Král Přemysl Otakar II. se navzdory slibu nemůže zúčastnit zásnub Beneše z Dubé a Ludmily z Vartemberka, které mají zažehnat vleklé spory mezi dvěma mocnými rody na severu Čech. Vyšle proto svého vyšetřovatele a správce hradu Bezděz Oldřicha z Chlumu jako svého zástupce. Cestou Oldřich se svým panošem a pomocníkem Otou narazí na stopy přepadení a objeví mrtvoly kupce a jeho vozky. Zatímco Oldřich pokračuje v cestě, velitele Diviše a Otu vyšle po stopách lapků, kteří kočár přepadli. Marktvart z Vartemberka a jeho syn Marek hosta přivítají, netají se však nelibostí nad tím, že nepřijel král osobně. Ota s Divišem objeví stopy, které spojují přepadení kupce s hradem Vartemberků. Při večeři obviní loutnista Arnošt purkrabího Jošta z pokusu o znásilnění jeho dívky a ještě téhož večera je Jošt zavražděn. Beneš obviní ze zločinu Arnošta, Oldřich však trvá na důkladném vyšetřování a pustí se s Otou do pátrání. Téže noci však dojde k další vraždě, jejíž obětí se stane hradní pán Markvart z Vartemberka. (TV Nova)

(Z)denny

Vlastimil Vondruška je nesmírně čtivý autor literatury zachycující poutavým, poučným a zároveň i humorným způsobem historii země České. Můžu říct, že jsem četl téměř všechny jeho knížky a byl jsem z nich nadšený. Mnohokrát jsem si říkal, jak by asi jeho dílo vypadalo, kdyby se přeneslo na plátno, nebo spíš na televizní obrazovky, protože jeho detektivní série jejíž ústřední postavou je Oldřich z Chlumu by k obrazovkám připoutala nejednoho inteligentního televizního diváka, kterému se již dlouho navaluje z VKVček nebo Růžových zahrad. Snimek Jménem krále mě nendachl, ale ani nezklamal. Díky scénáři, který zpracoval sám autor knižní předlohy jsem mohl sledoval lehkou, místy i úsměvnou, historickou detektivku, která mohla pozornému divákovi ukázat něco z českých dějin. Třeba, že všichni nebyli pořád tak krásně vystrojení, jak nám ukazují skoro všechny americké velkofilmy, ale že i šlechta chodila v obyčejných lněných halenách.. že byli dost často nemytí a nečesaní.. že vybavení jejich obydlí nebylo tak honosné.. Mě se prostě tento snímek líbi, i když bych některé postavy obsadil jinými herci. Třeba ten Matásek mi tam vůbec neseděl.. Jak říkám, natočte všechny knížky jako seriál a budu nadšený.. ()

Strike

Protože jsem to viděl v televizi tak dám tři hvězdy, protože je to solidní , pohodová televizní podívaná. Za peníze v kině za 1. bych na to nešel, za 2. bych hodnocení bylo daleko horší.5/10 Jo a Klára Issová je nejunyleší a nejnudnější nynější něco jako herečka. ()

lardko

Tak tenhle film mě vůbec nezaujal , a šel asi mimo mě. Strašně sem se u každé scény nudil a usínal. Na tenhle film sem se ze začátku nechtěl kouknout , protože v tomto filmu hraje herec kterého z duše nenávidim , a to je Karel Roden. ( Opravdu nechápu jak může být tady na ČSFD na stejné rovině jako je např. Neil Patrick Harris ! ). Ale nakonec sem chtěl vědět jestli to fakt je BLBOST ! Po dokoukání můžu říct že BLBOST to opravdu je ! Jediný kdo ve filmu za něco stál , a tak trochu zahrál svoji roli dobře je Klára Issová. ()

Caine

Zhlédl jsem jeden slabý díl televizního seriálu a pak zjistil, že to za a) není seriál a že to za b) snad dokonce byl i kinofilm. Ani nevím jestli za tohle předcházející souvětí dát smajlíka nebo mračíka... :-) ()

p3tris

Na naše poměry celkem slušný historický film, tak trochu inspirovaný Jménem růže, který však patří na televizní obrazovku a ne na plátna kin. Z celkového podprůměru ho vytahují kostýmy a hlavně standardně dobrý Karel Roden. ()

77Ivana

Jako televizní film to docela ušlo, ale jako film do kina to byla katastrofa. Detektivní zápletka byla ubohá, hned od začátku bylo jasné kdo koho zamordoval. Pořád jsem čekala kdy se děj aspoň trošku rozjede a ono pořád nic. ()

Gastovski

Nečekal jsem od snímku nic převratného, ale potom jsem byl mile překvapen. Pravda - je to taková nevalná historická detektívka, ale myslím, že jde o dobře odvedenou práci jak u kamery, režie a samozřejmě herců. Délka je velice příjemná a tahle jednohubka za shlédnutí určitě stojí. ()

ypres.bass

Středověká detektivka s excelujícími Karlem Rodenem a Janem Kanyzou. Občas měl film sice trochu nádech jakoby do "televizní tvorby" a ne kinovky, ale v globálě hodnotím velmi kladně. Komu by se film líbil doporučuji podobnou detektivku "Zločin na Zlenicích hradě(1971)" se kterou toho tento film má společného víc než je zdrávo. ()

