Anonym

• Velká Británie Anonymous (více)
Velká Británie / Německo / USA, 2011, 130 min

Režie:

Roland Emmerich

Scénář:

John Orloff

Kamera:

Anna Foerster

Vanessa Redgrave, Rhys Ifans, Joely Richardson, David Thewlis, Paula Schramm, Robert Emms, Edward Hogg, Rafe Spall, Jamie Campbell Bower, Xavier Samuel (více)

Příběh filmu Anonym, který se odehrává v Anglii za období vlády královny Alžběty, spekuluje o otázce, která už po staletí vrtá hlavami akademiků a géniů jako Mark Twain, Charles Dickens a Sigmund Freud: kdo je doopravdy autorem díla, připisovaného Williamu Shakespearovi? Odborníci o tom vytrvale diskutují, byla o tom napsána řada knih a učenci zasvětili celé životy obraně či popírání teorií o osobě autora nejuznávanějšího díla anglické literatury. Anonym nabízí jednu z možných verzí jejich výkladu a zaměřuje se na dobu, kdy politické skandály a intriky, tajné románky na královském dvoře a zákeřné plány hamižných šlechticů, toužících po trůnu, vycházely na světlo na těch nejpřekvapivějších místech: na londýnských jevištích. (oficiální text distributora)

denissm

I tato verze příběhu je zajímavá,i když z postavy W.Shakespeara udělají hlupáka,tak příběh je pěkný.Jak slovo dokáže ovlivnit lid,jak divadelní hry dokázali okouzlit a chytit za srdce a jak jeden člověk ,intrikán ,dokáže ovlivnit královnu a změní chod událostí. Perfektně vystižené ve všech směrech. ()

Aresko123

Film na jedno pozretie. Ničím vínimočný ničím extra. A chvílami aj neprehľadný. 2 hviezdy za to že ma poučili o tom aky bol Shakespear truľo. ()

misiacik

Toto je Tvoj obor, Tvoja látka, Tvoja šálka kávy alebo zeleného čaju. Vykašli sa na katastrofické filmy, toto bolo ono. Preto tak vysoko hodnotím lebo som čakal ... ako vždy beznádej a hlúpe scény. Ale toto bolo vynikajúce, pútavé, zábavné. Roland dokázal si to. Šlo to aj bez zničenia polky planéty, bez výbuchov a kopec mŕtvol zostal pred bránami dvora kráľovnej Alžbety. ()

Cabotin

Je mi celkem fuk zda autorem velkého díla je Třeshruška nebo Houžvička či Slanina. Na jeho kráse a velikosti to nic nemění. Na druhou stranu, Kreilerova hypotéza připisující autorství Edwardovi de Vere, 17. hraběti z Oxfordu není nezajímavá. Emmerich mě renesančním thrillerem docela mile překvapil. Po technické stránce brilantní, herecké obsazení hvězdné a výkony přesné až mistrovské. Leč i jako dosti informovanému mi dalo dosti práce se orientovat v „who is who and when“ díky častým časovým skokům. Tam je to, bohužel, nemotorné a matoucí. Alžbětinské divadlo se v době největšího rozkvětu pyšnilo nejen přepychovými dekoracemi, leč zároveň i přepychovými kostýmy. Na této složce se, žel, ušetřilo se spolehnutím na fakt, že mainstreamové publikum to stejně neví. Mohlo by to být na 4 možná až 5 hvězd a stačilo málo. Škoda. ()

RonnieR

Absolútny súhlas s Vědmou! Natočí to "taký" Spielberg a je to top film roka! Neznášam zaškatuľkovávanie! Tak teda 85%. ()

Upswing

Toľko dobrej práce (kostýmy a exteriéry) a taká blbosť. Stratil som sa v "deji" už po 10 minútach. Inak najhoršia Alžbeta vo filme. Škoda peňazí. ()

JARDAHONDA

2. Hodinové historické drama očima Shakespara a jeho mýtus sice dokonale vystihuje dobu, ovšem sledovat děj filmu, který se točí okolo divadelní hry, politiky a umění, tak to není zrovna šálek mojí kavy. Atmosféra filmu, kostýmy i herecké výkony byly poměrně zdařilé, ale osobně mě snímek neoslovil, film působil komerčně, místy nuda a šed.´ Závěr = 2 hvězdy ()

