Příběh římského generála Maxima začíná v zimě roku 180, kdy v čele římských legií zvítězil nad germánskými kmeny. Po bitvě dorazí do ležení císař Marcus Aurelius se svými dětmi, slabošským synem Commodem a dcerou Lucillou, která byla kdysi Maximovou milenkou. Věčnými boji unavený císař požádá Maxima, aby se po jeho smrti stal protektorem Říma. Generál to však odmítne. Když se Commodus dozví, že ho otec nehodlá jmenovat svým nástupcem, zákeřně ho usmrtí a zmocní se vlády. Maximus se novému vládci odmítne podrobit a je zatčen. Podaří se mu uprchnout a spěchá domů. Svůj dům najde vypálený a manželku i syna zavražděné. Vyčerpán žalem i zraněním omdlí a probere se v zajetí otrokářské karavany. Je pak prodán bývalému gladiátorovi Proximovi. Společně s černým otrokem Jubou projde gladiátorským výcvikem a dostane přezdívku Španěl. Commodus se vrací do Říma a chce rozpustit senát. K tomu však potřebuje získat na svou stranu lid. Rozhodne se proto uspořádat velkolepé gladiátorské hry, kam přijíždí i Proximovi gladiátoři. (TV Nova)

Trailer

Recenze (1 585)

Matty

V koloseu to vře, bezejmenný bijec ve jménu pomsty redukuje počty exotické zvířeny, dav jásá, fanynky omdlévají a podlý císař nemilosrdně "palcuje" jako novodobí filmoví kritici: sir Ridley Scott pojal renesanci žánru způsobem, který vás dostane do kolen. 80% Zajímavé komentáře: POMO, Gemini, Pohrobek, Marigold , klerik, cheyene, salahadin ()

golfista

Klasický Hollywoodský velkofilm se vším, co k němu patří. Přesto jsem na konci neměl ten správný "pětihvězdičkový" pocit. Sám přesně nevím, co bych mu vytknul jako největší slabinu. Na plné hodnocení to není, přesto je to pastva pro oči u pro uši........ Po třetí, čtvrté ... (já už nevím :) projekci se musím přiklonit k prostřední části svého původního hodnocení - nemám co vytknout - a musím "přitlačit" :) ()

Lima

Po prvním zhlédnutí jednoznačné zklamání. Jako velký Scottův fanoušek jsem čekal velký návrat Mistra. Což o to, vizuálně to bylo "scottovské" a také hudba byla monumentální. Ale plytkost scenáře nemile překvapila a stupidní dialogy tahaly za uši. A jako člověk, který se trochu zajímá o dějiny, jsem se musel mnohdy smát. Ale už jsem si zvykl. Přistoupil jsem na fakt, že to je obyčejná "popkorňárna", vizuálně je to bomba, Jaquin Phoenix je skvělý a tak pod čtyři * nepůjdu. ()

POMO

Popkultúrny historický veľkofilm. Vizuálne prekrásne nakrútená, obsahovo trochu plytká a jednoduchá historická freska o jednom veľkom hrdinovi. Scottova snaha o veľké umenie ústi kvôli priemernému scenáru v samoúčelné výtvarné orgie, hraničiace s gýčom najhrubšieho zrna. Ale aj tak sa GLADIÁTOR nedá označiť iba za priemerný film. Ona vizuálna (i hudobná) stránka je natoľko famózna, že ho skrátka zakaždým zhltnem ako malinu. ()

Gemini

Na jedno zkouknutí super film, zábava i emoce jak by měly asi být, jenže pak vám dojde, že je to jenom prachsprostý (jak by nenapodobitelně pobaveně opovržlivě řekla Shirley, moje nezapomenutelná učitelka angličtiny) "sword & sandal epic". Ale Maximus Decimus Meridius je hrdinou natolik skvělým (i když jeho jméno je nelatinský výmysl) a Commodus natolik odporným, že se na Gladiátora rádi podíváte ještě jednou a bude to fajn. Pokud vám bude šuma fuk, že spousta věcí je historicky i logicky poněkud překroucených:) Hudba Hanse Zimmera tomu napomáhá dost podstatným způsobem, např. Might Of Rome nemá chybu. Ale to Oscarové nadšení je víc než jen poněkud přehnané. Maximálně decimálně meridiálně na 7/10, víc ani bohovi. PS: dabing je zbytečný a jen bojuje prohranou válku s originálem. ()

• Hans Zimmer dlouho toužil ve své hudbě pro film použít antický hudební nástroj duduk. Toto se zpočátku jevilo jako nereálné, protože jediný všeobecně uznávaný profesionální virtuóz na tento nástroj Djivan Gasparyan pochází z Arménie a nemluví anglicky. Toto se nakonec podařilo, když Zimmer zjistil, že Gasparyan plánuje cestu do Los Angeles, kde shodou okolností Zimmer hudbu pro film skládal. (FIBO)
  • V Koloseu jsou vidět ženy sedící spolu s muži v předních řadách. Ve skutečnosti však ženy měly vyhrazená místa v nejvyšších patrech, tedy ta nejhorší. (Horazius)
  • Keď behom prvého súboja v Koloseu zabije Maximus (Russell Crowe) na koni niekoľkých protivníkov, meč sa zašpiní od krvi. V ďalších záberoch je však úplne čistý. (rasistik)