Pěkně zfilmovaný příběh o člověku, kterému zabijou syna a tak se začíná mstít. Nakonec se z něj stane hrdina americké revoluce. Mel Gibson zahrál slušně, ale na výkon ze Statečného srdce to nemá. Režie Rolanda Emmericha nebyla vůbec špatná. Vykreslení postav povedené, výprava kvalitní a mimika Gibsona tradičně precizní. Jason Isaacs hraje záporáka s bravurou a úvodní vyřízení dvaceti červenokabátníků je nezapomenutelné. Souboje jsou tak dynamické a masové scény jsou výborné.(24.5.2015)

Mel Gibson v jeho typických rolích, kdy coby mírumilovný a nekonfilktní člověk příjde o někoho velmi blízkého za jehož smrt se chce mstít (Šílený Max, Statečné srdce). Na rozdíl do Statečného srdce je znát režie Roland Emmericha, který dokáže svými filmy zaujmout (Den Nezávislosti, Hvězdná brána, Godzilla) ale většinou jde o popcornovou zábavu, u které se královsky pobavíte ale druhý den si na ni ani nevzpomenete. Patriot je naprosto to samé. Má to sice šmrnc, spád, napětí, akci ale ve finále v porovnání se Statečným srdcem je to jen jakási ořezaná verze. Čtyři hvězdičky si určitě zaslouží. Rozhodně to žádný propadák není.(24.8.2007)

Vizuálne nádherne poňatá dráma z americkej histórie. Remeselník Emmerich sa zručne zhostil filmu, ktorý rozpráva o vznešených myšlienkach, ale i ľudskom utrpení. Mel Gibson je uveriteľný v oboch polohách, jeho mimika tváre pri osobných prehrách je veľmi pôsobivá. Filmu sa možno dá hocičo vytknúť, ale mne sa príbeh aj spracovanie páčili a rád si ho vždy pozriem.(7.5.2008)

Asi obsahuje malinkatý spoiler :) ... Bylo to strááášně dlóóuhé! Ale to by nebylo to nejhorší. Mel Gibson se mi z neznámých důvodů nelíbí jako herec ani jako muž. Heatha Ledgera mám ráda, ale když umíral, vypadal příšerně komicky, musela jsem se smát. Bitka těsně předtím byla dlouhý nudný zpomalený záběr, čímž se odtud vytratila veškerá akce a napětí. Ještě předtím, když se Gibsonovi vojáci po týdnu volna vraceli do služby, přijeli všichni společně z různých stran... No hezky to měli secvičené. Jason Isaacs je perfektní zlosyn, ale po většinu filmu nesmrtelný. Co na tom, že ho střelili do boku? Chvíli na to běží bojovat do velké bitvy a bez sebemenšího náznaku bolesti. Tomu se říká správný chlap! Škoda že zemřel on a ne Mel... :D Ale i přes tuhle spoustu nedostatků se to dalo a z filmu mám celkem dobrý pocit, i když konec byl děsný :)(30.11.2012)

"Patriot" celou dobu působí jako slabší odvar "Statečného srdce" a to nejen díky obsazení Mela Gibsona do hlavní role. Rolanda Emmericha příliš v lásce nemám, ale myslím si, že toto je jeho nejlepší film. Bojové scény jsou dobře ztvárněné, Mel Gibson standartně dobrý a Jason Isaack je perfektně slizký záporák. Spíše zábavnější, než historicky hodnotný, ale slušný snímek. Jen ta délka, myslím, nebyla nutná. 55%.(10.3.2007)

• - Mark Baker, který Mela Gibsona a Heatha Ledgera učil střílet z ládovací pušky, jim dal radu: "Aim small, miss small" ("Miřte na malé věci, pak toho málo minete) - což znamenalo, že pokud míří na člověka, může minout člověka, ale pokud míří na jeho knoflík, mine knoflík, ale pořád trefí člověka. Melu Gibsonovi se tato rada tak líbila, že jí potom zakomponoval do filmu. (liquido26)

• - Po explozi nákladní lodi vidíme (nebo spíše slyšíme), jak Tavington rozbíjí svou sklenku. Ve skutečnosti vidíme pouze, jak Tavington sklenku pokládá na stůl. Zvuk praskajícího skla byl dodán jako vtip. (liquido26)

• - Robert Rodat napsal 17 verzí scénáře. Až pak byl spokojený. (cariada)