Orel Deváté legie

• Velká Británie The Eagle (více)

V roce 140 našeho letopočtu, dvacet let po zmizení římské deváté legie na severu Británie, přijíždí do Británie mladý římský voják Marcus Flavius, aby zde sloužil jako velitel posádky. Marcův otec byl velitelem deváté legie, která zmizela i s jejich symbolem, zlatým Orlem. Marcus věří, že vykoupí čest svého otce odvážným působením zde v Británii. O pár dní později Marcusova bdělost zachrání většinu mužů posádky, na kterou zaútočí keltské kmeny. Je vyznamenán za statečnost, avšak kvůli zraněné noze je propuštěn za služby. Později se Marcus dozví, že na severu Británie někdo symbol Orla deváté legie spatřil, a tak se rozhodne, že se vydá do neprobádaných končin za Hadriánův val. Doprovod mu dělá jeho o Esca, který Římany nenávidí, ale který je Marcovi zavázán, protože mu během gladiátorského souboje zachránil život. Po několika týdnech putování severskou divočinou se Esca a Marcus setkávají s Guernem, což je bývalý římský voják Lucius, který bojoval v řadách deváté legie pod vedením Marcova otce. Lucius sdělí Marcovi, že symbol zlatého orla ukradli Pomalovaní, což je jeden z nejkrutějších kmenů mezi Seveřany. Marcus i Esca dojdou až k Pomalovaným, kterým Esca řekne, že je synem náčelníka, který prchá před Římany, a že Marcus je jeho otrok. Díky tomu je Esca kmenem Pomalovaných přivítán a přijat. Esca po pár dnech Marcovi pomůže v noci tajně přepadnout válečníky, kteří hlídají Zlatého orla... (TV Nova)

Xpojntman

Panna nebo orel. No tady a dnes to vyhrál Orel 9. legie a Easy A neboli Panna nebo orel česky. Měl jsem asi dát přednost Emmě Stone před Channingem Tatumem. I když tohlo taky není špatnej biják. Jen mě to nějak nebralo. Ono je to skoro jako teen gay non-sexual story. A mě gayové moc neberou. ()

ostravak30

Filmů odehrávajících se na území Británie v tak dávné historii vskutku moc není. Kevin Macdonald má ale historická témata vycházející ze základů pravdy rád. A se scénáristou Jeremy Brockem spolupracovali hned několikrát. V tomto případě jde bohužel trochu poznat, že film není tak výpravný, protože rozpočet zkrátka nebyl příliš velký. Žádné velké herecké hvězdy, zapamatovatelná hudba, tvůrci se dopustili historických nepřesností, ale kolikrát i vědomě. Příběh o dvou mužích, každém na jiné straně barikády, kteří se později stali přátelé, jsme jako diváci mohli vidět už kolikrát. Nejslavnější je asi Poslední samuraj. Marcus Flavius je ale odhodlán získat orlici stůj co stůj a nebýt pomoci a lsti jeho otroka Esca, nezvládl by to. Když člověk pomine trochu nereálné situace, které se spíše hodili dramaturgii, pak si může užít jízdu dvou chlapů, kteří pouze svým intelektem porazí bandu Pomalovaných. Ty porazí i vysloužilí vojáci, které Esco přivede. I to je trochu na zamyšlení. Stejně jako konec, který už je hodně fantazijní. Přesto sledovat Římany, kterak bojují s různými kmeny v Anglii v době, kdy o ní běžný člověk ví jen máloco svůj smysl má. ()

Hlawi

Mám rád filmy z dob římské říše. Ale The Eagle mě zklamal. Dějově to pro mě bylo dost náročné vydržet, ve filmu se krom začátku, kdy Marcus Aguila nastoupí jako centurion do pevnosti, pořádně nic moc neděje. ()

Idealista

V poslední době si filmaři zamilovali vyprávět příběhy odehravájící se v lesích sychravé a nevlídné Anglie ( Centurion , Černá smrt , Salamon Kane ) . A tak jako ony i Orlice uvízla na půli cesty ke kvalitní podívané . Prvních 40 minut skvěle ubíhá a přináší nejlepší bojovou scénu s celého filmu ( závěrečná scéna by měla být vždy vyvrcholením , ale zde je dost odfláknuta a tak film "vrcholí" již na začátku ) . Pak se toho vlastně moc neděje . Jen dva chlapi putují krajinou , cestou se s nich stávají přátele na život a na smrt . Sem tam se s někým utkají ( souboje jsou dost nepřehledné a vůbec všechna choreografie je dost nezvládnutelná ) . No a nakonec , nebudu prozrazovat , ale Hapyend to má . Největším plusem je snaha vytvořit historicky věrohodný přiběh . Ústřední dvojice , která táhne celý film . Pak kamera a hudba - ta zde je to nejkvalitnější co Orlice nabízí . ()

