• Gilmour93

Když se při finální bitvě Melodramatický Mel rozběhl s praporem osázeným hvězdami a pruhy proti zlému, fuj-fuj, zlému uzurpátorovi Tavingtonovi, fakt jsem si myslel, že ho s ním probodne. No nakonec…, chudák kůň. Vlastně žádný chudák, on pod svými kopyty zadupával touhu Američanů po svobodě, takže taky dostal, co si zasloužil.. Čekal snad někdo něco jiného od režiséra, který by si tracheotomii nechal provést jedině Deklarací nezávislosti USA stočenou do ruličky? Pravda, za technickou část si Roland zaslouží zdvořilostní uznání, i když herecky to bylo ze strany dvojice Ledger, Gibson docela baroko. Zaujala přirozenost Chrise Coopera a Frantíka Karyo, tolik opěvovaný J.Isaacs to místy se svou kreací na monstrum, co malým dětem propichuje nafukovací balónky a invalidům vypouští duše od vozíků, přeháněl. Za patriotickou, lehce úsměvnou část si Roland zaslouží posadit na raketu Patriot, vyfotit a pověsit nad krb (tu fotku). A historická akurátnost? Za tu by Roland zasloužil posadit na raketu Patriot a vypustit proti střele Scud..(6.6.2014)

Jeden z kvalitnejsich snimku roku 2000 - Mel Gibson tradicne vytecny, bojove sceny jsou propracovane a skvele predvedene a scenar take dobre zvladnuty. Patriot nenadchne, ale rozhodne si zaslouzi misto ve filmotece a svym patriotismem mi je blizsi, nez posledni dobou hodne caste ceske paskvily a radobyumelecke filmy, typu pupendo. Ona trocha ty narodni hrdosti a sentimentu v zivote neuskodi, pani cechacci.(4.9.2003)

• Boogeyman

Jsou filmy, kde je přehnaný americký patriotismus podán tak zábavně, že se nad to dokážu povznést a beru ho jako něco samozřejmého, jako nepostradatelné béčkové žánrové klišé (Rocky, Rambo, Den Nezávislosti….). A pak jsou filmy, kde je mi z toho na blití a nedokážu se tomu ani zasmát. To je případ Patriota.(5.2.2006)

Pán megaloman Roland Emmerich sa rozhodol natočiť podľa mňa komornejší film, ktorý ale ostal na rázcestí medzi jeho skvelou akciou a trochu blbým dejom. Mel Gibson nemôže nič pokaziť, je to "pán historický" herec, aj Heath Ledger zahral dobre, aj keď bol ešte mladý, akcia bola taká nemastná, neslaná, ale bolo tam cítiť toho Emmericha, film má slabiny v dlhej stopáži a nezaujímavom deji, nemusíte vidieť aj 30 min, a o nič neprídete....ale je to fajn "emmerichovka", jedna z tých slabších...(27.7.2008)

Soundtrack John Williams: 1. The Patriot [6:39] ,2. The Family Farm [3:03] ,3. To Charleston [2:15] ,4. Colonial Cause [3:15] ,5. Redcoats at the Farm and the Death of Thomas [5:00] ,6. Ann Recruits the Prisoners [3:09] ,7. Preparing for Battle [5:50] ,8. Ann and Gabriel [4:35] ,9. The First Ambush and Remembering the Wilderness [4:00] ,10. Tavington's Trap [4:09] ,11. The Burning of the Plantation [4:55] ,12. Facing the British Lines [3:05] ,13. The Parish Church Aflame [3:03] ,14. Susan Speaks [3:17] ,15. Martin vs. Tavington [3:06] ,16. Yorktown and the Return Home [5:20] ,17. The Patriot (reprise) [7:50],(18.6.2011)

• - Podle scénáristy Roberta Rodata byla postava Benjamina Martina založená na několika skutečných osobnostech. Nejvíce na Thomasi Sumterocvi, Andrew Pickensovi a Marionu Francisovi. Francis byl přezdívaný "Swamp Fox" (Lišák z bažin), učil své vojáky guerillovému způsobu boje a jeho tábor byl poblíž trosek starého španělského kostela. Podle historika Christophera Hibberta "Francis páchal stejná zvěrstva jako Britové". (liquido26)

• - Mark Baker, který Mela Gibsona a Heatha Ledgera učil střílet z ládovací pušky, jim dal radu: "Aim small, miss small" ("Miřte na malé věci, pak toho málo minete) - což znamenalo, že pokud míří na člověka, může minout člověka, ale pokud míří na jeho knoflík, mine knoflík, ale pořád trefí člověka. Melu Gibsonovi se tato rada tak líbila, že jí potom zakomponoval do filmu. (liquido26)

• - Ve skutečné bitvě u Cowpens bojoval také William Washington, bratranec Georga Washingtona. Washington se během této bitvy střel s Tarletonem. Washington napadl ustupujícího Tarletona s výkřikem: "Kde je teď ten vychloubačný Tarleton?" Tarleton zastřelil Washingtonova koně a uprchl. (liquido26)