Gladiátor

Gladiator

Gladiator

Gladiátor

Akční / Dobrodružný / Drama

USA / Velká Británie, 2000, 155 min (SE: 171 min)

Gladiátor jako film se rozpadá dvou částí: do smrti Marca Aurelia a na první měsíce Commodovy vlády. Zatímco první naznačuje slušný historický pohled na konec éry antoninovské dynastie, druhá, odehrávající se v období, pro něž chybí dostatek věrohodných historických písemných pramenů, postupně na sebe nabírá zátěž hollywoodské filmové neřesti: efekt navenek, který skrývá pokleslý obsah. Je pravda, že mezi špatnými filmy tenhle patří k těm lepším. Ale jako důvod pro nadšení a okouzlení nabízí přece jen poněkud málo.(8.11.2008)

V koloseu to vře, bezejmenný bijec ve jménu pomsty redukuje počty exotické zvířeny, dav jásá, fanynky omdlévají a podlý císař nemilosrdně "palcuje" jako novodobí filmoví kritici: sir Ridley Scott pojal renesanci žánru způsobem, který vás dostane do kolen. 80% Zajímavé komentáře: POMO, Gemini, Pohrobek, Marigold , klerik, cheyene, salahadin(26.2.2005)

Pro mě velkofilm takový jaký by měl být. Kvalitní režie, hvězdní herci, povedený scénář, perfektní kamera a skvěle vybraná doba gladiátorských zápasů. Russell Crowe výborný jako vždy. Joaquin Phoenix byl také perfektní, škoda že nedostal Oscara za vedlejší roli. Režie Ridleyho Scotta mě snad ještě nikdy nezklamala. Nějkaé malé výhrady by se určitě našly, ale nic není dokonalé:)......(30.11.2007)

V základu béčko srovnatelné s Arnieho Komandem a tuctem jemu podobných, jenže v tomhle případě opředené výbornou politickou a zároveň i osobní linií, vybavené spoustou dialogů, z nichž doslova mrazí, a od začátku do konce brilantně natočené mistrem Scottem, jenž by v tehdejší formě povýšil i kravské lejno na věc hodnou Oscarů. Plus nezapomenutelný Crowe. P.S.: Extended Cut je ještě lepší.(13.9.2009)

"Chcem, aby ma mali za otca. Chcem si ich pritisnúť na hruď." - "Drahý cisár, už si pritískal na hruď nakazeného morom?" - "Nie, ale ešte raz ma prerušíš a ty si to vyskúšaš." GLADIÁTOR nie je zlý film. Má strhujúce akčné scény, pestrú škálu zvierat (hyena, kôň, tiger), typicky silnú scottovskú audiovizuálnu stránku, špinavú charizmu drsného Austrálčana Russella Crowea... a to je všetko. Snímka trpí nevyváženým tempom; 149 minút len preto, že sa to na hollywoodsky epos vraj patrí. Pritom dej je naťahovaný a takmer nič sa v ňom nedeje (druhá polovica je navyše - kvôli nečakanej smrti Olivera Reeda - chaoticky zostrihaná). GLADIÁTOR zároveň dopláca na plytký príbeh (na začiatku nakrúcania nebolo hotových ani dvadsať strán scenára), fádneho zloducha (Joaquina Phoenixa zbožňujem, ale toto mu nevyšlo) a vôbec: herecké výkony sú nepriamoúmerné vysokému kreditu svojich hereckých predstaviteľov (Richard Harris, Derek Jacobi). K tomu patetické uslzené trápne dialógy, nemastné neslané špeciálne efekty, nechtiac smiešne scény (Russell Crowe, slintavo olizujúci špinavé nohy obesenca)... a to vôbec neriešim "historické fakty". Ako TOTO mohlo získať 12 nominácií na Oscara, človeče? Kino Považan 2000(24.12.2004)

• - Skladatel Hans Zimmer přiznal, že pro film složil hodiny hudby v nespočtu variacích. Většina z těchto materiálů nebyla nikdy použita, protože dle jeho slov nezapadala do filmu. (FIBO)

• - Spoiler: V závěrečném souboji Maxima (Russell Crowe) s Commodem (Joaquin Phoenix) je v blízkém záběru patrné, že dýka, kterou císař šermuje v bezprostřední blízkosti před svým soupeřem, je gumová. Toto je patrné ve chvíli, kdy ji drží oba naráz, a dýka se začne kroutit. (FIBO)

• - Spoiler: Scénář byl mnohokrát přepracováván a jeho konečná podoba se neustále měnila. Dle vyjádření autora Davida Franzoniho jednou ze zásadních změn bylo zavržení záměru, že Maximus (Russel Crowe) měl původně přežít. (FIBO)