Zodiak

Skoro se mi nechce verit, ze film tocil stejny reziser co Posledniho skotskeho krale. Hard to believe...... Tatumovi jsem velitele nebastil ani minutu, scenar je opravdu slaboucky, atmosfera zde zminovana me minula velkou oklikou a nebyt celkem slusne vypravy, asi bych film ani nedokoukal. Centurion pro me byl x krat zajimavejsi. PG-13 u me problem nebyl, ale nuda co se na me valila uz ano...........Skodaaaaaaaaa ()

aiv

Právě včera jsem viděla tento film. Je sice pravda, že v některých chvílích byly seky, jako např. když lezli britové na opevnění, kde byla římská posádka, nebo třeba když ke konci Bell s Tatumem jeli na koních a pomalovaní je dostali i když ty koně neměli, ale to se dá odpustit, možná by to chtělo větší rozpočet, aby se to dalo doladit a pomalovaným dát koně :-). Mám velmi ráda Jamieho Bella a nezklamal mě. Líbí se mi ten nápad, že místo aby tam pochodovaly celé legie, šli tam jen dva. Určitě se na ten film zase podívám, jak bude na dvd. ()

Yambo

Tento film mě velmi příjemně překvapil. Z tohoto soudku jsem měl tu "čest" pouze s neskutečnou ubohostí Králem Artušem a televizním filmíkem Centurion. Oproti těmto paskvilům je Orel nadmíru povedený. Po dlouhé době jsem neměl tendenci se chytat nelogičností a chybek a užíval si děj, prostředí, výpravu. Prostě to vtáhne a nedá myslet na kraviny a to znamená hodně. Jako heterosexuál bohužel musím konstatovat, že opět zafungovalo pravidlo "ženská postava zkazí film". A tento film takto pokažen není. Tzn. není tam žádná zbytečná omáčka milostného děje, která by ve vás vzbuzovala pocti, že musíte jít dělat, to co děláte když film přeruší reklama. Tak se to povedlo v minulosti např. v Černém jestřábovi. Tak se to nepovedlo např. v 300. Na závěr dodám, že obsazení se povedlo. O Bellovi slyším hodně ale asi to byl první film co jsem s ním viděl. Sutherlanda miluju ve všem, tak není co řešit. A ani ten hlavní frajer nebyl ztracenej :) ()

Ruud36

Historických filmů na téma římských legií a výprav už bylo natočeno několik a tento patří k těm lepším, ačkoliv ne nejlepším. Film by si určitě zasloužil více akce. Navíc si myslím, že volba na Channinga Tatuma nebyla tou nejoptimálnější. Hodnocení vidím na něco mezi třemi až čtyřmi hvězdami. ()

p.i.t.b.u.l

Další povedený historický kousek.Tento film se oproti jiným filmům podobného žánru dosti povedl. Nejblíže má k filmu Centurion. Vlastně příběh je tak nějak přímo spjat a propleten právě se zmiňovaným Centurionem. V Centurionu se vydala 9. legie za hranice Říma dobýt poslední vzdorující území. Zde se příběh odehrává 20.let poté, co právě 9. legie odešla a již se nevrátila. Celý děj je tak právě zasazen k oné zmiňované legii, která nesla emblém Orla, který byl významným symbolem a znakem celého Říma. Právě tento symbol se rozhodl najít Channing Tatum, který hraje syna velitele této 9. legie, která jej ztratila. Aby navrátil čest rodinnému jménu, vydává se se svým otrokem na dobrodružnou výpravu na sever Británie, odkud se žádný Říman ještě nevrátil aby dovezl zpět onen symbol a navrátil čest Římu. Plusy tohoto snímku jsou svižné tempo, výborný děj, skvělá hudba i souboje jsou daleko více povedené než např. v Centurionovi a dále herecké obsazení, které do filmu skvěle zapadlo. Pro mně překvapení a dávám 80%. ()

jjimmy

príjemné prekvapenie, aj keď nájdu sa veci, ktoré by som vylepšil (viac surovejšej akcie) ale vzhľadom na hodnotenie PG-13 je to super. ()

DanielP.

