Černý den v Black Rock

• USA Bad Day at Black Rock (více)

Jeden proti všem! Spencer Tracy pátrá po otci muže, který mu zachránil život. Do ospalého, zapadlého městečka Black Rock na konci roku 1945 nečekaně přijíždí muž, který se představí jako John Macreedy. Čtyři roky se tu vlak nezastavil, již svou přítomností tu proto vzbudí pořádný rozruch. John Macreedy (kterého nezapomenutelným způsobem hraje Spencer Tracy) má jednu ruku částečně nehybnou následkem válečného zranění a hledá tu muže jménem Komako. Jméno tohoto japonského farmáře však mezi obyvateli městečka vyvolává podivnou hysterii, jejímiž projevy jsou ztráta paměti a neochota nějak pomoci. Osamělý Macreedy je přesto odhodlán zjistit, co se tu stalo. Také rychle pochopí, že samozvaný vládce městečka Reno Smith rozhodně nemiluje cizí čmuchaly... Jeden z nejlepších westernově laděných příběhů, do nějž jsou působivě vloženy prvky thrilleru, natočil známý hollywoodský režisér John Sturges. Podobně jako ve svých slavných filmech Sedm statečných, Výstřely v O. K. Corralu a Poslední vlak z Gun Hillu také tentokrát efektně a sugestivně dokázal využít své mimořádné inscenační schopnosti. (Česká televize)

Anderton

Od moderného westernu si nedokážem želať viac. Klaustrofóbia mestečka, z ktorého niet návratu a postupne sa zužujúca slučka okolo krku....koho nakoniec? Lacný americký patriotizmus/nadradenosť tu dostáva jednu presne mierenú ranu jednou Traceyho rukou iba 10 rokov po vojne. Postupne stupňujúce napätie až do záveru, kde sa tvorcovia určite neriadili hollywoodskou korektnosťou a postupne odhaľované tajomstvá mestečka, v ktorom skapal pes, pretože je v ňom všetko morálne zhnité. Je otázne, či sa niekedy bude dať ešte na tomto morálnom pohrebisku niečo vybudovať. ()

Mariin

Typický Sturges! Spravedlnost proti přesile svévolníků musí zvítězit. Stejný tah na branku jako u Posledního vlaku z Gun Hillu. Natočeno podle románu Howarda Breslina "Bad Day at Hondo", thriller kombinující prvky westernu a filmu noir. Tohle Američané (a nejen oni) potřebovali stále vidět. Neustupovat zlu a bezpráví. Tehdy ještě šlo o základní lidské hodnoty. Film nebyl jenom pro zábavu, ale měl vychovávat, dávat dobrý příklad. Formální stránce nemám co vytknout ani v tomto, v podstatě také westernu, situovaném do roku 1945. Sturges byl pan režisér! ()

AGAMENON

Jak málo stačí k natočení výborného filmu. Jednoduchý příběh s pár postavami (obsazené výtečnými herci) a jedním tajemstvím, depresivní kulisou pouštní lochny, solidní hudbou a dokonalým brněnským dabingem. ()

Chrustyn

Ještě než se Sturges proslavil klasikami "Sedm statečných" a "Velký útěk", natočil napínavou detektivku o buldočím, jednorukém detektivovi, který ve westernových kulisách, řeší velký případ i přes nevoli všech obyvatel, zapadlého městečka. ()

rikitiki

Velmi dobrý western z doby po druhé světové válce (!), ale jinak má všechny ingredience: záhadného mstitele odnikud, zloducha, prašný zapadákov, dávný zločin, blonďatou krásku a vypjatou chvíli, kdy se lidé musí rozhodnout na jakou stranu se přidají. Jen to tempo mne nechytlo, přišlo mi to špatně odměřené. /12. 11. 11./ ()

