu trpět scénář, který je nezdravě natahován a prakticky pojednává o tom samém dokolečka v jiném podání. Ocenit však musím zdrženlivost neupustit od takového lehkého tajemného zabíjení k jatkám, které nastanou logicky až v posledních minutách. Pochvala míří i ke grafikům, protože jejich monstrum sice nemá takové kvality jako její předchudce ve filmu Alien, ale koukat se na něj dá a přitom vypadá děsně sexy. Herecké výkony však už tak moc okouzlujicí nejsou a když si připomenu pár nelogických postupů, začínám mírně zkřípat zuby. Závěr mi taktéž moc nesednul a byl na můj vkus natočen trošičku nepřehledně a chaoticky. Ale koneckonců hlavně, že vše dobře dopadlo, nebo snad né?...(25.10.2010)

Smíchání mimozemské DNA s lidskou, spolupráce s H.R.Gigerem to musí být zaručený klíč na úspěch. Jenže ono to tak lehké ve světě filmu není. Takže tu máme scifi béčko, které slušně bojuje, ale prohrává se strnulostí nerozvíjící se myšlenky ustředního motivu. Takže tu máme vyvražďovačku pod taktovkou sexy Natashy, kterou si jednou odbudete a už se k ní s velkou pravděpodobností nikdy nevrátíte. Na obranu tohoto svůdného mutanta se musí říct, že rukopis Gigera je znát a příjemně potěší ty, kteří mají mistrovu tvorbu rádi. Méně potěší diváky kvalitních scifi hororů, jako i všechny náročnější diváky. Průměrná trojka.(1.7.2016)

• Martrix

Mutant trochu doplácí na to, že přišel po třech Vetřelcích, kde už bylo o mimozemských mazlících řečeno vše. Ať už chcete, nebo ne, vždy se nabízí srovnání. A tady dostává Mutant těžce na frak, protože scénář sice ujde, ale triky jsou ve finiši jako ze Souboje Titánů a celý závěr se už nese v čistokrevně béčkovém duchu. Je to škoda, protože první půlhodina měla něco do sebe. I když byla radost pohledět na pěkná prsa Natashi Henstridge, mutant v jejím podání byl spíš otravný, než strach nahánějící. To už mě víc děsil herecký výkon Bena Kingsleye. Jeho postava byla jako vystřižená z nějakého jiného, strašně blbého filmu a byla naprosto zbytečná. Jeho roli by líp zvládl i Maxipes Fík. To ovšem jen za předpokladu, že by si Fík takový štěk zahrát chtěl.(14.3.2012)

• - Ve filmu je kromě podobných scén i podobná hudba jako ve filmu Vetřelci (1986). Christopher Young se tak inspiroval soundtrackem druhého dílu vetřelecke série. (SsgtJira)

• - Natáčení probíhalo  hlavně v Los Angeles v lokalitách Sunset Strip, Silver Lake, Pacific Palisades, Hollywood Hills a v hotelu Biltmore. Dále se natáčelo v Utahu a Kalifornii. Záběry dalekohledu Arecibo byly natočeny v Portoriku. (Terva)

• - SIL (Natasha Henstridge) je ve skutečnosti označení S1L podle čísla buňky, kterou dostala jako první. (Terva)