Reklama

Reklama

VOD (1)

Valerie (Naomi Watts) pracuje jako vysoký důstojník CIA v oddělení proti šíření jaderných zbraní. Během vyšetřování irácké zbrojní strategie zjišťuje, že navzdory přesvědčení vlády USA nemá Irák program na výrobu jaderných zbraní. Valeriin manžel Joe (Sean Penn) je mezitím vyslán do Afriky, aby ověřil pravdivost dohadů o prodeji obohaceného uranu do Iráku. Žádné podezřelé obchodování však neodhalí a o výsledku své mise píše článek do The New York Times. Jeho zjištění však rozpoutá vlnu diskuzí a kontroverze. Brzy nato je důležitými novináři odhalena Valeriina utajovaná identita. Jde o pouhou náhodu, nebo je to dobře promyšlený tah proti jejímu manželovi? Po úniku informací se Valeriina kariéra i manželství začínají hroutit. Rodiče i přátelé jsou pobouřeni, objevují se anonymní výhružné dopisy, firma jejího manžela se dostává do problémů. Valerie - manželka, matka a bezúhonná důstojnice sloužící vládě 18 let - se nyní snaží zachránit svou reputaci, kariéru i manželství. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (195)

Avalon820 

všechny recenze uživatele

Čím pichlavější téma je, tím více se stává pro diváka atraktivnějším... Přesně toho si byli tvůrci Fair Game vědomi a já se nemohu zbavit dojmu, že na tento fakt sázeli až příliš. Tento film má velmi sofistikovaný, seriózní a elegantní háv, což ostatně ke správnému politickému dramatu sedí, ale zároveň je takováto podoba mínusem, neboť leckterého diváka snadno odradí. Příběh je vyprávěn velmi pomalu a věrně, bez velkého napětí a strhujících scén a toho, kdo neví o dané aféře vůbec nic, dokonale zmate hned v prvních 30ti minutách. A ač je tento snímek technicky velmi zručně natočený a zahraný, ničím z řady podobných politických konverzaček nevybočuje, což znamená jediné - všichni na něj brzy zapomenou... Je to škoda, protože zrovna téhle šedivé myšce jsem celkem věřil. ()

Riddick77 

všechny recenze uživatele

Velmi zajímavý pohled na fungování amerických tajných služeb a způsobu analyzování údajů v době fungování "Bushovy doktríny", přičemž základem je o kauze "Plamegate" něco vědět, případně se alespoň malinko orientovat v problematice americké vojenské intervence do Iráku (jde o důvody této okupace). To platí pro první linku či část filmu, protože druhá linka se soustřeďuje na dramatické vykreslení vztahu odhalené tajné agentky Plameové a jejího partnera Josepha C. Wilsona. Ten byl americkým velvyslancem v africkém Gabonu a měl být jedním ze zdrojů, které americkou administrativu vedly k zjištění, že irácký režim vyvíjí zbraně hromadného ničení, jelikož údajně získal jistý druh uranu z afrického Nigeru, který mohl sloužit k tvorbě zbraní hromadného ničení. Film má tedy dvě nosná témata, přičemž politicko-bezpečnostní téma je v druhé půli jemně v pozadí a v popředí sledujeme drama v rodině agentky, která se přes noc stala nepřítelem zatím ještě "zaslepených" Američanů. Chemie mezi Watts a Pennem funguje skvěle a ačkoliv je pohled na kauzu poměrně jednostranný - v tomto případě z pohledu Plameové a Wilsona - tak vzhledem k pozdějším událostem je zřejmě poměrně realistický a blížící se "pravdě". Doporučuji si přečíst celý článek Josepha C. Wilsona: "What I Didn't Find in Africa". Jen pro zajímavost, George W. Bush ve svých pamětech "Okamžiky rozhodnutí" této z mého pohledu dosti zásadní kauze, která dobře ilustruje poměry v americké post-9/11 politice, věnoval celé 2 strany - kde se ovšem zaobírá především omilostněním (lépe řečeno zmírněním trestu) člena svého týmu, který byl spolu-zodpovědný za únik informací vedoucí k odhalední totožnosti agentky CIA Valerie Plame. 8/10! ()