JerryPilsen

Pozoruhodně autentické,hlavně na Emmericha.Výprava skvělá,Ifans dokonalý.Skákání v časových rovinách je ve finále výhodou,člověk ale musí dávat pozor.Hlavní teorie je zajímavá,scénář je dobře osazen historickými fakty takže co když... ()

namo3nik

Roland Emmerich pokud natočí ještě několik historických filmů,budu mu vděčný.Film při kterém mám od začátku do konce slzu v oku a nemohu se vynadívat hereckých výkonů.Avšak film bez Oskara.Oskar alespon za kostýmy a zvuk.Rozhodně úplně něco jiného než od Emmericha čekáte.Na blue-ray je super kvalita obrazu.Ale jak u nás bývá zvykem menšina se nechá přesvědčit většinou a zanechá svůj vlastní originální názor někde hluboko v sobě.Tak jako je tomu u Válečného koně.To jsou myslím spolu s Anonymousem nedoceněné poklady.Pokud přidám rozpočet 30 milionů dolarů...tak je to trochu zázrak.Škoda,že film z nějakého tajemného důvodu ,myslím nezamířil do komerčních kin. ()

REMUS_3

Anononym - jednoznačne prekvapenie. Herecky, technicky, príbehovo, emočne veľmi veľmi vyspelé. Je síce pravda že k sledovaniu si film žiada plnú pozornosť diváka no to mne vôbec nevadilo a nechcem zato strhávať z celkového hodnotenia. ()

Infurius

Filmy s roznymi historyckými mytmi a rôznymi tvrdeniami milujem. Napr. tento film ma tak zaujal, lebo to neni niečo, čo vyzera ako blbosť, ale je to tak všetko premyslené a odpovedá na všetky nejasné otázky. Tomuto filmu verím na 100% a myslím si, že toto je skutočná pravda. Všetko je tam bezchybné aj herci su moc presvedčivý. 85%. ()

tykew4

Dala bych minimálně o jednu hvězdičku vyšší hodnocení, kdybych se tak hrozně neztrácela v ději a postavách a téměř v polovině filmu stále nevěděla, kdo je kdo. Jinak téma zpracované velmi dobře :) ()

Pacalis

Anonym je úžasný film, ale evidentně podle komentářů ne pro každého, protože má na diváka jeden nárok a to, aby dával pozor. Pokud toho někdo není schopný, měl by se spíš zamyslet nad sebou, než jen kritizovat druhé. ()

rhodos

Měl to být kontroverzní politický thriller z doby vlády královny Alžběty, ale je to spíše mdlé kostýmní drama. Sice má tento film zajímavé téma a herecký tým snů, přesto to však nedopadlo nejlépe. Slabinu filmu vidím v napřeskáčku vyprávěném příběhu, z čehož máme za chvíli zmatek v ději. Z celého filmu jsou nejlepší scény, kdy se hrají hry, které "napsal" William Shakespeare. Z hereckého obsazení se mne nejvíce líbily představitelky mladší a starší královny Alžběty v podání skutečné matky s dcerou, což jsou britské herečky Vanessa Redgrave a Joely Richardson. Tento snímek, který měl zajímavý potencionál, bohužel zůstal trestuhodně nevyužit. ()

