Zahrajte mi "MISTY"

• USA Play Misty for Me (více)

Clint Eastwood ve svém režijním debutu o psychické posedlosti ztvárnil i hlavní roli diskžokeje Davea Garvera, který má v místním rádiu vlastní show, v níž posluchačům předčítá básně, vypráví o svém životě nebo hraje na přání. A pravidelně každou noc mu telefonuje obdivovatelka s přitažlivým hlasem a žádá, aby jí zahrál skladbu Misty. Když se se svojí fanynkou Evelyn Draperovou (Jessica Walter) náhodně jednoho večera setká v baru, prožijí spolu krátký románek. Dave se ale po čase rozhodne jejich vztah ukončit a to i protože se plánuje vrátit k bývalé lásce, jenže Evelyn to tak nebere. Je schopná a ochotná dožadovat se Daveovy lásky i s nožem v ruce a brzy se všechno a všichni v Daveově životě stane potenciálním terčem Evelynina teroru. (oficiální text distributora)

MJMilan

Hned na začátku Clint jako režisér nastavil laťku hodně vysoko. Jak psali kolegové, nejspíš velká inspirace v Alfrédu Hitchkockovi. ()

vesper001

V populaci je určité procento magorů a když máte na každém prstě deset ženských, je statisticky nevyhnutelné, že mezi nimi bude nějaká na hlavu. Hároš Dejv si tak dlouho nechtěl připustit, že vyhrál v loterii slečnu Šáhlou, tak dlouho jí nabízel své lože, své auto, a pak i svůj dům namísto polstrované cely, až málem skončil jako kus prošpikovaného hovězího. Zub času sice na filmu zahodoval, ale i tak to byla docela síla. ()

andrii

Slyšte, slyšte. Mistryně psycha rozhasí hlas spíkra v místě pod tisy. A to se nesluší. Sytě sít stíny do /d/uší. Rušit /n/oční frekvenci. Do krve. Bodá její repertoár. Až sama narazí na pásmo úskalí. Sotva lovit bude slova. Utichne děsivý mistrál. Ďábelská Médeia média. Ve vlnách. ()

Elví

Nevím, zda záměrně, nebo zcela náhodně mi Evellyny výpady s nožem asociovaly běsnění staré známé paní Norman Batesové. Jessica Walter v roli Evellyn, která ač zjevně fanynkou dlouhých ostrých nožů, nepohrdne ani pěkně nabroušenými nůžkami, předvedla naprosto úchvatný výkon. Nepředstírám, že jsem neměla problém dojít do svého temného pokoje přes děsivě vyhlížejících 15 neosvětlených schodů, a že mi jestě notnou chvíli neznělo v uších její "play Misty for me". ()

Cushing

Hitchcock tam je dvakrát, Psycho a Vertigo. A King se možná inspiroval pro Misery. Ale proč ne? Dobrej filmek. Jen nechápu, proč se proti noži prostě nebránit obrácenou židlí... Já bych to nejspíš udělal. ()

pytlik...

Jo jo, film pěkně shrnuje krásu a rizika životního stylu, zvaného "orlení". Takový orel si po libosti uloví nějakou ženskou, ošustí ji, opustí a pak celý cyklus libovolněkrát opakuje. Samozřejmě cykly se mohou i všelijak protínat jako množiny. Jsou tu ale jistá rizika, např. to, co zažil Eastwood, že ho oběť jednoduše odmítne opustit. Nebo jiný tragický příklad ze života, oběť prohlásí: Jsem těhotná! I když, Eastwood nebyl pravý orel, neboť on toužil po opravdové lásce a dlouhodobém vztahu, jak prokázal v té nesnesitelně "romantické" pasáži uprostřed filmu. A jinak, má štěstí, že neví o mé existenci, protože pak by i dnes po těch letech zoufalstvím mlátil hlavou o zeď. Kdybych se narodil o hezkých pár let dřív, mohl jsem mu poradit, jak tenhle film vytáhnout minimálně na 80%. Jednak vyřazením oné romantické pasáže, jednak změnou v závěru, který je neskutečně naivní a pitomý. Já, kdybych šel do domu ovládaném tou vyšinutou ženskou, tak na ni zavolám "drahoušku, s tou druhou jsem se už rozešel, miluji jen tebe!". A až by se ona celá natěšená objevila, dostala by zleva zprava polibek tyčí. ()

JohnSmith

Trochu se divím tomu, že si Eastwood nezvolil ke svému debutu western, ale i tenhle romantický thriller je hodně slušný. Až mi bylo Eastwooda herce líto, jakou dostával sodovku. ()

zigíš

Parádní thriller s výbornou záporačkou, kde její šílení pouze tak probublává na začátku a pak hezky krvavě graduje v závěru. Hezký Clintův režijní start. Snad jen škoda ztráty tempa v prostřední části, tím  je Misty trochu zdlouhavá ..místy. ()

vitekpe

Prestoze hrala postavu "na hlavu", tak me se Jessica Walter libila strasne moc. Znal jsem kdysi slecnu, ktera vypadala takhle podobne, jen byla normalni. :-) Clint v poho, takze zazitek (ala Misery) bezva. Taky me zaujala Irene Hervey a jeji "Juliet Anderson look". V prvni chvili ve me hrklo.. :-) ()