honajz

Není to špatný film, navíc kombinace cizince, který něco chce, ale město je proti, a osamělého mstitele mám rád. Jen mi přijde celý ten příběh poněkud plytký, důvody odvyprávěné během čtvrt minuty (ale stačí to přesvědčit jednoho nerozhodného), zlouni zlí až zbytečně moc a chybí jim rafinovanost. Ale nejvíc mi vadil ten politický dobový kontext, takové to "nesmíme házet všechny do jednoho pytle a paušalizovat". To se vždycky říká, ale myslí se tím jen jedna strana. Z opačné to často neplatí - třeba když Američané napadli Vietnam. Ale jinak dobrá kamera, prostředí, vlak zastavující v díře v pustině se mi moc líbil, Tracy hraje svého cizince skvěle, jen to prostě mohlo být promyšlenější. ()

špaček421

Sturges prostě nezklame. Skvělá smíchanina westernu a filmu noir. Zajímavý příběh, krátká stopáž, čili svižné tempo, dobrá hudba, a výborní herci. ()

Sawy

Jednoduchá premisa,mistrně rozehraná na délku kratšího celovečeráku,kterému režisér Sturges situováním do několika lokací bez možnosti se z nich vymanit vtisknul precizně gradující tísnivou atmosféru.Děj se odkrývá postupně,zpočátku divák netuší,co se vlastně děje a komu fandit,ale pod stále více se vyhrocující situací se profilují charaktery jednotlivých postav,v čemž silně pomáhají charismatičtí herci včele se Spencerem Tracym.Western se tu kombinuje s filmem noir,což film dělá velmi zajímavým a právě díky tomu,jak elegantně mísí žánry,má co nabídnout i dnešnímu divákovi. 80 % ()

Terva

Podle stejnojmenné povídky, kterou napsal Howard Breslin. Obrovská událost pro místní obyvatele - zastavil tady vlak. CITÁT - Stavíííí !!??.......... Z vlaku vystoupí cizinec a místní z něho mají strach - proč ? Mají co skrývat ? Uvidíme. CITÁT - Já cejtím průser........... Muž pátrá po majiteli jednoho ranče. Což by nebyl problém, ale majitel byl japonec, který zmizel někdy kolem druhé světové války. CITÁT - Právo a pořádek tu hájí zločinci.......... Cizinec McReedy (Spencer Tracy) snad svého muže se jménem Komako najde, ať živého či mrtvého, to je prostě jeho cíl. Lehký snímek z dramatickým koncem. ()

MrCreosote

Co se vlastně stalo v městečku Black Rock - v místě plném podivných individuí od primitivního násilníka až po slabošského a vysmívaného šerifa? To se společně se Spencerem Tracym dozvídáme postupně, bystřejším divákům ovšem nebude dělat rozluštění oné záhady moc velký problém. Ten bych ovšem viděl v absenci postupně gradovaného napětí - první polovina filmu se nese v příjemně zneklidňujícím duchu "co se tady hergot děje?", ovšem v momentě, kdy má hlavní hrdina na kahánku, zůstává atmosféra stále stejná, namísto definitivního a zoufalého "teď už je to definitivně v loji". Další chybu bych pak viděl v několika zdánlivých maličkostech, například co dělali zbývající obyvatelé města celý den? Vyjeli si k horám na piknik? Nenechte se ale zmást, i přes tyhle výhrady je Černý den v Black Rock slušným thrillerem s bezchybným hereckým obsazením a zajímavým námětem. ()

Padme_Anakin

Spencer Tracy je ohromný sympaťák, takže divák může být od začátku na jeho straně a soucítit s ním, aniž by věděl, do čeho či k čemu se hlavní postava připlete.. Příběh z malého městečka kdesi na konci světa má skvělou atmosféru a stupňující napětí je dech beroucí.. Rozuzlení se mi zamlouvalo a celkově mi to sedlo.. ()

