Prokletý klub

• Velká Británie The Damned United (více)

Film Klub prokletých vypráví temně humorný a konflikty nabitý příběh Briana Clougha (Michael Sheen) a jeho nešťastné 44 dní dlouhé trenérské mise u tehdejších anglických fotbalových mistrů: Leeds United. Bez svého věrného asistenta Petera Taylora (Timothy Spall) po boku a s šatnou plnou hráčů, kteří – zdá se – spíše podporují jeho konkurenta Dona Revieho (Colm Meaney), projde Clough během pouhých 44 dní nečekanou zkouškou agresivity a geniality. Taková jsou fakta příběhu. Příběhu Klubu prokletých. (oficiální text distributora)

balcazar

Parádička. Na začiatku som si ako fanúšik Man Utd položil otázku, či sa mi chce pozerať film o Leedse, napriek tomu hodnotím film maximom. Pozitívum na pozitívum, skvelé prelínanie dvoch časových rovín - pôsobenie Clougha v Derby a v Leedse. Vadila mi akurát prikrátka minutáž, podľa mňa mohol byť film dlhší aj o hodinu, pokojne mohlo byť sfilmované aj pôsobenie dvojice Clough - Taylor v Nottinghame alebo mohol byť pôvodný obsah ešte obohatený. ()

netWoor

Nu, poměrně nudná záležitost. Z fotbalu moc nevidíme (sem tam archivní záběr a sem tam cosi v bahně), trénování taky ne (vlastně je to jen o tom, že koupí nějaké hráče (to vidět také není, jen řekne, že je koupil) a pak již koukáme jen na animaci, jak stoupá tabulkou), takže celé to je takové užvaněné o tom, jak mu kde kdo hází klacek pod nohy. Ale že to je sportovní, ňáký body dám ... ()

GTS_PUNK

The Damned United alebo ako Vás zášť voči iným a snaha sa im vyrovnať dokáže zraziť na kolená. Doslova. To, že vo svete futbalu si ide každý po krku, o tom všetci vieme. Chcenie mať v tíme čo najlepších hráčov, dosahovať dobré výsledky a vyhrávať trofeje. Sen každého, kto sa motá okolo trávnikov, na ktorých sa po celom svete píše história. Jedna dosť dôležitá časť futbalovej histórie, minimálne tej anglickej, sa začala písať na konci 60. rokov. Brian Clough, Peter Taylor, druholigový Derby County a Cloughovo znechutenie voči Donovi Reviemu z Leeds United - najlepšieho vtedajšieho klubu na Ostrovoch. Všetko sa vyhrocuje pri pohárovom zápase FA Cupu, keď Cloughovi dôjde trpezlivosť a pohltí ho jeho vlastné ego. To ho zaslepene ženie dopredu, vzdá sa všetkého v Derby, vrátane Taylora, nehľadiac pri tom na nikoho iného len na seba a svoju šancu ako potopiť Dona Revieho. Preberá Leeds, no ukrojil si také veľké sústo, že sa cez neho nedokáže preniesť. Polená mu sypú pod nohy hráči, vedenie, fanúšikovia a v neposlednom rade aj on sám. Na to príde po najhorších 44 dňoch svojej kariéry a uvedomí si, že na to, aby niečo vo futbale dokázali, musíte pracovať hlavne srdcom a hlavou, a nenechať v sebe živiť nenávisť voči "lepším". A to bolo neskôr odrazom jeho práce v Nottinghame Forest. The Damned United je film, ktorý by si mal pozrieť každý futbalový fanúšik. Hlavne fanúšik anglického futbalu, aby videl, ako vyzeral poctivý ostrovný futbal s ostrou dávkou rivality predtým, než kluby s históriou skúpili šejkovia z Blízkeho východu a z futbalu sa nestal miliónový biznis, v ktorom dnes "kvalitu" určuje cena a nie to, čo hráči predvádzajú na trávnikoch. Film nezobrazuje priamo až toľko z toho, čo sa dialo na vtedajších trávnikoch, ale ponúka skôr pohľad do štruktúry klubov. Jedinečný a fascinujúci, až máte pocit, že ste s hráčmi Derby County v jednej kabíne alebo s Leedsom na tréningu, na ktorom vládne zvláštna, odmeraná atmosféra. Zmýšľanie manažérov, hráčov, fanúšikov a to všetko okorenené príchuťou podľa skutočných udalostí. ()

