Emmerich to s americkým patosom a patriotizmom vie, to sme už videli v Dni nezávislosti. Asi preto si ho štúdio najalo na spracovanie príbehu, ktorý už názvom evokuje, o čo pôjde. Roland ho kupodivu nenatočil nijak ironicky, dokonca ani výrazné logické prešľapy som si nevšimol a dokázal svoj štýl upozadiť záujmom ústrednej myšlienky a štúdia. Solídny historický film, ale ak chcete skutočnú históriu, musíte sa poohliadnuť inde.(1.6.2012)

„Keď budeš mať vlastnú rodinu, pochopíš.“ Problém PATRIOTA nie je v rozpočte. Bože, toľko peňazí! Ani v hercoch. Charizmatický Gibson, mrazivý psychopat Jason Isaacs a kvalitný kasting i na najzbytočnejšiu postavičku v príbehu (Tom Wilkinson, Tchéky Karyo, Chris Cooper). Ani v ambíciách. Tvorcovia chceli nakrútiť zrejme najmonumentálnejšiu oslavu americkej demokracie v kinematografii. Ani v akčných scénach, veď na bitku „Mel Gibson s tomahavkom verzus vojnový oddiel“ nezabudnete. Napriek tomu je PATRIOT priemer, neustále sa na niečo hrá, používa hlúpe frázy, nenápaditú réžiu a berie sa tak vážne, že už to nejde dole krkom ani fanúšikom DŇA NEZÁVISLOSTI a STATOČNÉHO SRDCA dokopy. Občas príjemne zaskočí (koniec Heatha Ledgera), ale negatívny pocit prevláda.(15.12.2004)

Tak připomínám, že nejsem úplně velký fanoušek válečných nebo historických filmů, ale výjimky rozhodně uděluji. Třeba film s Melem Gibsonem Statečné srdece - to mě chytlo a bylo to skvěle zahrané. Tohle je ale o něco horší. Dá se na to dívat, ale po všech stránkách je to slabší než to Statečné srdce. Přesto je to koukatelný průměr, kde funguje dobře i hudba a emoce. Ale film místy nudí, má dlouhou stopáž. Nicméně film hodnotím tak na 55% = ***(3.12.2012)

Pro mne nejlepší dílo Emmericha. Gibsona jako takového nemusím, ale tady ukázal co v něm je. Příběh je svižný, napínavý, občas hodně dojemný (nejednou mi ukápla slza), povedená výprava nebo herci (především Heath nebo Jason Isaacs). Období koloniální války v Jižní Karolíně je hodně zajímavé, mě to bavilo natolik, abych to jako mladší sledovala neustále dokola a to mluví asi za vše..Když si tak pročítám komentáře, tak většině lidí vadí jen to, že Američani ukazují svůj patriotismus. Achjo. Čirá demence.(27.11.2011)

Tak jako si mě Mel získal ve Statečném srdci, tady tomu není jinak jen s tím rozdílem, že zde se mi v záchvatu breku nedělají bubliny u nosu! Téma válek, kde umírá tisíce lidí, i těch nevinných, mě dokáže vždycky chytit za srdce, že je mi všelijaký americký patos u prdele! Takže všechny srdcervoucí scény probrečím jak se patří a vůbec se za to nestydím, klidně i několikrát do roka :o)(10.9.2010)

• - Kevin Spacey měl hrát Tavingtona, ale po už takhle drahém Melu Gibsonovi si ho produkce nemohla dovolit. (Karlos80)

• - V množstve historických nezrovnalostí je z celého filmu asi najväčším nezmyslom scéna, kedy britskí vojaci naženú civilistov do kostola a kostol následne zapália. (Jello Biafra)

• - Mel Gibson trval na tom, že jeho postava bude mít sedm dětí, namísto původních šesti. On sám jich totiž také měl sedm. (cariada)