Prokletý klub

• Velká Británie The Damned United (více)

Film Klub prokletých vypráví temně humorný a konflikty nabitý příběh Briana Clougha (Michael Sheen) a jeho nešťastné 44 dní dlouhé trenérské mise u tehdejších anglických fotbalových mistrů: Leeds United. Bez svého věrného asistenta Petera Taylora (Timothy Spall) po boku a s šatnou plnou hráčů, kteří – zdá se – spíše podporují jeho konkurenta Dona Revieho (Colm Meaney), projde Clough během pouhých 44 dní nečekanou zkouškou agresivity a geniality. Taková jsou fakta příběhu. Příběhu Klubu prokletých. (oficiální text distributora)

sosi

Tento snímok určite poteší každého fanúšika futbalu, hlavne anglickej Premier League. Dej zameraný hlavne do zákulisia a na veľkú rivalitu medzi svojráznym talentovaným trénerom Brianom Cloughom a skúseným Donom Reviesom. Bol som milo prekvapený a užíval som si to, jak môžu človeka vysoké ambície dostať z vrcholu na dno a zasa spať. Obsadiť do roly futbalové manažéra Micheala Sheena, ktorý sa do toho doslova vžil, bolo dokonalé. ()

Alan_Shearer

Víc takových filmů. Musím se přiznat, že jméno Briana Clougha mi bylo známé, ale pořádně jsem ani nevěděl, o koho jde. Informace, že Derby zažilo úspěšnou epochu mě minula. Jízda Leedsu v 60. a 70. letech je proslulá, taktéž 90. léta, ale vzhledem ke konzistenci v těchto dekádách by mě zajímalo, jaké důvody vedly k úpadku klubu. Škoda, že nebylo věnováno pár minut navíc Nottinghamu, jelikož se jedná o další úkaz tehdejší doby. Jakožto fotbalový fanoušek jsem plesal, protože moje znalosti byly obohaceny. Co se týče samotného filmu, tak ten byl zaměřen více na osobnost a charakter Briana Clougha než na samotný fotbal. Legendární trenér byla opravdu kontroverzní osobnost a rozhodně patřil k průkopníkům mind games v médiích, upoutávání pozornosti na sebe a nesmyslného kopání kolem sebe. Jak tu někteří píší, v určitých aspektech by se dal přirovnat k Jose Mourinhovi. Krom vyobrazení jeho chování, namyšlenosti, ješitnosti, zaslepenosti a jiných vlastností, které ho dovedly ke konci v Leedsu, se krásně ukázalo, jak je pro hlavního kouče důležitý asistent a jak je klíčová atmosféra v kabině. Příběh se mi líbil a chápu, že kvůli reálným základům nenabyl dramatičnosti. Taktéž oceňuju provedení tehdejší doby, kdy bývalo celkem normální, že si někdo z kluků zapálil nebo měl pár kilo navíc. Záběry z minulosti mi nevadily, s obsazením jsem spokojen (chvíli trvalo, než jsem si přestal představovat Červíčka) a zajímalo by mě, jestli se Clough opravdu tolik snažil být lepší než Don Revie. Hodnotím krásnými 80% ()

wege

Jako fotbal sleduji hodně, anglický o to více, a o Brianovi Cloughovi jsem slyšel asi jen jednou. To když Arsene se svými chlapci překonal rekord Nottinghamu Forest. Asi to bude jiné v Anglii, tam si na podobné legendy potrpí a budou ho znát úplně všichni. Proto asi natočili i ten film, který mi prošel velmi nedotažený, takový zkratkovitý, ve spoustě věcí prostě odfláknutý. Zejména ten vztah hráčů s trenérem v tom Leedsu neměl chemii, kdy podle toho, co se tam mělo dít, tam ta negativní chemie musela být daleko daleko větší. Moc se ale líbila ta doba, kdy si před zápasem hráči v kabině dávali kávičku, čajíček a cigárko k tomu. To byli ale profíci!! ()