V celku velmi povedené. Film má spád a člověka rozhodně nenudí. Některá historická " fakta " mě trochu bila do očí, ale pokud to člověk odmyslí stojí tenhle film za to. Velký palec nahoru dávám za střih. ()

weasel.p

Zase rozporuplný pocit, jako u většiny současných historických filmů. Jsou tu věci, který se drží historie a mají smysl pro detail a který fakt ocením-opevňování tábora (bláto,bodáky,hořící směs v příkopu), boj v "želvě", gladiátor s helmou s dvěma tvářemi,které matou...no a pak sou tu klasický americký přiblbý filmový atributy- rogues (lupiči),co umí kung fu(nebo co to zas mělo bejt), stupidní patos-bývalí legionáři (co už maj keltský ženy) si po několika desetiletích znova zabojují za Řím a smyjí tak ze sebe vinu???, Markus i se svym teď už neotrokem jim s tim na konci frajersky praštěj a dou si užívat života-takhle jednoduše to v Římě asi taky nefungovalo,ještě,že si mezi sebou neřikali kámo...i přes tohle ten film nechci strhat,spíš naopak, Tatum působí celkem standartně nenamachrovaně a sympaticky jako v ostatních jeho filmech a celkově se dá na to dobře koukat. ()

warpcore

Takýchto filmov je veľmi veľa. Odmyslime si určitú dobovú naviazanosť, v ktorej sú tieto filmy natočené, odmyslime si režisérske ťahy a efekty a dostaneme sa k podstate. Zase sa natočil jeden priemerný film, tzv. jednohubka na večer. ()

Blazis34

Zprvu velice zajímavé téma a děj, ale přišlo mi, že konec úplně negradoval a nebyl více rozvinut. Dalo by se říct, že v první hodině filmu se divák dozvěděl jen, že je nějaká orlice a že jí chtějí dva chlápci přinést zpět. Toť vše. Musím ale pochválit skvělé výkony herců, včele s Channingem Tatumem. Za pochvalu stojí i práce v maskérně. Ty skvěle dokázali přenést povahu kmenů na jejich obličeje. A za poslední bych vyzdvihl výborný výběr prostředí pro takovýto film. Mezi negativa bych zařadil negradující děj a to, že jsem se trochu nudil. Proto mé hodnocení je sice kladné, ale nikterak závratné. Dávám 60% - tři hvězdy. ()

Veskoslav

Proč film, který mě zaujme musí dopadnout tak, jak dopadne. Děj fajn, sice ohraný už 10krát, ale budiž. Hrdina je vcelku sympatický a časem si získá i trochu toho srdce diváka, ale proč to vždycky zabijou mírou brutality ala Muzikál ze střední a naprosto nesmyslnými věcmi? To pak člověk zapomene na to dobré, co film nabídnul. Ať už historickou výpravu či exteriéry, které byly nádherné. Bohužel ty věci, co jsou na filmu nedotažené, ty sráží nejvíce hodnocení. 65% ()

Phex

Výpravný historický film s překvapivě věrnými starořímskými reáliemi. Příběh je přímočarý, bez odboček, dosti akční. Dočkáme se jak římské želvy tak i keltských vozů s kosami. Taky jsem po dlouhé době viděl na plátně D. Sutherlanda - příjemné. V závěru zase trocha toho amerického patosu - nepříjemné. ()

jack_scott

Hezký úvod, dokonce by se dalo říct že na dnešní poměry velmi dobrý. Se zraněním a bezvědomím hlavního hrdiny se to ale jakoby stane celému filmu, a je to pak celkem nezajimavé a lehce nemastné/neslané. Dokoukat do konce se to dá, ale žádná sláva to rozhodně už není. *** a 65% za průměrnou podívanou. ()

pa3ck69

Tak rýchlo ako sa tento film začal tak aj pre mňa skončil. Po úvodnej bitke sa celý film len tiahol, ničím ma neprekvapil (v kútiku duše som dúfal, že starý Aquilus žije niekde v lese) ale po ďalšej bitke bol už koniec filmu. Musím uznať, že Jamie Bell ma milo prekvapil no chýbalo mi vo filme viac válečnej šťávy. Vojnové/historické filmy mi vždy voňali ale v srdci mi zostane Gibsonovo "Statočné srdce". Ale aj tak si The Eagle zaslúži pekné priemerné hodnotenie. ()

Zemřel herec Paul Ritter

Zemřel herec Paul Ritter

06.04.2021

Akční hrdina budoucnosti?

Akční hrdina budoucnosti?

11.11.2010

Ještě nedávno jsme se mu vysmívali pro jeho fešáckou tvářičku a nevalné herecké schopnosti, hvězda Channinga Tatuma však stoupá. V G. I. Joe jsme mu akčního hrdinu docela věřili, v pozvolna se… (více)

Včera jsme to roztočili, drahoušku

Včera jsme to roztočili, drahoušku