liquido26

Spencer Tracy přjíždí vlakem do zapadákova jménem Black Rock a od té doby, co se ocitne na nádraží, je mu jasné, že zde není vítán. V momentě, kdy se začne vyptávat na jednoho japonského farmáře, který zde má bydlet, začnou mu někteří obyvatelé města usilovat o život. __ Podle mého názoru se jedná o velmi zajímavý moderní western. Nejdůležitější na celém snímku je jeho pomalá a hodně dusná atmosféra, která drží napětí od začátku až do konce. Celé je to zasazené do nádherných exteriérů a obsazení se také povedlo. Kromě Tracyho je hodně výrazný Lee Marvin ve vedlejší roli jednoho z místních grázlů. ()

corpsy

Príjemné nostalgické dielko, ktoré svoju prašnú, badateľne westernovú atmosféru buduje s rozvahou a ambíciami. A zreteľne sa to odzrkadlilo aj na oscarových nomináciách ( podľa mňa, ale prehnaných ). ()

Cimr

Do ospalého městečka v poušti přijíždí záhadný jednoruký muž a hledá jakéhosi Japonce. Místní obyvatelé se mu v tom ale za každou cenu snaží zabránit. Kdo je dobrý a kdo zlý? Proč se jednoruký podivín táhle takovou dálku? Co se stalo s oním Japoncem? Proč jsou vesničani z nového návštěvníka celí nesví? Divák netuší, co se děje, nemá komu fandit, je odsouzen jen napjatě sledovat. A napětí si film udrží po celých 80 minut, které mně osobně utekly neskutečně rychle. Nemusím westerny, o to víc mě potěšilo, že tento je netypický, jde spíš o detektivku (či noir? jak libo) ve westernovém hávu. Hvězdičku strhávám jen za určitou "padesátkovou" prvoplánovost (skončí to přesně jak předpokládáte) a místy naivitu (supermanské schopnosti jednorukého Tracyho apod.) ()

Historik

John Sturges natočil několik výborných westernů a i tohle je thriller na westernovém podkladu. Výborně budovaná atmosféra od prvních záběrů, stoupející napětí , poctivé herecké výkony, uměřená stopáž, prostě lahůdka pro milovníky obou žánrů - thrilleru i westernu. ()

Orlau32

Další skvělý film Johna STURGESE. (Sedm statečných ). Skvěle obsazen legendami Hollywoodu (Spencer TRACY, Robert RYAN, Lee MARVIN, Ernest BORGNINE). Napínavý od počátku až do konce. V roce 1955 naprosté ESO mezi filmy. ()

fragre

Jednoduché, úderné, působivé. Žádné zbytečné okecavání, žádná postmoderní relativizace. Nejklasičtější westernové schéma - jezdec z neznáma přijede, potrestá zlo a zase odjede (zde ovšem přijede a odjede na oři ocelovém). Technické vymoženosti roku 1945 jsou jen dobovou kulisou, která není až tak podstatná. Místní zloduši se sice kasají, ale starý fronťák je přepere JEDNOU RUKOU. Jen té blondýnky mi bylo líto. ()

kaylin

Miluju filmy, které jsou poměrně krátké, jsou přímočaré a soustředí se na postavy, které jsou výborně napsané i skvěle zahrané. To je přesně případ snímku "Černý den v Black Rock". Navíc je tu vážně skvělý scénář, který vás od začátku napíná a nenechá vás vydechnout až téměř do úplného závěru, kdy konečně dojdete rozhřešení, které ne vždy musí být tím nejlepším. ()

YURAyura

10/10 No to je klepec jak prase! Samy badass, samy redneck, samy spravny american - Lee, Ernst, Robert - no jasne Spencer! Od prvniho zaberu kde se diagonalne dotyka linka vlaku "mesta" o 7 domkach a v druhem planu je videt skaliste hory az do uplneho konce, kdy na stejnem miste zastavuje po 4 letech pacificky expres. Napeti se da sekat mocnym stylem karate a sbirka hajzliku je velmi silna. Snad az ti polepseni mrzi - ale to by v tom pribehu nemohl byt zas az takovy posun. Western z povalecne ameriky. Sam proti celemu mestu. A nemoh byste dat tu medajli nam? ()