Kelly2502

Asi sa nikdy nenaučím hodnotiť filmy objektívne bez pridanej subjektívnej pocitovej hodnoty___________Novej Suspirii nemôžem uprieť dokonalosť po vizuálnej stránke, predovšetkým fascinujúcu prácu so strihom a rámovaním. Takisto jej nemôžem uprieť fakt, že namiesto remaku pôvodnej Suspirie pôsobí film ako vlastná expanzia Argentovho univerza a rozširuje divákove vedenie o Troch matkách, hoci je otázne ako to berie samotný Argento a či s tým vôbec súhlasí.__________Čo však filmu nedokážem odpustiť je nekonzistentnosť samotného deja. Viacerí tu písali, akú suverénnu mal Guadagnino vízu....to je síce pravda, ale rovnako suverénna bola aj jeho schopnosť si ju zvorať. Film nevie čím chce byť. Ako horror je to málo strašidelné, napínavé a mystické, pretože rozhodnutie zaoberať sa viac "vnútrom" Covenu Heleny Markos mu uberá na tajomnosti, ktorý robí pôvodnú Suspiriu takou skvelou. Ako dráma sa to príliš málo venuje jednotlivým postavám a asi najzaujímavejší vzťah medzi Blancou a Suzy je len povrchovo načrtnutý a ich zvláštne prepojenie, ktoré následne vedie Blancu ku konaniu na konci filmu je nepochopiteľný a zmatečný. A ako keby to nestačilo do toho sa nám ešte aj pletie príbeh o holokauste a stratenej manželke? What? Koniec filmu pôsobí ako keby bol centrom filmu práve doktor a žena, ktorú počas holokaustu stratil, no predošlých 130 minút tomu nenasvedčuje. Jasné, existujú filme, ktoré úspešne spájajú viaceré žánre, holt Faunov Labyrint je jeden z mojich obľúbených filmov a darí sa mu spájať vojnovú drámu s fantasy hororom. Suspirii sa však tieto postupy nedarí kombinovať a pôsobia viac zmatočne ako ucelene______________Záverečných 20 minút bolo vizuálne podmanivých a opojných, rovnako tak ako samotný tanec Volk a Suzym tanec na začiatku filmu, medzitým sa však vyskytuje toľko scén, ktoré sa venujú pre dej nepotrebným scénam a nedokážu utvoriť jednotný, pochopiteľný celok. Zámer režiséra bol skvelý, išiel si svoje, chcel viac než len natočiť remaky Suspirie a to je vidieť už od prvých minút. Preberá určité postupy, ktoré sa vyskytujú v pôvodnej Suspiri a zároveň k nim pridáva svoj vlastný štýl a prácu s kamerou.....Čo však z toho keď celý film pôsobí ako jeden veľký bordel.____________________Pre filmového analytika ako je Douglas bude film určite zaujímavým predovšetkým z množstva interpretácií a štýlistickej práce, ktoré sa na filme dajú sledovať, pre niekoho kto chce vidieť film s uceleným narativom a ktorý aj bude dávať zmysel je to však len priemerný film. ()

Soweek

Že se bude natáčet remake Suspirie proběhlo éterem už v roce 2010 a od té doby jsem na ní těšil. Všechno ale nějak vyšumnělo a najednou po 8 letech to tu je v produkci Amazonu. A bohužel s žalostně slabým marketingem, který o filmu divákům nedává nijak zvlášť vědět. Je to rozhodně škoda, protože pozornost si zaslouží. Nenechte se zmást, sice se jedná primárně o horor, ale jeho několik dějových linek a přehršle charakterů dá zabrat i náročnějšímu divákovi, stejně tak délka 2,5 hodiny není pro průměrného diváka zrovna přátelská. Vše má ale svůj důvod a kdo se k tomu odhodlá, rozhodně nebude litovat. Suspiria je neuvěřitelně komplexní snímek, který odmění příznivce snad všech filmových žánrů, kromě komedie. ()

coscarelli

Ťažšie stráviteľná psycharna nadivoko! Doteraz nechapem i ked ... Skvele retro, poprdeli hudba, kamera, efekty, balet,psycho vyjavy ..no masaker. A ten velakrat spominany " lamaci tanec" stoji za to. Luca rozobral Daria do mensich detailov. A ani metraz nevadi.. hlavne vsetko s pokojom, s náročnejším divákom, ktorým ja nie som. ()

