Reklama

Reklama

Zrodila se hvězda

  • USA A Star Is Born (více)
Trailer 1

Obsahy(1)

Hlavní roli v dechberoucím romantickém dramatu Zrodila se hvězda hrají Bradley Cooper a Stefani Germanotta, kterou ovšem celý svět lépe zná pod jejím uměleckým pseudonymem jako hudební superstar Lady Gaga. Pro čtyřnásobného držitele nominace na Oscara Bradleyho Coopera je tento film jeho režijním debutem. Cooper ve filmu zároveň hraje hvězdu country Jacksona Mainea, který objeví neznámou talentovanou zpěvačku Ally (Lady Gaga). Když se oba vrhnou do vášnivého milostného vztahu, Jack přiměje Ally k vystupování v záři reflektorů a katapultuje ji tak ke slávě. Ale když Allyin raketový start zastíní jeho vlastní kariéru, Jack stále obtížněji nese svůj ústup z velkých pódií a o to více se potýká se svými vnitřními démony. (Vertical Ent.)

(více)

Videa (1)

Trailer 1

Recenze (912)

xxmartinxx 

všechny recenze uživatele

Líbí se mi, jak první záběr toho filmu je, jak se Bradley před vyprodaným sálem láduje prášky a chlastem - veškerá střídmost jde okamžitě z okna a vy víte, že máte čekat melodrama větší než sám život. Mám rád exhibice arogantních filmařů, kteří točí okázalé tříhodinové filmy výhradně proto, aby dokázali světu svojí brilianci, a nikdy by mě nenapadlo, že jedním takovým filmem nás obšťastní zrovna Cooper. Škoda, že jeho pojetí je dost stylisticky rutinní, i když střet pseudorealistického uchopení a dějových i vizuálních gest občas vyvolává určité napětí, které mě bavilo sledovat. Jinak škoda, že je Cooper vůči své postavě tak opatrný - hraje alkoholickou drogovou trosku, ale projevuje se to tak, že prostě odpadne a spí jak miminko, což Lady Gagu trápí. I když poněkud realističtější by bylo, kdyby se, jak se u alkoholika sluší, projevoval vůči ní nějak agresivně a násilnicky. Stejně tak je film o střetu konzervativního zpěváka a nové krve - ale tento střet zůstává na rovině hudebního vkusu, protože obě postavy bezproblémově sdílejí stejné progresivní hodnoty (Cooper si vyrazí na drag - jak přesvědčivé u jižanského country-rockového zpěváka posedlého starými dobrými časy), čímž se opět obrušuje možný konflikt jen na bezpečnou, povrchní rovinu. Na jednu stranu chápu, že není smyslem každého filmu jít na dřeň a že melodrama si může dovolit odhození tohohle typu komplexnosti, ale přece jenom - při stopáži dvě a půl hodiny se nabízí trocha prostoru pro trochu větší odvahu. Taky je zajímavé, jak moc tenhle film stvrzuje mainstream a mainstreamové instituce. Úspěch u co největšího počtu publika je vším, nominace na Grammy je největší událost - štěstí je spojeno právě s tím, s čím ho spojuje mainstream. Potíže můžou nastat jen kvůli chybě lidského faktoru. Už dlouho mi na mysl nepřišel termín "pohádka pro dospělé", který se mi dřív tak moc hnusil, protože představoval všechno, co mi na filmech přišlo špatné - A Star Is Born je rozhodně pohádka pro dospělé (byť se špatným koncem - který mimochodem podle mě v tomhle podání, na rozdíl od těch předchozích, vůbec nepůsobí přesvědčivě a dostatečně motivovaně, rozhodně ne jako poslední a jediná možnost - neustále jsem přemýšlel, jak se od téhle soft verze dostane film ke svému nevyhnutelnému konci, co hrozného se musí stát, aby to bylo adekvátní - a najednou to prostě přijde jakoby odnikud). Film, ve kterém hádka s alkoholikem nedosahuje intenzity hádky kvůli zvednutému záchodovému prkýnku v našem světě, protože postavy musí být i ve svém nejnižším bodě sympatické, nebo alespoň vzbuzující lítost. V důsledku to tedy spíš "větší než život" je "menší než život" - předně protože ty výpustky ničím nenahrazuje (břitkými dialogy, silnými pointamy, výraznou režií...). Ale překvapivě se s tím dokážu smířit jako s něčím, co smí existovat. 70 % ()

