Černý den v Black Rock

• USA Bad Day at Black Rock (více)

Jeden proti všem! Spencer Tracy pátrá po otci muže, který mu zachránil život. Do ospalého, zapadlého městečka Black Rock na konci roku 1945 nečekaně přijíždí muž, který se představí jako John Macreedy. Čtyři roky se tu vlak nezastavil, již svou přítomností tu proto vzbudí pořádný rozruch. John Macreedy (kterého nezapomenutelným způsobem hraje Spencer Tracy) má jednu ruku částečně nehybnou následkem válečného zranění a hledá tu muže jménem Komako. Jméno tohoto japonského farmáře však mezi obyvateli městečka vyvolává podivnou hysterii, jejímiž projevy jsou ztráta paměti a neochota nějak pomoci. Osamělý Macreedy je přesto odhodlán zjistit, co se tu stalo. Také rychle pochopí, že samozvaný vládce městečka Reno Smith rozhodně nemiluje cizí čmuchaly... Jeden z nejlepších westernově laděných příběhů, do nějž jsou působivě vloženy prvky thrilleru, natočil známý hollywoodský režisér John Sturges. Podobně jako ve svých slavných filmech Sedm statečných, Výstřely v O. K. Corralu a Poslední vlak z Gun Hillu také tentokrát efektně a sugestivně dokázal využít své mimořádné inscenační schopnosti. (Česká televize)

Autogram

Do zapadnutého mestečka, kde nič nie je, prichádza muž a začína pátrať. Nikto, ani divák, nevie, po čom, ale spôsobí to dostatočný rozruch, ktorý nikoho neteší. Bavilo ma to, ako tušíme nejakú špinavosť, ale dozvedáme sa ju tak neskoro, ako samotný pátrač. Musí sa to ale vyriešiť do najbližšieho zastavenia expresu, čo mi pripomenulo iný western s vlakom. –––– Jste mrštnej na to, že jste kripl, velkej chlap. –––– Zato vy dopadnete špatně, když se tu budete poflakovat. ()

Fox85

Válečný veterán přijede do malého ospalého městečka a spustí lavinu událostí ohledně jednoho tajemství, které mělo zůstat skryté. Film je takový modernější western a jako takový má hlavní postavu jdoucí si za svým, hlavního "záporáka", který všemu šéfuje a několik tvrdých kovbojů. ()

vitekpe

Pekne zahrano i natoceno. Jak spravne popisuji kolegove v okolnich komentarich, ke kvalitnimu zazitku staci par dobrych hercu, chytry scenar a sikovny kameraman. :-) ()

Han22

Spencer Tracy jako záhadný cizinec přijíždí do totálního zapadákova, aby zjistil, co se stalo s jeho japonským kamarádem. A mě to moc nechytlo. Nevím jestli je to těma podivnýma kulisama, kde stačí vyměnit auťáky za koně a máte Divoký západ. Nebo tím, že všichni hlavní postavu nesnáší, chtějí ho zabít, ale prakticky celý film nic neudělají a hlavní postavě jde o kejhák, ale chová se jakobynic. Ale přišlo mi to celý jak pohádka... městečko o 4 domech a 8 lidech, šerif, který si nechá vzít hvězdu a i ty změny stran na konci. Nebýt těch skvělých herců, dám ještě míň. ()

Zagros

John Macreedy v podání excelentního Spencera Tracyho přijíždí do odlehlého městečka na okraji pouště Black Rock a nikdo z místních (a ani divák) nemá ze začátku tušení, proč přijel. Zpočátku jsou proti cizinci všichni nepřátelští a brzy vyjde najevo, že k tomu mají důvod. Postupné pátrání Johna Macreedyho mě dokázalo po pomalejším rozjezdu spolehlivě vtáhnout do děje. Ten není moc akční, ale to je jen ku prospěchu věci. Svým způsobem jde o modernější western s kriminální zápletkou. Působivé exteriéry společně s postupně odkrývajícím se temným tajemstvím zapadákova a banda otravných záporáků (Lee Marvin!), to vše mi sedlo skvěle a já jsem Johnovi napjatě fandil až do konce. ()

