• castor

Léto se blíží, přátelé, bojte se. Zářivě blyštivé a dostatečně hlasité to sice je, ale nevidím důvod, proč odpouštět, že je to zároveň neuvěřitelně hloupé, uřvané a naivní. Transformeři na moři zní dost dementně už jen takhle na papíře, když si ale člověk připočte ještě negra bez noh, vysloužilé námořníky nebo prsatou blondýnu, je to docela peklo. Když si budu chtít připomenout drsné pohledy chlápků z NASA, pustím si Armageddon, když budu toužit po propagandě americké armády, zapátrám po disku s Top Gunem, když budu chtít vidět látku s mimozemšťany, sáhnu třeba po Válce světů. Úvod je bez šťávy, rádoby vtipný a nesympaticky infantilní. Je tu až nebezpečně velká koncentrace drsných keců, vojenského patosu a sourozeneckého otlapkávání. A ač se tu pak sypou dálnice a jsou tu impozantní přestřelky mezi loděmi, vše mi přesto přijde neuvěřitelně prázdné. Režisér Peter Berg (dosud jsem ho bral) spoléhá na efektní zpomalovačky, kamerové olizování vojenské techniky a výrazné barvy a nechává často vzpomenout na Michaela Baye. Jenže Berg to neumí sladit a hlavně prodat (vždyť ani s Brooklyn Decker, ač je to kočka, člověk po projekci netouží skočit na pivo) – nabízí smrtelně vážnou sci-fi, akční řež, komické vsuvky (asi jediný jsem se v kině nezasmál) a trochu té romance. To, co se podařilo na asteroidu Willisovi a spol., tahle banda zelenáčů prostě nesvede. Je to celé takové ušmudlané, umělé, v zádech u toho rozhodně nemrazí, a když se k tomu ještě snaží být Rihanna drsná, nemůže to dopadnout dobře. K smíchu není z herců snad jen Japonec Tadanobu Asano nebo Alexander Skarsgård (Liam Neeson je tu vážně jen chvíli a pronáší neuvěřitelné žvásty).. V závěru jsem čekal už cokoliv!! Režisér Berg holt až moc pokukuje po svých vzorech..(27.4.2012)

"Soudruzi a soudružky, imperialistický šmejd z vesmíru opět vztahuje své smrduté pařáty po naší matičce vlasti, tentokrát se mu zachtělo cachtat se v našich odborářských letoviscích na Havaji. Na hrdý odpor se mu vedle našich urostlých herců, dlouhonohých národních umělkyň a krásných lodí staví i soudruzi veteráni a soudruzi kriplové. Do kroku nám hrají zasloužilí umělci z AC/DC." Přísahám, že už jsem se v kině dlouho tak upřímně nenasmál. Bitevní loď se sice mariňácká agitka poskládaná z těch nejpitomějších žánrově-ideologických klišé, ale je tak přepálená, že budí jisté pochybnosti nad tím, zda si z vlastenecké zakázky neudělal Berg a jeho scenáristé tak trochu prdel. Neudělali, samozřejmě, v americkém blockbusteru je možné dělat si švandu z židů, katolíků, žen, gayů a vládních úředníků, ale rozhodně NE z mrzáků a důchodců s metály (takže se smiřme s tím, že to, čemu se my nevěřícně smějeme, bere běžný americký divák odkojený přehlídkami a patriotickým výkladem dějin zcela vážně). Základní tabu "kripla ani ufonem nepokosíš a veterána ani kusem děla neuhodíš" tudíž ctí, příběh dotahují k patřičně ráznému vyznění a divák si z kina odnese hřejivý pocit, že u maríny je švanda a dobrá parta, i když horda vousatých ještěrek z Green Lanterna plení přímořská letoviska (a navíc se poblíž Pearl Harboru kamarádí Amík a Japonec a snaží se pochopit Sun-C´ovo Umění války). Berg prostě vzal všechno, co na podobných filmech nesnáším a poskládal to do poměrně přehledného a hravého nesmyslu, který je přesně tak sarkastický, aby člověk pobral i jeho "impérium stále žije" message. Podobně hodnotím nakažlivé vrcholy realismu socialistického, tak proč ostrakizovat žánr agitky v tom kapitalistickém, že?(17.4.2012)

Definícia uhladenej guilty pleasure pre súčasnú generáciu metrosexuálnych teenagerov. Zároveň to chápem, v tomto prípade by som sa nehádal s nikým, kto filmu naparí odpad, či s vysmiatym svedomím šupne plné hodnotenie. Avšak osobne si myslím, film mohol dopadnúť určite o level lepšie. Berg nie je Bay, i keď od toho nemá ďaleko, chýbal mu poriadny scenár. Na druhú stranu treba povedať, že projekt o formátu Transformerov je len jeden a pravdepodobne sa mu nič nevyrovná a s tým sa treba zmieriť. Bolo treba sa zamerať na iné sféry, možno viac zainvestovať do hercov, než len do CGI, možno by tentokrát pomohol tretí rozmer. Kto vie, každopádne mňa si Berg získal aspoň svojou hravosťou, originalitou v niektorých scénach a citom pre akciu, či hlášky. 60%.(17.11.2014)