Dadel 

všechny recenze uživatele

Po tom oscarovém hypu a po větě z Frantovy recenze, cituji "Většina písniček v tomto filmu je folk-rock (nebo co je to za žánr)", jsem čekal trochu víc. Ona věta není pravdivá. Platí to jen o několika písničkách na začátku, které zpívá Bradley Cooper sám (vzorem pro jeho postavu byl Eddie Vedder). A ještě je pěkný duet Shallow, který stejně jako podobná skladba z filmu Once jistě toho Oscara dostane. Jenže jakmile se hrdinka zrodí v hvězdu, hudba se stane nesnesitelnou. Písně Lady Gagaové jsou totiž tuctový balast jak z disneyovských muzikálů či tupý pop, kde chyběl už jen klip s twerkujícími zadky. Tedy přesně to, co jsem doufal, že ve filmu NEbude. Chápu, že se z její postavy stala popová hvězda a je to součást děje, ale ten děj je jinak nezajímavý a právě na kvalitních písních by měl stát. Postřeh č. 2 - podobnou proměnou k horšímu prošel i vzhled Gagaové - v civilu, když není zmalovaná jak strašidlo, je to vlastně hezká holka. Jakmile se zrodila hvězda, vrátila se i stará známá zmalovaná Gagaová. ()

Reklama

Psema 

všechny recenze uživatele

První jméno na oscarovém seznamu? Máte ho právě před sebou. Bradley Cooper se kromě herectví poprvé vrhl i za kameru a psací stůl a hned je z toho homerun, za který by si mohl odnést minimálně pět sošek: za nejlepší film, režii, kameru, píseň či herecký výkon. A jestli má někdo Oscara rovnou pojištěného, je to popová diva Lady Gaga, ze které Cooper vydoloval úctyhodný výkon, jenž z vás vytáhne poslední slzičky dojetí i ze zatvrzelého cynika. Ano, zápletka o úspěšném muzikantovi, který najde zalíbení v talentované servírce, ze které se stane popová ikona, není nikterak objevná, stejně jako lehká kritika hudebního průmyslu a obligátní téma alkoholismu a drogové závislosti. Jenže Cooper je ve svém výkonu před i za kamerou natolik upřímný, že mu prostě při ohlašování nominací na nejrůznější ceny nepůjde nedržet palce. A ta hudba, ta HUDBA! ()

Cappuccino 

všechny recenze uživatele

Filmárčina za 4*, ale dojem za 5*. A Star Is Born je klasickým príbehom o láske, vzostupe a páde, ale Cooper poňal svoj režijný debut takým sviežim spôsobom, že ma touto prvotinou vážne príjemne prekvapil. Kombinácia Bradleyho Coopera a Lady Gagy bola prakticky dokonalá a ich vzťahu som veril od prvej sekundy až po tú poslednú. Romantický žáner rozhodne nepatrí medzi mojich favoritov, no v snímke sa udržuje na veľmi prijateľnej a realistickej úrovni. ()

CrypzzXD 

všechny recenze uživatele

Je až obdivuhodné, jak tato tradiční romance šlape jako hodinky. Takto filmařsky vyzrálý režijní debut jsme tu už totiž dlouhou řadu let neměli a jako jeden z mnoha stále nechápu, kde se ten talent na režijní sesly vzal. Bradley do toho totiž šlape jak před kamerou, tak i za ní na 110% a za celou dobu vás nenechá ani na chvilinku zapochybovat, o tom že má svou vizi pevně pod kontrolou. Je vážně radost to sledovat a na oscarech držím palce jak jemu, tak i Lady G., která mě svým hereckým projevem naprosto ohromila. Přesně takový impuls dnes již umírající žánr potřeboval. Respekt! 8/10 ()

Galerie (47)

Zajímavosti (46)

  • Ve filmu se objeví i slavná zpěvačka Halsey, kterou můžeme vidět, když předává cenu Grammy Ally (Lady Gaga). (Royaldell)
  • Celosvětová premiéra proběhla 31. srpna 2018 v Benátkách na FF. (Varan)

Související novinky

Oscarové nominace 2019

Oscarové nominace 2019

22.01.2019

Po Českých lvech tu máme konečně také nominace na 91. ročník Oscarů. Těm pro změnu vévodí osobní výpověď režiséra Alfonso Cuaróna Roma a pak kostýmní dobové drama Favoritka od Yorgose Lanthimose, oba… (více)

Favoritka vede seznam nominací BAFTA

Favoritka vede seznam nominací BAFTA

10.01.2019

Nominace na britské filmové ceny jsou již od včerejška známy a do čela se dostal film, který s Velkou Británií úzce souvisí. Snímek Favoritka režiséra Yorgose Lanthimose (Humr), vyprávějící o… (více)

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

Film, od kterého jsme kvůli komplikacím při natáčení (výměna režiséra) raději nic velkého nečekali. Bohemian Rhapsody. Dnes suverénně nejoblíbenější a masami nejlépe hodnocený filmový šlágr roku.… (více)

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Nejoblíbenější uživatelé ČSFD.cz tradičně sestavili trojku nej filmů a seriálů, uvedených do distribuce nebo na filmových festivalech v uplynulém roce. S pěti hlasy jednoznačně vyhrávají mezi filmy… (více)

Reklama

Reklama