Film „El paso“ diváka zavede do kotle vášní, emocí a živelnosti. Režisér Zdeněk Tyc se po úspěšných „Smradech“ už podruhé vrací do světa Romů, který v nás zpravidla vzbuzuje strach a rozpaky, přestože o něm vlastně vůbec nic nevíme… „El paso“ je inspirováno skutečným osudem romské vdovy, matky devíti dětí. Filmová rodina Horváthových má dětí sedm. Příběh začíná okamžikem nečekané, tragické smrti otce. Matka Věra najednou stojí sama proti úřadům, odhodlaná udržet svou početnou rodinu pohromadě za každou cenu, jenže zoufale nepřipravená. Sociální odbor dává k soudu žádost na odebrání jejích dětí a následné svěření do ústavní péče. Ze dne na den jsou vystěhováni na periferii do sociálního bytu o jedné místnosti. Případ Věra versus město se dostane k mladé, ambiciózní advokátce. Svět Romů nezná a ani ji příliš nezajímá, celou kauzu bere zpočátku jako odrazový můstek své začínající kariéry. Navzdory svým předsudkům, nepochopení a občas i samotné Věře, která blonďatou advokátku zpočátku odmítá vpustit do svého světa, případ nevzdá. Naštěstí není sama, kdo stojí na straně rodiny proti většině. Je tady ještě lehce nepraktický, ovšem o to pro svou práci zapálenější, kurátor Kochta. Jeho snaha pomoci Horváthovým je přiživována také ryze soukromým zájmem o atraktivní advokátku…

„El paso“ nekončí happy endem, jen jeho příslibem. Bez lakování na růžovo nabízí pozitivní příklad. A také čas na přemýšlení, zda být Romem opravdu znamená být vinen. (MFF Karlovy Vary)

whitas

Říká se že českým filmařům dnes chybí závažnější témata, o kterých by mohli točit. Tohle je přesně to téma, aktuální a štiplavé, na které se zatím natočilo pohříchu málo filmů. El Paso nikoho neuráží ani neobhajuje. Je to takový pozorovací, dokumentárně laděný film. ()

slunicko2

Film o Romech do hodin občanské výchovy. 1) Netuším, zdali jsou Romové takoví, jak tu jsou zobrazeni, ale pokud ano, pak budoucnost vzájemných vztahů nevidím dobře. 2) V hollywoodském podání bych viděl dvě možné koncepce. Buď by film hýřil pozitivním myšlením, hodní a nepochopení Cikáni by vysoudili milióny a za ně si koupili původní byt anebo naopak v černém sociálním dramatu by nepoučitelní Cikáni klesli až na dno společenského bahna a skončili na ulici potažmo ve vězení. Hbití scénářopisci by rozvedli i náznaky účelového jednání ze strany "magi srátu" a vytvořili nesporně úspěšný politický thriller s Cikány jako oběťmi a sociálním odborem jako převodní pákou zlovolných zájmů v pozadí stojících budoucích majitelů nemovitosti. Ale Zdeněk Tyc vytvořil film veskrze český, lehce úsměvný, lehce tragický, politicky i lidsky korektní, který asi nikoho neurazí, ale bohužel také nikoho nezvedne ze židle. 3) A přitom by mohl...Herecké výkony romské rodiny překypují přesvědčivostí, děti jsou k sežrání autentické, zejména dospívající syn (no abych si ho nevšiml, že), matka je nejvýraznější a jedinou opravdovou a plnokrevnou postavou filmu, ostatní jsou spíše jenom typové charakteristiky. 4) Přesto však budoucnost filmu vidím v promítání s následnou diskusí v hodinách občanské výchovy. Nic víc, nic méně. Sorry, pane Tyci. ()

rt12

Chudák vdova, devět dětí, slovo antikoncepce nikdy neslyšela, chce to osvětu. Chce to víc pomáhat, větší sociální dávky. Taky bych navrhovala, aby bydlení a jídlo platilo město nebo obec. Jak Ti ubozí mají jinak vyjít ? Kde mají brát na chlast a pobavení. Za to, že jsou ve většině případů blbý jak ,,punštok" můžou školy a hnusní bílý učitelé. Oni za to nemůžou, oni jsou jen divoká krev nejspodnější kasty Indů. Pak jistě chápete, že jim nezbývá udělat nic jiného než EL PASO. Už mi ty filmy o utlačované a nepochopené menšině lezou krkem. ()

