Zátoka

• USA The Cove

Zátoka, oscarový vítěz z roku 2010 v kategorii nejlepší dokumentární film, sleduje elitní tým aktivistů, filmařů a potápěčů, kteří se vydali na tajnou misi, jejímž cílem bylo proniknout do skryté zátoky v japonském Taiji a odhalit její hrozivé tajemství. Využívali při tom speciální techniky, včetně skrytých mikrofonů a kamer ve falešných kamenech, a díky tomu odhalili, jak děsivě tato malá přímořská vesnice přispívá k obrovským ekologickým zločinům, jenž se dějí celosvětově. Výsledkem je provokativní mix investigativní žurnalistiky, eko-dobrodružství a poutavých filmových obrazů, který dohromady tvoří nezapomenutelný příběh inspirující k akci diváky po celém světě. (HBO Europe)

GilEstel

Tradiční agitka ve stylu: Nezabíjejme zvířátka a neberme jim svobodu. Když se polepšil Richard O´Barry, i Vy se můžete polepšit. Na dokumentu mi vadí, že nevěnuje pozornost všem zúčastněným stranám a historickému vývoji problematiky rybolovu. Neb co zde máme nyní, se tu neobjevilo přes noc nebo během posledních několika let. Abychom problém řešili, musíme ho nejdřív lépe pochopit. Dokument jde cestou jednostranné agitace za záchranu delfínů. Dělá to značně zaníceně a emotivně. Bohužel méně promyšleně. Jediné, co se daří, je upozornit na to, že problém existuje. Naopak nahlédnout do širších souvislostí film neumožňuje. To mu bere na síle. Nejde samozřejmě jen o delfíny, ale o japonskou politiku a problematiku světového rybolovu obecně. No a že o praktikách zabíjení kytovců běžný Japonec nic neví? To přeci nemůže nikoho překvapovat. V Německu za 2. Světové války většina němců nevěděla, že jejich režim organizuje genocidu. Člověk velmi snadno přistoupí na filosofii, že o některé věci je lepší se nezajímat. Dávám 5 hvězd za dobrý úmysl autorů. ()

S.Quentin QUALE

Tisící komentář jsem si záměrně schoval na tenhle class numero uno dokument, značně znepokojující záležitost, který má daleko vyšší potenciál ve vás vyevokovat pocit soucitu,či u velké části lidí zlobu, než kdejaký expoitation film. Obsahově nebudu spoilerovat, téma je opravdu tíživé, opodstatněně, no pozastavil bych se nad formou, záměrem, nasazením a efektem, které jsou opravdu Oscara hodné. Díky nulové inscenaci a obsahové nezpochybnitelnosti mluvíme typově o dokumentaristické špičce. Found footage scény, kór ty noční, jsou doslova adrenalinovým zážitkem, čímž vždy, zaplaťpámbu, na chvíli nechávají divákovi vydechnout a zapomenout na to, o čem se bavíme a co pravděpodobně přijde. Dlouho jsem tento film odkládal, ale obavy z drastické podívané byly díky jisté dávce kulantnosti v rámci možností neopodstatněné. Regnul jsem se i na stránce http://www.takepart.com, kde jsem našel celou sekci s filmy, které časem sjedu. Doporučuju! ()

