Orel Deváté legie

• Velká Británie The Eagle (více)

V roce 140 našeho letopočtu, dvacet let po zmizení římské deváté legie na severu Británie, přijíždí do Británie mladý římský voják Marcus Flavius, aby zde sloužil jako velitel posádky. Marcův otec byl velitelem deváté legie, která zmizela i s jejich symbolem, zlatým Orlem. Marcus věří, že vykoupí čest svého otce odvážným působením zde v Británii. O pár dní později Marcusova bdělost zachrání většinu mužů posádky, na kterou zaútočí keltské kmeny. Je vyznamenán za statečnost, avšak kvůli zraněné noze je propuštěn za služby. Později se Marcus dozví, že na severu Británie někdo symbol Orla deváté legie spatřil, a tak se rozhodne, že se vydá do neprobádaných končin za Hadriánův val. Doprovod mu dělá jeho o Esca, který Římany nenávidí, ale který je Marcovi zavázán, protože mu během gladiátorského souboje zachránil život. Po několika týdnech putování severskou divočinou se Esca a Marcus setkávají s Guernem, což je bývalý římský voják Lucius, který bojoval v řadách deváté legie pod vedením Marcova otce. Lucius sdělí Marcovi, že symbol zlatého orla ukradli Pomalovaní, což je jeden z nejkrutějších kmenů mezi Seveřany. Marcus i Esca dojdou až k Pomalovaným, kterým Esca řekne, že je synem náčelníka, který prchá před Římany, a že Marcus je jeho otrok. Díky tomu je Esca kmenem Pomalovaných přivítán a přijat. Esca po pár dnech Marcovi pomůže v noci tajně přepadnout válečníky, kteří hlídají Zlatého orla... (TV Nova)

waska

Po Centurionu je tady další film o Římské legii. Tentokrát o poznání lepší. Atmosféra vynikající po celou dobu filmu, ani chvilku jsem se nenudil. Někde jsem se dočetl, že Jamie Bell se pro tuto roli vůbec nehodí. Dle mě právě naopak, skvěle se s Channingem Tatumem doplňují. K tomu perfektní hudba a nádherné záběry Skotské vysočiny s pobřežím, které mám tak rád. ()

Acrobat

Počkať. MacDonald je Škót? Takže šlendriánstvo a alibizmus môžem vylúčiť, nie? Počas celého snímku bol výsledný efekt človek-príroda fenomenálny. Tam, kde Barbar ponúka rovnakú symbiózu, avšak do deja si môže ten-ktorý divák vložiť svoje myšlienky a rozpoloženie, sám vykladať scény; tu je predsa príbeh. Nemôžem si pomôcť, ale v drvivej časomiere som nemal pocit, že som v roku 120 a ešte k tomu Riman. To nie je zlé, ibaže vítam osvieženie minimalizovať veľkoleposť rímskych výbojov (ktoré také veľkolepé zasa neboli) v Európe do boja dvoch mužov, z ktorých jeden je kripeľ, z prírodou, ich samých a pár vskutku skvelo vyzerajúcich severných kmeňov. Opäť sa nebudem hrať na diabla cestujúceho časom, nebol som očitým svedkom udalostí, a preto škriepiť sa, či vyzerali tak alebo onak nemá význam. Azda niekto pochybuje o divokosti vtedajších kmeňov v nevľúdnych podmienkach? Boje vyznievajú keď nie fantasticky, tak aspoň reálne tupo. Myslím tým vzájomne zakliesnené ručne robené sekery s napoly zhrdzaveným mečom. Od Mohykána to až doteraz nikde nevyznelo tak dobre. Každopádne ma osud Deviatej nie veľmi zaujímal, ale od MacDonalda som dostal veľmi poctivú prácu, pričom ako Európan vedel o čom rozpráva. Že dal do úst Tatuma, Bella niekedy gýč a slová „nikdy ťa neopustím?“ Ospravedlním to s radosťou otupený perfekcionizmom pri deji, postavách, bojoch, enormne skvelej kamery a skvelým maskérom. Hoci drogový záver amerického pochodu nemá a ani nikdy nebude mať moje pochopenie. (videné 04.01.2012, BD Unrated) ()

Ceberus

Římská tématika filmu přímo vybízí k provedení několika srovnání. Stejně jako v Gladiátorovi je i zde hlavní linka založena na cti hlavního hrdiny a na tom, že musí dostát určitého cíle, který si vytyčil - Orel se však svým zakončením Gladiátorovi jistě nemůže rovnat. Co má však Orel navíc, je srovnání kultur a pohled na válčení i z druhé strany barikády, což staví Římany do jiného světla, než je zvykem. Také nepočítejte s takovými potoky krve, jaké jsou vidění v Gladiátorovi (nebo ve filmu 300, potažmo v seriálech o Spartakovi). ()

danny_21

S vyjímkou první čtvrthodinky, kde jsem zaregistroval kapky napětí a nějakou tu akci, je to skoro dvouhodinová nuda, která nemá nic nabídnout. Na to, aby měl Orel větší ambice by se muselo ubrat cestování, přidat krev, zapracovat na scénáři, vyměnit hlavního hrdinu, sestříhat o půl hodiny a vykreslit obáváný tulení národ v trochu mrazivějších, krvelačnějších barvách a pak možná ... Takhle 30 %. ()

Patrik200s

Blbosť ako mraky. Proti Jamiemu Bellovi nemám nič a ani proti jeho výkonu ale čo ten Tatum? Čo tento herec robil v historickom filme? ()

vincchuppo

Velice mile mě tento snímek překvapil. Je to absolutně dokonale natočené. Na začátku jsem se obával, že Tatum nesedne příliš do role, ale jako hrdému Římanovi mu to nakonec sedne perfektně. Je pravda, že film je občas trošku zdlouhavější, ale ne natolik, aby diváci ztratili napětí. Soundtrack příjemně dovytvářel atmosféru ke krásnému vizuálnímu zážitku. Nebyl sice nijak speciální, či zapamatovatelný, ale velice dobře to fungovalo. Detailní výprava, úchvatné lokace a práce se světlem. Jak říkám, velice mile mě tento snímek překvapil a potěšil. ()

criticson

Úsporná historická komořina, jež se zcela nepochopitelně drží zkrátka a která nabírá na otáčkách až v závěrečné půlhodince, co uteče jako voda, jen aby vyústila do ještě prapodivnějšího finále. A ačkoliv film působí neúprosně zdlouhavě (čti nudně), herci zde nedostávají takřka žádný prostor pro rozvíjení svých postav, což mě přivádí k myšlenkám, proč do toho ten Channing s Jamiem vlastně vůbec šli. V rámci poznávání národních parků Skotska by to šlo jistě pohodlněji. ()

Krysap

Jako dobrodružný film to nemělo chybu. A víc jsem ani nečekala. Především vizuál stojí za opakované vidění. ()

E lan

Ale ano, příjemné překvapení. Tatum hraje své a je to tak dobře, příběh je docela originální, byť velmi jednoduchý. Triků nakonec není potřeba a herecké výkony táhnou film k mírnému nadprůměru. ()

ZnalecH

Jeden z filmů o Velikém Římě. Jeho sláva sahala velice daleko, ale v tomto filmu je jasně vidět, za jakou cenu. Přestože je tento film dějově trochu slabší, tak je to vyváženo dobrým příběhem a docela realistickým bojem. 70% ()

rublik05

Historický snímek, který silně doplatil na nekvalitní scénář a ne zrovna šťastný výběr herců. Hlavní postava Marcuse v podání Chaninga Tatuma byla silně nesympatická a jeho role mu vůbec nesedla. Věrohodnější už byli víc ti pomalovaní indiáni, než Channing jako římský voják a člen legie. Děj jako takový mě nikterak neoslovil, postrádal jakoukoliv atmosféru a přišel mi strašně pitomý. Jediná část filmu, která mě fakt bavila, byla asi první půlhodinka, tam vše dávalo smysl. Jakým směrem se však příběh poté ubral a proč se tak stalo, to je pro mě pořád záhadou. Nemohu nezmínit také nesmyslné chování postav a totálně nepřehledné souboje, zejména díky rychlému střihu a odfláknutému scénář. Orel Deváté legie je mimořádně nekvalitní snímek, který mě vůbec nebavil, a pravděpodobně se mu budu v budoucnu vyhýbat jak čert kříži. 2/10 ()

