• Boogeyman

Jsou filmy, kde je přehnaný americký patriotismus podán tak zábavně, že se nad to dokážu povznést a beru ho jako něco samozřejmého, jako nepostradatelné béčkové žánrové klišé (Rocky, Rambo, Den Nezávislosti….). A pak jsou filmy, kde je mi z toho na blití a nedokážu se tomu ani zasmát. To je případ Patriota.(5.2.2006)

Takze Gibsonovi znova hnusni briti zabili niekoho blizkeho a tak ich prdel spozna stredovek. Akurat tentoraz s nimi nebojuje v sukni v Anglicku ale v Amerike vo vojne za nezavislost USA. V jadre mi film trochu pripominal legendu o Robinovi Hoodovi. Gibson tu po velku cast filmu s chrabrou skupinkou prepadava hnusnych anglicanov a potom sa schovava v lesiku. Ked som film videl prvykrat v kine, tak mi pripadal uchvatny az do sceny verbovacky v kostole, ked sa nieco pokazilo a odvety to prestalo fungovat. Tentoraz v reziserskej verzii mi cely film pripadal konstatne ako taky slusny nadpriemer s jednou vyraznou nezabudnutelne brutalnou scenou oslobodenia jedneho zo synov. Zvysena davka patriotizmu mi nevadila. Luto mi bolo, ze sa nimi Emmerichovi nepodarilo vyburcovat aj mna ako divaka ako sa mu to na 100% podarilo v Dnu nezavislosti. Rovnako aj osudy Gibsonovej rodinky alebo smrt nejakej kladnej postavy sa ma prilis nedotkli. Trosku nepatricne pôsobili komedialne vsuvky napriklad s hojdacim kreslom. Obrovsku pochalu si film zasluzi za technicku stranku. Vyprava vyzera bombasticky a triky natolko dokonale, ze by film mohol ist do kin kludne aj dnes ako novinka. Horsie je to uz so samotnymi scenami bitiek. Su sice spickovo natocene, ale po taktickej stranke mi ten styl bojov strasne serie. Na jednej strane stoje jedna armada a oproti druha. Najprv vystreli jedna strana, druha poslusne caka nastupena v rade jak na popravu. Cast z nich padne na zem a potom vystrelia oni. Padne cast na druhej strane a tak je to dookola. To je proste totalna nuda a zaroven nieco totalne imbecilne. Necudo, ze ked na taku bandu blbcov zautoci zo zalohy Gibson so svojimi synmi, tak ho maju za ducha. Nastastie sa dockame niekolkych takychto taktickych bojov a aj tie nudne prestrelky sa Emmerich snazi okorenit blbnutim s kanonom a vystrelenov gulov, ktora narobi riadnu neplechu. Co sa tyka hereckeho obsadenia, tak je slusne, ale vsetci podavaju len taky rutinny standard. Skôr ako herci ma potesilo, ze uz tradicne u Emmericha preziju psy. Ale tentoraz si to dost zle odskakal kôn. Hudba od Williamsa mi tiez pripadala taka obycajna az som prekvapeny, ze ju skladal Williams. Takze vysledkom je taky tuctovy velkofilm, ktoremu by bodlo skratit stopaz, aby to bolo aspon sviznejsie. Emmerichovi sa lepsie dari v inych zanroch. 6/10.(23.6.2016)

Když vidím, jak moc lze ve reálném světě zmanipulovat obraz historie vzdálené pouhých 25 let, přestal jsem si u filmu dělat hlavu s vůbec nějakou historickou věrností. A mohl se nerušeně bavit. V případě Patriota, který je takovým Statečným srdcem 2, jsem totiž dostal velký klasicky vystavěný příběh s patřičně vytuněnou historickou akcí, výborným Gibsonem, velkými emocemi nejen v osobní rovině hlavní postavy. Další bod za to, že ani při repríze po 15 letech nenudil.(14.3.2018)

Roland Emmerich se po zábavném Dni nezávislosti rozhodl natočit film z americké občanské války,obsadil do něj skvělé herce,jakými bezesporu jsou Mel Gibson,Heath Ledger a Jason Isaacs a dostal na to sto milionů dolarů.To přece musí být bomba,ne?Bohužel není.Emmerich natočil průměrný historický velkofilm,který obsahuje neuvěřitelnou spoustu klišé a v zábavnosti nesahá Dni nezávislosti ani po kotníky.Z herců nezklamal jedině charismatický Isaacs,Gibson už měl lepší chvilky.Film taky dost sráží přemrštěná stopáž,160 minut je zkrátka moc.Přesto Patriot není úplně špatný.Je v něm pár solidních akčních scén a existuje mnoho horších velkofilmů.Přesto zklamání.55 %(5.4.2009)

Emmerich má řemeslo nejen v dynamitu, ale občas i v malíku, což je tady dobře vidět. Výprava je dost sexy, Williams hladí po duši a herecké duo Gibson - Isaacs dělá přesně to, co jde každému nejlíp. Ale dle očekávání je to patriotická fraška, kde německý tvůrce v každé scéně řve "ať žije duch americké deklarace" a rozdíl mezi hodnými a zlými je jednoznačný jako mezi Mordorem a Hobitínem. Dobře se na to kouká, ale zrod legendárního hrdiny už zkrátka víc klišovitý být nemůže. Nemluvě o tom, že je to dlouhé jak čekání na městskou o víkendech...(19.1.2018)

• - Narozdíl od svého fiktivního protějšku žil Tarleton až do roku 1833 a stal se členem britského parlamentu. (liquido26)

• - Podle scénáristy Roberta Rodata byla postava Benjamina Martina založená na několika skutečných osobnostech. Nejvíce na Thomasi Sumterocvi, Andrew Pickensovi a Marionu Francisovi. Francis byl přezdívaný "Swamp Fox" (Lišák z bažin), učil své vojáky guerillovému způsobu boje a jeho tábor byl poblíž trosek starého španělského kostela. Podle historika Christophera Hibberta "Francis páchal stejná zvěrstva jako Britové". (liquido26)

• - Heath Ledger neměl kaskadéra. (Karlos80)