xLIGHTx

Pôvodnú Suspiriu som videl, pre mnohých kultová vec, hoci mňa veľmi neohromila, taký normálny, kvalitný, artovejší horor. Psychedélia riadna, hudba od Goblins hypnotická, farebné prevedenie – halucinogénne. Táto “nová”, imho je ale ešte lepšia ako pôvodná (a to sa teda často nestáva, remaky častokrát končia vieme ako, hoci možno, toto nie je len remake, možno skôr űberremake, vytvorenie obdoby s rovnakým názvom len prepracovanejšie, hlbšie, pre mňa osobne-i kvalitnejšie atď.). Thomovi Yorkovi mohli dať viac priestoru, čiže po hudobnej stránke neprekonané, po všetkých ostatných stránkach je to prekonanie pôvodného filmu. Niekedy je to prekvapujúco (aspoň pre mňa) sadisticko desivé, oproti pôvodine, ale o tom horor vlastne je. Pôvodná Suspiria ostala v tieni tejto novej. /Dodatok-možno ani nie v tieni novej, ale sú to v podstate dve dosť odlišne spracované Suspirie a táto novšia sa mne osobne omnoho viac pozdáva ako tá pôvodná./ ()

sedm.1

Argentův originál jsem tedy neviděl, ale tenhle jeho remake, to je pro mě naprosto nesoudné a zcela neakceptovatelné filmové dno, které si mohou užívat akorát tak ti nejzarytější rádoby erudovaní filmový všeználci, kdy navíc ještě i většina z nich bude stejně skrývat své znechucení z oné blamáže jen za hromadu lží v podobě oslavných ód a vysokého hodnocení, a to jen proto, aby se před ostatními podobnými beďary neshodili, nicméně pravdou je, že každý alespoň trochu upřímný divák musí prostě něco takové zcela nekompromisně zazdít, či jinými slovy, pro tzv. mainstreamového divák, jak jinak právě ono intelektuální bratrstvo je zvyklé ostatní diváky, které tyhle nesnesitelné výplody trefně označují za sračky, nazývat, představuje Susperia totálně nestravitelnou záležitost, dvou a půl hodinové utrpení, muka, destrukci očí a mysli, prostě, ne a ne a ne! Tohle je totiž tvrdý, ryzí, bezohledný art, ovšem i art může být divácky vstřícný a otevřený, jenže tohle nebere ohledy na nikoho a na nic, to je jen do sebe zahleděná, egocentrická halucinogenní šílenost, ze které musí jít každému hlava kolem, já prostě nevím jak ten obsah tohoto filmu vlastně vůbec pospat, co vím ale určitě, že nic podobného už nikdy nechci vidět a na balet mě též rozhodně nikdo nikdy nedostane. Zápletku tudíž jednoznačně odsuzuji k setnutí hlavy, bez možnosti odvolání, něco takového totiž nemá právo na existenci, nicméně abych jen nekritizoval a zároveň i zdůvodnil, proč nedám Odpad!, který by si tento film za svůj obsah jinak jistě zasloužil, tak musím určitě zmínit atmosféru celého filmu, která je upřímně velice působivá, syrová a zatraceně přesvědčivě znepokojující, no a pak i výrazný casting, který též alespoň trochu napravuje, či dokonce snad až zachraňuje výsledný dojem, jinak to ale musím celé vážně označit za fakt odporný a nesnesitelný filmový zážitek, který mě bude ještě dlouho strašit v hlavě. ()

see_sawandrew

Po ohlášení jsem se bál, že to bude tradičně pitomý béčkový remake. A on se z toho nakonec vyklubal echt art! Bohužel až moc echt a až moc art. :( 65% ()

DavidS.