dopita

Na jednu ruku chromej Spencer Tracy se vyloupne v jenom zapadákově a začne se vyptávat na věci, na které nikdo z místních nechce odpovídat. A jelikož na výhružky moc nedá, zadělá si tím na problémy. To je celá zápletka filmu. Jednoduchá, ale uplně stačí. John Sturges dal filmu slušnou dávku napětí a Spencer Tracy kopec charismatu. Blbý je, že dneska filmu už působí dosti zastarale. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "You'd be smart to get out, too, Doc." "There's too many smart guys around here. I'm glad I'm a dummy!"     Trilerový príbeh opradený temným tajomstvom skrytým v minulosti, ktorý variuje často využívanú tému - stret človeka z civilizácie s buranmi z Vidlákova. Zápletka je síce ľahko predvídateľná, ale na tom až tak veľmi nezáleží, keďže ide hlavne o stupňovanie napätia, čo sa filmu úspešne darí. Vela akcie film neobsahuje, ale zase keď k nej už príde, tak to zapôsobí ako zjavenie (karate, Molotov koktajl). Film je tak postavený predovšetkým na výborných dialógoch a skvelom herectve Spencera Tracyho. Jeho postava Johna Macreedyho sa síce spočiatku javí v daných nepriateľských podmienkach dosť bezbranne, ale zdanie môže klamať. Svojim odhodlaním a ostrovtipom (a v krajnom prípade nielen ním) dokáže odzbrojiť nejedného tupca. Ohromne ma bavilo, ako chladnokrvným kladením jednoduchých, ale perfektne mierených otázok, vždy toho bohorovného vidláka totálne zneistil a jeho suverenita bola odrazu v čudu. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. ()

Disease

Původní povídka byla asi docela nuda, ani film není příliš akční, ale John Sturges si s tím poradil velmi dobře. ()

Mikino00

Naprosto skvěle vystupňované napětí, westernový příběh, který má až psychologické prvky. Sturges pracuje s celou plejádou hvězd Ryan, Marvin, Borgnine, Brennan, ale skutečnou hvězdou je opravdu Tracy, jeho výkon je hodný Oscara, on snad ani neumí zahrát průměrně. Opravdový filmový klenot. ()

Alf

slibný začátek pod titulky a pár hezkých panoramatických záběrů, jinak nuda, klišé, stokrát viděné... ()

Brejlil

Ospalé maloměsto na americkém Západě ukrývá svá tajemství. Z vlaku vystoupí jednoruký Macreedy (úspornými prostředky jej skvěle ztvárnil S. Tracy), aby místnímu japonskému farmáři předal medaili jeho padlého syna. Jednoduchý úkol se promění v noční můru. Skvěle vykreslená atmosféra primitivní buranské nenávisti k jinakosti, která propuká pod jakýmikoliv záminkami, a pomalu odhalované tíživé tajemství přikovají diváka do sedadla (nebo na židli) a do konce ho nepustí. Tracymu skvěle sekundují i ostatní, zvláště Lee Marvin a Ernest Borgnine. ()

waits

Chromý penzista přijíždí do sebe uzavřeného městečka v prostém příběhu, který se člověk skoro zdráhá označit za western. Už jen samotné umístění děje do roku 1945 není typické, koně, indiány ani kovboje neuvidíte, střílí se pomálu, což je na pováženou zejména u postaršího hrdiny, na kterého by sebevědomý Johna Wayne nahlížel možná s despektem. Přesto se Sturgesovi podaří podat napínavou historku, danou zejména bezvýchodností Macreedovi situace a jeho nemožnosti sebrat se a odejít. Víc thriller než western má pak vedle Sturgesovi režie velké plus v podobě výborného obsazení, Ryan, Borgnine nebo Marvin do bezútěšného prostředí rozpadávajících se budov skvěle sednou. ()

arcticsky

Tracy - Ryan - Borgnine - Marvin. Je radost se na takové herce dívat! Bezvadně zahrané typy! To platí i pro ostatní, méně známé protagonisty. Příběh typicky westernový, přestože se odehrává po 2 světové válce... ()

