Mela Gibsona mám rád. Je to výborný, charizmatický herec. Mnohým filmom, v ktorých sa objavil som udelil plné, päť hviezdičkové hodnotenie. No v prípade snímku "Patriot" z roku 2000 to bude len priemer. Viac ako tri hviezdy nedám. Historický vojnový príbeh o boji Američanov za nezávislosť ma moc nezaujal. Zrejme to bude najmä kvôli nie celkom podarenej réžii Rolanda Emmericha a patetickému scénaru Roberta Rodata. "Patriot" na mňa nezapôsobil. ***(13.4.2018)

Pro mne nejlepší dílo Emmericha. Gibsona jako takového nemusím, ale tady ukázal co v něm je. Příběh je svižný, napínavý, občas hodně dojemný (nejednou mi ukápla slza), povedená výprava nebo herci (především Heath nebo Jason Isaacs). Období koloniální války v Jižní Karolíně je hodně zajímavé, mě to bavilo natolik, abych to jako mladší sledovala neustále dokola a to mluví asi za vše..Když si tak pročítám komentáře, tak většině lidí vadí jen to, že Američani ukazují svůj patriotismus. Achjo. Čirá demence.(27.11.2011)

• Gemini

Ano, Roland Emmerich umí točit výpravné, "nevtíravě vlastenecké" filmy (vzpoměňme třeba "úžasný" Independence Day), a u Patriota se vydal přímo "ke kořenům":) ...ale co si pak má člověk myslet o Amících, když největší národní hrdost předvádějí zhusta ve filmech cizích režisérů (zdravíme kromě ID4 i Air Force One:)), ještě k tomu v třídě kvality "popcornový brainwashing":) A nezbývá než podotknout, že Patriot je, mám-li to vyjádřit eufemisticky, zářným příkladem toho, že nejen uměním živ je člověk...ale za obsazení hned několika zářných příkladů hrdiny dívčích srdcí (což byl taky jediný důvod, proč jsem se uvolil na Patriota jít...nemyslím ty báječné hochy, ale svoji přítelkyni:))) dám dvě hvězdy. Na víc to skutečně není...(30.7.2003)

Pán megaloman Roland Emmerich sa rozhodol natočiť podľa mňa komornejší film, ktorý ale ostal na rázcestí medzi jeho skvelou akciou a trochu blbým dejom. Mel Gibson nemôže nič pokaziť, je to "pán historický" herec, aj Heath Ledger zahral dobre, aj keď bol ešte mladý, akcia bola taká nemastná, neslaná, ale bolo tam cítiť toho Emmericha, film má slabiny v dlhej stopáži a nezaujímavom deji, nemusíte vidieť aj 30 min, a o nič neprídete....ale je to fajn "emmerichovka", jedna z tých slabších...(27.7.2008)

„Keď budeš mať vlastnú rodinu, pochopíš.“ Problém PATRIOTA nie je v rozpočte. Bože, toľko peňazí! Ani v hercoch. Charizmatický Gibson, mrazivý psychopat Jason Isaacs a kvalitný kasting i na najzbytočnejšiu postavičku v príbehu (Tom Wilkinson, Tchéky Karyo, Chris Cooper). Ani v ambíciách. Tvorcovia chceli nakrútiť zrejme najmonumentálnejšiu oslavu americkej demokracie v kinematografii. Ani v akčných scénach, veď na bitku „Mel Gibson s tomahavkom verzus vojnový oddiel“ nezabudnete. Napriek tomu je PATRIOT priemer, neustále sa na niečo hrá, používa hlúpe frázy, nenápaditú réžiu a berie sa tak vážne, že už to nejde dole krkom ani fanúšikom DŇA NEZÁVISLOSTI a STATOČNÉHO SRDCA dokopy. Občas príjemne zaskočí (koniec Heatha Ledgera), ale negatívny pocit prevláda.(15.12.2004)

• - Postava hlavního padoucha, plukovníka Williama Tavingtona je volně založená na skutečném plukovníkovi Banastru Tarletonovi, kterému se přezdívalo "krvavý Ban, Řezník a Zelený Dragoun". Přestože podle některých historiků nebyl tak brutální jako jeho filmový protějšek, nechvalně proslul zejména v bitvě u Waxhaw Creek, která vešla do dějin jako Waxhavský masakr. Tarleton nechal pobít vzdávající se vojáky kontinentální milice vedené Abrahamem Brufordem. Zemřelo 113 Američanů a dalších 203 bylo zajato (z nich 150 bylo těžce raněno, a proto byli zanecháni svému osudu). Tarletonovy ztráty byly 5 mužů. (liquido26)

• - Hudba Davida Arnolda k tomuto filmu bola produkciou zamietnutá. Nahradil ho preto John Williams, ktorý získal nomináciu na Oscara. (Kubrickon)

• - V množstve historických nezrovnalostí je z celého filmu asi najväčším nezmyslom scéna, kedy britskí vojaci naženú civilistov do kostola a kostol následne zapália. (Jello Biafra)