Krása a agónie jedné taneční scény...Zbytek klasik sabat Argento, i přes naroubované politické a historické přesahy... ()

borec999

Už pôvodná Argentova Suspiria ma príliš neočarila, ale nečakal som že ma v konečnom dôsledku bude baviť viac než moderný remake s pomerne hviezdnym obsadením (Dakota Johnson, Tilda Swinton, Chloe Grace Moretzová, Mia Goth). Na mňa sú filmy podobného rázu príliš uletené, bizarné a ukotvené vo fantasy rovine, do ktorej sa neviem vcítiť a potom logicky ani sa v nej niečoho báť. Herečky hrajú fajn a aj vizuálne Guadagnino ponúkol pár pekných sekvencií, ale to dobrý film u mňa ešte nerobí. Záver totálne WTF, podobne ako neuveriteľne prehnaná dĺžka 2 a pol hodín. Fantasmagória pre užší okruh divákov, ktorú som teda nestrávil a vôbec ma neoslovila. 15% ()

Corpsegrinder

Tohle se bude hodnotit těžko. Kamera je v tomhle filmu naprosto parádní, Tilda Swinton jako vždy hraje skvěle (ve všech rolích co zde má) a najdou se i celkem slušný praktický efekty, ALE díky tomu že vim že existuje originál tak se prostě neubránim srovnání, a když tohle srovnáte s originálem tak to prostě prohrává. Pryč je osobitej art styl, křiklavý barvy jsou pryč a zde vám tak zbydou jen hnědý a vyblitý zelený a prostě to občas nevypadá vůbec hezky či zapamatovatelně. Ačkoliv se film bůhví proč rozhodl dělit to na kapitoly tak je to stejně takovej mišmaš a nejzajímavější dějová linie mi tak přišla ta s doktorem a ne ta hlavní o kterou snad mělo jít nejvíc. Způsobeno je to asi tim že po představení hlavní postavy s ní netrávíme skoro žádnej čas takže nejen že nemáme šanci se o ní nějak zajímat, ale díky tomu je i finální zvrat absolutně nefunkční. Nemá to ani nádech tajemna a surrealismu (aspoň né tolik jak by mělo), protože film se od prvních minut netají tim co se v tý škole děje. Hudebně to samozřejmě selhává uplně, a nejvíc je to poznat hlavně ve finále kde začnou explodovat hlavy a hraje k tomu song co se absolutně nehodí. Je mi docela líto lidí co tohle uvidí první bez znalosti originálu. ()

666Carnage

Bylo to hodně dlouhý artový horor s čarodějnicemi co tancují balet. Škoda té délky ale chápu o co šlo a jak moc hutnou atmosféru se snažili vytvořit. Částečně jsem jí i pocítil a v některých scénách hodně ale ta délka to nějak zabila. Co bylo velký bylo finále. Původní snímek z roku 1977 jsem neviděl a možná doženu ale tohle si svoje diváky najde a svou čáry to má. 60% ()

F.W.Colqhoun

It's all a mess, isn't it? The one out there. The one in here... Nasadit na místo 'Goblinů' jakožto autora [taneční] hudby Thoma Yorka (zde hrdý majitel obou soundtracků na nosičích CD/2CD), svědčí o přístupu, který lze hodnotit jako přinejmenším zodpovědný. I když Yorke nemá know-how pro to replikovat vychechtanou ježibabovitost původní verze, emocionálně efektivní art rock rozvité, sedmdesátkově časové verzi pro miléniálské diváky Amazonu sedí. Podobný étos lze pozorovat u záměru jakožto celku. Střet akcidentálně geniální předlohy a jemně artistního, pečlivého, sečtělého interpretátora Luca Guadagnina ústí v překvapivý vznik nového originálu, kladoucího a zodpovídajícího otázky, které Argenta nezajímaly. Bůh ví, jaká pýcha tvůrce vede k tak riskantním záměrům, Guadagnina podezírám z pýchy moci opracovat ideál. Suspirii s Tildou Swinton (2x), skvělými tanečními výstupy, kamerou a výpravou z říše rozdělené Zdí, Baadera a Meinhofovou v pozadí však nelze nic vytknout. (Na rozdíl od singularního originálu). Kdo bude jako já zvědavý, jak tvůrci vykličkují z kontroverzního motivu toxické feminity, jak ji známe v praxi i z méně kultivovaných pracovišť než je baletní škola Frau Markusové, která na diváka prýští v průběhu skoro celého filmu a tvoří podklad veškerému čarodějnictví, tomu však potěchu z vyústění neslibuji :-) ()

mclenin

Veľmi obskurná záležitosť. Úsečná, skratkovitá vo výpovedi, zdĺhavá v narácii, nepríjemne tiesnivá v kombinácii s bizarnou atmosférou vo veľmi komornom prevedení. Neviem či sa mi to páčilo, ale asi skôr nie. Jedine epilóg zmiernil celkovo znepokojivé vyznenie. ()