Likan7

S odřenými uši dávám 3, a to jen díky těm prvním 20 minutám, které mají všechno, co historický film má mít. Jenže po zranění a nástupu Bella a scénu všechno zpomalí, filmu spadne řetěz a i když Bell předvádí svůj klasicky vysoký herecký standart (a Tatum minimálně nepřekáží), je to nuda k uzoufání. ()

coinneach

The Eagle, film zpodobňovaný s Centurionem, se vydal oproti svému předchůdci poněkud odlišnou cestou, jakoby s heslem méně krve, více děje. Avšak poněkud narazil. Dvě desetiletí po ztrátě odznaku římské nadřazenosti nad okolním světem, zlatého Orla, se vydává syn velitele legendární Deváté legie objasnit jednu z největších záhad římského impéria. Tam, kde se Marshall snažil získat diváka přímočarostí, všude stříkající digitální krví a strhující akcí, se tvůrci Orla Deváté legie snaží o prohlubování myšlenky, viz neustálé představy hlavního hrdiny o jeho otci, rozhovory mezi Římanem a jeho otrokem. Celý děj se ale jakoby rozmělní a snímek nenabízí nic, u čeho bychom zírali s otevřenými ústy, natož abychom měli nutkání pustit si film po krátké době zase. Zatímco Centurion pouze klouzal po povrchu (ale efektně a proklatě zábavně !), film Kevina Macdonalda se snaží jít dál, chce být chytřejším a více nabízejícím, přitom se však nevyhýbá typickým hollywoodským nešvarům. Vzniká tak "jen" dobrá podíváná, která si svůj vrchol paradoxně odbyde již na samém začátku v podobě nočního přepadení římské posádky, při kterém se nejvíce projeví režisérův talent. 60 % ()

Silhouette

Jelikož mě historické zasazení příběhu velice lákalo, risknul jsem se na ten film podívat. Nic překvapivého, je to opět sterilní hollywoodský produkt, vyrobený přesně podle příruček dobrodružného žánru. Je tady obligátní hledání vztahu k ztracenému otci, divoši s čírama a "tomahawky", jezení syrového masa, záchvaty soucitu při vítězství nad protivníkem, ustavičné zázračné záchrany, pronásledování utíkajících "hodných" postav a samozřejmě nesmírně důležitý indianajonesovský motiv - sakrální jeskyně. Tvůrci na nic nezapoměli. Chybí tady ovšem jakákoli myšlenka, emoce nebo charisma. To si panové režisér a scénarista vážně myslí, že by se dnešní diváci měli dojímat nad záchranou legionářského orla jako symbolu říšského militaristického nacionalismu Říma a fandit vrahům, kteří prišli masakrovat cizí národ? Neuvěřitelné. Ještě horší než nemastný neslaný Centurion. Záběry na přírodu jsou ovšem moc pěkné. ()

aa12

Jako u Centuriona mi strašně vadí nepřítomnost ani jedné pořádné bitvy, protože v době Starověkého Říma se vše točilo jen okolo velkých bitev a ne o jednotlivcích. Jinak obsazení herců je hodně dobře zvolené, výprava taky na úrovni, atmosféra taky přesně taková jaká má být=takže naprosto v pohodě koukatelný film, který určitě stojí za shlédnutí, ale pokud jste fanda monumentálních bitev a historických řežeb tak budete asi sklamáni. ()

crjules

Opet se dotavame daleko za hranici rise rimske kamsi na sever Britanie a misto kmene Piktu v cele s Olinkou tu mame kmen tulenich lidi... Chvili jsem vahal zda film nebude "na jedno brdo " stejny s Centurionem. A nebyl. Jen mne bavil stejne! Film ma svuj pribeh, spad a o napinave sceny neni nouze. Povedena prace, rekl bych :) ()

Zemřel herec Paul Ritter

Zemřel herec Paul Ritter

06.04.2021

Akční hrdina budoucnosti?

Akční hrdina budoucnosti?

11.11.2010

Ještě nedávno jsme se mu vysmívali pro jeho fešáckou tvářičku a nevalné herecké schopnosti, hvězda Channinga Tatuma však stoupá. V G. I. Joe jsme mu akčního hrdinu docela věřili, v pozvolna se… (více)

Včera jsme to roztočili, drahoušku

Včera jsme to roztočili, drahoušku