Černý den v Black Rock

• USA Bad Day at Black Rock (více)

Jeden proti všem! Spencer Tracy pátrá po otci muže, který mu zachránil život. Do ospalého, zapadlého městečka Black Rock na konci roku 1945 nečekaně přijíždí muž, který se představí jako John Macreedy. Čtyři roky se tu vlak nezastavil, již svou přítomností tu proto vzbudí pořádný rozruch. John Macreedy (kterého nezapomenutelným způsobem hraje Spencer Tracy) má jednu ruku částečně nehybnou následkem válečného zranění a hledá tu muže jménem Komako. Jméno tohoto japonského farmáře však mezi obyvateli městečka vyvolává podivnou hysterii, jejímiž projevy jsou ztráta paměti a neochota nějak pomoci. Osamělý Macreedy je přesto odhodlán zjistit, co se tu stalo. Také rychle pochopí, že samozvaný vládce městečka Reno Smith rozhodně nemiluje cizí čmuchaly... Jeden z nejlepších westernově laděných příběhů, do nějž jsou působivě vloženy prvky thrilleru, natočil známý hollywoodský režisér John Sturges. Podobně jako ve svých slavných filmech Sedm statečných, Výstřely v O. K. Corralu a Poslední vlak z Gun Hillu také tentokrát efektně a sugestivně dokázal využít své mimořádné inscenační schopnosti. (Česká televize)

sadlokan

E.Borgnine zjisti,že karate je svinstvo.Náhle sem se přistihl jak přemítam,kolik bylo Lee Marvinovi na Divokém západě.... ()

Adiemus

Obávám se, že mě ovlivnil velice podivný (brněnský?) dabing, který znevěrohodnil veškeré počínání mých oblíbených herců, takže výsledkem byla nuda. Škoda. ()

mira.l

No nevím... do kolen mě to teda neposlalo ani náhodou. Příběh sice dobře zahraný, hlavně S. Tracym, ale jinak velmi prostý. ()

vozralec

Téměř one-handed Tracy prožívá svůj den v Black Rock. Slušné, ale že by mě to vystřelilo na Měsíc, to se nedá říct. ()

Jozka7

Jeden den jednoho muže v jednom zapadlém městečku kdesi na americkém Jihozápadě po 2. světové válce, kde je všehovšudy jedna vlaková zastávka, jeden hotel, jeden bar, jedna pumpa a jeden šerif, ale zato pořádných parchantů hned několik... Dusivá a stále houstnoucí atmosféra, již ještě umocňuje bezútěšné pouštní prostředí, svižné tempo a vynikající herecké výkony (Spencer Tracy) pod taktovkou zkušeného Johna Sturgese jsou hlavními devízami filmu, který mi i dnes přijde stejně dobrý jako tenkrát. ()

PlayEasy

Když je dokonce i 80-minutový film místy roztahaný, je něco špatně. Zde to ovšem do velké míry pohltí jedinečné dusno zpustlého městečka uprostřed rozpálených plání ...a samozřejmě výtečný Spencer Tracy! 70% ()

ilclassico

Zklamání aneb mnoho povyku pro nic. Takovémuhle příběhu se říká "vycucaný z prstu". Navíc, příběh je plytký a málo nosný na to, aby mohl být přetvořen do celovečerního filmu. Nebylo co hrát, nebylo co točit. Ryan nevyužitý, navzdory Tracymu film působí béčkovým dojmem. Jediný režisér mohl ještě příběh zachránit, vylepšit. Nestalo se. Atmosféra mizivá - Sturges očividně thriller neuměl, však i skončil u westernů. Nic jen řemeslo. V rámci žánru za 3. ()

ostravak30

John Sturges před natočením svých slavnějších westernů udělal tento snímek ještě se mírně ohlížející za válkou. Hlavní hrdina právě z ní přijíždí, aby našel otce toho, jenž mu zachránil život. A i se zraněnou rukou se bude muset postavit téměř půlce městečka, které buď přihlíží nebo se nepřímo podílelo na zločinech určitých jedinců. Film je to zajímavý řadou věcí. Ať už western reflektující období konce druhé světové války, či téma menšin (konkrétně Japonců), které si vzali na paškál američtí obyvatelé za Pearl Harbor. Také tím, že hrdina není klasický hrdina a nevypořádá se se všemi jen tak snadno. Nejprve si musí získat na svou stranu ty, kteří mlčky nesouhlasí. Je to film nadčasový, protože i dnes se najde řada lidí, kteří raději mlčky přihlížejí, aby měli klid a přežili, než aby sami konali tím spíše proti přesile. Ale takových motivací může být hodně. Nakonec v okupovaných zemích by se našlo nejvíc takových příkladů. ()

