Zrodila se hvězda

• Kanada

• Austrálie

• Nový Zéland

Drama / Romantický / Hudební

USA, 2018, 136 min (Alternativní: 148 min)

• Morien

(1001) Lidem, jako je Bradley Cooper, pokud tedy lze soudit podle této jeho prvotiny, by se mělo zákonem přikázat, abych jejich filmy délkou nepřesahovaly tak hodinu čtyřicet. Potom by neměl čas strkat tam všechen ten nesnesitelný balast a možná by i prokoukl nějaký ten obsah. Vím, že tam nějaký je, ale v tomhle podání je ho opravdu nemožné zahlédnout. A potom by si lidé jako Bradley Cooper mohli také třeba čas od času připustit, že jejich herecký rejstřík na nuancované předvedení charakterového oblouku takhle komplexní postavy prostě nestačí. To je sice pěkné, že se rok učil ve sklepě se synem Willieho Nelsona hrát na kytaru, ale když se jeho projev nezmění za dvě a kurňa čtvrt hodiny filmu, tak je to prostě na nic. Plus mi z těch hudebních a tanečních čísel začaly krvácet uši i oči: možná proto, že s tímto druhem hudby obvykle vůbec nepřicházím do kontaktu, možná proto, že si opravdu dali záležet, aby Allyina hudba byla tak plytká a povrchní, jak je to jenom možné. Písnička začínající slovy "Proč vypadáš tak dobře v těch džínách?" Wtf, to té postavě má být devatenáct? Nebo kdyby to aspoň tematizovali, že dělá škvár, aby vydržela dál být slavná, ale ne, on jí raději vyčte, že je hnusná.(6.3.2019)

Pro mě je až fascinující, jak obsahově prázdný tento film vlastně je. A nemyslím to ve zlém, on to totiž dokáže bravurně zakrývat fantastickými hereckými výkony, zejména tedy Lady Gaga, před ní opravdu smekám. V jádru filmu se skrývá triviální, lineární a jaksi "neodůvodněný" příběh o jejím vzestupu jako hvězdě, jehož prostoduchost je zakrývána výraznou druhou postavou - alkoholickým manželem. Příběh lásky mezi ústředním duem je takový "normální", k tomu ani žádný barvitější popis nemám. Zakončení filmu je pak trošku vynucené... 7/10(1.3.2019)

Pro mě to bohužel nakonec není taková šleha, v jakou jsem doufal a čekal. Jakožto režijní prvotina je to ovšem rozhodně prvotřídní filmařina, které není, co se týče koncepce, prakticky co vytýkat...Bradley Cooper od Clinta Eastwooda a dalších opravdu odkoukal to nejlepší. A první hodina onou neskutečnou šlehou přitom je a při prvním vystoupení na jevišti Coopera s Lady Gaga jsem ani nedutal a opravdu silně to na mě zapůsobilo. Ovšem v druhé polovině jde všecko, s prominutím ale doslova, do hajzlu a třikrát zremakovaný příběh řeší silné problémy Jacksona Mainea, které nakonec vyústí..v to co vyústí. A překvapilo mě, že jelikož je závěr papírově neskutečně silný a člověka má naprosto semlít, u mě k tomu bohužel nedošlo. A nejspíše bych to i o několik (desítek) minut zkrátil, protože po 80. minutě se to táhne opravdu neskutečně. Ovšem k tomu dobrému, jelikož to zásadně převažuje. Strašně moc žeru Bradleyho už od první Pařby a tady je opravdu ohromující. Zato, Lady Gagu kulantně řečeno opravdu nemusím a než se objevily první (nadšené) ohlasy, bál jsem se, že zkazí celý film. Jenže ta holka má naprosto neskutečný hlasový arzenál (zmíněný společný duet je naprosto ohromující) a Cooper z ní i po herecké stránce vymáčkl maximum. Více se mi tedy líbila v té civilní formě ze začátku filmu, pak si přebarví vlasy a Lady Gaga v ní poznáme, ale jde především o tu hudbu (těším se na soundtrack, tyhle folkovo-popové šlágry můžu). Pořád to ale není La-la Land, ale hlavně životopis a to tomu patrně sráží v mých očích vaz. Nicméně celkově velmi bezprecedentních 8/10 a doufám, že o Bradleyho nepřijdeme jak před kamerou, tak i za ní.(17.10.2018)

