Suburbicon: Temné předměstí

Suburbicon: Temné predmestie

Suburbicon

Krimi / Drama / Thriller / Mysteriózní

USA, 2017, 104 min

Ja som sa príliš humorne necítil, Coenovci do toho namiešali oveľa viac temnoty a zúfalstva, postavy síce kreténi, ale veľmi húževnatí, všade samá krv a sračka, ale dokonalá práca s dejom a náladou a poučenie určite nie lacné alebo vypočítavé: spravodlivosť zostáva neotráviteľná a nezmanipulovateľná.(16.11.2017)

Kdo čekal něco víc, než standardní Coenovku, bude nejspíš zklamán. Já, jakožto velký fanoušek Coenovských krimi thrillerů s hořkou příchutí, jsem byl naprosto spokojen. Jelikož mám Coeny nakoukané, tak pro mě byly některé zvraty a postupy v příběhu předem předvídatelné a dá se říct, že mě nic ve filmu nepřekvapilo, ale vůbec to nevidím jako nějakou obrovskou nevýhodu. Já si tento typ filmů prostě užívám a i zde jsem se výtečně bavil. Celý film v mých očích tak trochu ukradl sám pro sebe Oscar Isaac, a i když se zde objevuje jen krátce, obě scény s ním jsou pro mě highlightem celého filmu. Ve výsledku jsem tedy rád, že tenhle zapomenutý osmdesátkový scénář bratří Coenů nezůstal v propadlišti dějin a dočkal se svého zpracování.(2.11.2017)

Říkal jsem si, že kdyby to točili Coeni a Clooney v tom hrál, že by to bylo ještě lepší, ale jak tak nad tím přemýšlím, tak z toho jejich pomalu zapadlého scénáře božský George vykřesal maximum. Musím přiznat, že první půlka je hodně o trpělivosti, teprve se zasévají zrnka pochybností do zprvu nepochopitelných událostí a nepozorný divák pak může být snadno oklamán. Nikoliv však při rozuzlení zápletky, to už to v té době musí být všem jasné, o co vlastně v tomhle podivném případu jde a jestli je Matt Damon-démon, nebo jen hloupý anděl. Jak je ale u coenovek zvykem, jde tu především o formu vyprávění, kterou George Clooney za ty roky docela dobře nakoukal a jakmile se začne něco dít, temné předměstí Suburbicon pevně sevře čelist a už nepustí. Akorát jsem tedy nepochopil význam podzápletky pro příběh s milými černošskými obyvateli, ovšem asi to bylo třeba nějak natáhnout.(17.11.2017)

• Tft

Suburbicon vypadá jako film z budoucnosti, kdy po vyhlazení lidstva planetu začali ovládat mimozemšťani a někde vykopali staré Coenovské filmy a teď se je snaží napodobit. George Clooney sice není příslušník mimozemské rasy, ale to napodobování je do očí bijící. Problém je jak ve scénáři, na kterém se bratři Coenové podíleli, tak na Clooneyho režii, ten nedělá moc proto aby si jejich scénář natočil po svém, snad až na dějovou linku o rasismu, která ovšem do celého konceptu filmu vůbec nesedí (nedivil bych se kdyby tahle část filmu byla vlastní iniciativa Clooneyho). Suburbicon se tak plaví v nejistých vodách, na jednu stranu se tváří jako Coenovský vlk převlečený za karkulku a na stranu druhou je na tom vidět Clooenyho velmi malá snaha vymanit se z vlivu a udělat si to celé po svém. Tím prozrazuje svou režisérskou nevyzrálost a vlastně i to, že je lepší herec než režisér. On dokonce ten scénář vypadá jako by Clooney tak dlouho otravoval Coeny s tím ať mu ho napíšou, až někde ve skříni vyhrabali jeden starý z jasných důvodů zapomenutý a aby ho umlčeli tak mu ho dali. Suburbicon nefunguje jako černá komedie o jedné prohnilé rodině z Amerického předměstí a už vůbec nefunguje jako komentář rasismu padesátých let v Americe. Je to jako číst knihu od začátku i od konce naráz, ale uprostřed se dějové linky nikdy neprotnou. Matt Damon nikdy nedosáhne úrovně skutečné důvěryhodnosti a skrze jeho prazvláštní výkon dopomáhá k celkovému ubíjejícímu vzezření celého filmu, k tomu mu pomáhá i velmi nevýrazný Noah Jupe, jemuž se to dá alespoň odpustit vzhledem k jeho věku. Julianne Moore se může přetrhnout, aby Clooneyho zachránila, ale ani její talent na tohle nestačí. Jediný světlý bod je tak Oscar Isaac v roli pojišťováka, který se ale rychle objeví a zase hodně rychle zmizí. Jak je u Coenovek zvykem zrají s časem jako víno, tady se obávám, že takhle shnilí plod jen těžko vyzraje v něco na co by se mělo za pár let vzpomínat. 45%(20.11.2017)

Uplna pecka, pre mna Coenovci v plnej parade. Nie kazdy z ich filmov ma nadchol, tak som nemal velke ocakavania. Trochu mi to pripominalo Fargo. Pekna krimi zapletka, ked plan nevyjde podla predstav. Opat super postavy, najma tie negativne a inak paradne zahrane (Matt Damon, Julianne Moore, Oscar Isaac ale aj maly synator). A teda hlavne naozaj idealny mix krimi, krvi a cierneho humoru, a inak miestami aj az hororovych prvkov. Tiez pekna atmosfera typickeho predmestia v Amerike v dakych 50s-60s a parelelny pribeh susedskej rodiny. U mna jeden z filmov roka, uplne som sa bavil samotnym pozeranim. Kludne by som si to pozrel hned znovu a strasne sa divim tuto hodnoteniam (60%, pri 100 hodnoteniach). [#41/2017](14.11.2017)

• - Vo filme si pôvodne zahral aj Josh Brolin, jeho scény však neskôr vystrihli. (classic)