Film „El paso“ diváka zavede do kotle vášní, emocí a živelnosti. Režisér Zdeněk Tyc se po úspěšných „Smradech“ už podruhé vrací do světa Romů, který v nás zpravidla vzbuzuje strach a rozpaky, přestože o něm vlastně vůbec nic nevíme… „El paso“ je inspirováno skutečným osudem romské vdovy, matky devíti dětí. Filmová rodina Horváthových má dětí sedm. Příběh začíná okamžikem nečekané, tragické smrti otce. Matka Věra najednou stojí sama proti úřadům, odhodlaná udržet svou početnou rodinu pohromadě za každou cenu, jenže zoufale nepřipravená. Sociální odbor dává k soudu žádost na odebrání jejích dětí a následné svěření do ústavní péče. Ze dne na den jsou vystěhováni na periferii do sociálního bytu o jedné místnosti. Případ Věra versus město se dostane k mladé, ambiciózní advokátce. Svět Romů nezná a ani ji příliš nezajímá, celou kauzu bere zpočátku jako odrazový můstek své začínající kariéry. Navzdory svým předsudkům, nepochopení a občas i samotné Věře, která blonďatou advokátku zpočátku odmítá vpustit do svého světa, případ nevzdá. Naštěstí není sama, kdo stojí na straně rodiny proti většině. Je tady ještě lehce nepraktický, ovšem o to pro svou práci zapálenější, kurátor Kochta. Jeho snaha pomoci Horváthovým je přiživována také ryze soukromým zájmem o atraktivní advokátku…

„El paso“ nekončí happy endem, jen jeho příslibem. Bez lakování na růžovo nabízí pozitivní příklad. A také čas na přemýšlení, zda být Romem opravdu znamená být vinen. (MFF Karlovy Vary)

tereza_p

LFŠ 2009: Bohužel pro mě nový film Zdeňka Tyce naprosto ničím nevybočuje z průměru. Nejsem si ani úplně jistá, co vlastně chtěl autor filmem říci. Snaží se upozorňovat na romskou problematiku? Nebo se snaží říct, že i mezi nepřizpůsobivými Romy můžeme najít rodiny, které chtějí své problémy řešit? Nebo že máme mít trpělivost? Nebo co vlastně? ()

Piškotka odpad!

Realita je jiná. Romové se příliš nehonosí typickými českými jmény, dluh mohl být celkem snadno zaplatitelný tím, že matka je poživatelem vdovského důchodu a všech sedm dětí sirotčího. Plus další dávky. Jednoduché počty na platebním kalendáři. A nevěřím tomu, že neplacení nájmu se může provalit až po deseti letech nepravidelného placení. A ten násilný vstup do bytu, tak to v praxi skutečně nechodí. Příběh byl od věci, Linda Rybová prkenná a nepřirozená. Líbil se mi David Matásek a Vladimír Javorský. ()

Gore odpad!

Teď to může možná znít, že trpím xenofóbií k těmto chudinkám, ale celý film mě až příliš iritoval, a nedokážu se ztotožnit s tím, že rómové jsou zde představovány jako ty největší chudinky, proti kterým se bílí spikly a bílí jsou zde představovány jako největší nelidové, nepřátelé, až na vyjímky jako je např. právnička představovaná Rybovou, ze které se stává Matka Tereza, a které to v žádném případě neuvěřím, po první návštěvě, kdy v rodině byla, by každý normální člověk řekl "fuck off" a už by se tam neukázal a nelezl by jim takto do zadku. Podvědomě jsem ji přál, aby ji ty malí fakani znásilnili, jako se to stává v reálném světě, aby si uvědomila, že vnucovat pomoc lidem, co o ní nestojí, se nevyplácí. Teď můj komentář vypadá až moc podjatě, ale vycházím bohužel z reality. Snad jediný film, co jsem hodnotil, a neměl sílu ho dokoukat do konce. Čiré socialistické ideologové zlo. Za pár let, až se změní politický systém, tak bude takto označován, jako jsou některé ideologové filmy z komunistické éry označovány dnes. ()

vtelenie

40% - to sa fakt nepodarilo, jednak vdaka podpriemernym hereckym vykonom som nemohol nedobudnut pocit autentickosti a po druhe, som pravnik, takze scenar mal pre mna prilis velke diery na to, aby mi to cele davalo zmysel, ale inak to bol celkom pekny pokus. ()

Heroine

Na prvním místě musím říct, že uznávám jak snahu, tak odvahu filmařů, přijít s tímhle tématem v době, kdy je skutečně aktuální, a navíc silně kontroverzní. Protože v Čechách je apriori nenávist proti Romům obrovská, a tedy i mezi filmovými diváky nebude málo takových, kteří budou na takový film sprostě nadávat. A co se týká filmu, scény s Romskou rodinou jsou povedené, paní Horváthová je výborně obsazená, a líbí se mi, že se celý film nestaví radikálně na ani jednu stranu. Na druhou stranu, nelíbí se mi obsazení Lindy Rybové, která neumí hrát, a nikdy bych jí nevěřila, že je schopná právnička. Pár scén mi tam taky přišlo poměrně trapných, např. rozhovor právničky se svým šéfem. V některých směrech jsou Češi jako filmaři prostě slabší. Jinak je to docela slušný film. ()

GlamourCat

Kazdy třetí komentář zde, je důvodem proc vznikne takový film. Rasismus je v Čr (a nejen tam) obrovský! Mně se film líbil v tom, že byl o něčem zajímavém, aktuálním, konkrétním. Nikdo nebyl dokonale kladný a (až na Javorského) dokonale záporný. Podle mého názoru mohl film být trochu kratší a nevléct se tolik. ()

mardun

Kdo to napsal? Byl jste nekdy u romu? Teda tohle je uplna píčovina. to si snad mel jit do Rumunska natocit takovej odpudivej film. ()

merlik

Film je plný scén špatných, dobrých i výborných, scénář mohl dramatickou situaci vytěžit víc, herecké výkony profesionálů výborné, drhnou jejich scény s romskou vdovou, konec nijaký jakoby se nevědělo, jak to utnout. Zajímavá hudba ladící s vyzněním příběhu. ()

winstonik

Na tvorcoch týchto multi-kulti flákov treba oceniť, že ich tvorba stále baví, aj keď im to evidentne nejde. Dokonale neuveriteľné dialógy sa v tomto výchovnom žánri takpovediac očakávajú. Oveľa viac prekvapí herecká mizéria v podaní životných partnerov Rybovej a Prachařa. Žeby pokus o zlatú malinu v kategórii dvojíc? ()

Don82

Na české poměry poměrně vyzrálé drama. Zdeněk Tyc režíroval tématicky podobné Smrady, a v El Paso v tom pokračuje. Pokud nemá divák předsudky a nedívá se na film jen, proto, aby mohl následně nadávat a nechat se šokovat, tak jak to lze u chabého filmu Petra Šíchy Bastardi, jde o zajímavé drama, které rezignuje na citovou notu a zabývá se tím ústředním. Celé je to pojato jako jaký si odraz reálné předlohy a pár věcí, zde dle mého trochu ujede, ale přesto se jedná o dobře sepsaný a slušně odehraný film, především v té dokumentární linii. Viděno na ČT2. ()

miki68cz

Syrový film s prvky dokumentu. Slušně odvedená práce režiséra Tyce ve snaze přiblížit lidem romskou problematiku, bohužel jsem z celého filmu nepochopil, zda má menšinu většině přiblížit a zlidštit nebo naopak ještě víc zprotivit. Nenašel jsem ve filmu poselství, kromě snad jen zdokumentování života jedné romské rodiny. Tři hvězdy uděluji filmu za nevšední výkony herců, Horváthové, Prachaře a Rybové. ()

macetoma

Jeden z nejlepších filmů s "romskou" tematikou. Herecké výkony a dialogy dle mne mnohem více uvěřitelnější než např. ve filmu Roming. Dávám 4 hvězdy. ()

Tominni

Je to škoda, po Smradech jsem čekal trochu víc. Celý film je pojat více spíše jako delší dokument, protože příběh je poměrně dost slabý. Je možná dobře, že film příbližuje rómskou komunitu tak jak je - bez zaujetí osobního postoje, ale to je asi málo....... ()

piglit

Já jsem ten film teda pochopil. Na rozdíl od spousty diskutujících... Cikáni jsou prostě kytičkový lidi a těžce v poho, hlavně nic neřešte, nepřepínejte síly a nějak to už odpružíme... ()

MyrnaAlec

První film s romskou tématikou, který byl ze života a ne podle sociologické šablony. Výsledek je ten, že bílí černým stejně rozumnět ani pomoct nemůžou. ()

Prubner

Filmy Zdeňka Tyce jsou za trest a tenhle obzvlášť. K natočení filmu o Romech nestačí jen ušlechtilé úmysly, autor by měl o tématu vědět víc, než se dočte v novinových úvodnících, no a taky by měl mít nějaký talent. Nic z toho Tyc nesplňuje. Film El Paso nefunguje na mnoha úrovních. 1) Scénář je naivní, tezovitý, s primitivní symbolikou a špatnými dialogy. Postavy jsou černobíle rozvržené na dobré a zlé, vlastně doslova na černé a bílé, přičemž Romové jsou ti hodní a bílí jsou ti zlí (až na dvě výjimky). 2) Režisér, architekt ani maskér zjevně nikdy nenavštívili romské obydlí ani žádného cikána neviděli blíž než na 100 metrů. Působí totiž legračně, když se ve filmu pořád mluví o tom, jak je na tom romská rodina hrozně špatně - a ona přitom bydlí v pěkně zařízeném, uklizeném bytě s hifi věží, drahou lampou, obrazy, květinami apod., děti jsou hodné, slušné, chování na jedničku. Autenticita je v háji. 3) Film nám sugeruje myšlenku, že když budeme na Romy hodní, chápaví a budeme s nimi víc komunikovat, tak se všechno spraví. Což je kravina, protože skutečné problémy jsou jinde a mnohem složitější a hlubší. Ono to vlastně v tom filmu vypadá, že jediný problém spočívá v tom, že hrdinka je prostě příliš svérázná a to je vše. 5) Herci jsou vesměs hrozní, hlavně Rybová a Chmela. Jediný slušný herec široko daleko je Javorský a ten to sám nevytrhne. Suma sumárum: naivní, idealizující a zjednodušující černobílý plakát zřejmě na objednávku charitativních organizací, který skutečné problémy ani zdaleka neukazuje, natož aby je řešil. ()

Exanimus odpad!

BOŽE MUJ ! Ještě znich dělejte chudáčky a litujte je.. Nějaká morgoška má 10 dětí a přijde o jedno a všichni se můžou pos*at. Všichni jí teď budem litovat jak to je chudáček.. Todle snad prostě neni pravda kam sme to v tomdle státu dopracovali... ()