Oralfabet

Tohle je přesně to, co chci od hororu (film, který ve mě vyvolává pocit, že je někde hluboko v něm zakořeněno pravé, nefalšované zlo, a obsahuje scény, které se mi pro svou zrůdnost zapíšou navždy do paměti, ale zároveň oplývá i tajemnou, vtahující, jaksi svůdnou atmosférou, má silné emocionální jádro, díky němuž mi doopravdy záleží na tom, co se děje, a obsahuje hodně prostoru pro interpretaci a spekulaci), přesně to, co chci od remaku (bere si ty podstatné části z originálu, ale zároveň toho obmění či přidá tolik, že jde ve výsledku o naprosto jiný film) a určitým způsobem i přesně to, co chci od všech filmů (něco, k čemu se můžu stále vracet a pokaždé si odnést bohatý, rozmanitý zážitek a objevovat při každém shlédnutí něco nového). Prostě masterpiece, který v mých očích předčí i (rovněž mistrovský) originál. 10/10 ()

tenebrae86

Nesympatický remake, který původní verzi doslova znásilňuje. Vyloženě ho nemám rád. Nejvíc mi tam vadil ten historicko - politický podtext, na který jsem nebyl vůbec zvědavý, mnohovrstevnatý příběh, nudná hudba a úplně převrácený závěr. Vizuálně a technicky je to sice povedené, ale s pohádkovou poetikou původní Suspirie nemá tento rádoby intelektuální "horor" nic společného. Že se nelíbil ani samotnému Argentovi se vůbec nedivím a dávám palec dolů. ()

gumolit

Na začiatku len napíšem že moc sa nejedná o remake, je to úplne iný film no ale všade sa ta uvádza tak nech je tak. Dielo Daria Argenta mal iba 98 minút, bol urobený v super jasných farbách, pohyboval sa ako blesk a mal desivé skóre. Tento má viac ako 150 minút, vyzerá fádne a ponuro, má hrozné herecké výkony, škaredú krv, nezmyselnú ženskú nahotu a nakoniec to nedáva veľký zmysel. Sú tam nezmyselné sekvencie zahŕňajúce politiku a nudné hodiny tanca. Tiež príliš veľa tanečných sekvencií, ktoré sú jednoducho smiešne zlé. V niektorých momente to bolo také hlúpe a až som sa začal smiať! Tupé, nezmyselné a urážlivé. Preskoč to. ()

Flopik

Neviem ani čo ma nalákalo na tento film možno Dakota no bohužiaľ nuda.Zaujímavo poňatí horor, popravde veľmi mi to nesedelo. Čo sa hororu týka tak pár naozaj skvelých scén striedajú asi 2 hodiny nudy. Na balet moc nie som , tancovanie ma nebavilo a na rozprávanie o ničom som tiež nebol zvedavý. Postavy ale hrajú a atmosféra miestami super.Čo sa konca týka zaujímavý. Ak to mám zhrnúť tak 2* za parádnu lámaciu scénu, vydarené masky a peknú Dakotu.Film ale veľmi nedoporučujem ale ak máte 2 a pol hodiny času tak kľudne do toho. ()

Klajnik

Vedení děje je táhlé, ačkoliv toho říká málo, či snad o tom nevypovídá s takovou autorskou grácií. Režijní podání to však povyšuje k umění svou formou, které se jistá podmanivost upřít nedá. Škoda tak unylého scénáře. ()

petikacka

Na mě to bylo asi příliš umělecká slátanina...Vydržela jsem sice až do konce, ale pak jsem byla vyloženě na. raná co to bylo za blábol...Pořád jsem čekala co se z toho vyvrbí a NIC! Proč byl doktor namaskovaná Tilda?! Paralela s nacismem je jasná, ale to pojetí je úplně mimózní...Možná by to chtělo nějaké psychedelické povzbuzovadlo...Jinak pro mě blábol a halucinogenní nesmysl...Za mě 35% ()

ČSFD výprava na nej horor fest světa

ČSFD výprava na nej horor fest světa