• vesper001

Hezká hudba, ucházející herci (až na Krause mladšího), vlastně je to celkem dobrá pohádka z těch později narozených, které může s potěšením sledovat jen divák po amputaci mozku. I tak jsem ale chvílemi zírala jako jojo. Král Dobromil se radí s obrazem, král Vladan chce vládnout, královna ohně mi připomínala známou z práce, které se říká Královna temnot, a v pětapadesáti se oblíká jak puberťačka, no a slizounek Tadeáš je takový vysmátý oslík-trotlík.(2.1.2017)

• Crocuta

V posledním pořadu Retro pan Hemala s ironickým úsměvem zavzpomínal, jak si v dobách totality nechávala televize to nejlepší na čas vánoční, neb celý rok vysílala sračky a období vánoc a nového roku bylo jakousi televizní výkladní skříní, kdy mělo premiéru vše co stálo za vidění, v čele s nějakou krásnou pohádkou na Štědrý večer. Ano ano, doba se razantně změnila - teď sice televize také vysílá celý rok sračky, ale na období vánoc si (alespoň ta veřejnoprávní) naopak schovává ty nejostudnější výtvory ze své ďábelské kuchyně a Štědrý večer již několik let za sebou koření pohádkami, na kterých je sice vidět, kolik prostředků naškudlených z koncesionářských poplatků zase tvůrci vyhodili oknem, ale na které se skoro nedá koukat díky dementním scénářům, bídným hereckým výkonům, pouťovým trikům a nevýrazné režii. Ještěže je u nás plno zajímavých lokací, na kterých oko diváka může se zalíbením spočinout - ale to je možná lepší pustit si Toulavou kameru, ne? No nic, loni se podobná hrůza konala hned tři večery v řadě, letos to už snad máme za sebou a můžeme se těšit na příští rok...(25.12.2008)

TV/// Obsazení 7/10 Děj 6/10 Hudba 7/10 Efekty 6/10/// +hudební melodie, příběh, herci -postavy, dialogy/// No není to nesnesitelné, ale klasickým pohádkám se to prostě nevyrovná. Je tu jakýsi pokus o příběh a nebylo by to špatné, kdyby to v určitých situacích nepůsobilo moc televizně a z jiného úhlu moc směšně. Občas to byla taškařice. Královnu ohně zadupat. Pak mě překvapilo nějaké to hudební číslo (asi po 40 minutách) které bylo pěkně nazpíváno. Ale píniček tu moc není, myslím že jen 3-4. A co se týče začínajících herců (Martin Kraus, Anna Fialová), bylo poznat, že je to jejich první role. Jinak ostatním hercům nemám co vytknout, líbili se mi, stejně tak i tato pohádka, ale zázrak nečekejte./// Celkem 65%///(26.12.2008)

• salahadin

Strašný......proč, proč, proč nám radši na Vánoce nepouští jen ty starší dobré pohádky, proč nám předkládají tupé slátance, to snad už jen z hrubého sestřihu musí být všem jasné, že tomuhle se drtivá většina lidí vysměje. Přátelé, držme minutu ticha za mrtvou krásnou českou pohádku, kterou už dnes neumí nikdo natočit. A když se podíváte na ty nejlepší pohádky a porovnáte je, tak vám určitě neunikne, že ty starší a lepší jsou po čertech jednoduché (dobro vs. zlo), používají citlivě klišé, dialogy mají hlavu patu (hlavně nejsou ukecané, ale krátké, obsahově však bohaté), přistupuje se k nim s laskavou nadsázkou, humorem a notnou dávkou dětské hravosti - tyhle nové točené zdánlivě "realisticky" jsou k ničemu.(25.12.2008)

• Jezinka.Jezinka

Při troše snahy by to mohla být výborná pohádka. Rušilo mě, že princezně končí čelo zhruba tam, kam si dívám čelenku, aby mi vlasy nepadaly do obličeje, rušilo mě, že nebyly jasné vztahy vedlejších postav. Vadilo mi, že princezna, která měla být jemná a hodná, se projevila jako hysterická kačena, které člověk to zakletí vcelku přál. O tom, co si myslím o někom, kdo objímá hořící lidi, se nebudu rozepisovat. Ale ta ohnivá potvora byla povedená, královna in memoriam také (mluvím o nápadu i představitelce). Byla tam hezká písnička a pro ty makové koláče na konci jsem ochotná odpustit i to, že si příběh v posunu pomáhal berličkami zbytečných hloupých (nebo zbytečně hloupých?) kouzel.(3.9.2010)

• - Tři měsíce trvalo než se podařilo najít hlavního hrdinu, kterého hraje Martin Kraus. Neustále někdo z představitelů neuměl jezdit na koni a nebo šermovat či před kamerou vypadal špatně. Až Martin Kraus vše dobře splňoval. Režisér totiž nechtěl používat dubla. (cariada)

• - Režisér Zdeněk Zelenka dostal nabídku natočit Štědrovečerní pohádku. Zadání znělo natočit veselou pohádku, jelikož rok před tím měla ČT smutnou pohádku a lidi protestovali. (cariada)

• - Tadeáš (Martin Kraus) zpívá hlasem Jiřího Škorpíka. Mariana (Petra Tenorová) zpívá hlasem finalistky první řady soutěže Česko hledá superstar Petry Páchové a mluví hlasem Mariky Šoposké. (funhouse)