TomasRichtr

Velice silný film, především pro mě jako fanouška fotbalu. Osobní drama zatvrzelého trenéra jdoucí za svou vizí a hlavou proti zdi, resp. hráčům, kterým se nelíbí jeho přístup k fotbalu, a odkazu jejich bývalého trenéra Revieho. Naprosto excelentní herecké výkony od Michaela Sheena a Timothyho Spalla. ()

Likan7

Briana Clougha jsem neznal, takže jsem si během filmu o něm postupně vyhledával informace. Prokletý klub je malý, ale o to autentičtější film. Anglické prostředí, atmosféra tehdejšího fotbalu a skvělý Sheen. Pro každého fotbalového fanouška povinnost. Přiblíží vám to legendu. ()

Zajija

Dokonalý příběh o velikosti lidského ega. O velkém přátelství, které neskončí i když vás váš nejblížší přítel a zároveň kolega zradí. Výborná věc pro fotbalové natšence, za kterého se i já považuji. **** ()

Gromit

Fotbal opravdu nemusím, ať už aktivně nebo pasivně. Co ale mám rád, jsou britské filmy - a to bez ohledu na stáří nebo žánr. Je ovšem pravda, že na Prokletý klub jsem se díval hlavně kvůli Michaelu Sheenovi. Po Královně a Duelu Frost/Nixon ztvárnil další skutečnou postavu - a opět excelentně. Dokonce bych řekl, že v roli Briana Clougha podává svůj dosud nejlepší výkon. Výkon, za který mu tleskám! ()

m0lL!sS

Vlastně ani nevím, proč má "Prokletý klub" tak vysoké hodnocení. Ano, sice mám rád filmy se sportovní tématikou, ale mimo to mě v nich musí zaujmout i něco jiného, což se v případě The Damned United vůbec nepodařilo. Ústřední postava, pan kouč Brian Clough mi byl od prvního pohledu značně nesympatický a jsem opravdu velmi rád, že jsem s podobným typem trenéra neměl nikdy tu čest. Zaplať pánbůh za postavu Petera Taylor, který z větší části vyvažovala to, co mi vadilo na roli Michaela Sheena. Jednou stačilo. Průměrná šeď, průměrné tři hvězdičky. ()

Silhouette

Povinnost pro opravdové fotbalové fanoušky, zejména pro fanoušky anglického fotbalu. Na rozdíl od 90% sportovních filmů se nejedná o srdceryvný příběh o outsiderech, kteří navzdory všemu porazí všechny včetně favoritů soutěže. Film demonstrativně ignoruje fotbalovou podívanou a soustředí se na zákulisní hry, na vztahy mezi trenéry, hráči a majiteli klubů. Prokletý klub je zajímavý psychologický film, hlavní hrdina musí po určitých dramatických situacích přehodnotit pohled na svoji osobu a na ostatní lidi. To ale neznamená, že PK je nějak hodně vážný, ne – je to opravdu zábavná komedie, což se nevidí tak často. Potěší rovněž polaroidově barevné reálie 70tých let. Nejlepší sportovní film ze všech mnou dosud viděných. ()

johhny007

ROZPOČET : --------- VÝDĚLKY: $4,091,378 Prokletý klub se mi ze začátku vůbec nelíbil , ale když jsem se na to podíval na po třetí konečně jsem se dostal to tkzv. extaze výborný film o fotbalovém prostředí 75% ()

dzank

Konečne po United (ktorý som videla skôr) ďalší skvelý film, čo sa točí okolo futbalu. Výborný Sheen a konečne som sa dočkala filmu, kde je aj Timothy Spall ozaj sympatický. + ľubozvučné anglické hanlivosti ()

windows

Po shlédnutí snímku jsem byl velmi nadšený. Doporučuji všem, zejména pak čutalistům. Víc takových trenérských dvojic... ()