• flanker.27

Zajímavé. O Americké nezávislosti vypráví rodilý Němec. Asi efekt Globalizace. Jeden z těch filmů, které se nepárají s charaktery, složitostí vztahů a vůbec. Máme tu pár správných chlapů, pár špatných chlapů a jednoho vyloženého hnusáka, že i sám Ďábel vedle něj vypadá jako dobrodinec. BTW Jason Isaacs jako jediný předvádí výraznější herecký projev. Jinak patetický patriotismus, že mu rovno není, co Američan, to rovina chlap, hrdý, že bojuje v jednom šiku s otrokem, no a velký Mel tu podruhé rozehrává velkovlastenecký odpor proti cizáckému jhu. Kolem a kolem, na tomhle filmu se nedá najít pozitivního absolutně nic. Nějaká ta drobnost. Závěrečná bitva je smíchaná ze dvou bitev: u Guilford Court House a u Cowpens. Ta první ve skutečnosti trvala asi 20 minut, Američani měli převahu zhruba tři ku jedné a Britové stejně ovládli bojiště. Bylo to Pyrrhovo vítězství pro Brity vzhledem ke ztrátám, ale rozhodně ne drtivé vítězství Američanů. Do bitvy jsou přimíchány prvky z bitvy u Cowpens, kde ovšem zase nevelel Britům Cornwallis a na výsledku se dost podepsalo vyčerpání Britů. Film opravdu tvrdě manipuluje s divákem zobrazováním Britů a naopak vykreslováním otroctví v Americe (Spike Lee prohlásil, že ten film je "a complete whitewashing of history" a "pure, blatant American Hollywood propaganda"). Je to prostě Statečné srdce 2: Příběh z Brooklynu. Ja štycky šikala, emericka fojak, topra fojak. Doplnění: V kterési diskusi jsem rozebíral postavu "krutého" Tavingtona - tvůrci se inspirovali plukovníkem Tarletonem, známým jako "zelený dragoun". Ten ve skutečnosti žádný kostel s lidmi nezapálil, pouze se mu podařilo obklíčit generála Charlese Lee, kterého donutil pod pohrůžkou zapálení budovy, v níž se ukrýval, ke kapitulaci. Američané mu přičítají tzv. Waxhawský (nebo Bufordův) masakr, kdy měl nechat pobít vzdávající se Američany. Dle zprávy amerického polního chirurga však sice Američané vyvěsili bílý prapor, ale pak někdo z nich na Tarletona vystřelil a zabil jeho koně. Britové následně zahájili útok a Američany rozprášili.(11.4.2006)

• Boogeyman

Jsou filmy, kde je přehnaný americký patriotismus podán tak zábavně, že se nad to dokážu povznést a beru ho jako něco samozřejmého, jako nepostradatelné béčkové žánrové klišé (Rocky, Rambo, Den Nezávislosti….). A pak jsou filmy, kde je mi z toho na blití a nedokážu se tomu ani zasmát. To je případ Patriota.(5.2.2006)

Mela Gibsona mám rád. Je to výborný, charizmatický herec. Mnohým filmom, v ktorých sa objavil som udelil plné, päť hviezdičkové hodnotenie. No v prípade snímku "Patriot" z roku 2000 to bude len priemer. Viac ako tri hviezdy nedám. Historický vojnový príbeh o boji Američanov za nezávislosť ma moc nezaujal. Zrejme to bude najmä kvôli nie celkom podarenej réžii Rolanda Emmericha a patetickému scénaru Roberta Rodata. "Patriot" na mňa nezapôsobil. ***(13.4.2018)

Film mi nepřipadá typicky velkohubě patriotickým amerikanismem jako mnoho z jejich produkce (např. zde zmiňovaný Den nezávislosti), ale jako příběh mstícího se otce, jenž pozvedne zbraň za nezávislost své země jen pro záchranu své rodiny a především, aby ochránil svého naivního nejstaršího syna - vlastence(1.12.2004)

Tak jako si mě Mel získal ve Statečném srdci, tady tomu není jinak jen s tím rozdílem, že zde se mi v záchvatu breku nedělají bubliny u nosu! Téma válek, kde umírá tisíce lidí, i těch nevinných, mě dokáže vždycky chytit za srdce, že je mi všelijaký americký patos u prdele! Takže všechny srdcervoucí scény probrečím jak se patří a vůbec se za to nestydím, klidně i několikrát do roka :o)(10.9.2010)

• - Narozdíl od svého fiktivního protějšku žil Tarleton až do roku 1833 a stal se členem britského parlamentu. (liquido26)

• - Mark Baker, který Mela Gibsona a Heatha Ledgera učil střílet z ládovací pušky, jim dal radu: "Aim small, miss small" ("Miřte na malé věci, pak toho málo minete) - což znamenalo, že pokud míří na člověka, může minout člověka, ale pokud míří na jeho knoflík, mine knoflík, ale pořád trefí člověka. Melu Gibsonovi se tato rada tak líbila, že jí potom zakomponoval do filmu. (liquido26)

• - Harrison Ford odmítl hlavní roli. O scénáři řekl, že z revoluce dělá pomstu jednoho muže a melodrama. (Karlos80)