El-Barto

Nezáživná kriminálka oděná do středověkého hávu, tedy do špinané, zaplivaná a násilné doby, ale i tak se na hradě kdoví jakém mluví slušně jako v pohádce pro děti. Jedině úplně poslední věta stojí za něco, jestli to měla být myšlenka nebo poselství, které chtěli tvůrci zdělit měli s tím začít dřív pracovat. Takhle film na 90% působí zbytečně a ten večer strávený před televizí v naději, že bych mohl vidět kvalitní historický film, byl absolutně ztracený. ()

Snake.Charmer

Historická detektvika, která je ale spíš nudnou hloupou konverzačkou. Příjemně překvapila Markéta Hrubešová, ostatní hodně nevýrazní nebo špatní. Větřil jsem průser, ale takhle monumentální teda ne. A to sem to viděl naštěstí jenom v bedně. Kdybych za tuhle pětasedmdesátiminutovou nudu zaplatil kilopade v kině, tak bych byl asi slušně nas...štvanej. A je jisté, že velké plátno by všechny negativní pocity, co z tohohle televizního počinu mám, ještě hodně umocnilo. ()

L.Hellhor

Možná bych se dočkal pořádně temné středověké atmosféry, kdyby nebyli obsazeni herci zvyklí na komedie a Tv seriály. Každopádně kamera nezůstává jen u nich a tak se na řadu dostává Roden a Vaculík, kteří mi přišli jako hlavní tahouni atmosféry (možná tím jejich dramatickým hlasem). Ještě teda vyškrnout toho kněze, který svým hlasem zněl mnohem víc jako pomatený zvěstovatel apokalypsy než jako zástupce nejmocnější organizace tehdejší doby, a byl bych ještě víc spokojen. Takhle můžu akorát říct, že to byla slušná a místy i temná středověká detektivka, která mě bavila. Škoda, mít v ČR víc lepších herců pro takovéto filmy, tak to mohlo i dopadnout jinak. ()

Driscoll

Nemá cenu rozepisovat se o tom, co všechno je na filmu špatně. Je to otřesné po všech stránkách. Scénář nefunguje, režie je špatná, dokonce i výběr některých interiérů je na facku. A když už neumím natočit souboj (resp. natrénovat alespoň nějakou choreografii souboje), tak ho do filmu sakra necpu! ()

tyna97

Rozhodovala jsem se mezi 3 a 4*,ale jak jsem to tak pozorovala, musela jsem zvolit 3. Jaký by to byl (celkem) pěkný historický film, kdyby to nebylo jen o vyšetřování.. Vážně mě to nebavilo. ()

Vilg

Detektivní zápletka mizerná, ale neurazilo mě to. Kvalitní herci ve filmu, který to do kin dotáhnout asi neměl, nicméně velice ojedinělý exemplář alespoň lehce nedětinského ztvárnění středověku v české kinematografii. Jako seriál bych si to užil. ()

Matli

Karel Roden na jedničku, ale ostatní herci běžná typická katastrofa, ještě že se to celé zvrtlo do krimi vyšetřování, ale jinak tento film nemusel vzniknout (krom jedné slečny, která měla veliká sympatická prsa, takže čtvrt hvězdičky navíc). 32% ()

Bozvav

Knižní předloha geniální, bohužel filmové zpracování je na úrovni nedělní odpolední detektivky. Není úplně zatracení hodné, ale ani nijak zvláště povedené. Jako velký fanoušek Vondrušky jsem zklamaná. Viděno podruhé a dojem pořád stejný, max. 55%. ()

Brtniik

My jsme to snad viděli, ale nevybavuje se mi to. Pana Vondrušku alias Jan Alenský mám velmi rád – jest to mistr, ale ani dobrá předloha, ani scénář od mistra nepřeválcuje rejžu a nenahodí protagonisty ku skvělému výkonu. No jo film – tam to tvůrcové servírují, jak si myslí, že by to mohlo být a to ještě s omezeným rozpočtem… sám(a) si to ovšem vizualisuješ daleko lépe. Není to první případ, kdy film zmrvil předlohu. ___ 4 ondrula: Jo jo, Vaculda kupodivu žije a „hraje“ statné a neodolatelné vodáky v jednom exkrementálním seroši natočeném podle báječné knížečky… ()

Rami odpad!

Tak tohle se opravdu nepovedlo. Jak někdo může tak zprznit historický film, když naskýtá takové možnosti. Bohužel. Možná bych mohl dát 1 hvězdičku, protože existují i mnohem horší blbosti, ale nedám. Ať to berou tvůrci tohoto nepovedeného patosu jako poslední varování! ()

DemonizeR

Spíš bych to pojmenoval CSI: Vartemberk. Souhlasím s ostatními, že to v kinech nemá co dělat, ale jinak to celkem šlo... ()

Zemřel herec Martin Štěpánek

Zemřel herec Martin Štěpánek

16.09.2010

Narodil se jako nejstarší syn z druhého manželství herce Zdeňka Štěpánka. V mládí k herectví neinklinoval a v nultém ročníku se připravoval na studium medicíny. Odtud ale nakonec přešel na DAMU. Od… (více)