Zahrajte mi "MISTY"

• USA Play Misty for Me (více)

Clint Eastwood ve svém režijním debutu o psychické posedlosti ztvárnil i hlavní roli diskžokeje Davea Garvera, který má v místním rádiu vlastní show, v níž posluchačům předčítá básně, vypráví o svém životě nebo hraje na přání. A pravidelně každou noc mu telefonuje obdivovatelka s přitažlivým hlasem a žádá, aby jí zahrál skladbu Misty. Když se se svojí fanynkou Evelyn Draperovou (Jessica Walter) náhodně jednoho večera setká v baru, prožijí spolu krátký románek. Dave se ale po čase rozhodne jejich vztah ukončit a to i protože se plánuje vrátit k bývalé lásce, jenže Evelyn to tak nebere. Je schopná a ochotná dožadovat se Daveovy lásky i s nožem v ruce a brzy se všechno a všichni v Daveově životě stane potenciálním terčem Evelynina teroru. (oficiální text distributora)

Chrustyn

Režijní debut Clinta Eastwooda, ve kterém ukazuje, že na bláznivou ženskou platí pouze dobře mířená pěstí do ksichtu. Bohužel dost slabota. ()

jojinecko

Eastwoodov debut, ktorý sa nesie (chce sa niesť) v Hitchovskom duchu a jemne asociuje napr. Psycho (netreba brať doslova!). Film veľmi pekne graduje, je preto pre mňa nepochopiteľné, že v miestach, kde by mal film kulminovať vložil Clint scény, ktoré absolútne nabúrajú atmosféru a gradáciu (prechádzka, jazzový festival - wtf?). Veľkou devízou je Jessica Walter, ktorá zahrala psychopatickú fanynku naozaj presvedčivo. Na Play Misty sa veľmi rýchlo po projekcii zabudne, ale pre Clintových fanúšikov je to taká celkom "milá" zábavka na jedno pozretie... ()

J.Connor

Misty trpí dle mě zejména tím, že jde v našich končinách o stále poměrně raritní film a s největší pravděpodobností, tak už člověk viděl dané téma několikrát před tím (markantní je hlavně OSUDOVÁ PŘITAŽLIVOST), nehledíce pak na to, že Misty byla přeci jen o nějaký ten pátek dříve. Krásné kalifornské exteriéry, kde sám Clint žije, úlety v podobě přehnaně romantických a čistě hudebních pasáží a giallo feeling. Slušný snímek, který mírně nadhodnocuju, poslední dobou se ze mě stává Eastwoodův fanoušek. ()

Bauer

Režijní debut mého oblíbence dopadl skutečně velmi dobře. Příběh je na svou dobu dost originální. Už vím, kde čerpali tvůrci filmů jako je Misery anebo Osudová přitažlivost. Hezky pěkně pomalý rozjezd. Ale po půl hodině to začne být hodně zajímavé a především napínavé. Problém je, že je to dost předvídatelné, ale i tak jsem ke konci filmu nedýchal. Dvě dost brutální scény, které kazí divně zbarvená krev! A možná bych si odpustil i ten jazzový koncert, nebo co to bylo. Clint Eastwood podává jako vždy skvělý výkon, ale je jasné, že hlavní hvězdou je zde Jessica Walter s jejím naprosto dokonalým výkonem. Na to, že je to staré 40 let, tak je to stejně skvělý film a trošku mě zaráží místní hodnocení. Alespoň že tržby při rozpočtu 725 000 dolarů se vyšplhali na 10 milionů! ()

amirgal

Cenný dokument o tom, jak se Clint Eastwood učil točit záznamy z koncertů, fotit přeslazené romantické pohlednice se supersladkou unylou hudební poduškou a napodobovat E. Wooda Jr. v záběrech noc versus den :). Naštěstí v tomto trendu později nepokračoval. ()

DEXTER099

Clint Eastwood v roli diskožeje a zároveň jeho režisérská prvotina.Clint je pronásledován fanatickou fanynkou ,která mu nedá pokoj (dnes se to moderně nazívá stalking nebo tak nějak) ,ale když už se to celé dotýká i jeho přítelkyně tak Clint neváhá a ránou pěstí vše skoncuje.Jinak na filmu je sem tam vidět,že je to jeho první film coby režiséra,ale myšlence filmu to neubírá a za mě tím pádem celkově 75 % a čtyři hvězdy. ()

kobejn

Clint Eastwood, držitel dvou Oscarů za režii, natočil svůj režijní debut jako naprostej amatér. Pokus o psychothriller alá Zubaté ostří nebo Osudová přitažlivost je trapně směšný, naprosto nepřesvědčivý a komicky neumětelský. Clint tu bez ladu a skladu mísí prvky melodramatu alá Modrá laguna, pak tam chvíli prdne trochu Woodstocku a celou dobu se neúspěšně snaží o jakousi variaci Psycha s ženskou psychopatkou. Celý je to naprostý blábol, který fakt omlouvá jen Clintova režijní neznalost a začátečnické tápání. O to víc mě udivuje zdejší solidní hodnocení, které jako by mohlo naznačovat, že jde snad o nějaký solidní kousek. Tak to ani náhodou. Todle je zcela topornej a nefungující pokus o psychothriller. Je zde spousta trapně směšnejch okamžiků, ovšem závěrečná pěst je jedinej světlej (ale taky směšnej) okamžik filmu, kterýmu ale předchází hodina a půl nudy. Takže shrnuto, naprosto co to kurva (wtf) bylo záležitost aneb jak Dirty Harry natočil svůj první film. ()

FilmFan24

Někeré ženské jsou jako pijavice...To je případ Evelyn (Jessica Walter) na první pohled milé fanynky, která celkem pravidelně volá do rádia moderátorovi Davemu (Eastwood). Poté, co se s ním osobně seznámí začíná pro spíkra peklo na zemi. Kriminálnímu filmu o posedlosti a chtíči s mrazivou atmosférou připomínající zřejmě zcela záměrně nejslavnější fláky mistra hrůzy Hitchcocka bohužel trochu škodí podle mě zbytečné pasáže jazzového festivalu a polibků v zapadajícím slunci. Na druhou stranu ale je i po letech Eastwoodův režijní debut "Play Misty for Me" velice solidní ukázkou talentu a umu tvůrce, který se spoustou svých prací nesmazatelně zapsal do historie filmu. A nepochybně se film stal také vzorem pro Roba Reinera a jeho ztvárnění Kingovy novely "Misery" či práci režiséra Michaela Baye, v jehož snad žádném filmu nechybí polibky oproti zapadajícímu slunci... ()

salalala

Solidní debut, který vůbec nenaznačil možnosti, které Eastwood jakožto režisér měl a má. Tvůrce se tu obsadil do pro sebe netradiční role pronásledovaného muže, kterou zvládl velmi dobře, přece jen mu ale tak úplně nesedí, díky jeho zvláštnímu charismatu ji ovšem utáhne bez problému a divák nemá problém uvěřit, proč se na něj ženské tzv. lepí. Do role fanatické fanynky obsadil výbornou Jessicu Walter, která skvěle vystihla psychotickou postavu, která vypadá neškodně, když se ale přestane ovládat, jde z ní strach. Právě oni dva drží film nad vodou, protože režijně je znát, že jde o debut. Eastwood tu značně střídá atmosféru, která měla být hutnější a nevyhýbá se ani mnoha hluchým místům (příliš dlouhé milostné pasáže, scény z jazzového festivalu), které se samotným dějem vlastně nemají co společného. Určitá příběhová předvídatelnost k tomuto žánru tak nějak patří, takže to bych tvůrcům nevyčítal. Potěší ale zajímavé akční scény, které měly evokovat horor, což se úplně nepovedlo a chybí jim větší přehlednost, působivé ale svým způsobem jsou. Čtyři hvězdičky si film zaslouží tak hlavně kvůli příjemnému jazzovému doprovodu, na němž je vidět, že je to Eastwoodova srdcovka, a strhujícímu závěru, který není přepálený a protahovaný a v rámci možností je realistický. Play Misty for Me má k nejlepším eastwoodovkám hodně daleko a svým způsobem doplácí na to, že v rámci subžánru byl jedním z prvních a třeba taková Osudová přitažlivost je mnohem známější, za vidění ale rozhodně stojí už jen kvůli tomu, že Eastwood tu hraje něco trochu jiného a z dnešního pohledu dokázal, že netočil vždy jen ambiciózní a příběhově silná dramata. 70% ()

kinderman

Clint Eastwood měl před Michaelem Douglasem vždycky náskok- jestliže motivy ze Stahující se smyčky najdeme v Základním instinktu, pak Misty nejspíš posloužila jako předloha k Osudové přitažlivosti. ()

gumli

Prvý film Clinta Eastwooda ako režiséra.A treba dodať,že sa jedná naozaj o veľmi dobrý film.Sám Clint Eastwood tam hraje hlavnú úlohu.Trocha zmenil imidž a miesto kovboja hraje diskžokeja v miestnom rozhlase.Čiže koňa a pušku vymenil za mikrofón,gramofón a magnetofón.Iste je dobré mať mladé fanynky,to určite človeka povzbudí.Ale fanynka Evelyn je neobyčajná obdivovateľka diskžokeja Davea.Ten 100 krát oľutoval deň,keď si s ňou začal.Evely má totiž extrémne desivý charakter,nie je totiž normálna,je to prípad pre psychiatra.Aj keď nie dokonalý,ale celkovo veľmi dobrý film. ()

