Zátoka

• USA The Cove

Zátoka, oscarový vítěz z roku 2010 v kategorii nejlepší dokumentární film, sleduje elitní tým aktivistů, filmařů a potápěčů, kteří se vydali na tajnou misi, jejímž cílem bylo proniknout do skryté zátoky v japonském Taiji a odhalit její hrozivé tajemství. Využívali při tom speciální techniky, včetně skrytých mikrofonů a kamer ve falešných kamenech, a díky tomu odhalili, jak děsivě tato malá přímořská vesnice přispívá k obrovským ekologickým zločinům, jenž se dějí celosvětově. Výsledkem je provokativní mix investigativní žurnalistiky, eko-dobrodružství a poutavých filmových obrazů, který dohromady tvoří nezapomenutelný příběh inspirující k akci diváky po celém světě. (HBO Europe)

berg.12

Kdo má v rukou zodpovědnost, ti zlí a bezcitní Japonci nebo rodinka co si koupí lístek do aquaparku? Rybářské velkokoncerny nebo ten, kdo si právě otevřel plechovku s tuňákem? Nejhorší na tomhle skvělém dokumentu nejsou emoce které vzbuzuje, skutečnost kterou odkrývá, ale pokrytectví které po něm následuje. I tady si po přečtení některých komentářů připadám jak mezi vegetariány, co přece jedí jenom ty ryby. ()

Falko

Vynikajuci dokument, ktory sa nehra na to, ako vytriskat z divakov co najviac slz, ale snazi sa svojim zverejnenim zastavit zbytocne tajne zabijanie delfinov v Japonsku. Ze vsak my zabijame kravy alebo prasce, tak oni zabijaju delfiny a vinia z toho este uspesny serial o delfinovi Flipper, vdaka ktoremu ludia este viac zboznuju delfinov? No my aspon o tom vieme, co jeme (pokial nas neklamu), ale Japonci to robili tajne a jedna z vyhovoriek preco ich zabijaju je aj ta, ze delfiny zozeru obrovske mnozstvo ryb. Nad tym sa zastavuje rozum, pretoze neviem ako vy, ale ja mam delfiny taktiez rad. Normalne by som dal tomuto dokumentu 4*, avsak zamer preco bol natoceny, ma presvedcil dat mu i tu 5* a Rick O´Berry si ziskal moj obdiv. _______Hudba: J. Ralph ()

*CARNIFEX*

Pre milovníka zvierat, bude záver doslova utrpením. Veľmi silný, emotívny zážitok i pre tých, čo k ním blízky vzťah nemajú. Jedine, že by ste boli úplne chladnou osobnosťou .. ()

ripo

Killing for killing, alebo zabíjanie, len preto, aby sa zabíjalo. Už ani nie pokrytecky na "výskum", ako to Japonci robia roky na veľrybách, ani kvôli potrave, lebo Japonci delfínie mäso nejedia, ani kvôli výžive, lebo obsahuje ortuť, ani kvôli pracovným príležitostiam, lebo ponúkané peniaze rybári nevezmú. Všetko to začal začiatkom 70/tych rokov Flipper .... Teda nie on, ale tu sa datujú počiatky vraždenia delfínov. Vraždenia, ktoré Japonci nechcú ukázať svetu. A bojovať ako aktivista proti tejto nezmyselnosti, je problematické, nakoľko japonská polícia aktivistov uväzní na 28 dní bez udania dôvodu. Lebo to majú povolené vo svojej ústave. My svojich zločincov púšťame po 72 hodinách na slobodu. Ale my nemáme delfínov .... ()