Vančura

Hodnotím výhradně dokument jako takový, nikoli skutečnost, které se věnuje. Je to dokument, který ve mně vyvolal rozporuplné pocity. Nadchnul mě k obdivu k inteligentní kráse delfínů a rozesmutnil svým přispěním dalšího střípku k mému obrazu dnešního světa, ve kterém žijeme. "The Cove" osobně interpretuji jako projev kulturní bariéry mezi americkou a japonskou kulturou. O delfíny zde jde až v druhém plánu. Udělení Oscara, bytostně amerického symbolu euroamerické kultury, budiž názorným dokladem toho, jak v dnešním globalizovaném světě paradoxně chybí porozumění pro jinakost. Chceme-li totiž kritizovat třísku v oku bratra svého, je nejprve fér vyndat břevno z vlastního oka. Žel, "The Cove" má k tomu daleko. Žijeme v kultuře, ve které je denní samozřejmostí ostrý protiklad mezi hýčkanými domácími mazlíčky a zvířecím infernem velkochovů hospodářských zvířat. Je-li poselstvím tohoto dokumentu apel na jediný správný přístup k němým tvářím v podobě "let it be", pak by bylo logickým a nutným komplementárním přístupem i vzdání se všech domestikovaných zvířat a jejich propuštění do volné přírody (kde by však většina domestikantů brzy zahynula, natolik jsou již vázání na lidskou civilizaci). "The Cove" je dokument s několika silnými momenty, který mě však po většinu své stopáže nudil až iritoval. Do TOP 300 na ČSFD nepatří, protože od tohoto žebříčku - bohužel asi zcela naivně - očekávám nekompromisní seznam 300 nejlepších filmů světové kinematografie, jaké byly kdy natočeny. Obávám se, že na tento citově vyděračský a bytostně americký dokument však bude již brzy zapomenuto, až se podaří zastavit masakry delfínů, kterým to upřímně přeju. Fascinující zvířata, a dokument, který nemá v TOP 300 co dělat, toť můj názor. ()

liskam

Mohl bych o tomhle dokumentu, a problému který řeší, psát hodiny. Myslím ale, že vše podstatné již bylo napsáno, Takže tento dokument pouze doporučím úplně každému. Nejen, že byl dokument skvěle proveden, ale řeší otázku/y, které by se měly řešit s největším nasazením. Za mě jasných 5* /100% ()

sochoking

Dokument vháňajúci slzy do očí . Krutosť a neľudskosť . Nedoporučujem pozerať pred spaním a ak , tak otrlím povahám, i ked , pravda, vidieť by sme to mali všetci a špeciálne žiaci na všetkých školách !!! ()

Webb

Krutá a smutná pravda o lidské nenasytnosti nám byla vržena přímo před oči. Obrovské množství delfínů určených na porážku obsahuje rtuť, která se dostane jejich masem do jídla a konzumenti o tom nic neví díky zamlčovacího koloběhu mediálního systému. ()

DJ Lonely

Při masakru delfínů v zálivu mi běhal mráz po zádech, jako při prvním shlédnutí Smrtelného zla. Opravdu sugestivní dokument, po kterém máte chuť vypravit se do Japonska a rozkopat těm rybářům držky. ()

Frajer42

Dokument, který spíše prezentuje nekončící moc médií, než delfíny samotné. To hlavní se mu však povedlo, zapůsobil, a to sakra intenzivně. Asi ve dvou pasážích mi naskočily zimomriavky. Odnáším si tedy z filmu jednu obrovskou životní zkušenost. Chceš - li dnes na světě něco změnit, natoč to na kameru a předej problém médiím. Potom je akci zcela jistě zaručena nějaká reakce, v případě tohoto kousku velmi výrazná reakce. Dokument je však na můj vkus příliš aktivisticky založen a nedává moc možností vyjádřit se k problému z pohledu druhé strany, i když by se dost možná jednalo jen o výkřiky do prázdna. Takový dokumentární střed. * * * ()

boshke

Velice působivé a ač nejsem žádným zásadním fanouškem delfínů, zákonitě to mnou muselo hnout. Je to prostě a jednoduše nechutné a barbarské. Zároveň to však poukazuje na "úchvatnou" věc - že se s tím prostě stejně nic nedělá. "Japonští rybáři zakončili v úterý jejich sezónu vraždění delfínů v zátoce Taiji. Informovala Reuters" 22.1.2014. Takže snaha je, film je natočen, oceněn, svět pohoršen, každý si zanadává... a jede se dál... 80% ()

teutates

Presvedčivé, dojemné, šokujúce, dychberúce... nepoznám nikoho kto by nemal delfíny ozaj rád, ale o to tu neide... to len tak na okraj. Som rád, že som to videl, myslím však že čo sa týka konkretné tohto a mnohých daľších dokumentov som v celku v obraze... avšak rád by som aby to videli mnohí ďalší, ktorí takéto veci doslovne odmietajú a idealizujú si konkretnú "kôpku piesku" na ktorom žijú (nevidím, nepočujem, nezaujíma ma to?) v mnohých smeroch na zamyslenie... 8/10 ()

