Návrat Růžového pantera

• slovenský

Návrat Ružového pantera

Komedie / Krimi

Velká Británie, 1975, 113 min

Pokud se mohu vyjádřit k prvním třem dílům, pak je tento film jistě nejvtipnější. Oproti prvnímu si však nedrží laťku a jako celistvý kus má výkyvy. První část je skutečně tou nejvtipnější. Inspektor Clouseau je zde ve své nejlepší (rozuměj nejmotornější) formě. Ta se však v druhé části mírně vytrácí. Co mi také vadí je nahrazení charismatického Davida Nivena Christoherem Plummerem. Chápu, že Niven neměl čas a natáčení se nemohl účastnit, ale proč jej nahradili o 20 let mladším necharismaťákem, který mu není ani trochu v ničem podobný? Dokonce se ani nesnažil podobně hrát. Škoda.(4.8.2009)

Po nepodařené odbočce s Arkinem se vrací po 11 letech původní herci a stálo to opět za to. Na scénu se vrátil Růžový Panter spolu s (bohužel) Fantomem Littonem a jako tomu bylo v úplně prvním filmu - příběhová zápletka s Littonem (tentokrát jej hrál Plummer) zkrátka nudí. Kdo ale zaručeně nenudí je Peter Sellers, který kromě komolení slov přišel s další novinkou - mistrem převleků :)) Scény, kde se Clouseau vydává za opraváře telefonní společnosti, uklízeče hotelu nebo svůdníka patří k tomu úplně nejlepšímu z celé série! A fakt nahlas jsem se smál u jeho "kódovanýho" telefonátu s Dreyfusem. Zkrátka nesmrtelná klasika, kterou kazí jen ten Fantom.(16.8.2016)

Nevím, jak mám do filmotéky dát, že vlastním jak DVD s debilním dabingem, který je však věrnější originálu, a VHS, již značně jetou s perfektním dabingem Fišer-Hrušínský. Jinak toto bylo v dětství moje první setkání s inspektorem Kluzó, a to kdysi dáááávno v kině Jadran v Brně, Králově poli. Vymotala jsem se z kina s bolavým břichem a uslzenýma očima, a to jsem jako dítě samozřejmě nechápala ani polovinu těch gagů! Pak jsem viděla všechny reprízy v následujících dnech:-) Od té doby tuhle sérii miluju, nejvíc díl Růžový panter znovu zasahuje, zvláště pak scénu s přefiknutým hrbem a zvoníkem u Matky boží plujícím nad Seinou. I tento díl mám na VHS se starým dabingem a jak jsem psala v komentáři, díky němu vím, jak se Rudolf Hrušínský umí smát nahlas (scény u jezírka). Moje oblíbené z Návratu: Emil Flornois, uklízeč v Gstaadu (dnes ještě malebné městečko, zítra měsíční krajina) a pak věta nad zastřeleným Sharkem: Áno, trik , s upadnutím na postel s jednou rukou na podlaze je také dobrý!"(12.1.2010)

Některé ty gagy jsou naprosto neskutečné. A popravdě, zjistil jsem, že v originál zní ještě lépe, tedy pokud se jedná o hlášky, než je tomu v češtině, kdy dabing jsem přece jen znal více. Peter Sellers je ale natolik neskutečný, že je prostě lépe se na něj dívat v původním znění, protože on hrál jako celek tedy i hlasem.(4.11.2016)

„Odstranil jsem vám to zvonění z Vašeho zvonku. Máte to grátis“ a spousta dalších legendárních komisařových hlášek, jako např. Telefén, Vilný pokoj a samozřejmě Opoce. Peter Sellers v životní roli. Úchvatná dobrodružná komedie se spoustou situačního humoru a skvělými Sellersovými převleky. Bezesporu jedna z nejlepších komediálních sérií. Pro mnohé je toto nejlepší část série, je vynikající, mnohokrát jsem vybuchl v hlasitý smích, ale ještě lepší je podle mě díl následující.(23.5.2009)

• - První film ze série Růžového pantera, ve kterém Peter Sellers používá francouzský akcent. (Kulmon)

• - Po Nivenovi byl osloven Douglas Fairbanks junior, aby hrál Charlese Littona, ale po dlouhém uvažování to nakonec odmítl. (Kulmon)

• - Scénář se původně psal pro chystaný televizní seriál produkovaný Blakem Edwardsem. Nakonec byl přepracován a použit na snímky Návrat Růžového Pantera (1975) a Růžový Panter zasahuje (1976) a Edwards se ujal režie. (Dreadd)