maxi_tom

Pre mňa jednoznačne najlepší Emmerichov film. Historický film skladajúci poctu vynikajúcim a svetovo najznámejším literárne dramatickým dielam, ktorých autorstvo sa zpochybňuje. Bol alebo nebol ich autorom William Shakespeare? Bol skutočne tým veľkým dramatikom alebo len takmer analfabetickym podvodníkom? "V každej verzii je určite nejaké zrnko pravdy, preto nechajme historikov sa v tom šprtať. Film nám predostiera verziu, o ktorej sa v škole deti s najväčšou pravdepodobnosťou nedozvedia. Zasadenie do Alžbetínskej doby je po vizuálnej stránke zatracene dobrá prácička. Londýn na počiatku novoveku je skutočne zobrazený s dôrazom na najmenšie detaily. Dobové reálie, kostými, masky atď. Emmerich má vizuál v malíčku a ani fanúšikovia histórie v tomto smere namietať určite nebudú. Herci predvádzajú štandardné výkony, nad ktorými vyčnieva z môjho pohľadu Rhys Ifans v roli Edwarda Earla (Grófa) z Oxfodu. Je však nutné povedať že v celku jednoduchý príbeh (nástupnícke spory) je podávaný až príliš prekombinovane (trochu mätúce striedanie časových línii) a pôsobí tak neucelene a nekonzistentne. Na jednej strane chápem prečo sa režisér a scénaristi rozhodli pre takúto konštrukciu (náväznosť na spomenutú verziu, vykreslenie charakterov postáv a motívov ich konania), no vedel by som si to predstaviť oveľa jednoduchšie a účelnejšie. Každopádne príjemný historický film, ktorých v súčasnosti nie je veľa a ktorý rozhodne nenudil. Po ďalšom zhliadnutí možno pristúpim k zmene hodnotenia (smerom nahor). Zatiaľ sú to 4* (8/10). ()

Sadi

Zajímavé téma, podání mě ale nenadchlo. Často jsem se ztrácela v postavách, v orientování se kdo je kdo. Nakonec jsem film dokoukala, přestože mě to stálo hodně přemáhání. Celá myšlenka, že se Shakespearem to bylo úplně jinak, mě nijak neprovokovala, nevadila mi. Ale když jsem o tom následně diskutovala s člověkem, kterému se film líbil a hledal další důkazy, že Shakespeare je vlastně fraška, nebyla jsem nijak nadšená a zaujatá ve prospěch tohoto názoru. Jednou stačilo. ()

eexDon

Für mich - 70%, - /pořád jenom konspirační film jak to asi bylo, takže se nedá brát moc vážně, chaos v 1. půli filmu - čas/místo/ + /Redgrave + Ifans táhli film, docela povedené, výpravné a hlavně seriózně působící/, hodnocení - zatím nejlepší Emmerich, co jsem viděl, docela povedená historická konspirace o Shakespearovi ()

Rhaegar

Vizuálně je to kráse. Všechny kostýmy, zbraně, rekvizity, pohledy na město včetně přístavu a lodí atd. vypadají nádherně. Kdybych hodnotil jen tohle bylo by to za plný počet. Herci se taky snaží, ale film spojení nepočítaně prvků a a jakmile jeden začne haprovat rozpadne se to celé. Tady to celé potápí nudný scénář, který se hlemýždím tempem šine odnikud nikam. Postavy jsou taky nudné a ani jediná mě nezajímala. Prostě tam vyplňovali prostor. A za tohle prázdné pozlátko bohůmžel nemohu dát více než podprůměr. ()

TheFilmThief

Historické drama příliš zaměřené na akci a... drama. Z historických okolností bych tomu klidně věřila. Dnes se už ví, že "Virgin" queen byla v dětství zneužívana nevlastním strýcem a svůj tajný život měla určitě. Ten Šejkspír možná ani neexistoval a všechna ta provolávání a slává patří úplně jiným lidem. Děj filmu je podložen teorií od Oxfordských profesorů. Jinak film moc nenabízí, vlastně jsem půlku filmu přemýšlela, co se sakra děje. ()

Jan00

Ztotožňuji se s názorem "POMO": Škoda toho nešťastného skákania medzi časovými rovinami, neprehľadnosti v postavách a ich vzťahoch - t.j. jedinej, ale fatálnej slabiny filmu... ()

Roland Emmerich zničí Měsíc

Roland Emmerich zničí Měsíc

09.05.2019

Emmerich zničí Bílý dům... zase

Emmerich zničí Bílý dům... zase

04.04.2012

Studio Sony/Columbia minulý týden utratilo 3 milióny dolarů za scénář akčního thrilleru White House Down od Jamese Vanderbilta (Zodiac, Amazing Spider-Man). Je to nejvyšší suma, jaká byla letos v… (více)

Oscar 2012 - výsledky

Oscar 2012 - výsledky