Suburbicon: Temné předměstí

Suburbicon

Krimi / Drama / Thriller / Mysteriózní

USA, 2017, 104 min

• BoPo

Moralizujúci Coenovci, ktorí však mali dosť súdnosti. Aby nestrácali svoj drahocenný režisérsky čas, tak pustili ku kormidlu Georga. Príbeh má zbytočnú dejovú linku o rasizme a tá hlavná je pomerne tuctová. Matt Damon sa snaží sám utiahnuť celý film, ale jeho postava nie je dosť zaujímavá, ani dosť bizardná, ani dosť zábavná. Film v podstate celú dobu prešľapuje na mieste. Čakáte a veríte, že sa to za polovicou zlomí, a prídu coenovské zápletky, vygradovanie. Bohužiaľ zápletka dopadne tuctovo s pachuťou amerického vnucovania ideálov o tej najsprávnejšej správnosti.(24.3.2018)

Tak začátek je celkem zdrcující, že si musíte dát dvě kafé najednou, nebo nějaký nakopávač ve stylu redbulu či aspoň panáka. Pak se to, ale cca. Po 40. min. solidně rozjede. Možná až ve 42. teď nevím přesně…Nicméně snímek má co říct, ne ,že ne, ale jde o to jestli tu formu zvolil správně..Dobová atmosféra je zvládnuta na jedničku, ale mě se nějak nepozdává to tempo vyprávění a jakože překvápkový závěr, který je jasný už tři týdny předem…Možná, že režisér je lepší herec, než předvádí, jako řežisér ,né každý slavný jméno na této horké židličce oslní…a zvládne úplně vše, co se mu zdá, jako herci brnkačka. I kdybyste mě mučili, tak víc jak průměr tomu prostě nedám…(8.5.2018)

Klasický Coeni, kdybyste nevěděli od koho film je, tak po 10minutách to trefíte. Film totiž obsahuje všechny typické rysy které vídáme ve většině jejich filmů, máme zde vlažný začátek, ujetý lidi, vymazlený dialogy, černý humor, výrazné postavy, zde především pojišťovací agent a zejména ověřené schéma, kdy se nakonec posere co může až je to absurdní, ovšem uvěřitelné a vtipné. Nízké hodnocení celkem nechápu.(14.2.2018)

Ďurkovi to viac sekne pred kamerou, ako za ňou, keď sa nikdy nestane novodobým Clintom Eastwoodom, a možno ak by bratia Coenovci teraz režírovali, i taktiež napísali scenár, Juro by trebárs vyfúkol postavu Gardnera Lodgea Mattovi Damonovi, ktorý by si mohol zahrať jednu z vedľajších postáv, určite by som ho nevyhodil z hry, tak výsledok by sa určite dostavil na plných 100 % ? Nevravím, že Clooney to maximálne pohnojil, ale druhý - krát by som sa do toho definitívne znovu nepustil, i keď sa na to vskutku dobre pozerá, ale niečo tomu chýba, predovšetkým skúsenejšia režisérska ruka, ktorá by to naviedla tým správnejším, zaujímavejším smerom vpred ! K deju. Oproti sebe bývajú dve rodiny. Jedna je černošská. Druhá je typicky belošská. V USA, v 50. , v 60... rokoch pociťovala takáto minoritná skupina obyvateľstva isté nezmyselné obmedzenia, ktoré by som definoval ako : „Psychický teror” . Naproti tomu susedná, týmito okolnosťami nepoznačená família, má popritom iné existenčné problémy, ktoré nevyplývajú z nedostatku financií... Používajú totiž veľmi zvláštne praktiky, ktoré si bohužiaľ najviac odskáče malý Nicholas. Chudáčisko, čo sprvoti vôbec netuší, koho to má vlastne doma ? Neskôr na to musí prísť, a nebude to extra príjemné zistenie... A takto sa to navzájom prelína. Premárnená príležitosť, ktorá zabránila, aby sa nakrútil viac než priemerný film, občas za to môžu ale iné súvislosti, ako režisér so scenáristami. I napriek tomu si myslím, že George Clooney je lepší herec ako režisér !(2.2.2018)

Scénář Coenů je velmi znatelný. Film samotný se pohybuje někde mezi Lupiči paní domácí, Serious man a Hail Ceasar. Jenže je bohužel vidět, že je o kvalitu níže a proto ho Coeni nikdy nenatočili. Do režie si to navíc vzal Clooney, který tomu neumí dodat to potřebné charisma a atmosféru, aby film fungoval alespoň po této stránce. Bohužel naprostý průměr, na který si za pár měsíců nikdo nevzpomene.(1.2.2018)

• - Film je voľne založený na incidente z roku 1957 v Levittowne, kde sa černošská rodina prisťahovala do belošského prostredia, čo viedlo k rasovo motivovanému obťažovaniu a násiliu voči rodine. (Scraffy)

• - Woody Harrelson sa nezúčastnil natáčania, pretože si s ním nevedel zosúladiť rozvrh. (Astonko)

• - Vo filme si pôvodne zahral aj Josh Brolin, jeho scény však neskôr vystrihli. (classic)