Gladiátor

Gladiator

Gladiator

Gladiátor

Akční / Dobrodružný / Drama

USA / Velká Británie, 2000, 155 min (SE: 171 min)

"Hold the line, stay with me" - římský generál Maximus vede své vojsko za mocného hudebního doprovodu Hanse Zimmera do bitvy, kterou považuji za jednu z nejlepších v historii kinematografie. Ridley Scott nám tu opět servíruje totální vizuální žranici, na úkor slabšího obsahu. Ovšem nutno podotknout, že s tím obsahem to tady zase tak strašné nebylo. Přeci jen příběh má i své historické kořeny, díky nimž je pro člověka bližší. Dialogy mi někdy přišly trochu hloupé, ale neřešit. Hlavní je na tomhle kvalitně natočeném filmu vychutnat si typicky Scottovskou formu. Fantastická kamera, která je především v akčních scénách neuvěřitelně dynamická a detailní, vyjmečný střih a i zvukaře bych vynášel do nebes.(8.5.2005)

"Máš slavné jméno. Musí nejdřív zabít tvé jméno, než zabije tebe." Chlapáctví, testosteron i pomstu mám ve filmu rád, i když nemám zdaleka tak velkého pinďoura, jako Maximus. Historické snímky se mé přízni až tolik netěší, ale tenhle kariérní pád generála Maxima mne bavil, stejně jako následné nastartování gladiátorské kariéry. Velkolepost tomuto snímku rozhodně upřít nemohu, stejně jako nečestný útok na slzné kanálky a tady pan generál ztrácí jednu hvězdu.(9.11.2015)

Hollywoodsky diamant. Gladiator je zmesou mnohokrat videnych prvkov a postupov, tie su vsak spracovane tak precizne, posobivo a velkolepo, ze ako celok funguju na 100%. Inak povedane, hlavny hrdina je spravny drsniak, ten zaporny je hnusny slizak, pribeh pohlti, herecke vykony su famozne, bitky su bomasticke a hudba vhana do zil adrenalin, ci naopak prebudza emocie. Pre mna jeden z najlepsich americkych filmov vobec. Vzdy ked ho davaju v telke, mam chut si ho cely pozriet znova. (10/10)(8.9.2007)

Velkolepý historický film se vším všudy, tak jak to Hollywood umí. Úžasný příběh od David Franzoniho i hudba od Hanse Zimmera. Jeden z těch mála filmů, který vám vyrazí dech. Film který získal 5 Oskarů za nejlepší film, nejlepší mužský výkon v hlavní roli, zvuk, kostýmy a vizuální efekty.(22.6.2010)

Ridley Scott dokazuje neustále, že má obrovské schopnosti pro vizuální stránku děje a díky dnes již legendárnímu Vetřelci bude vždycky patřit do učebnic o největších režisérech své doby. Gladiátor je sice mistrně natočené dílo plné úžasných filmových momentů, skvělé a dynamické kamery, ale narozdíl od klasických děl tohohle žánru jakým je třeba Spartakus a jemu podobní mu chybí duše. Moderní doba si žádá tvrdou a nesmlouvavou akci okořeněnou pořádně hutnou výpravou. Tu Gladiátor zaplňuje do nejmenšího detailu, ale divák má pocit, že je to pouhý film pro jeho oko, nikoliv film co by se mohl stát nezapomenutelným. Russella Crowea katapultoval na to největší herecké výsluní současnosti a naopak pro Olivera Reeda byl tím posledním políčkem na seznamu jeho filmů neb ještě při jeho natáčení odešel do hereckého nebe. Příběh nabízí několik situací co mají spád, co mají snahu vyvýšit se nad celkové pojetí filmu, ale bohužel je to asi všechno co může film nabídnout. Snaha vyprávět se mění v snahu neustále překopávat jeden příběh čím dál tím víc bombastickými záběry. Když bych to měl k něčemu přirovnat, tak si zkuste představit zakrslého mongolského šéfa firmy, pro kterého pošlou partneři místo svého firemního triskáče celé jumbo jet. Mohli by ho oslnit krásnou stíhačkou, ale oni musí ultra přebít všechno pompézností a velikostí. Z toho plyne jediné: Gladiátor se snaží být něčím víc než je mu ale ve skutečnosti dáno. Je to na čtyři hvězdičky, protože ta vizualizace je fakticky úžasná. Jen nesmíte zapomenout, že velkofilm se vždycky nerovná filmu nezapomenutelnému.(3.10.2004)

• - Režisér Ridley Scott a Russell Crowe v audiokomentáři k filmu vzpomínali na zesnulého Olivera Reeda. Dle jejich vzpomínek na natáčení byl Reed uzavřený sám do sebe a skoro s nikým se nebavil. Při natáčení podával solidní výkony, ale nešlo s ním jednu scénu natáčet více než třikrát, pak začal být Reed nesoustředěný a neměl daleko k agresi. Ridley Scott nicméně uznává, že prvotní filmování obrazů, ve kterých Reed vystupoval, bylo herecky nejlépe provedené. (FIBO)

• - Tábor Vindobona, kde umřel Markus Aurelius (Richard Harris), se nachází na Italsko-rakouských hranicích. (Horazius)

• - V prodloužené verzi je v čase 1:11:50 vlevo mezi diváky vidět kamera a člen štábu v riflích. (imagoo)