JANARYBA

Plně souhlasím s názorem, že pokud jíme (třeba i v nepatrném množství za rok), ryby, drůběž, nebo cokoli z jakéhokoli živého tvora, tak máme s tímto obecným problémem (tady extrém, vraždění delfínů bereme jako vraždění lidí, i když na to vraždění lidí jsme si již víceméně zvykli...),taky co do činění. Ric O'Barry je skutečný hrdina. ()

gogo76

Jeden z úžasných dokumentov, ktorý vás donúti zamyslieť sa. Aký masaker dokázali Japonci tajiť pred svetom, sa nám za dramatických okolností snaží priblížiť skupinka odvážnych ochranárov. Napínavé je najmä tajné, nočné osadzovanie skrytých kamier na dobre stráženom mieste, ktoré naplno ukáže krutosť a brutalitu o ktorej nevedelo dokonca ani mnoho obyvateľov mestečka Taiji. Nikdy som v obchode delfínie mäso nevidel a ani by som si ho zo zásady nekúpil. Ak by sa takto zachoval každý, bolo by po biznise. Je dosť zdravých rýb z umelých chovov. Držať v zajatí či delfináriu delfínov, ktorí denne naplavú aj 100 km, je asi nereálne, alebo brutálne nákladné. Napriek tomu už roky snívam, že pôjdem na dovolenku na miesto, kde je aj delfinárium. Naživo som totiž tohto inteligentného tvora ešte nevidel. Je mnoho prípadov, keď delfíny zachránili ľuďom život, či už pred žralokmi alebo utopením. Zabíjať takého tvora je neodpustiteľný hriech. Počuli ste už o samovražde delfína? Tu o nej počuť budete. Najviac ma asi zabili zábery na delfinárium, ktoré sa na jednej strane prezentuje láskou k týmto tvorom a ich odvrátená strana vám v tom istom delfináriu ponúkne delfínie mäso. Jeden z mála filmov, ktorý vďaka tomu, že vznikol, pomohol niečo zmeniť. 100% ()

Xmilden

Moc mě bolí co člověk provádí s přírodou a jejím bohatstvím, lov delfínů patří rozhodně k největším krutostem které člověk dokáže. Chválím vznik dokumentu, který na tyto zvěrstva upozorňuje! Čím více lidí si uvědomí že nejsme na planetě sami, tím lépe. ()

Hrabka

Tak tenhle počin je vážně síla, dramatičtější dokument asi neexistuje. Odpůrci namítají - v Japonsku delfíni, u nás krávy či prasata - ale opravdu je možné to takhle porovnávat? Z našeho pohledu těžko říct, nicméně před tím, co tvůrci v tomto dokumentu podstoupili, je třeba smeknout. V neposlední řadě má dokument také ohromnou výpovědní hodnotu. ()

nunka

"Ak sa bude o sadistických praktikách v japonskej Taji len hovoriť a písať, nedostane sa to toľkým masám ako keď sa o tom niečo nafilmuje." To je fakt. The Cove ako dokument plní minimálne dve funckie - informačnú, kde jednostrannosť je účelová a zámerná, preto nevadí a tú druhú, pri ktorej si Ric O'Barry (známý trenér delfínov) v penzijnom veku cez toto médium očisťuje svedomie. A celá tá snaha je natočená celkom dôveryhodne, príbeh je dojemný a chytí za srdce. ()

juta

Drsnější dokument, o hodně drsnější dokument než je Černý zabiják, ale podobně silný a člověku je až k pláči, jak v dnešní době může člověk zacházet se zvířaty, natož s delfíny, kteří na restaurační menu rozhodně nepatří. Musí se to brát tak, že i jiná zvířata nejsou zabíjena šetrně a je to podobné svinstvo jako zde. Bohužel nemají to štěstí, že nejsou na špici potravinového řetězce. Snad vám to dokáže otevřít oči. ()

paascha

Odjakkživa jsem měl silný odpor k japonskému přístupu k rybolovu. Ale tohle není o rybolovu, to je o genocidě jiných inteligentních savců polointeligentními kretény!!! ()

lamps

Japonců mi bylo dosud docela líto za to, co jim Amerika provedla v Hirošimě a Nagasaki, ale když jsem teď sledoval ta odporná jatka a umírání desítek delfínů v tratolišti krve, přál bych těm šikmookým necitům ještě něco horšího. Žádný dokument mi ještě tak nehnul žlučí a neukázal mi pozici lidí coby největších vrahů a škůdců přírody tak dojemným a nekomerčním způsobem. Opravdu mám nyní chuť začít studovat biologii, přihlásit se do nějaké organizace na ochranu přírody a odletět do Taiji nakopat pár Japončíkům zadek, i když by to mělo naprosto nulový účinek. Ricu&spol, nevzdávejte to! ()