Autenticita

Ten film mi připadal jako poctivý, zemitý thriller, nepostrádající dávku posedlosti a trošinku romantiky, kterému nic moc nechybí, ale hlavně nic nepřebývá. S ohledem na čistotu žánru a dobu vzniku dávám plný počet. ()

klukluka

Jeden by se až bál smočit- ještěže už jsem ženatej. Evelynino šílenství bylo dohnaný ad absurdum, chvilkama jsem se nemohl zbavit myšlenek na Eda Wooda a podobný klasiky nejen horrorového žánru. Tenhle film bude jednou k smíchu. ()

Han22

Clint Eastwood si v roce 1971 natočil kromě Drsného Harryho ještě dva menší filmy a tohle je jeden z nich. Je to takový ten typ thrileru, který mě většinou nudí - ženská posedlá chlapem, která mu odhodlaně ničí život. Viděl jsem to už asi 10*, nenadchla mě ani Osudová přítažlivost. Ani Misty není zrovna strhující záležitost, spíše tak pomalu plyne. Nicméně má několik plusů - především je první svého typu. Jessica Walter je výborná psychopatka, Eastwood je skvělý jako herec i jako režisér, kdy kouzlí atmosféru ospalého přímořského městečka s náladovým jazzem a k tomu hraje obrovský hit Roberty Flack - First Time Ever I Saw Your Face. Navíc co se týče postav není to úplně standart - hlavní hrdina je kurevník "ošustit a opustit" a i když to holkám řekne dopředu, repete se nebrání a když se pak holka zamiluje, chová se jak kretén. A té holce pořádně hrábne až potom, co ji bezcitně odbývá. K tomu jeden fajn zvrat, krvavé scény ala Psycho a solidní finále a hodnocení se vyšplhalo na možná trochu nezasloužené 4*. ()

Ilhan

Tak tady se Clint co se týče režie opravdu ještě zastřeloval. Alespoň ve výběru scénáře. Námět dobrý, atmosféra místy velice hutná, avšak kromě Donny Mills nijak přesvědčivé herecké výkony a hlavně tolik logických lapsů, které by se nenašli ve stejném množství v posledních Clintových filmech dohromady. 50 % ()

Piškotka

Pro slabost ke Clintovi filmu dávám více hvězdiček, než by si zasloužil. Děj byl předvídatelný. Dave, lamač ženských klínů, se nechal snadno a setrvale ovlivnit psychopatickou Evelyn. Její zbraně byly násilně manipulativní. Možná z úcty k ní jako k ženě byl velmi ohleduplný nebo to byl strach? Clintovi tato role moc neseděla. Přece jenom ho vidím jako inspektora nebo westernovou postavu. Prostředí bylo hezky zvolené. ()

aLPaC

Velmi povedená Clintova režisérská premiéra. Hraje tu trochu jinou postavu než jsme normálně zvyklý, ale to vůbec nevadí, spíš bych řekl, že je to zase příjemná změna. Napadá mě, jestli z této postavy nečerpal Kevin Bacon ve "Lhaní po americku". Určitě pak také musím pochválit herečku, co ztvárnila tu šílenou stíhačku. Měl jsem z ní opravdu strach. Větší než s Glen Close. Někteří uživatelé tu totiž píší, že jim film připomíná Misery, mě ale připomíná hlavně Osudovou přitažlivost, nebo lépe řečeno obráceně. ()

zdenur

Výborný Eastwoodův debut. Kdybych dřív neviděl Misery, tak bych neváhal s vyšším hodnocením - o podobnosti tady není pochyb. Misty má bohužel dost zbytečných pasáží. Výkony skvělé, hlavně Evelyn. Z těch její hysterických scén mě svrběly pěsti. ()

siloalampa

Film má jednu do oka bijúcu chybu - je z roku 1971 a je to sakramentsky cítiť. Príbeh a scenár fajn, celkom to ujde a človek sa nenudí, žiadne prekvapenie sa v ňom však nekoná a vy jednoducho viete, čo bude ďalej nasledovať. Polanského "Nájomník" z podobnej doby bol o hodne dusnejší a na nervy vedel zabrnkať o poznanie nápaditejším psychologickým spôsobom - preto hviezda dole. Môj obľúbený režisér sa proste ešte len učil;) ()

Dienzenhofer

Není to úplně špatný, ale některé scény jsou úmorné dlouhé, zbytečné a působí že chtějí natáhnout stopáž, také některé vypadají velmi komicky (hlavně ta na konci). 5/10 ()

tranquill

"Doufám, že máš ráda skořici.. Skořici miluju!" Já též, což ale o této Eastwoodově režijní prvotině říct nemohu. Snad jen, že se to tváří jako pokus o Psycho... ()