Martin741

Reziser Clint Vychodnyles natocil len slaby film o psychickej posadnutosti. Tempo je ubijajuce a nestrhne, divak sa coskoro zacne nudit, herecke vykony su len pod/priemerne a reziser iba zacinal. Pre mna tak na urovni Wellesovho filmu The Stranger /1946/ : 30 % ()

honajz2

Ten scénář není bůhvíjak oslňující ani promyšlený, ale ve spojení s tím osobitým pojetím, určitou záměrnou jednoduchostí a komorní atmosférou, která je místy klidná a místy thrillerová, to kupodivu funguje celkem dobře. I ty postavy jsou dostatečně zajímavé a zbytečné scény, jako ty koncertní a romantické, občas mají něco do sebe, takže celý ten film má své specifické kouzlo, které slabou propracovanost vytahuje z průměru. A navíc tohle téma totálně posedlého šíleného fanouška mám rád vždycky, takže pro mě osobně je další plus už jenom ta premisa. Mile mě tu Eastwood překvapil, i když neodrovnal jako u Honkytonk Mana. Slabé 4* ()

MrPierc

Hlavní hrdina se jednou zaplete s tajemnou kráskou Evelyn a začíná mu noční můra. Zkuste, jako chlap, někomu vykládat, že vás obtěžuje žena. Nikdo vám neuvěří a bude to budit jen posměšné úšklebky. Jenže když si žena usmyslí, tak jí nic nezastaví (obzvláště když je cvok). Bavilo mě, jak Drsný Harry utíká před plazící se fanynkou. Film také přináší pořádnou porci napětí a to když Evelyn přesedlá na heslo: "Když ne já, tak ani ty!". Místy mi běhaly nepříjemné pocity po zádech, ale bohužel se film utápí v hippies náladě a to místy brzdí jinak silnou atmosféru pronásledování šílencem. Šmrncovní hudba, jak by řekl hipík. Jessica Walter, v roli maniakální Evelyn, předvedla správného magora. ()

Topco

Intenzívny, stalkerský hitchcockovský thriller a Clintov obstojný debut. Posadnutosť jednej osoby druhou poznáme z Vertiga (1958). Scény s nožom a nožnicami (a že ich nie je málo) zasa nemôžu nepripomenúť Psycho (1960). Clint svoju prvotinu technicky vyšperkoval: motory áut a útočné bodnutia sú výborne nazvučené, scény napätia výborne zostrihané a spomeňme aj príbeh rámujúce letecké zábery na krásne prostredie Monterey v Kalifornii. Dej ponúka aj oddychové sekvencie: milostné hrátky v panenskej prírode a džezový festival (ten akurát mohol byť kratší, strácali sme kontakt s postavami). ()

majo25

Prvý režisérsky počin Eastwooda a na prvotinu to vôbec nie je zlé. Samozrejme, je tam pár detailov či nedotiahnutí. Vadila mi tiež jazzová hudba, či belošská, či černošská, ktoré sú vopchávané do každej jednej pomalšej či romantickej scény. Námet určite zaujímavý, veľakrát som sa však začudoval, ako si tvorcovia (ne)poradili s okolnosťami. Už len to, že si hlavná postava-playboy vyberie nie peknú ženskú, vyzerajúcu tak na 40 a s debilným účesom, hoci si môže vyberať. Nič proti Jessice Walterovej, psychopatku zahrala tak, ako by už s niečim podobným mala skúsenosť. Psychopatické sklony vidno už na začiatku, rádiodídžej ich však nevníma a aj po zjavným hraničných excecoch psychopatky pristupuje k problému dosť benevolentne. Absolútny záver, aj keď pekne atmosferický, vyznieva nakoniec úsmevne, lebo dídžej sa nechá zženštinou cca 40 bodnúť, aby ju nakoniec jedným knockoutom vystrnadil nielen z domu, ale rovno aj z vysokej skaly. Každopádne, Eastwoodova režisérska kariéra ešte len začínala. ()

Radiq

Eastwood trochu jinak. Jinak, ale nic moc teda. Nějak mi k němu nesedí práce DJe, to vlnovity háro a že za celej film nemá v ruce ani jednu střelnou zbraň. Má jenom psychopatickou ženskou, která sice pro šuk nejde daleko, ale v hlavě to asi nemá v pořádku. A tak je vtěrná jak pitralon. Nevim, 80. léta z toho dejchaj opar, jak když vydechnu po panáku slivky. Nejde mi to k srdci ani dějem, ani nijak jinak, ani se mi nelibilo, jak to ta ženská hrála, ani že Eastwood ju tak dlouho toleroval. Nevim, prostě eastwoodnuda. ()