Dokonalý smysl

• Česko Perfect Sense (více)

Zatímco Susan a Michael objevují nové a nepředvídatelně hluboké city, lidé na celém světě se začínají cítit divně, jako by něco ovlivňovalo jejich emoce. Je to proto, že jsou zamilovaní, nebo se svět citově rozpadá? Už jsme si zvykli na filmy o globálních katastrofách z americké produkce podle dějové dramaturgické šablony obvykle diktované právě původem těchto filmů. Toto je neamerický film, který k žánru přistupuje z jiného úhlu. Má dvě navzájem provázané dějové linie: první je milostný příběh mezi mladým šéfkuchařem a dívkou ze sousedství, která je epidemioložka; druhou je propuknutí záhadné nákazy v různých částech světa, která způsobuje, že postihnutí lidé ztrácí nejprve čich, poté chuť a nakonec i sluch. Film zároveň podává subtilní, avšak velmi důležité sociální poselství prostřednictvím vnitřního hlasu kombinovaného s dokumentárními záběry z různých částí světa, který naznačuje, že možným důvodem této globální katastrofy je to, že lidé zanedbali své životní prostředí a následně i sami sebe. (Film Europe)

evson

Když se Renton a Spud z Trainspottingu znovu sejdou.. Nemám co říct. Možná jen to, že bychom si měli více vážit toho, co (zatím) máme :) ()

jorgus

pro me celkem zarazejici toto male honoceni zde na csfd...velmi dobry napad provedeny do skoro dokonalosti v tomto intimnim apokalyptickem filmu...jakkoliv nemam oblibene zdejsi herce, tak me tento film chytl a nepustil, zejmena kdyz tak svele gradoval:) ()

honelnik

Rok 2012 sa nám ledva prehupol do svojej prvej tretiny a už tu máme jeden z top filmov roku. Evu a Ewana proste nemožno nemilovať, scenár, po ktorom sa postavy s ľahkosťou kĺžu a technická precíznosť, ktorá ten celý kolotoč nedrhne. Nádherný film. Ja tieto filmy z produkcie BBC proste žerem. ()

goniss

Nevšední zajímavě udělaný film, na který postupem času určitě zapomenu.. Je to jakoby ukázka myšlenky, která tak nějak zůstává pořád ve vzduchu, a pořád se o ní dá polemizovat a spekulovat. Je tam perfektní atmosféra doprovázena hudbou která celou 'myšlenku' graduje a upevňuje. Nemusela jsem přemýšlet, přesto mě to svým způsobem bavilo a umělo zaměstnat. Dle mého Gregorovi sednou jiné akčnější role, eva green naopak docela slušně zvládala svoji svobodomyslnou povahu a svoji hrdost. A to se mi tam moc líbilo. Děj by ale celkově mohl být o dost tlumenější co se týká vztahových věcí a vše kolem 'lásky' .. Bez toho bych se tam já konkrétně obešla. Na druhou stranu chápu, že když necítíte, neslyšíte, nevidíte, stačí vám k sobě jeden člověk, kterého milujete a kterého máte u sebe a víte, že nejste sami. ()

Lukin413

Film, který vlastně tvoří dvě naprosto rozdílné poloviny. Ta, kde sledujeme romanci mezi ústředním duem a přizpůsobování lidí na další ztrátu, je fajn a vyznívá poměrně realisticky. Bohužel druhá polovina, kdy sledujeme obrázky z celého svět a v podkresu zní moudra o tom, jak jsou smysly důležité a co všechno pro nás znamenají, je značně iritující a rušivá. Raději bych celý film uzavřel do té jedné britské uličky za restaurací a místo mouder si vyslechl zajímavější příběh. 45 % ()

MovieFive

Konečně katastrofický film, který nehraje na dokonalé efekty, ale je z obyčejného prostředí a vypráví příběh obyčejných lidí. Nemusela nastat doba ledová ani nemusela půlka planety zemřít a tvůrci přesto dokázali vytvořit katastrofu, která se nás dotýká stejně tak. Perfect sense je velice inspirativní film s především krásnou hudbou. Nejvíce jsem ocenila nejen originální příběh ale i povedené zpracování. A usoudila jsem, že film si plný počet zaslouží. ()

theSaint

Asi jsem jeden z mála, ne-li jediný, kdo dává filmu tak slabé hodnocení. Trailer mi příslíbil vynikající podívanou plnou očekávání. Dostal jsem nezáživné drama, které nedokázalo udržet mou pozornost. Nejvíce mě oslovovaly osobní scény dvou hlavních postav. Epidemie naopak můj zájem ztrácela a její zobrazení mě.. nebavilo. Eva je tu neuvěřitelně krásná. ()

TomasKotlant

Vyprávěné naprosto chladně, bez špetky emocí a tvůrčícho přístupu, pouze s depresivní atmosférou, která není ničím vyvážena, neboť i ústřední vztah se utápí v depresivní prázdnotě. Nedokoukáno. *** Ve zkratce: Otetovaný grázl a chladná vědkyně v nezáživném vztahu na pokraji konce civilizace, která vám bude úplně ukradená. ()

