Lov na Gluma

(neoficiální název)
  • Velká Británie The Hunt for Gollum
Krátkometrážní / Akční / Dobrodružný / Fantasy
Velká Británie, 2009, 38 min

Dědic Isildurov, obávaný hraničář Aragorn a čaroděj Gandalf Šedý se pokoušejí chytit Gluma, jenž je nebezpečný, jelikož zná místo, kde se nachází jeho největší poklad "prsten". Tento stav ohrožuje celou Středozem a všechny jeho bytosti, protože temný lord Sauron po onom prstenu neúnavně pátrá s pomocí svých skřetů.
Lov na Gluma je inspirován dodatky ke knižní trilogii Pán prstenů a nepřímo osvětluje, jak se Glum ocitl v Sauronově mučírně a jak se tomu snažil Aragorn zabránit. (Bakllazaan)

bartias

Podivuhodně povedený fanouškovský film, který popisuje Aragornovo pátrání po Glumovi a předchází tak nepřímo Prstenovské trilogii, má pochopitelně své mouchy a místy děj příliš vázne, protože zřejmě nebyly peníze na nic jiného než scény rozvážného pokuřování z dýmky. Pozornost si ale rozhodně zaslouží. ()

SoolenJV

Hodně dobré, na to, že se jedná o amatérský film. Místy výpravné, počítačové efekty velmi dobré, místy tvůrci využívají podobných záběrů, jako v Jacksonově trilogii, která je vůbec, zvláště ve vizuální podobě, velkým vzorem tohoto filmu. Herci dobří, ale Arwen jsem se málem lekl. ()

mr.filo

To muselo dát práce… a přitom taková blbost. Filmové doplnění jedné z mnoha chybějících scén v Jacksonově eposu. Dialogy místy hluché, ale hlasy herců jsou často podobny trilogii. Příjemné navnadění na Hobbita. ()

ProfesorLotr

Já mám Pána Prstenů a Hobita opravdu moc rád. Proto je dobře, když se fanoušci snaží o něco takového. Povedlo se jim to opravdu náramně, na to že to je amatérsky udělané, tak jsou ta grafika a vizuální efekty prostě úchvatné. Ale mi se tu bavíme o konečné podobě, nehledě na to v jakých podmínkách se to natáčelo a, s jakýmy financemi se to natáčelo a jestli to dělali profíci. Na amatéry úžasné, na běžný film velmi slabé. Kdyby toto někdo viděl v televizy a nevěděl by že to je fan-film, tak si řekne že to je blbost. Jinak to bylo docela pěkné. Ale Aragorna mohl hrát někdo jiný. 45% Po druhém shlédnutí musím uznat mnohem větší snahu a píli, protože něco takového se mezi amatérskými filmy málokdy najde ( výprava, efekty, hudba, lokace ). Měním na čtyři, ale za velmi nesympatickým ztvárněním Aragorna a nijak půvabnou herečkou Arven si pořád stojím. 60% ()

Nivenx

Velice pěkný výlet do Středozemě. Fanouškům patří velký dík, protože natočili tento film velice dobře. ()

Estrellita

Pro nás, milovníky Tolkienova světa a příběhů Třetího věku, je tohle milá jednohubka. Ukazuje, co se dělo v jednom nevysvětleném období prvího dílu, a docela striktně se drží knižní předlohy. Tvůrci mají orihinál dobře nakoukaný, použili i zvuky a hudbu z LOtRa, hlasy se relativně podobají, intonace... Prostě v tomhle ohledu je to výborné. Ale jenom pro lidi, kteří dobře znají knižní předlohu. Ostatním (pro které je čtení ztrátou času) to bude připadat jako nesmysl. Dala bych čtyři hvězdičky, kdyby se ovšem ve filmu neobjevila "rádoby Arwen". Její pojetí tady je urážka Liv Tylerové, která se jako jediná žena na světě může považovat za adekvátní a nenahraditelnou představitelku Arwen "Večernice" Undómiel. 60% ()

SniperG1

Na amatéry opravdu dost dobré!! Hlavně ty kostýmy byly úžasné! Děj ze začátku sice trochu pokulhával, ale v druhé půli se to pořádně rozjelo! Paráda...85% ()

Micro41CZ

I když amatérský film, sám o sobě působí profesionálněji než kdejaký vysokorozpočtový snímek. Velmi dobré herecké obsazení (až na Arwen, ale možná je to samotným scénářem, kde je jim věnován opravdu malý prostor, a proto mě tam spíše ruší než pasuje). Hudba, režie, masky atd. - všechno, co jste měli rádi na trilogii, tady naleznete. Je to spíše povídka ze Středozemě než epický román, i tak vystihuje skvěle atmosféru Tolkienova světa a je příjemnou procházkou po lesích plných elfů a skřetů. Skvělé na tom je, že se film nebojí interiérových scén (i když těch je poskrovnu), hraje si se světlem, odehrávají se zde scény za šera i tmy, pohrává si se speciálními efekty i akcí, což v amatérských snímcích tolik nebývá. Samotná postava Gluma rozhodně nepůsobí lacině. A to je - vzhledem k jeho vlastnostem a proporcím - co říct. Samotný příběh je spíše expresionistický a nelpí na složité narativní lince nebo komplikovaných propletených osudech hlavních hrdinů - v podstatě tam moc příbehu není a scénář asi nebyl příliš dlouhý. Ve výsledku tleskám, pro fanoušky povinnost. ()