curfew77

Výprava, kostýmy, dobové interiéry, auta a autobusy, to vše je doslova pětihvězdičkové. Atmosféra zákulisí anglických pralesních lig a později vrcholných soutěží sice mírně zpoetizovaná, ale velmi zábavná, představitelé hlavních rolí pak rozkošně věrohodní - s tím, že Michael Sheen dokázal po expremiéru Blairovi (v KRÁLOVNĚ) a novináři Frostovi (DUEL FROST/NIXON) udělat dokonalého sympaťáka z další nepříliš sympatické postavy britských dějin. Ošemetný úkol převést nějak kloudně na plátno fragmenty fotbalových utkání vyřešili tvůrci šalamounsky, nejlépe to funguje tam, kde použili dobové závěry (do půl pasu svlečený Kevin Keegan je krásným protipólem dnešních fotbalových metrosexuálů :) O něco horší už je to s poněkud videoklipovitým pojetím některých scén, kde si do meruny zakopali pouze herci, přesto jde ale o nesporný nadstandard. Pro milovníky počítačových fotbalových manažerů jsou DAMNED UNITED naprostá nezbytnost, fandové fotbalu nějak přetrpí to, že Cloughovu éru asi moc znát nebudou, protože na reprezentační úrovni tehdy Anglie dvakrát nezářila, a ostatní se mohou kochat aspoň legračními přízvuky - vaše drahé polovičky to ale asi moc bavit nebude :) Za mě zdravých 70 %. PS: Celý film jsem zuřivě přemítal, odkud to tak dobře znám hereckého představitele fotbalového raubíře a kapitána Leedsu Bremnera - a on je to Tommy z PODFU(C)KU! :))) ()

MikyS90

Perfektní zpracování, příběh podle skutečnosti, veškeré detaily jako výsledky apod. sedí, naprostá dokonalost! ()

DJ Kritik

Pohľad do zákulisia futbalu na pôde jednej z veľmocí prostredníctvom jedného trénera. Maximálne sebaistý tréner, ktorý vsadí všetko pre naplnenie svojho zámeru. Tréner je ako režisér. Musí vidieť ako hrať a akých hercov treba pre túto hru postaviť na trávnik. Výborne je to ukázané i na postave asistenta trénera, ktorý bol nedeliteľnou súčasťou. Akcia: *** Vtiahnutie do deja: ***** Realita: **** ()

jafuska

tak toto opravdu není nic pro mě, fotbal mě nikdy nebavil, a film oněm už vůbec nemusím vidět, takže pro mě nic nového a určitě na podobnou tématiku se už nikdy nepodívám ()

Melpomene

skvelý športový film o prehnanej a zaslepenej posadnutosti vynikajúceho anglického trénera, ktorý na ceste za svojimi ambíciami odhodil aj svojho najlepšieho priateľa. atmosféra tej doby vynikajúco vykreslená, páčili sa mi hlavne zábery zápasov spolu s reálnymi prestrihmi z archívu. naozaj dobrá britská lahôdka ()

Sutiman

V 70tych rokoch to bolo v anglickej Premier League naozaj tvrdé. Nielen večne upršaným počasím, zákrokmi na ihrisku, ale aj situáciou v pozadí klubov. "Realita fotbalového života je taková: Šéfem je prezident, po něm nastupují ředitelé. Potom tajemník, dále hráči, fanoušci a nakonec, ten poslední ze všech, úplně na dně hromady, ten nejspodnejší z celého spodku. Ten, který je na konci a všichni se bez něj obejdou. Podělanej tréner!" I love football! Plus za atmosféru, Michaela Sheena, Colma Meaneyho, mínus za podělanej záver. ()

CaMMe

Nejlepší sportovní fotbalový snímek!!! Výborně znázorněná Premier League v 80. letech. Výborný Sheen! 85% ()

Forsetino

Moc jako komedie mi to nepřišlo, ale jako životopisné drama to bylo výborné. Jak se velkohubý sebevědomý trenér musel posadit na prdel, protože dostal za svoji aroganci pořádně přes držku, tak o tom nám film vyprávěl. Proložené to bylo některým zajímavými fotbalovými momenty. Především pozitivní pro mě bylo, že jsem se dozvěděl něco nového z fotbalové historie, protože o Cloughovi jsem neměl ponětí. Přitom to byl vynikající trenér a dokázal to, i po neúspěchu v Leedsu, v následující štaci v Nottm Forrestu. Pěkný vypravný film, který mě osobně stačilo vidět jednou, podruhé by mi skoro nic nepřinesl. Silné 3 hvězdy! ()