Pepinec

Když ne svobodu, tak alespoň Oscara že ti delfíni mají. Dokumentu se tu vyčítá jednostrannost, já mám ale pocit, že dát více příležitosti ´obhajobě´, byl by ještě silnější a vzbuzoval by ještě větší emoce. Závěrečná vzkazka na dárcovskou zprávu je sice moc pěkná, zajímalo by mě ovšem, kolik z nás dojatých a rozlícených delfinistů na jedno použití nakonec ten telefon doopravdy zvedne... ()

Big Bear

Japonci jsou divný národ. Stejně jako je nechápali Američané při postupném osvobozování Pacifiku, nechápeme jejich myšlení a mentalitu ani dnes. Já je měl doposud za celkem civilizovanou zemi, spojence USA hlídající Kim Čuň Una, zemi plnou technologií a technických vymožeností o nichž se nám tady v srdci Evropy ani nesní. Už před časem mne nakrkla zpráva, že populace kytovců jsou po létech zákazu, který Japonsko respektovalo-nerespektovalo, zase hojné a lze je tedy opět barbarsky průmyslově lovit způsoby, které jsou pro tato krásná zvířata stále stejně trýznivé jako když je lovil kapitán Achab. Rozdíl je jen v tom, že velrybářům už dnes nebezpečí nehrozí a vraždit dokáží opravdu masově. V devadesátých letech ač jsem nesouhlasil s jejich protesty proti našemu Temelínu a atomové energii jsem se zůčastnil podpisové akce Green Peace týkající se zákazu komerčního lovu velryb. Nasbíral jsem 140 podpisů s vědomím, že to asi nepomůže, ale nedělat nic je ještě horší. Jenže ono se povedlo a zákaz začal platit. To už radost byla mnohem větší. A tak jsem se tuhle zase s někým bavil o tom jací jsou Japíci primitivové, když loví velryby a dotyčný mi řekl - hmmm a už jsi viděl The Cove? Jsem zvědavý co řekneš pak... No tak jsem to viděl. Šílené. Opravdu šílené. Chvilku jsem litoval, že B-29 ,,Enola Gay'' to nehodila na Taiji. A nejhorší jsou závěrečné titulky. Člověk je zvyklý u dokumentů tepajících do nějakého nešvaru v závěru číst, že došlo k nápravě, že ten a ten byl potrestán... Ne tak tady. tady čteme, že se to děje dál. Rok za rokem. Film byl točen vr oce 2010. Japonce fakt nechápu. Jinak dokument byl natočen na jedničku, myslím tím formu, získávání informací atd... V dnešní době dronů by asi už nebyl problém pořídit mnohem hrůznější záběry. Člověk se jen může stydět za to jak se chová a nechci ani domýšlet co ti inteligentní tvorové když jsou brutálně ubíjeni i jejich mláďata o nás myslí... * * * * * ()

sheen

Tak tento dokument bere dech, tomu by člověk ani nevěřil, že toto se děje v dnešní moderní, civilizované společnosti. To finální odhalení bylo opravdu drsné, měl jsem co dělat abych se udržel a dodíval se. Těm zodpovědným lidem za tyto zvěrstva přeji pomalou a bolestivou smrt a doufám, že na každého dojde. ()

Rosomak

Od počátku přiznanej aktivistickej dokument, kterej však nepůsobí pouze tím, jak moc šokující informace objevuje, ale také tím, jak je to zatraceně dobře natočené. Přebírá to prvky z hraného filmu a televize (např. skrytá kamera, reality show) a přitom to perfektně graduje - čímž se snímek dělí do třech částí. Divácky je to jeden z nejvděčnějších dokumentů poslední doby a přirovnání, že The Cove je agentem Bournem dokumentů opravdu sedí - adrenalin to vypumpuje spolehlivě. ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky