Dnes už zkrátka klasika a v ní Mel ve výborné formě. Tomuhle chlapíkovi na rodinu vážně sahat neměli. Jeho šílený výraz je nenapodobitelný a scéna s ním a nejmladší dcerkou, při které si oba padnou do náruče, ta tedy umí hnát slzy do očí. Nejvíce mě ovšem pobaví lidé, kteří filmu nadávají proto, že je v něm až příliš amerického patriotismu.__P.S. Skvostný Jason Isaacs (a záporáci vůbec), tradičně dokonalý John Williams.(12.8.2009)

Film mi nepřipadá typicky velkohubě patriotickým amerikanismem jako mnoho z jejich produkce (např. zde zmiňovaný Den nezávislosti), ale jako příběh mstícího se otce, jenž pozvedne zbraň za nezávislost své země jen pro záchranu své rodiny a především, aby ochránil svého naivního nejstaršího syna - vlastence(1.12.2004)

Emmerich má řemeslo nejen v dynamitu, ale občas i v malíku, což je tady dobře vidět. Výprava je dost sexy, Williams hladí po duši a herecké duo Gibson - Isaacs dělá přesně to, co jde každému nejlíp. Ale dle očekávání je to patriotická fraška, kde německý tvůrce v každé scéně řve "ať žije duch americké deklarace" a rozdíl mezi hodnými a zlými je jednoznačný jako mezi Mordorem a Hobitínem. Dobře se na to kouká, ale zrod legendárního hrdiny už zkrátka víc klišovitý být nemůže. Nemluvě o tom, že je to dlouhé jak čekání na městskou o víkendech...(19.1.2018)

Rád bych upozornil slovutné kolegy, kteří remcají, že film je příliš patriotický, že celkové vyznění je shrnuto již ve všeříkajícím názvu. Ne že bych z tohoto bijáku hýkal nadšením, ale prostě se líbilo, protože jsem svoje hnidopišství chvíli před tím vytlačil do záchoda a v důsledku toho mě míjely dějové mezery a kiksy a dění na plátně jsem hltal očima. Roland je profík, nedopřeje mi ani okamžik nudy a Mel coby Batman boje o nezávislost je prostě kůl.(10.10.2011)

Je vtipné, jak někteří vyčítají filmu, který se jmenuje "Patriot" přemíru patriotských řečí, scén a podobně. Já jsem s tím neměl výrazný problém, ty dvě a půl hodiny uplynuly jako voda a navíc, některé scény (první přestřelka v lese, závěrečná bitva) si budu pamatovat ještě dlouho. A během filmu mě nejednou napadlo, jestli tohle nebyla Emmerichova pocta za to, že mu dali vízum… :-) No, kdo ví… Vzhledem k tomu, že jsem se fakt bavil a taky k tomu, že dnes slavím 18ctku, tak dám čtyři hvězdičky.(14.8.2009)

• - Některé televizní stanice ve Spojených Státech graficky upravily některé scény zobrazující násilí. Jednalo se např. o scénu, kdy Benjamin Martin umlátí vojáka svým tomahavkem a má potom košili celou od krve. V této scéně byla krev obarvena na hnědo, aby vypadala jako bláto. (liquido26)

• - Heath Ledger, který dostal jednu z vedlejších rolí, na konkurzu s režisérem Emmerichem zahanbeně odešel, jelikož se mu to vůbec nepovedlo. Manažer castingu, který ale věděl, že má talent a že ženy tohoto Australana milují, režiséra pozdržel a zavolal si Heatha na druhé čtení a tentokrát Heath udělal dobrý dojem a získal roli Gabriela Martina. (Zdroj: Kniha Heath Ledger - Ilustrovaná biografie, Chris Roberts). (Pavlínka9)

• - Heath Ledger neměl kaskadéra. (Karlos80)