Metalicum

Další sportovní drama.. a já pro ně mám prostě slabost. Žádné veledílo, ale hvězdičku navíc za tématiku a skvělého Sheena v hlavní roli. 70% ()

Bery21

Film, který není ani tak o fotbalu, či trenérství, jako spíš o hlavním hrdinovi Brianu Cloughovi. Toho parádně zahrál Michael Sheen. Film je o obrovském sebevědomí, které se nevyplácí. Trošku mě jako fotbalového nadšence mrzí nedostatek záběrů ze hřiště, gólů a prostě všeho co k fotbalu patří. Ale o tom ten film nebyl. Příjemný film na oddych a zkrácení volné chvíle. ()

subic

Nejsem milovník sportovních filmů a nejsem ani milovník životopisných filmů, ale tohle mě vážně bavilo, dokonce jsem si to dal hned 2x po sobě. Snad jedinou slabinou jsou 2 věci, první půlhodina je taková nijaká, nic se tam neděje a v podstatě totéž platí i o hudbě. Skvělý Michael Sheen hraje už několikátou zajímavou osobu nedávných britských dějin, Robert Baldwin Ross-milenec Oscara Wildea, už 2x premiér Tony Blair, teď kouč Brian Howard Clough, kdo přijde dál? 85% ()

Hoomig

Pro mě nejspíš nejlepší sportovní film vůbec. Skvělá výprava. Řízná atmosféra ostrovní kopané 70. let a vynikající výkon Michaela Sheena v roli legendárního kouče Briana Clougha! Líbí se mi i prolínání dvou dějových linek, jenž do sebe hladce zapadají. Jen škoda, že to není obsáhleji životopisné a film už se nezaobírá jeho nejslavnějšími léty v Nottinghamu Forrest. 95% ()

Brano

Vcelku vydarený životopisný film z prostredia anglického futbalu na prelome sedemdesiatych rokov, ktorý mapuje život trénera Briana Clougha. Celé to zanechalo u mňa dosť realistický dojem. Okrem hraných scén je tam i zopár skutočných a podoba Briana s hercom Sheenom je ozaj veľká. Príbeh o rivalite a snahe vyrovnať sa tým najlepším. ()

Maara0

Mozna je to tim, ze jsem u toho pracoval, ale nejak jsem to nepobiral. Porad to preskakovalo sem a tam a ja nestihal sledovat dej. Druhou pulku filmu uz jsem sledoval pozorneji a presto jsem se nudil. ()

hrumsrt

Není možné pravidelně sledovat fotbal, ba pak anglickou Premier League, a nevidět příběh Briana Clougha a Leedsu United. Navíc když už dneska Leeds zase bojuje v nejvyšší soutěži. V každém profesionálním životě si vytyčujeme cíle a někdy se může stát, že pro ten cíl obětujeme všechno, ale pak nevidíme, co jsme měli, dokud jsme to neztratili. Úplně stejně to tak měl i Brian Clough, jehož snem bylo trénovat Leeds. Jenže ten tým jsou vlastně "tragédi", ne nejsou jen svým příchodem narušil jejich DNA, se všema se rozhádal až ho vyhodili. Ale zpět k začátkům v Derby, kde je to parádní. A i skvěle přeneseno do filmu, kdy opravdu vidíme ty jeho management skills, tahle část se mi líbila nejvíce, přestože pořád to není úplně nejvíce. Mělo by to dostat druhý díl, právě o té jeho veleúspěšné kariéře za Nottingham, kvůli které se zapsal do dějin. Ve filmu z fotbalového prostředí prostě musí být nějaká dramatická scéna z toho zápasu, kdy se rvete o výsledek, ať už třeba "jen" jako trenér, bohužel to mi tam chybí. Skvělý herecký výkon Michaela Sheena, kterému to zapálení věříte. 75% ()