Darth Vader

No pochopím i nízká hodnocení, protože film útočí především na naše citové já. Nikterak se nepáře nám navalit spoustu myšlenkových pochodů tvůrců, abychom si sami uvědomili "na čem" opravdu záleží. Já jsem byl v závěru dost rozpačitý a hodnocení není stoprocentní... Stav úzkosti zmizel s ranním kohoutem... ()

zahadum

Zaujímavý a originálny film ktorý je možno jedna veľká metafora na to ako ľudia postupne strácajú zmysly. Možno to je tak a možno to je je ináč....každopádne film zaujal a aj keď je to komorne dielo tak v ňom bol veľký pocit chladu, zúfalstva a beznádeje...koniec je toho dôkazom. ()

adriane9

Vnitřně cítím, že dva dny po shlédnutí tohoto snímku ve mě uzrál názor, který ale nejsem moc schopná srozumitelně sepsat, takže se pouze pokusím.. Rozhodně výkon Evy Green byl famozní, je nádherná s velkým charisma a celý ten snímek mě vedla a dovolila mi to tak nějak v mezích chápat. Jak už uvádím jinde, scifi není můj žánr, ale tohle mě strhlo a bavilo natolik že přemýšlím a to dost silně nad změnou některých mých názorů na svět.. na to koho miluju, na to kdo mi ublížil a na to co je opravdu smysl bytí tady.. nebyl to teda účel filmu? ()

Wawer

Jediné co mi opravdu do rána utkvělo v hlavě byla posední scéna a tradičně (po všech stránkách) nepřehlédnutelná Eva Green. ()

Mlle

Je na tom něco komického, když lidé, jež své smysly dávno ztratili a používají je až na výjimky jen povrchně, natočí film o tom, jaké by to bylo, kdyby o ně přišli zcela. Film je tristně podprůměrný co do výrazových prostředků a nedostatku obsahu. Znudění lidé, kteří nic necítí, v popředí dva z nich, kteří nevědí, co je to cit k druhému, a potřebují tragické pozadí celosvětové katastrofy k tomu, aby se neunudili k smrti, aby spolu mohli vydržet déle než jednu noc, aby mohli vůbec něco v tomto světě vnímat... Gloriola obyčejnosti nevyznívá v její prospěch. Zaplnění reality průměrným myšlením, průměrným citem, průměrným sexem, průměrnými dny, průměrnými skutky, průměrnými hádkami - a proti tomu všemu stojí celosvětová pandemie - stěžejní otázka filmu zní: Co z toho je vlastně co? Scény plné "porozumění a přijetí" jakoby Mackenzie obkreslil u Svědků Jehovových. O lásce sotva může kázat člověk, který ji cítí jen zpola. Pak to vždy dopadne stejně: celek působí prázdně, kýčovitě, nepřesvědčivě... V tomto smyslu je film snad i určitou výpovědí o stinných stránkách naší kultury. Je tu také pár závažných faktografických nedostatků: 1. Čich a chuť jsou různé smysly. Proč jsou v některých částech filmu (v restauraci) považovány za totéž? 2. Ztráta schopnosti smyslu neznamená paměťovou ztrátu v této oblasti, takže slepý "vidí", co kdysi viděl, hluchý "slyší", co kdysi slyšel, tyto vzpomínky jsou postižení schopni vyvolat, aniž vidí a slyší - a také cítí a chutnají - cokoli nového. Film se dobrovolně drží půměru, nerezonuje v hlubších emocích a zajímavý námět nakonec konkrétní realizací vychází poněkud naprázdno. Něco mezi dvěma a třemi hvězdičkami. ()

hunterDave

Když pominu jaký ten film je celkově strašná citová vydíračka, šlo na to koukat. Zajímavý námět, i když vetší smysl by dávalo, kdyby záchvaty postihovali nakažené až po ztrátě smyslu. Ostatně je logičtější, když člověk jedná jako "smyslů zbavený" až po ztrátě onoho smyslu. ()

Saur.us

Láska na prahu apokalypsy. Dojemné uvědomění, že lidstvo musí vše ztratit, aby si toho začalo vážit, i když pak už je vlastně pozdě. Děsivý ale přitom krásný pohled na poslední dny lidstva. Zaujme nejen krásnou romantickou linií ale i promyšlenými drobnostmi okolního světa, bojujícího proti postupné degradaci lidské rasy a polodokumentárními sestřihy záběrů ze zbytku světa. Podbarvené krásnou hudbou, obsazené skvělou ústřední dvojicí (E. Green je moje osobní bohyně). Lepší 4* ()

Richie24

Tohle se povedlo! Báječná, originální myšlenka – a na rozdíl od mnoha jiných – zpracovaná po emoční i řemeslné stránce téměř dokonale. Jen škoda toho „téměř“ – možná by to bylo i na pět. Ale pro mne velice silné 4 ****! ()

vojtaz

Námět filmu - že lidé postupně ztratí všechny smysly - je zajímavý. Z výsledku je bohužel ale spíš jeden velký nesmysl. ()

Axident

Nevím, moc rád bych dal víc než tři, Ewana mám od Trainspottingu velmi rád (zde potěšilo setkání s dalším Trainspotting kumpánem Ewenem Bremnerem ("Spud"), téma zajímavé, zpracování jakože myšleno dobře, celé to ale tak nějak.... Prostě poskřípává. Merzi McGregorem a Green to opravdu pěkně jiskří, ale to nestačí... Suma sumárum, za vidění stojí, ale mohlo to dopadnout i o dost lépe... ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech