Zrodila se hvězda

• Austrálie

• Nový Zéland

Drama / Romantický / Hudební

USA, 2018, 136 min

Po tom oscarovém hypu a po větě z Frantovy recenze, cituji "Většina písniček v tomto filmu je folk-rock (nebo co je to za žánr)", jsem čekal trochu víc. Ona věta není pravdivá. Platí to jen o několika písničkách na začátku, které zpívá Bradley Cooper sám (vzorem pro jeho postavu byl Eddie Vedder). A ještě je pěkný duet Shallow, který stejně jako podobná skladba z filmu Once jistě toho Oscara dostane. Jenže jakmile se hrdinka zrodí v hvězdu, hudba se stane nesnesitelnou. Písně Lady Gagaové jsou totiž tuctový balast jak z disneyovských muzikálů či tupý pop, kde chyběl už jen klip s twerkujícími zadky. Tedy přesně to, co jsem doufal, že ve filmu NEbude. Chápu, že se z její postavy stala popová hvězda a je to součást děje, ale ten děj je jinak nezajímavý a právě na kvalitních písních by měl stát. Postřeh č. 2 - podobnou proměnou k horšímu prošel i vzhled Gagaové - v civilu, když není zmalovaná jak strašidlo, je to vlastně hezká holka. Jakmile se zrodila hvězda, vrátila se i stará známá zmalovaná Gagaová.(20.1.2019)

Melodrama, které funguje dokud si ti dva k sobě hledají cestu, nehnou se od sebe, paří v zákulisí a pějí duety. Ovšem jakmile Ally opustí civilní image a vydá se na otřesnou pop-sólovou dráhu (sice jde o záměr, ale že to je k nepřežití na tom nic nemění), tak to fungovat přestává, protože rázem jakoby Cooper nevěděl, zda se spíše věnovat Jackovi či Ally. Výsledkem je, že se pořádně nevěnuje ani jednomu. Mnohá nakousnutá nosná témata (Jackův bratr, oběti Ally apod.) nikam nevedou; což nejvíce bije do očí v případě motivu postupného hluchnutí. To měl být středobod a nikoli téma, u kterého ani nevíte, zda to vlastně ona vůbec tušila/věděla. Druhá polovina je rozkouskovaná a bez tempa, kdy přesně víte k čemu to míří, ale táhne se to skrze až příliš velké množství zbytečných scén na jedno brdo. A tak ani finální emocemi překypující písničkový hold již zklamané dojmy nezvrátí.(20.1.2019)

Děj vás asi moc nepřekvapí, je to poměrně předvídatelné a dokážete dopředu odhadnout co se stane a proč. Ono to ale při sledování moc nevadí, je to zahrané dobře a zpracované taky. Lady GaGa asi mnohé překvapí tím, že jí tu roli věříte, hraje tak přirozeně, že by člověk ani nepoznal, že to není herečka. Ač Bradley hrál vcelku dobře, tak je to asi jeho první role, kde mi nějak zvlášť nezaujal ani mi moc nesednul. Ale jako celkem to sedí, průměr, který Lady GaGa vytáhne do lehčího nadprůměru svým zpěvem. 4*(5.11.2018)

„MÁM TU KAMARÁDKU, KTERÁ PŘIJELA ZDALEKA. NAPSALA ÚŽASNOU PÍSNIČKU. CHCI, ABY JI ZAZPÍVALA. PODLE MĚ JE SKVĚLÁ...“ /// Ten film je takovej... prostě jak jsem čekal. Sympatickej Cooper a pro mě nevokoukaná Gaga. Jeho songy se daj poslouchat a když dojde na jejich duet, mám slzu v oku. To jsem prostě chtěl – čekal. Sice bych si místo Stefani Germanotty dovedl představit třebas Janis Joplin... ale co už... Vydržím popový popěvky a za to se prej aspoň se dozvím něco vo tom šoubyznysu. A tady je v jedný chvíli předvedenej úpadek i vzestup. Tahle verze vohranýho příběhu potvrzuje výjimku vo smyslu natáčení remaků. Bradley je kurevskej všeuměl, kteerýmu bych dal s klidem korunu. Nebo Oscara za Shallow. Nemůžu si pomoct. Vono mě to chytá u srdce... /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Neznám. Neznám. Kurva neznám... 2.) Hrajou mě teď všude! 3.) Thx za titule ,,Parzival“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ *(2.2.2019)

Zbytečně roztahané (ani zdaleka to nemuselo mít dvě a čtvrt hodiny), přitom plno věcí chybí (manažer změní Ally barvu vlasů a bum, je tu nominace na Grammy, bez vysvětlení, prostě najednou), a tak je střední pasáž krutě nudná. Přičítám to především Cooperovi a faktu, že jde o jeho režijní debut, zatím si za kamerou není ani zdaleka tak jistej jako před ní. Naštěstí tam je senzační, jeho Jack je suverénně nejzajímavější a nejsympatičtější postavou celého filmu. Oscarovou nominaci bych mu za něj jistě přál, byť si myslím, že sošku mu sebere Ryan Gosling. Naopak ani zdaleka si nejsem jistej Lady Gagou. Zpěvačka je to famózní, což uznávám, jakkoli mě její písně žánrově naprosto míjejí. Ale herečka...? Já jí žádnou z emocí nevěřil, vůbec mi nepřišla tak přesvědčivá. A její postavě by patřilo dát pár facek, a to nejen v rámci tématu "komerční úspěch vs. umělecká pravdivost", který film sice nastiňuje, ale nakonec nijak nedořeší. Mnohem víc se tu v melodramatu o moderní Popelce řeší vztah, který ani není nijak výjimečný - chlap prostě víc chlastá. Takže za sebe oceňuju především Bradleyho Coopera - herce. Ale nějak nic moc víc... Byť vzhledem k nafouklému hypu o dalších oscarových nominacích nepochybuju, v jejich proměňování moc nevěřím.(2.10.2018)

• - Hodně skladeb skládali Cooper a Gaga během natáčení, a dokonce se na place některé skladby přímo nahrávaly. (Stoka)

• - Kvůli roli se Bradley Cooper musel naučit na klavír a na pianino. Dohromady denně strávil až čtyři hodiny trénováním na tyto hudební nástroje. (Royaldell)

• - Bradley Cooper sa tak ponoril do svojej hlavnej úlohy, až vytvoril vlastný svet uprostred nakrúcania, ktorý musel byť tak autentický ako samotná Lady Gaga„Svet sa s ňou musel zhodovať. Pretože ak ten svet nie je autentický a vy tu máte autentického človeka, tento nesúlad dokáže zničiť celý film. Vtedy som si uvedomil, že nemôžem len hrať toho chlapíka, ja sa musím tým chlapíkom naozaj stať. Vtedy ten film bude vyzerať ako skutočnosť,“ hovorí americký herec. [Zdroj: independent.co.uk] (MFJD)