• sniper18

Je to slabý akčný sci-fi film. Má celkom dobrý príbeh o príchode niekoľkých mimozemských lodí na našu planétu a iba pár vojnových lodí tomu môže zabrániť. A navyše sa po smrti niekoľkých najvyšších dôstojníkov stáva veliteľom lode mladý nezodpovedný námorník, ktorý stojí pred najväčšou výzvou svojho života. Spracovanie ma ale veľmi sklamalo, prakticky všetko, čo sa dalo skaziť sa aj skazilo. Prvých pár minút je celkom zaujímavých, chválim tento zaujímavý nápad o vyslaní signálu na cudziu planétu, ktorý aj tamojšia civilizácia zachytí a rozhodne sa prísť, lenže potom to už upadne, film má väčšinu času až neuveriteľne pomalé tempo, tu sa skutočne nájde len pár častí, ktoré nenudia, inak je to jedna veľká nuda. Chýba tu takmer všetko, čo by podobný film mal mať, o nejakej obave o osude ľudstva tu nemôže byť ani reči, celé je to príliš nelogické, nerealistické a príliš umelé a naivné. Miesto uveriteľného filmu s touto tématikou tu musí byť snáď každá samoúčelnosť, ktorá niekoho napadla, americký a japonský veliteľ, ktorí sa spoja, aby čelili nepriateľom, partia dôchodcov, ktorá to môže celé zvrátiť, mrzák, ktorý si uvedomí, že aj napriek svojmu hendikepu ešte stále môže čeliť nepriateľom a množstvo podobných nezaujímavých hlúpostí. Akcie je tu priemerné množstvo, ale moc ma nezaujala. Je samozrejme veľkolepá a na efektoch sa nešetrilo, lenže čo z toho, keď výrazná väčšina akcie je nanajvýš nezaujímavá až nudná. Deštrukcia vrtuľníkov, zničenie mostu a záverečný boj sú celkom slušné, ale všetko ostatné, ako lode strieľajúce na lode, pri ktorých sú navyše mimozemšťania až neuveriteľne neefektívni, málokedy aj niečo trafia a všetky tie hlúpe strety zblízka mimozemšťanov s námorníkmi ma len nudili. Po stránke humoru tu tiež moc nie je o čo stáť, jedna situácia je celkom vtipná, ale ňou to aj končí. Herecké obsadenie za moc nestojí, pochvalu si zaslúži jedine Liam Neeson, ktorý aj na svojom malom priestore dokáže zaujať, okrem neho ani Tadanobu Asano v úlohe schopného japonského veliteľa nie je zlý a čo sa týka hlavných hrdinov, ako Taylor Kitsch alebo Rihanna, tak sú aspoň znesiteľní. Réžia a technická stránka sú po stránke veľkoleposti a efektov kvalitné, ale to je asi tak všetko. Filmy o boji armády s mimozemšťanmi sú ten posledný typ amerických blockbusterov, na ktorý sa dokážem pozerať, ale tentoraz to vôbec nevyšlo, absolútne zbytočný film, kde ma nič výraznejšie nezaujalo a väčšinu času som sa nudil. Už si to určite nikdy nepozriem. 40%(11.8.2012)

• Wacoslav1

Pičo větší kokotinu aby jeden hledač pohledal... Ani legenda o hledačovi by nepomohla k nalezení větší vagínoviny než tady totok. Přesto mě pár pasáží bavilo, možná tou zvrácenou debilitou rovnající se nekompromisnímu zásahu na bradu. No nevím pan El stupido režisér Berg předkládá tu nejpokleslejší formu zábavy a navrch je ještě tak mizerným řemeslníkem, že bych si od něj ani žárovku nedal vyměnit. Nicméně jak jsem uvedl jsou zde okamžiky kdy to kadencí tuplované demence dokáže i pobavit a proto to bude za 35%(17.1.2014)

• - Ve scéně, kdy mimozemšťani útočí na loď Stona Hoppera (Alexander Skarsgård), v jednotlivých záběrech šála a rukavice ze Stonova těla mizí a zase se objevují. (glumka)

• - Režisér Peter Berg se ve filmu objeví v malé roli jako obsluha radaru. (Trener83)

• - Postavu podplukovníka Micka Canalese hrál skutečný podplukovník dělostřelectva Gregory D. Gadson, který byl 7. května 2007 raněn v Bagdádu. Jako jeden z prvních používal prostetiku nové generace, která umožňuje téměř přirozenou chůzi. (grisos)