"Patriot" mě napoprvé hodně bavil, líbil se mi a současně mě ve spoustě momentů převelice kakal - patosu a amerických vlajek bylo bohužel přespříliš. Ale bezvýhradně miluju, když se Mel nakaká a je zlý na ošklivé lidi, skutečně mu ty role neúprosného mstitele konzumuji i s navijákem. Dostatečně korektní komentář?:-). 75%(5.11.2008)

Rád bych upozornil slovutné kolegy, kteří remcají, že film je příliš patriotický, že celkové vyznění je shrnuto již ve všeříkajícím názvu. Ne že bych z tohoto bijáku hýkal nadšením, ale prostě se líbilo, protože jsem svoje hnidopišství chvíli před tím vytlačil do záchoda a v důsledku toho mě míjely dějové mezery a kiksy a dění na plátně jsem hltal očima. Roland je profík, nedopřeje mi ani okamžik nudy a Mel coby Batman boje o nezávislost je prostě kůl.(10.10.2011)

Začátek strhující. Vykreslení postav povedené, výprava kvalitní a mimika Gibsona tradičně precizní. Jason Isaacs hraje záporáka s bravurou a úvodní vyřízení dvaceti červenokabátníků je nezapomenutelné. Ovšem to je vrchol filmu a pak už to jde pouze dolů. Souboje nejsou tak dynamické a masové scény Emmerichovi moc nejdou. Kamera je zmatečná a nepřehledná a syrová válečná atmosféra jednoznačně strádá. Patos se Patriotovi opravdu asi moc vyčítat nedá, ale zkrátka Gibson to sám se svou plejádou střídavě nasraných, zuřívých a smutných pohledů sám nevyválčí.(16.11.2003)

„Keď budeš mať vlastnú rodinu, pochopíš.“ Problém PATRIOTA nie je v rozpočte. Bože, toľko peňazí! Ani v hercoch. Charizmatický Gibson, mrazivý psychopat Jason Isaacs a kvalitný kasting i na najzbytočnejšiu postavičku v príbehu (Tom Wilkinson, Tchéky Karyo, Chris Cooper). Ani v ambíciách. Tvorcovia chceli nakrútiť zrejme najmonumentálnejšiu oslavu americkej demokracie v kinematografii. Ani v akčných scénach, veď na bitku „Mel Gibson s tomahavkom verzus vojnový oddiel“ nezabudnete. Napriek tomu je PATRIOT priemer, neustále sa na niečo hrá, používa hlúpe frázy, nenápaditú réžiu a berie sa tak vážne, že už to nejde dole krkom ani fanúšikom DŇA NEZÁVISLOSTI a STATOČNÉHO SRDCA dokopy. Občas príjemne zaskočí (koniec Heatha Ledgera), ale negatívny pocit prevláda.(15.12.2004)

Přijde mi úsměvně, jak zdejší komentátoři nazývají film patriotistickou sračkou. Copak jste snad od filmu s názvem "Patriot" čekali něco jiného? Nechápu. Patriot je všehovšudy zručně natočený a perfektně zahraný snímek. Emmerich jednoduše umí a jeho tvorba mi naprosto sedí. Stejně tak Williamsova, již tradičně výpravná, hudba.(26.11.2012)

• - Hudba Davida Arnolda k tomuto filmu bola produkciou zamietnutá. Nahradil ho preto John Williams, ktorý získal nomináciu na Oscara. (Kubrickon)

• - Po explozi nákladní lodi vidíme (nebo spíše slyšíme), jak Tavington rozbíjí svou sklenku. Ve skutečnosti vidíme pouze, jak Tavington sklenku pokládá na stůl. Zvuk praskajícího skla byl dodán jako vtip. (liquido26)

• - Některé televizní stanice ve Spojených Státech graficky upravily některé scény zobrazující násilí. Jednalo se např. o scénu, kdy Benjamin Martin umlátí vojáka svým tomahavkem a má potom košili celou od krve. V této scéně byla krev obarvena na hnědo, aby vypadala jako bláto. (liquido26)