Ant

Působivá agitka od toho nejzasvěcenějšího z nejzasvěcenějších. Informační části jsou nápaditě prokládany s "akcemi" aktivistů. Co mě opravdu pobavilo, byla komise pro lov velryb. Fraška plná ignorantů. Jen ty srdcervoucí záběry interakcí s delfíny se mi rychle přejedly. Nicméně na mě The Cove udělal hodně velký dojem. ()

predators

Chudáčci delfínci! Až se mi chtělo brečet! Je hezké, že se najdou tací, kteří se jim snaží s jejich útrapami pomoci! 90% ()

Slartibarkfast

Další z mnoha důkazů, že lidská rasa nemá na této planetě co dělat. Chováme se jako dítě na pískovišti. Bez rozmyslu zacházíme s naší matičkou Zemí jako s hračkou, která, když se rozbije, budeme mít další, se kterou si můžeme hrát. Ale je nad slunce jasnější, že další šance nebude. Pro mně osobně je příšerné sledovat lidskou hloupost, podporovanou touhou po moci, zisku nebo jen takovou tu čirou a bezdůvodnou. Tento snímek je zaměřen na lov kytovců u japonských břehů. Uvidět znamená uvěřit, tedy není třeba další komentář. Povinné pro všechny, kteří mají v hlavě mozek a občas ho i použijí. Když už to nemůžeme zastavit, alespoň vědět o tom a mluvit má smysl. 90% ()

Rocky62

Srdceryvný dokument, ze kterého je mi nablití, až se vzpamatuji z toho, co jsem v něm viděl, snad napíšu k němu víc... kladu si však po projekci jednu otázku: Proč je svět plný bezcitných kreténů? :-( ()

Bachy

I když se netočíte kolem tohoto tématu poprvé, je to síla a je to neuvěřitelné. Bolí to a cloumá to s duší. Ultimátní zlo má novou tvář a ten, kdo sedí na zadku, je ignorantem. Propagace, finanční podpora, akce - asi je potřeba se zase o krok posunout. A pak jen věta k formě dokumentu, aby bylo jasno, že tak vysoké procento neudělalo jen to temné téma - je bezchybná. ()

iamek

Tenhle skvělý dokument, který posbíral již kolem 50ti cen na různých festivalech se musí vidět. Slova zde nestačí. Připravte si kapesníčky a koukejte jak se japonci chovají k delfínům a jiným živočichům. Lidé co film natáčeli mají můj velký obdiv jak riskovali doslova své životy pro dobro přírody. Jak jsem snímek viděl tak jsem si říkal, že mi už ani není líto dvou atomových bomb které na Japonsko spadlo za druhé světové války. Američani mohli přidat další. ()

Chrustyn

O tomto dokumentu jsem věděl jen to, že v něm půjde o delfíny. Původně jsem myslel, že o delfíny jako takové, tudíž mě hodně překvapilo, že jde o mnohem závažnější otázku jejich vybíjení, které pravidelně několik měsíců probíhá v Japonsku. Jedná se o naléhavý a strhující dokument, nastolující nepříjemné otázky a ještě nepříjemnější odpovědi na toto známé ale poněkud opomíjené téma. Dokument má řadu strhujících až napínavých scén, kdy sledujeme partu odvážlivců, kteří se snaží světu ukázat, co nekalého se v Zemi vycházejícího slunce odehrává, vynikající hudební doprovod, který překvapuje nejen na poli dokumentu a neskutečně silný konec, který na mě zapůsobil jako máloco za poslední dobu. "The Cove" je jedním z nejzajímavějších dokumentů co jsem kdy viděl a opravdu jsem byl hodně napjatý jak dopadne. ()

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky