Suburbicon: Temné předměstí

Suburbicon: Temné predmestie

Suburbicon

Krimi / Drama / Thriller / Mysteriózní

USA, 2017, 104 min

Clooney se po vzoru pozdních tvorby Prestona Sturgese snaží skloubit dvě zdánlivě neslučitelné polohy. Velmi pozvolna stupňovaný, černohumorný (pokud se dokážete smát tomu, že někdo vypil kafe s louhem) coenovský thriller o zločinu, který se vymkl kontrole (protože postavy jsou z větší části nekompetentní idioti) prokládá seriózní kritikou rasové nesnášenlivosti. Afroamerická rodina terorizována svými bílými sousedy je ve vyprávění dost upozaděna (známe jen jejich příjmení, skoro je neslyšíme promluvit), v čemž má zřejmě spočívat pointa filmu. Příslušníci majority jsou frustrováni kvůli problémům, které si způsobili sami (a které zastiňují závažnější problémy celé společnosti), a hledají, na kom by si vybili svůj vztek. Jako první jsou na ráně minority. Film je ovšem ve vytváření kauzality mezi oběma typy násilí dost neobratný a uchyluje se k němu poměrně pozdě (hodně na poslední chvíli zachraňuje závěrečný dialog). Zpočátku, kdy ještě neznáme skutečné záměry postav, jsme navíc vedeni k tomu, abychom soucítili s týmiž hrdiny, kterými budeme o něco později pohrdat, což mi zpětně přijde jako pouhá scenáristická zlomyslnost, nijak nenapomáhající v předání ústřední myšlenky. Jako nedotažený nápad vyznívá také volba dětské perspektivy, která není dodržována moc důsledně. Scény z pohledu Nickyho zejména zesilují pocit ohrožení, abychom zprostředkovaně zakusili, čím si prochází černošská rodina. Oceňuji, co se Clooney snaží o náladě v dnešní Americe (a nejen tam) sdělit, stejně tak skutečnost, že nezvolil tu nejsnazší cestu, ale výsledek je pozoruhodný zejména tím, proč a jak nefunguje. 65%(8.11.2017)

Suburbicon je do jisté míry zvláštní film. Režíroval ho George Clooney který si opět dal kromě herectví režijní vedlejšák, při čemž scénář mu napsali režisér bratři Coeni. Clooney se tak ujmul filmu který se tak náhodou odehrává v době kdy ještě žijeme v rasistické, vysněné Americe. Ve filmu je to však přece jenom navíc. Obávám se, že kdyby byla celá pasáž s rasizmem vystřižena bylo by to úplně jedno- nepostřehnutelné. Hlavní zápletka se přece jenom pořád točí kolem něčeho jiného. Tady však záměrně trailery klamou tělem a divák si nemůže být jistý co ho vlastně čeká. Herecké obsazení je fajn- Peckoidní Damon, roztomilá Julianne Moore (v dvojroli) a slizce roztomilý Oscar Isaac který svými 2 scénami vede celý film. Ten film se dá shlédnout. V podstatě však nic nezanechá. Nefunguje jako kriminálka, nefunguje jako mrazivka a ani ten humor nefunguje. Na paškál může být to, že to přece jenom režíroval Clooney a kdyby to režíroval zkušenější režisér možná by to bylo o rámec lepší. Takhle vznikl slušný film ale nic co by bylo nutné shlédnout po 2x a vlastně film na který si za rok ani nevzpomenete.(14.11.2017)

Coenovská tuctovka, která měla snad raději zůstat v osmdesátých letech. Ačkoli Clooney se svým dvorním spolupracovníkem Grantem Heslovem scénář podle všeho upravovovali, aby mu dodali aktuální říz, na filmu to není vůbec poznat a absurdní příběh o chlápkovi z předměstí, který chtěl oblafnout úřady, aby přišel o všechno, nenabízí nic, co bychom od Coenů neznali. Nabízí se otázka, jak dlouho se Coenům bude dařit udat stále stejný příběh, na druhou stranu film v základních parametrech rozhodně funguje a nabízí řadu individuálních scén, které dokáží pobavit (kraluje pojišťovák Oscara Isaaca). Zamrzí však to, že je Clooney nedokázal pospojovat se stejným kumštem jako to umí právě bratři Coeni. [TIFF17](9.9.2017)

George Clooney je vizuální režisér, který dbá na čistotu a vzhled. Suburbicon je temný, ale příjemný krimi film, který si zakládá na svém dokonalém prostředí, které je tak nádherné, že vás vtáhne do 50. let. Příběh je velice jednoduchý, ale to absolutně nevadí. Matt Damon je skvělý herec a nevíte, co od jeho postavy čekat. Stejně tak i Julianne Moore. Rozhodně stojí za to se na tento film kouknout a užít si 104 minut městečka Suburbicon.(11.11.2017)

Říkal jsem si, že kdyby to točili Coeni a Clooney v tom hrál, že by to bylo ještě lepší, ale jak tak nad tím přemýšlím, tak z toho jejich pomalu zapadlého scénáře božský George vykřesal maximum. Musím přiznat, že první půlka je hodně o trpělivosti, teprve se zasévají zrnka pochybností do zprvu nepochopitelných událostí a nepozorný divák pak může být snadno oklamán. Nikoliv však při rozuzlení zápletky, to už to v té době musí být všem jasné, o co vlastně v tomhle podivném případu jde a jestli je Matt Damon-démon, nebo jen hloupý anděl. Jak je ale u coenovek zvykem, jde tu především o formu vyprávění, kterou George Clooney za ty roky docela dobře nakoukal a jakmile se začne něco dít, temné předměstí Suburbicon pevně sevře čelist a už nepustí. Akorát jsem tedy nepochopil význam podzápletky pro příběh s milými černošskými obyvateli, ovšem asi to bylo třeba nějak natáhnout.(17.11.2017)

• - Vo filme si pôvodne zahral aj Josh Brolin, jeho scény však neskôr vystrihli. (classic)