Thommie

Opravdu velice zdařilé. Všichni nadávají na Arwen, ale ta byla podle mě vybraná asi nejlíp :)) Docela mě prudil Aragorn, takovej floutek... no nevim. Gandalf, kdyby si trochu zkrotil hřívu, taky dobrý. Ale trošku mi vadilo, že si tvůrci předtím asi nesedli a neudělali tomu nějakej příbeh se zápletkou nebo aspoň dějem. Každopádně mi nezbývá nic než zatleskat. ()

neoBlast

Největším nepřítelem těchto snaživých fanoušků je velká fantasy trilogie samotná. Divák se nevyhne zkoumání a odlišování nepodstatných detailů, po deseti minutách si již navykne na jiné obličeje a méně okázalou kameru a opět se hluboko ponoří do Středozemě. Velmi sympaticky se tvůrci vyhli ukázání samotného digitálního Gluma a hlavně kostýmy s maskami jsou hodně přesvědčivé. Spolu s Batman: Dead End asi ten nejfanouškovštější "kraťas" co zatím vznikl. 70 % ()

gjjm

Zfilmování jednoho z Tolkienových stručných dodatků k Pánovi prstenů, které Jackson do své filmové verze nezahrnul, protože jsou jen pro tolkienovské fanatiky. (Mimochodem, ty dodatky jsou literárně mnohem lepší, čtivější a zajímavější, než celý zbytek LOTR dohromady.) Kdyby k tomu nebyly ty úvodní titulky, které amatérskost deklarují, nevěřil bych tomu. Kvalitativně je to totiž v podstatě na stejné úrovni, jako "vzor". Atmosféra je sice jenom napodobena bez jakékoliv invence nebo kreativity, ale zvlášť u LOTRa muselo být i tohle nesmírně náročné. Vynikající lokace (ani ten Nový Zéland nebyl potřeba), počítačové triky (vida, ony špičkové počítačové triky jdou udělat i amatérsky), herečtí představitelé, které sice dost okatě napodobují své vzory, ale jsou výborní. Nejvíc mi vadilo vystřižení několika "vzpomínkových" sekvencí z předlohy, ovšem uznávám, že to bylo nutné pro zachování jejího ducha. Oproti předloze je to také trochu patetičtější (ano, to jde), nicméně stejně působivé - vlastně trochu více, když uvážíte okolnosti vzniku. Nevýhodou je docela velká zdlouhavost filmu (na 40 minut je děje pořád moc málo), ovšem i to je prvek původní předlohy, který prostě bylo nutné napodobit. Pět hvězd dávám za vynikající kameru a atmosféru, která by byla bezchybná i v profesionálním snímku, natož v amatérském (přestože se samozřejmě i tu najdou drobné mouchy, třeba kamerově dost nedomyšlená scéna, v níž Aragorn chytí Gluma do pasti). Vynikající fantasy film a hodně vysoko nastavená laťka všem amatérským i neamatérským filmařům. ()

lennyd

Prsten (ano, Ten Prsten) je zdá se dobře skryt v Kraji, u malého hobita. Ale toto tajemství zná, kromě Gandalfa a Aragorna, ještě jeden tvor - Glum. A aby toto tajemství nebylo prozrazeno, musí Aragorn co nejdříve Gluma vystopovat - dříve, než padne do rukou skřetů ... Další z fanouškovských filmů na téma Pán Prstenů (respektive, pokud se to vezme chronologicky, tak předchozí) tentokráte osvětluje, jak to vlastně bylo s Glummem. Trochu mne zklamala absence nějakého většího příběhu - ale opravdu jen trochu. Tolkienův svět, vykreslený perem Petera Jacksona (z čehož tento film nepokrytě čerpá) by stačil sám o sobě - jen jej pozorovat a kochat se - například scéna, kdy se Aragorn modlí u sochy Elendila je naprosto dokonalá. A když už jsem u těch výtek, nemůžu pozapomenou na herecké obsazení - kromě skřetů, pár elfů a Gandalfa (který je zde jen na skok) se moc nepovedl výběr hlavního hrdiny, Aragorna. Jasně, Viggo Mortensen je jenom jeden, ale aspoň by se Adrian Webster trochu lépe tvářit. A nakonec, drobná pochvala za Gluma - líbilo se mi, jak se tvůrci vyhnuli přímému srovnání s Jacksonovým Glumem tím, že vlastně kromě jednoho (závěrečného pohledu) je Glum vždy oku divákovu skryt :) ()

KitFisto

Fanouškové určitě uvítají tento lov na Gluma. Celkově to působí docela kyčovitě. Co mě překvapilo byly kostýmy, které byly překvapivě jako originál. Na amatéry slušně odvedená práce, za kterou se vůbec nemusí stydět ()

Mrakoplas23

Na to, že je to vyrobeno nadšenci-amatéry, určitě obdivuhodný výkon. Pravda, animace nejsou nic moc, ale co by se mělo očekávat od filmu s rozpočtem půl druhé koruny? Naopak kostýmní stránka věci je úžasná. Herecké výkony? Velmi, velmi dobré. Výsledek? Zjištění, že dobrý film nemusí být utvářen v super studiích, za přítomnosti hereckých primadon. ( Čímž nechci nijak urazit Petera Jacksona nebo Viga M., Iana McK., atd atd) ()

Ivuse

Klobouk dolů před celým týmem, který tento amatérský film vytvořil. Úroveň filmu v mnohém předčil i některé filmy, které jsem viděla :-D ()