L_O_U_S

Po filmařské stránce sice není El Paso kdovíjaká pecka a David Prachař vás rozhodně nepřesvědčí, že je romským asistentem, ale jako snímek o romské problematicke obstojí daleko lépe než takoví Bastardi. (739., 18. VII. 2012) ()

Skip

Nebylo to natočené úplně špatně, ale to nám jako někdo chtěl ukázat, jací chudáci jsou Romové a my je utlačujeme? Tomu uvěří jen pár naivků. Herecké výkony nehereckého obsazení nic moc, ale to se dalo čekat. ()

berusche

Už když běžel snímek poprvé, musela jsem přiznat, že Tyc mě svou nevtíravou touhou po odkrytí některých skutečností v této problematice hodně baví. Baví mě hlavně proto, že, na rozdíl od Magnuska, nedává rovnou jasný návod, ale nahlíží na to i z druhé stránky, a nutí diváka, aby taky trochu přemýšlel hlavou, ne jen kolenem (či poněkud omezenou mozkovou kapacitou, která bývá vlastní některým skupinám). A tady opět jasně předal poselství, které ovšem rozklíčovat mají možnost pouze ti, kteří chtějí: nikdo nikomu nevnucuje, že jsou to charakteři, ale každopádně není správné dívat se na to příliš úzkou optikou. Mám dojem, že do scénáře bylo vloženo i pár takových vět jako "vy se na to díváte ale z vlastní perspektivy". Nehodlám tady polemizovat nad tím, zda to je či není podle pravdy, místy je z toho samozřejmě cítit úmyslné dotažení do větší gradace zcela násilně, přesto námětem dobré, zpracováním více než autentické. ()

bourec

Na začátku,z důvodu ,že jsem přesně nevěděl o čem vlastně film je,jsem dost bojoval s tim ,že film vypnu.Ale postupně mě to docela začalo bavit.Vůbec teď neberu v potaz můj chladnej vztah k romům,ale film byl celkem dobře natočenej,60%. ()

Loki81

Co to ma jako byt? Pokus o vzbuzeni soucitu nad utlacovanou mensinou? Cikanske argumenty typu 'vy muzete vsechno, my nemuzeme nic...' mluvi za vse. Ucelova amaterska nehoraznost nejvyssiho kalibru. 1* za Lindu Rybovou a Vladimira Javorskeho. Shoda s realitou, kterou zname vsichni je absolutne nulova. ()

Mylouch

Ve zpracování vážného, nepřehledného tématu film nabízí spoustu originálních scénáristických nápadů, jimž by slušelo pečlivé oko dramaturga, kterými český film nehýří. Výsledek ovšem nejvíc zadrhává na přinejmenším kolísavých výkonech neherců a okolnostmi natáčení zřejmě ovlivněnou stylizací postav v podání profesionálních herců. Přesto poctivý kus práce od Rybové, Javorského, často trochu moc tlaku v poloimprovizovaných scénách Prachaře, který ovšem svým elánem filmu v mnohém prospěl."Ty vole, Báro !" Se zamhouřením 3* ()

uiu

Asi jsem od filmu čekala něco jiného. Trailer v televizi mě navnadil na komedii typu Roming a když jsem se asi po 10 minutách filmu ani jednou nezasmála, došlo mi, že to směšné nebude. Vlastně se jedná o drama ze života cikánské rodiny, jejíž otec byl zabit autem a matka se svými 7 dětmi se musí přestěhovat. Lítá tu spousta nadávek a ocitáme se přímo uprostřed cikánské rodiny, která si na nic nehraje a je před kamerou sama sebou. Musím se ale přiznat, že jsem se nedodívala až do konce, protože mě film hodně nudil a skoro se tam nic nedělo. Možná je to i tím, že jsem se těšila (podle traileru v televizi), jak se zasměju a všechny ty vtipné chvilky, které byly sestříhané v traileru pak ve filmovém celku vůbec směšně nevyzněly. (Například scéna, kdy do bytu přijde sociálka a vidí malé děti kouřit cigarety. V traileru to působí hodně směšně, ale následně ve filmu je to spíš k pláči.) ()

Tomes83 odpad!

Zda-li někdo potřebujete zvednout krevní tlak, tak tenhle film si zaručeně pusťte... Sama dobře vím, na co všechno tyhle bastardi berou peníze!!! Po této "skvělé" podívané jsem nemohla usnout do 3 do rána, fakticky tento film nabudí a napřuží!!!! ()

VasaX

El paso je zajímavý snímek, který trpí svou dvojakostí. Funguje svou komorností spíše jako TV film. Ale sám si dělá medvědí službu - dramatizací až karikaturností shazuje a překrývá jistá poselství a nástiny, korelující s reálnými problémy a nastiňující třecí plochy. A ty zapadnou právě na dramatizaci, která sama o sobě díky snaze o "nepřehnanost" sama o sobě poněkud kulhá. Celkově jsem z El paso rozpačitý. Nemá to bohužel filmových kvalit a jako "informační/edukační snímek" k sociální problematice a problematice romského etnika v této oblasti selhává svým zpracováním, které sice vhodný obsah má, ale ponižuje ho a upozaďuje. Škoda, jinak by to mohl být zajímavý počin, jak pro diváky, tak do ruky účastníkům edukačních procesů a osvěty, či v oblasti sociální práce. Zdeněk Tyc měl asi zvážit, kde bude jeho priorita. Cesta středem - sociální výpověď a rádoby dramatický (humorně odlehčený) film, očividně nefunguje. ()

Master19

Je těžké vnímat tento film nezaujatě. Nicméně snaha tvůrců přesvědčit majoritu (nebo koho) není vůbec přehnaná nebo vlezlá. Naopak se mi zdálo, že to víceméně celkově nechává na divácích. U mě se tedy názor nijak zásadně nezměnil, ale na film jsem se podíval se zájmem, už jen kvůli krásné Lindě Rybové, která je tu opravdu (slovy Vladimíra Javorského) "k nakousnutí". ()

R´Hell

El Paso je film, jehož námět má neskutečný potenciál. Z tématu romské matky samoživitelky se sedmi dětmi se při současné společenské situaci dalo vytřískat solidní, avšak uvěřitelné, drama. Z mého úhlu pohledu se však nic takového nestalo. Výkony neherců dobré, ale ty herecké (L. Rybová a Matásek zejména) byly dost nepřesvědčivé a strojené. Nejhorší je děj, špatně uchopený, pro dokument skvělý, ale na film slabý a rozvleklý. Na všechny postavy bylo pohlíženo povrchně, každá jen recitovala připravené repliky, často plné klišé, ale nevím, třeba to tak opravdu je v této komunitě. Je skvělé, že se režiséři pouštějí do ožehavých témat, pro mě však El Paso nebylo nic víc než téměř dvouhodinová nuda. Škoda, tyto typy filmů mě obvykle zajímají. ()

The Viper odpad!

Na tuto debilitu sme museli koukat povinně ve škole a jako by nestačilo, že mě, jako vlastence ten film deptal nervy, ale k tomu nám milá paní učitelka promlouvala do duše, jací jsou cikáni chudáčci, jak se k nim chovají, no to už jsem nerozdejchal, ale to sem psát nebudu co se dělo. K filmu: Nesnáším cikány. ()

insurgentes

Kdyby byl tento film natočen např. v roce 1995, ještě by se mu dala odpustit zpátečnická naivita, s jakou prezentuje rómy jako oběti systému. V roce 2008 už ale mělo být každému jasné, a tím spíš umělci, který má jaksi myslet trochu více dopředu, že multikulti doktrína je jen zasranej podvod na voličích, způsob, jak vytahat prachy na různé zmrdiprojekty a nastolit reverzní rasismus. Prostě my bílý sme špatný, a teprve když si to přiznáme, zesebereflektujeme to a málem se rozpláčem, tak nás vlastně černý můžou vzít na milost, protože jen bílý kajícník se vyrovná jejich upřímnému a hrdému černému naturelu. Oni sami si přece nelžou nikdy, ó jen to ne! ()

Pavlík

12. 03. 2010 (80.); paní Horvathová to se sedmi dětmi nebude mít jednoduché, tento film s romskou tematikou mě zaujal ()

bari68

Filmy s rómskou tématikou potrebujú vždy byť plne emočne vyrovnané, na jednu, či druhú stranu. Inak sa ide po tenkom ľade. El Paso tento aspekt splňuje, no na lepší výsledok by potreboval zásadnejší námet a lepší scenár. Naviac miestami ma chovánim hlavných protagonistov dosti iritoval. ()