Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Sawy
  ***

  Roland Emmerich se po zábavném Dni nezávislosti rozhodl natočit film z americké občanské války,obsadil do něj skvělé herce,jakými bezesporu jsou Mel Gibson,Heath Ledger a Jason Isaacs a dostal na to sto milionů dolarů.To přece musí být bomba,ne?Bohužel není.Emmerich natočil průměrný historický velkofilm,který obsahuje neuvěřitelnou spoustu klišé a v zábavnosti nesahá Dni nezávislosti ani po kotníky.Z herců nezklamal jedině charismatický Isaacs,Gibson už měl lepší chvilky.Film taky dost sráží přemrštěná stopáž,160 minut je zkrátka moc.Přesto Patriot není úplně špatný.Je v něm pár solidních akčních scén a existuje mnoho horších velkofilmů.Přesto zklamání.55 %(5.4.2009)

 • Djkoma
  **

  Film R. Emericha .... patos, patriotismus a jeho další oblíbené věci. Průměrné bitvy. Až moc kladný, neohrožený a nesmrtelný Gibson. Mladý a mnou neoblíbený Ledger. A skvělý záporák J. Isaacs. Tot vše... Dal by se tu najít pohled na koloniální války, ale přijde mi silně zkreslený pro účely filmu, takže pokus o hlubší historickou poznámku bych raději nechal stranou.(30.7.2004)

 • Slasher
  ***

  Jistě, místy je to nedomyšlený, nechtěně vtipný, hloupě teatrální, přezpomalovačkovaný, banální, dramaticky rozkolísaný, přímo si to říká o parodie, nedá se brát vážně jak by asi rádo a vrcholem je první hodinka, nicméně ta malebná settleří krajinka, omáčka války o nezávislost, občasně humor a urputný Mel — prostě pořád solidně protivyváží.(7.10.2018)

 • m.krudenc
  ****

  Pěkně zfilmovaný příběh o člověku, kterému zabijou syna a tak se začíná mstít. Nakonec se z něj stane hrdina americké revoluce. Mel Gibson zahrál slušně, ale na výkon ze Statečného srdce to nemá. Režie Rolanda Emmericha nebyla vůbec špatná. Vykreslení postav povedené, výprava kvalitní a mimika Gibsona tradičně precizní. Jason Isaacs hraje záporáka s bravurou a úvodní vyřízení dvaceti červenokabátníků je nezapomenutelné. Souboje jsou tak dynamické a masové scény jsou výborné.(24.5.2015)

 • sud
  ***

  "Patriot" celou dobu působí jako slabší odvar "Statečného srdce" a to nejen díky obsazení Mela Gibsona do hlavní role. Rolanda Emmericha příliš v lásce nemám, ale myslím si, že toto je jeho nejlepší film. Bojové scény jsou dobře ztvárněné, Mel Gibson standartně dobrý a Jason Isaack je perfektně slizký záporák. Spíše zábavnější, než historicky hodnotný, ale slušný snímek. Jen ta délka, myslím, nebyla nutná. 55%.(10.3.2007)

 • - Mark Baker, který Mela Gibsona a Heatha Ledgera učil střílet z ládovací pušky, jim dal radu: "Aim small, miss small" ("Miřte na malé věci, pak toho málo minete) - což znamenalo, že pokud míří na člověka, může minout člověka, ale pokud míří na jeho knoflík, mine knoflík, ale pořád trefí člověka. Melu Gibsonovi se tato rada tak líbila, že jí potom zakomponoval do filmu. (liquido26)

 • - Postava hlavního padoucha, plukovníka Williama Tavingtona, je volně založená na skutečném plukovníkovi Banastru Tarletonovi, kterému se přezdívalo krvavý Ban, Řezník a Zelený Dragoun. Přestože podle některých historiků nebyl tak brutální jako jeho filmový protějšek, nechvalně proslul zejména v bitvě u Waxhaw Creek, která vešla do dějin jako Waxhavský masakr. Tarleton byl obviňován, především patriotickou propagandou, že nechal pobít vzdávající se vojáky kontinentální milice vedené Abrahamem Brufordem. Nicméně sám Tartleton tento masakr pravděpodobně nenařídil. Poté, co Bruford vydal rozkaz ke kapitulaci, totiž Tartletonova koně kdosi zasáhl střelou z muškety a mrtvola jej zavalila. Než se mohl dostat ven, jeho muži patrně nabyli dojmu, že kapitulace je falešná, a obnovili boj. Zemřelo 113 Američanů a dalších 203 bylo zajato (z nich 150 bylo těžce raněno, a proto byli zanecháni svému osudu). Tarletonovy ztráty byly 5 mužů. (liquido26)

 • - Ve skutečné bitvě u Cowpens bojoval také William Washington, bratranec Georga Washingtona. Washington se během této bitvy střel s Tarletonem. Washington napadl ustupujícího Tarletona s výkřikem: "Kde je teď ten vychloubačný Tarleton?" Tarleton zastřelil Washingtonova koně a uprchl. (liquido26)