Petrus1

Až si budete jednou chtít vyjet někam na dovolenou, zajeďte si do Black Rock. Je to docela milé, malé městečko - jen pár domů, ale je tu i hotel, bar a grill, šerifská stanice s vězením, benzinka, zvěrolékař a pohřebák v jednom...také tam jsou moc milí a ochotní lidé, kteří pro vás udělají vše, co vám na očích uvidí. Až vystoupíte z vlaku, nebojte se lehce vyděšených výrazů místních. Oni tu totiž mají návštěvy jen jednou za čtyři roky (btw. u nás vlaky teda staví o něco málo častěji, zato expres tu nestavěl nikdy). V hotelu vás přijmou s otevřenou náručí a nabídnou vám jeden z mnoha volných pokojů. Na jídlo si můžete zajít vedle - pravda, výběr není příliš velký - fazole s chilli, fazole jen tak anebo fazole s kečupem...ale hlady neumřete (tak dlouho váš pobyt totiž trvat nebude). A když si budete chtít zajet někam na výlet, místní čerpadlářka vám za pár babek něco ochotně půjčí. O Black Rock se sice prohlašuje, že právo a zákon tu mají pod palcem zločinci, ale na to my sme u nás zvyklí v celé republice, takže se tím nenechte zaskočit. A kdybyste přece jen měli nějaké potíže, obraťte se na místního šerifa - je to neohrožený, neovlivnitelný a naprosto střízlivý strážce zákona. A kdyby i to selhalo, pošlete přes místního spojaře telegraf státní policii - to už určitě klapne...Ale jednu radu přece jen dám k dobru - nevyslovujte za žádných okolností jméno Komako - to by vám tu dovču mohlo přece jen trošku pokazit...jde o poválečný western (to je fakt podivný spojení), jehož předností je Spencer Tracy v hlavní roli (nominován na Oscara), počáteční napětí a tajemství a taky krátká stopáž. Ale že bych z toho byla nějak zvlášť unešená, to ani ne. Černý den v Black Rock je dobrým příkladem napínavého, zkušeně zahraného a zrežírovaného thrilleru, který v sobě nese dost přímočaré poselství o rasové snášenlivosti. Ale přes veškeré ušlechtilé záměry je to Tracy, jehož si zapamatujeme především. Jen málo herců dokáže promítnout do svého výkonu tak skvěle elementární slušnost beze stopy licoměrnosti." A asi proto i Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete ()

Saur.us

Čistokrevný western zasazený do poválečné ameriky. Zápletka s neustálým ohrožením místními vidláky ale mohla být dynamičtější. ()

Akana

Záhadný cizinec, zapadlé městečko s nepěkným tajemstvím a jeho provinilí obyvatelé, kteří se dělí na ty veskrze špatné a na ty náchylné k polepšení. Celkem otřepaná expozice, ale s výborně budovaným napětím, herci i dialogy. K tomu pro western netypické období a v 50. letech ještě zatraceně ožehavé téma chování Američanů ke svým japonským spoluobčanům za války. Škoda matnějšího finále. ()

MickeyStuma

Moderní western o paranoii, vlastenectví, tajemství a spravedlnosti v malém zapadlém městečku, kde dlouhá léta vlak pouze přejížděl. Jednoho krásného dne však zastaví a vystoupí cizinec, který tu způsobí nemalý rozruch. A to v podstatě jen svou přítomností. Klasický zábavně napínavý příběh odehrávající se v jednom jediném dni si velmi dobře pohrává s nenávistí, rasizmem a násilím. Dramatizace je uzpůsobena soudržně a cíleně. Hlavní postava není zcela hrdinská, jak by se mohlo zdát. Je stejnou obětí osudu, jako každý jiný. Jde tady o nezvěstného japonského farmáře a to v době po útoku na Pearl Harbor. Má to nějakou souvislost? Lidská zloba nezná mezí a tak i zde je potřeba obrovská odvaha s ohromnou zodpovědností. Dramatický thriller sice v sobě nese trochu pomalejší vyprávění, ale zase je to cílené v pozvolném vyostřování situace. Velmi dobrý scénář neméně dobře natočený, který snad v sobě ukrývá i jemný noir. Skvělý děj, skvělé herecké výkony, skvělá režie, skvělá atmosféra. Vrcholné ukončení děje je už jen třešničkou na dortu. ()