Protože si mé líné já přece jen konečně přiznalo, že se pravděpodobně k žádné z předchozích verzí filmu (1937, 1954, 1976) stejně nikdy nedokope, rozhodl jsem se zkusit rovnou tu nejnovější (tím pádem logicky nemůžu porovnávat). Pravda, film jede v docela zajetých kolejích, je předvídatelný, nenabízí žádné větší dějové zvraty, což je trochu škoda. Ale překvapivě to nevadí až tolik, protože celé dílo stojí na tom, že je hudebně a po herecké stránce zvládnuté bravurně. Oba hlavní představitelé hrají a zpívají výborně, u Coopera to překvapí pěvecky, u Gagy zas herecky (k čemuž film ostatně vybízel, ovšem výsledek v tomhle ohledu i tak předčil má očekávání). Pár navíc ještě doplňuje skvělý Sam Elliot, který je teď na stará kolena v té nejlepší formě (jak už ukázal i v The Hero). A to nejdůležitější, jde o hudební film a tahle složka je opravdu zdařilá, písně vám i po skončení snímku dál rezonují v hlavě. Cooper tedy svůj režijní debut ustál se ctí a byly to příjemné cca 2 hodiny, možná jen ten konec bych trochu zkrátil. Hodnotím solidními 4*.(3.3.2019)

Tento film dopadol u mňa podobne ako ospevovaná Bohemian Rhapsody, ale predsa bol o čosi viac filmovejší. Boli tu živšie postavy a podstatne lepší príbeh. Lady Gaga ma skutočne prekvapila, ale i tak si neodpustím salvy smiechu pri spomienke na posmešný smiech od Dicapria na jej adresu. Možno aj Leo oľutoval, pretože Gaga skutočne predviedla skvelý výkon. Mierny problém som videl v tom, že som sa prvú polovicu nejako nedokázal naladiť, až Cooperova žiarlivosť na úspech ma začala zaujímať a pochválim aj smutný záver, ktorý sa trošku vymyká bežnej holywoodskej produkcii. Váhal som v hodnotení, možno by som dal aj štvrtú hviezdu, ale film , ktorý už znova nepotrebujem vidieť si asi štyri hviezdy nezaslúži. 60%.(2.5.2019)

• - Na filmovém festivalu v Benátkách Cooper uvedl, že snímek byl inspirován koncertem Metallicy, který viděl, když mu bylo 6 let. (blans)

• - Lady Gaga musela zazpívat poslední píseň filmu „I'll Never Love Again“ jen několik minut poté, co se dozvěděla, že zemřela její nejlepší kamarádka Sonja Durham. Zpěvačka v rozhovoru pro časopis Entertainment Weekly uvedla: „Moje velmi, velmi, velmi drahá kamarádka toho dne zemřela na následky rakoviny. Měli jsme natáčet asi za 30 minut, když mi volal její manžel a já jsem ji slyšela mluvit na pozadí. Hned jsem sedla do auta a jela jsem za nimi. Bohužel jsem přijela asi patnáct minut poté, co zemřela. Doslova jsem ležela s ní v náruči, s manželem, psem a synem po boku... Když jsem se vrátila, Bradley byl opravdu shovívavý a nakonec jsem zvládla písničku nazpívat. Měla jsem neutuchající nutkání zpívat. Byla to vskutku zvláštní scéna, na kterou nikdy nezapomenu. (HellFire)

• - Většina scén z baru, ve kterém Ally (Lady Gaga) zpívala, jsou improvizované. (Royaldell)