Gladiátor

Gladiator

Gladiator

Gladiátor

Akční / Dobrodružný / Drama

USA / Velká Británie, 2000, 155 min (SE: 171 min)

"Hold the line, stay with me" - římský generál Maximus vede své vojsko za mocného hudebního doprovodu Hanse Zimmera do bitvy, kterou považuji za jednu z nejlepších v historii kinematografie. Ridley Scott nám tu opět servíruje totální vizuální žranici, na úkor slabšího obsahu. Ovšem nutno podotknout, že s tím obsahem to tady zase tak strašné nebylo. Přeci jen příběh má i své historické kořeny, díky nimž je pro člověka bližší. Dialogy mi někdy přišly trochu hloupé, ale neřešit. Hlavní je na tomhle kvalitně natočeném filmu vychutnat si typicky Scottovskou formu. Fantastická kamera, která je především v akčních scénách neuvěřitelně dynamická a detailní, vyjmečný střih a i zvukaře bych vynášel do nebes.(8.5.2005)

Popkultúrny historický veľkofilm. Vizuálne prekrásne nakrútená, obsahovo trochu plytká a jednoduchá historická freska o jednom veľkom hrdinovi. Scottova snaha o veľké umenie ústi kvôli priemernému scenáru v samoúčelné výtvarné orgie, hraničiace s gýčom najhrubšieho zrna. Ale aj tak sa GLADIÁTOR nedá označiť iba za priemerný film. Ona vizuálna (i hudobná) stránka je natoľko famózna, že ho skrátka zakaždým zhltnem ako malinu.(11.4.2002)

Jeden z posledních opravdu velkolepých snímků, které mají potenciál zapsat se do filmové historie. Russell Crowe ve své nejlepší formě a možná také jedné ze svých zásadních rolí ztělesňuje muže jdoucího na smrt, který však musí vyrovnat jeden dluh s vládcem své země. Velmi silné, hudebně a technicky (ach ta kamera) nádherné. Proč tedy nepřichází plný počet? Možná až moc jednoduchý příběh, možná až moc dlouhé, možná to chce jen víc shlédnutí. Přesto si Maximus Decimus Meridius zaslouží pozornost diváků napříč publikem, takových filmů jako Gladiátor moc nevzniká. Bohužel.(5.6.2004)

Pro me spolu s Vetrelcema nejlepsi Scottuv film a zaroven jeden z nejlepsich historickejch velkofilmu. Hlavni plus filmu je herecke obsazeni, protoze Russell Crowe je fakt hodne dobrej a pravem dostal oscara a i ostatni se snazi, hlavne Joaquin Phoenix, kteryho nak zvlast nemusim, ale tady fakt predved hodne slusnej vykon. Bohuzel sem se parkrat nudil (pri dohadech mezi senatory), coz se u takle dlouhyho filmu dalo cekat, ale na druhou stranu, bylo to skutecne jen minimalne. Problem je v tom, ze toho politikareni je tam trochu moc a misty to jen zbytecne zdrzuje od audiovizualne bombasticky podivany, navic na ukor bitek, kterejch tu mohlo bejt vic, ale ty co tu jsou, jsou perfektni. V podstate to je tak, ze kdyz je na scene Russell je to dokonaly a kdyz neni, tak je to jen nadprumer. Po trikovy strance je to taky parada. Doporucuju SE verzi.(3.4.2006)

Klasický Hollywoodský velkofilm se vším, co k němu patří. Přesto jsem na konci neměl ten správný "pětihvězdičkový" pocit. Sám přesně nevím, co bych mu vytknul jako největší slabinu. Na plné hodnocení to není, přesto je to pastva pro oči u pro uši........ Po třetí, čtvrté ... (já už nevím :) projekci se musím přiklonit k prostřední části svého původního hodnocení - nemám co vytknout - a musím "přitlačit" :)(14.5.2003)

• - Během inscenace bitvy o Kartágo v Koloseu je jeden z vozů převrácen. V momentě, kdy se prach usadí, lze vidět, že je na vozu připevněna plynová láhev. (Janzic999)

• - Spoiler: V momentě, kdy Maximus (Russell Crowe) prosekne Tigrisovi (Sven-Ole Thorsen) nohu, je možné v pozadí tohoto obrazu vidět, že aréna Kolosea je na výšku výrazně menší než na záběrech upravovaných počítačovou grafikou. V záběru je vidět i "pracovní" konstrukce velaria, která se zásadně liší od velaria na záběrech, které prošly grafickými úpravami. (FIBO)

• - Gladiátor bol vôbec prvým filmom štúdia DreamWorks, ktorý vyšiel na double-disku DVD. (harryy)