Gladiátor

Gladiator

Gladiator

Gladiátor

Akční / Dobrodružný / Drama

USA / Velká Británie, 2000, 155 min (SE: 171 min)

Ridley Scott se rozhodl oživit tradici výpravných historických "sandálových" snímků a ač z toho vyšla spíše taková antická pohádka, tak díky dokonalé výpravě, strhujícím akčním scénám, nádherné vizuální stránce, burácející hudbě Hanse Zimmera, skvostné režii a charismatickým hercům se mu to podařilo nadočekávání dobře. A to i navzdory podprůměrnému scénáři a takřka nulové historické věrohodnosti. ♫ Hodnocení OST: 4/5(29.1.2007)

Gladiátora jsem viděl v kině a byl jsem unešen. Russel Crowe exceluje a celému filmu vévodí právě jeho herecký výkon. Je neporazitelný Římský hrdina, poražený politickými nepřáteli. Kamera je úžasná, nádherné vyobrazení majestátnosti a půvabné zacházení s kamerou v akčních scénách. Je zde pár záběrů, na které asi nikdy nezapomenu. Ale opravdová síla filmu leží úplně někde jinde. A to v brilantních hereckých výkonech Russela Crowea jako silný hrdina a Joaquina Phoenixe jako osoba v čele Římského království, ať už se na vrchol dostal za jakýchkoli důvodů.(19.6.2005)

Popkultúrny historický veľkofilm. Vizuálne prekrásne nakrútená, obsahovo trochu plytká a jednoduchá historická freska o jednom veľkom hrdinovi. Scottova snaha o veľké umenie ústi kvôli priemernému scenáru v samoúčelné výtvarné orgie, hraničiace s gýčom najhrubšieho zrna. Ale aj tak sa GLADIÁTOR nedá označiť iba za priemerný film. Ona vizuálna (i hudobná) stránka je natoľko famózna, že ho skrátka zakaždým zhltnem ako malinu.(11.4.2002)

Já bych Gladiátorovi tak hrozně rád dal nejvyšší hodnocení, jelikož je to bez diskuse jeden z mých nejoblíbenějších historických akčňáků, ale pak si vzpomenu na tu scénu, ve které Phoenix s Crowem vyjíždí na finální fight do arény a prostě nemůžu... Nemůžu. Ignorování, či rovnou okaté upravování dějinných událostí a zvyklostí se dá do určité míry tolerovat, zvlášť pokud je vyváženo kulervoucí řežbou na několik způsobů, ale čeho je moc, toho je příliš.(2.3.2009)

"Máš slavné jméno. Musí nejdřív zabít tvé jméno, než zabije tebe." Chlapáctví, testosteron i pomstu mám ve filmu rád, i když nemám zdaleka tak velkého pinďoura, jako Maximus. Historické snímky se mé přízni až tolik netěší, ale tenhle kariérní pád generála Maxima mne bavil, stejně jako následné nastartování gladiátorské kariéry. Velkolepost tomuto snímku rozhodně upřít nemohu, stejně jako nečestný útok na slzné kanálky a tady pan generál ztrácí jednu hvězdu.(9.11.2015)

• - Gladiátor bol vôbec prvým filmom štúdia DreamWorks, ktorý vyšiel na double-disku DVD. (harryy)

• - Maximus (Russell Crowe) by ve skutečnosti nemohl být velitelem armády, protože ve filmu byl španělského, resp. hispánského původu. Velitelé armád byli výhradně členové senátu a Římané italského původu. (Horazius)

• - Spoiler: Pod mrtvým Maximem (Russell Crowe) je pod jeho hlavou vidět polštářek v barvě písku. (Armin82)