Gortyna

Výborná klasická kovbojka. V titulcích jsem si všiml, že hudbu k filmu dělal slavný dirigent symfonických orchestrů André Previn. Ale buď mě tak strhl děj, že jsem ji nevnímal, nebo nebyla nijak výrazná. V tomhle filmu už byl Tracy příliš letitý, tak mu vtipně nahradili koně džípem. Hvězdička dolů za to, jak musel kolos Marvin sám od sebe vyskakovat a dělat salta, když ho věchýtek Tracy jakoby mlátil. ()

gotham

Jediné, čím mě tento film zaujal, byl herecký výkon Spencera Tracyho, který byl úchvatný, ale bohužel děj filmu byl tak plytký, že by z toho víc nevykouzlil ani David Copperfield. 50% ()

VanBradley89

Black Rock je strašná díra. Čtyři roky tu nezastavil vlak, až teď. A hned sebou přivezl problémy. Jednoruký chlap ze spoustou otázek, shání muže jménem Komako. Mezi místními se začne šířit panika a strach. Nakonec i taková díra ukrývá nějaké temné tajemství, které nemá být odhaleno. Za žádnou cenu. Zajímavé psychologické drama, ze skvělým obsazením. Některé scény působí lehce úsměvně, hlavně rvačka. Jiné jsou naopak parádní ( to je moje židle ) Výtečné obsazení. A co se týče mně, tak jsem spokojen. Jen mi nebyla jasné ve, které chvíli se přidrzlý chlap, který každýho odpálkuje začal strachovat o svůj život. Možná je to moje chyba, ale ten přechod jsem nějak nepostřehl. ()

brasek

Netradičný novodobý western s hereckými legendami, so zaujímavým príbehom a zápletkou. Scenár je síce čitateľný dopredu, ale divák ostáva celú minutáž v istom napätí. Veľmi slušný filmový zážitok. ()

PTuranyi

Plnokrvný western s netradičným námetom a výbornými hereckými výkonmi. Vyrovnávanie sa s nenávisťou voči Japoncom nie je úplne bežnou témou v americkej kinematografii. Black Rock je typické westernové mestečko opustené a nezaujímavé uprostred pustatiny amerického západu. John Macreedy sem prichádza sám a nepozvaný spočiatku s nejasným zámerom. Ale od okamihu keď vystúpi z expresu, ktorý tu zastavil prvý krát po štyroch rokoch, je jasné, že tu nie je niečo v poriadku. Produkcia je kvalitná a atmosféra sa dá krájať. No scenár sa mi zdá príliš priamočiary a niekoľko scén po tom čo Macreedy odhalí cieľ svojej cesty a zo správania obyvateľov Black Rocku je jasné kam príbeh smeruje, hrá sa s odkrytými kartami. Macreedy ako vojnový veterán napriek svojmu handikepu bojuje ďalej hoci otvorene pochybuje o svojom prežití. V hereckom obsadení sa zišlo niekoľko starých harcovníkov, ktorí svojimi výkonmi nesklamú. 75% ()

DrifterSoul

Vyjádřím se obecně a ještě jinak. Film je dokonalou anatomií chování jisté (bohužel nezanedbatelné) části lidské společnosti, kterou lze charakterizovat různými termíny. Například: primitivní lůza, křupani, "fašouni/vlastenci", či některé z nich jako bezohledné alfasamce, a další jako bezcharakterní zbabělce. Proti nim stojí v konfliktu inteligence, skromnost, síla a moudrost. Nezáleží na době, kulisách nebo geografické poloze. Všichni tu první skupinu dobře známe. Ze školy, z práce, z našich ulic, z médii, z politiky. Společnost se vůči nim neumí dost dobře bránit, protože slušní lidé jim často ustupují.... Perfektní vykreslení podobných týpků je nejsilnějším poselstvím tohohle už 63 let starého díla.... ()

Sopholojong

Macreedy vs. Smith. Dvaja kohuti na bojisku a vysetrovanie zahadneho zmiznutia "Japoncika" v konverzacnej skoro-hitchcockovine. Spencer "najvacsi starosvetsky gentleman Hollywoodu" Tracy si to samozrejme kradne pre seba, Andre Previn zlozil k napatiu pekne skladby, dialogy hustnu, "jeepy" sa ponahanaju a do poludnia druheho dna "bude vymalovano". Zaujimava studia rozkladu jednej uzavretej komunity, kde chce pevnou rukou vladnut jeden zakomplexovany patriot s jeho gorilami, len sa to prichodom "jednorukeho" zacne pekne komplikovat. Pomala, vyprahnuta, napata, posobiva... sirokouhla stara skola. ()

JoudaCZ

Když šťouravý důchodce jednoruč rozvíří stojaté vody (či spíše bahno) pouštního městečka, je z toho pořádné dusno. Dobré! ()

bertrand

Přímočaré a účinné. Dusná a přitom civilní atmosféra, hlavní hrdina je tu skutečně sám proti všem, v jednu chvíli dokonce smířený s vlastní smrtelností...plus samozřejmě pěkné americky výchovné poselství závěru. Spencer Tracy, Lee Marvin a Robert Ryan, který umí záporáky snad ještě lépe než klaďase...není co dodat, třeba vidět, třeba i napodruhé, sedět a užívat si střídmé herecké projevy sedící jako ona pověstná prdel na hrnec. ()