Gladiátor

Gladiator

Gladiator

Gladiátor

Akční / Dobrodružný / Drama

USA / Velká Británie, 2000, 155 min (SE: 171 min)

Popkultúrny historický veľkofilm. Vizuálne prekrásne nakrútená, obsahovo trochu plytká a jednoduchá historická freska o jednom veľkom hrdinovi. Scottova snaha o veľké umenie ústi kvôli priemernému scenáru v samoúčelné výtvarné orgie, hraničiace s gýčom najhrubšieho zrna. Ale aj tak sa GLADIÁTOR nedá označiť iba za priemerný film. Ona vizuálna (i hudobná) stránka je natoľko famózna, že ho skrátka zakaždým zhltnem ako malinu.(11.4.2002)

Gladiátora jsem pokaždé sledoval v různém rozpoložení a s různými rozpaky a nakonec jsem jej vzal na milost. Russell Crowe je velice charismatický a Joaquin Phoenix dal do své role naprosto všechno. Po historické stránce je to úplný maglajz, ale nic jiného to snad ani být nemělo :-). Tenhle film je hlavně řežba a to tak kvalitní, že jako "řežba" funguje celých 150 minut. 70%.(11.2.2006)

A tak, Španěle, spolu půjdeme do Říma... za krvavým dobrodružstvím... a ta veliká děvka nás bude kojit... až budeme kulatí a spokojení a už nebudeme moct ani cucnout...... Jeden z najlepšie natočených historických filmov. Hodnotiť na filme historickú presnosť je absolútna blbosť, režisér predsa netočí dokumentárny film a ani sa nesnaží o hodinu dejepisu, len chce ukázať efektne a efektívne jeden vymyslený historický príbeh v historických kulisách. Vizuálna stránka je znamenitá a Ridley Scott ju má možno najviac premakanú zo všetkých hollywoodskych tvorcov. Hudba je parádna, herci hrajú (Phoenix mal dostať Oscara) a príbeh o krvavej ceste za pomstou naprieč bojovou arénou funguje tiež. Strhlo ma to, baví ma to, videl som to už asi 10-krát a určite si to ešte párkrát s radosťou pozriem.(15.9.2011)

Já bych Gladiátorovi tak hrozně rád dal nejvyšší hodnocení, jelikož je to bez diskuse jeden z mých nejoblíbenějších historických akčňáků, ale pak si vzpomenu na tu scénu, ve které Phoenix s Crowem vyjíždí na finální fight do arény a prostě nemůžu... Nemůžu. Ignorování, či rovnou okaté upravování dějinných událostí a zvyklostí se dá do určité míry tolerovat, zvlášť pokud je vyváženo kulervoucí řežbou na několik způsobů, ale čeho je moc, toho je příliš.(2.3.2009)

Velkolepý historický film se vším všudy, tak jak to Hollywood umí. Úžasný příběh od David Franzoniho i hudba od Hanse Zimmera. Jeden z těch mála filmů, který vám vyrazí dech. Film který získal 5 Oskarů za nejlepší film, nejlepší mužský výkon v hlavní roli, zvuk, kostýmy a vizuální efekty.(22.6.2010)

• - Russell Crowe (Maximus) po natáčaní priznal, že nevie strieľať z luku. (tommy187)

• - Práci s živými tygry zajišťovala slavná krotitelka Monique Angeon, také jinak známá jako Félindra z televizního pořadu Klíče od pevnosti Boyard (od r. 1990). (Zdroj: hollywood.com) (CANNIBAL)

• - Jakmile zavolal Oliveru Reedovi jeho agent, aby mu sdělil, že ho Ridley Scott chce obsadit do filmu, tak si Reed nechal poslat scénář. Poté, co rozlepil obálku, ve které byla zmínka, že zaslání scénáře nepředstavuje oficiální nabídku, tak se jím Reed přestal úplně zabývat. Až následné další telefonáty a domluvy za předem stanovených podmínek Olivera Reeda vyústily v jeho účast ve filmu. (FIBO)