Zrodila se hvězda

• Austrálie

• Kanada

Drama / Romantický / Hudební

USA, 2018, 136 min

65%. Slušně rozjetou žánrovku bohužel zastavila nelogická kontinuita příběhu, rušivý střih a nepatřičný patos. Přitom Cooperova režijní prvotina ví přesně, co chce, ale časem se začne ztrácet v tom, jak to prostřednictvím filmu sdílet. Třebaže soundtrack je perfektní a líbivý, je to to jediné, co mi utkvělo v paměti, a to není dobře. A je to škoda, protože v první polovině jsem věřil, že se dívám na skvělé hudební feel-good drama, kterému dominuje především vynikající výkon Bradleyho Coopera a překvapivě skvěle sekundující Lady Gaga. Herecké výkony a skvělá hudba jsou však to jediné, co filmu zůstane až do konce; ono kouzlo příběhu, které oba herci očividně doopravdy prožívali a dokázali jej vnuknout i filmu samotnému, se bohužel vytratilo s prvním náznakem Jacksonových problémů a ze slušně nakročené moderní verze Walk the Line se stalo skoro vztahové melodrama. Rušivým prvkem byla i role Allyina manažera, který se s nějakou otravnou hláškou objevil vždycky, když to bylo nejméně potřeba. Bradley svůj tvůrčí debut zvládl po herecké stránce snad oscarově, po té scenáristické jakbysmet, a ačkoli ani režijně to není zlé, bohužel se mu podařilo něco, co se mi často nestává - osudy postav mě zajímaly ze začátku, ale s každou další scénou můj zájem upadal a v závěru už mi úplně scházela jakákoliv katarze a závěrečné rozuzlení bylo natočeno tak stroze a bez emocí, že už se Cooperovi nepodařilo "nahodit" film zpátky do původních kolejí. Po návratu z kina jsem si rád znovu pustil soundtrack, ale film už bych podruhé vidět nemusel, a to je špatně. Přesto mu ještě jednu šanci dám a uvidím po druhé projekci, jestli v tom nenajdu něco, co mi druhá polovina filmu napoprvé nebyla schopna nabídnout.(7.10.2018)

Tak, tomuto filmu udílím pět hvězd a časem možná zvážím i zařazení do TOP 10. Jsem unešena. Lady Gaga mne opět přesvědčila, že je nejen skvělá umělkyně, která si skládá vlastní hudbu, ale také dobrá herečka, (což jsme viděli už v AHS). V tomto snímku je velmi přirozená, uvěřitelná, ráda jsem se na ní dívala a když začala zpívat? Husí kůže po celém těle. Její hlas je vskutku nádherný. Bradley Cooper také velmi překvapil a tím mám na mysli jeho pěvecké výkony. Super. Film má celkem dlouhou stopáž, ale tentokrát mi to výjimečně nevadilo, protože jsem si užívala každou minutu. A ten soundtrack! Už na první poslech srdcová záležitost a co teprve na další poslechy. Velmi emotivní, zajímavý, romantický příběh, na který se snad jen tak nezapomene.(6.10.2018)

Bradley Cooper svojí režijní prvotinou hodně překvapil. Hned na první dobrou zpracoval dobovou látku do moderního hávu a dost možná z toho bude nejedna oscarová nominace. Na poměrně štědré stopáži vypráví moderní showbusinessovou pohádku, která má především v první polovině ďábelské tempo a musím přiznat, že mě právě první polovina bavila nejvíce. Ve druhé polovině se totiž o poznání zvážní a až tady se projeví hluchá místa a pohádkovost nebo spíše absurdita děje se stane více výraznou, včetně samotného finále. Bradley Copper si ale rozhodně zaslouží uznání i za své herectví, jelikož jeho ztvárnění pomalu uvadajícího rockera dovedl k dokonalosti a musím řici, že dle mého názoru výrazně zastiňuje mnohými vyzdvihovanou Lady Gaga, která na druhou stranu ale také není vůbec špatná. Hudební stránku snad nemusím ani vyzdvihovat, ta je naprosto perfektní. Sice bych ve finále trošku mírnil hype, který kolem snímku vznikl, ale v mnoha ohledech je Zrodila se hvězda hodně nadstandardní podívanou.(16.10.2018)

První jméno na oscarovém seznamu? Máte ho právě před sebou. Bradley Cooper se kromě herectví poprvé vrhl i za kameru a psací stůl a hned je z toho homerun, za který by si mohl odnést minimálně pět sošek: za nejlepší film, režii, kameru, píseň či herecký výkon. A jestli má někdo Oscara rovnou pojištěného, je to popová diva Lady Gaga, ze které Cooper vydoloval úctyhodný výkon, jenž z vás vytáhne poslední slzičky dojetí i ze zatvrzelého cynika. Ano, zápletka o úspěšném muzikantovi, který najde zalíbení v talentované servírce, ze které se stane popová ikona, není nikterak objevná, stejně jako lehká kritika hudebního průmyslu a obligátní téma alkoholismu a drogové závislosti. Jenže Cooper je ve svém výkonu před i za kamerou natolik upřímný, že mu prostě při ohlašování nominací na nejrůznější ceny nepůjde nedržet palce. A ta hudba, ta HUDBA!(13.9.2018)

Krásný film, který bezesporu dojme jak dámy, tak pány. Rozhodně se nejedná o čistě ženskou záležitost, jak je film občas prezentován. Na své si totiž přijdou nejen milovníci romantiky. Zrodila se hvězda je hlavně o zvučných rockových flácích, narvaných koncertech a syrovém rockerském životě plném chlastu a drog. Bradley Cooper je bezesporu nejen herecký talent, což tady dokazuje na plné (kokainové) čáře. Lady Gaga je právoplatná popová královna, jejíž songy, texty a hlas v rockovém podání nemá absolutní chybu, nemluvě o tom, že jako obyčejné holce jí to neuvěřitelně sluší. Chemie mezi hlavní dvojicí funguje dokonale a moment, kdy společně poprvé zazpívají Shallow, je tak úžasně natočený, že vhrkne nejednomu divákovi slzy do očí. Za jedinou slabou stránku považuju táhnoucí se, mírně nezáživný konec, který je přesným protikladem nadupaných prvních dvou třetin filmu. Nicméně úplný závěr je další salvou nekončících emocí, které po zhlédnutí přetrvají. Dlouho se mi nestalo, že bych o filmu i pár dní po promítání tolik přemýšlel a s chutí si pouštěl pořád dokola soundtrack. Jasný adept na několik nominací na Oscara.(17.10.2018)

• - Lady Gaga byla ve stejném věku, jako Judy Garland, která hrála ve stejnojmenném filmu Zrodila se hvězda z roku 1954. (blans)

• - Scény na čerpací stanici byly natočeny v Desert Hot Springs v Kalifornii u malého obchodu s pneumatikami na silnici Little Morongo. Mimo Kalifornice se film natáčel také v Anglii. (blans)

• - Natáčelo se během tour „Joanne“ Lady Gaga i na festivalu „Coachella“ v roce 2017, kde Gaga účinkovala. (hansel97)