Reklama

Radko 

všechny recenze uživatele

Suchopárne. Okrem všeobecnej známosti podstaty zápletky (Bush si vymyslel zbrane hromadného ničenia v Iraku ako zámienku pre útok, pretože zbrojári potrebovali sklady vyčistiť a petrolejári zase naplniť) sa rieši otázka lojality zamestnancov k tajnej službe, možnosti účinne vyvrátiť tvrdenia vedeniu štátu a dopad týchto zaležitostí na stabilitu famílie. Záver filmu ukáže, že v Amerike je možné postaviť sa i voči Bielemu domu a aká-taká spravodlivosť sa dosiahne. Samozrejme nie je žiadnym hrdinstvom okydať vládu predchádzajúceho prezidenta za vlády toho nového (film je z roku 2010, Obama nastúpil do úradu od januára 2009), ktorý predchádzajúceho kritizoval kde len mohol. Takže film napokon vo výslednici pôsobí nepriamo ako vládna propaganda amerického typu demokracie s až dvomi reálne vládnucimi stranami striedajúcimi sa v kratších či dlhších periódach, kde jedna strana napraví krivdy a neprávosti tej druhej. ()

Spooner 

všechny recenze uživatele

Nečekaně vážný Liman a překvapivě i hodně dobrý Liman, který se vzdálil od svých akčních jednohubek a natočil výborné politické drama. Tempo je sice trochu pomalejší a začátek je trochu slabší, ale jakmile se rozdají karty, tak se film solidně rozjede. Pomáhají tomu i výborní herci. Zvláště Sean Penn mě potěšil, protože nehraje svojí přehrávající taktikou "jdu si pro Oscara" ale předvádí výborný soustředěný výkon. Jenom škoda, že k závěru už tomu dojde dech a nemá nás vlastně čím překvapit. I tak jde o jeden s Limanových nejlepších filmů.70% ()

Skip 

všechny recenze uživatele

Není to tak dávno, co aféra kolem vyzrazení identity tajné agentky CIA Valerie Plame Wisonové rozvířila kalné vody okolo Bílého domu v době, kdy úřadoval George Bush, Jr. Ačkoliv hrají Sean Penn a Naomi Watts velmi dobře, perfektně spolu fungují, celé to klouže hodně po povrchu a není se co divit, protože na to, aby se dal tento námět pořádně zužitkovat, je přeci jen ještě moc brzo. ()

Galerie (73)

Zajímavosti (12)

  • Doug Liman mal počas natáčania v Jordánsku veľkú podporu tamojšej armády. Scéna preletu vojenskej helikoptéry Black Hawk veľmi nízko popod hlavnú ulicu jordánskej metropoly Ammán bola skutočná a ako režisér uviedol, len vďaka tomu sa podarilo ju natočiť. (Real Tom Hardy)
  • Závěrečné titulky v sobě skrývají šifrovanou zprávu, kterou se doposud nikomu nepodařilo rozluštit. (Mr.Hudson)
  • Výraz „fair game“ má v angličtině význam „snadná oběť“, nebo „osoba, která je předmětem kritiky“. Jindy se tato fráze používá ve smyslu „není to nic překvapivého a dalo se to čekat“. (POMO)

Související novinky

Na Hromnice o mrtvolu více

Na Hromnice o mrtvolu více

26.08.2010

Akční military sci-fi není nikdy dost. A tahle by mohla být zajímavá – studio Warner Bros. zakoupilo práva na bestsellerový román japonského autora Hiroshiho Sakurazaku All You Need Is Kill. Hrdinou… (více)

Reklama

Reklama