Vopred som sa na sociálnych sieťach dočítala o strašných fyzikálnych kiksoch a vo filme som našla aj hromadu nelogizmov. Preto ma samú šokovalo, ako spokojne sa bavím! Bol to popkorn lepší než poslední Transformeri, mám rada emzákov, mám rada oceán a páčia sa mi aj veľké lode (keď nie sú ponorky). Taylor Kitsch síce podľa mňa vôbec nevie hrať, ale túto časť zaňho uspokojivo prebrali iní. Všetko ostatné bolo predvídateľné a samé klišé, ale hlavne, že bola sranda. Myslím, že z Battleship by som mohla mať niečo ako Jadro - guilty pleasure, ktoré keď ide v telke, môžem si naň prepnúť a spokojne dopozerať :-) P.S.: Rihaňa bola prirodzenejšia a dôveryhodnejšia, než tá kozatá blondína.(14.8.2012)

Pro me hodne prijemny prekvapeni, nic moc jsem necekal a dostal jsem pribehove sice stupidni, ale jinak paradni akcni sci-ficko. Musi se sice pretrpet uvodni pulhodinka, kde neni navic ani moc jasny, jestli to tvurci berou vazne nebo ne, ale po pulhodine se to konecne rozjede. Je trochu skoda, ze emzaci prilitnou jen v peti lodich a hlavni posadka tak nema nejak moc cilu k niceni, takze je to vzdy vicemene o tom, presunout se k dalsi lodi a kratka bitva. Ale ty bitvy jsou naprosto perfektni, vizualni orgie s bezchybnejma trikama a obzvlast akcicka u pobrezi, kdy to do smejdu z vesmiru perou ze vsech kanonu, je naprosto epicka. Konec je sice takovej lehce patetickej az usmevnej, ale nic, co by zkazilo zazitek z filmu. Herci tady slouzi vicemene jen jako doplnek k lodim, drsnackej Neeson moc prostoru nedostane, Kitsch rozhodne neni zadnej hrdina a Rihanna se snazi celou dobu tvarit desne drsne. Ale i kdyz to svy mouchy ma a rozhodne se to neda oznacit za neprerusovanou rezbu, ja se ty dve hodinky skvele bavil.(7.8.2012)

Na Battleship většina komentátorů chválí úsměvné sebereflexivní špílce, ale to přeci není v žánru monstrózních blockbusterů nic nového a objevného. U Emmerichova 2012 i Bayových Transformers 3 dosahuje míra sebeuvědomění vyšších met a pracuje se s ní daleko hravěji. Oba filmy také obsahují mnoho zábavných odkazů a komentářů k současné politické situaci (2012 mluví o mezinárodních vztazích ve světě, do nějž vstupují nově se rodící velmoci, Transformeři komentují rány na prestiži USA, utržené jak v ekonomické krizi, tak nesouhlasem podstatné části světa s jejich vojenskými intervencemi) a mohou se chlubit důmyslně vystavěným fikčním světem, což z nich činí daleko zajímavější podívanou, než by představoval pouhý sled diváckých atrakcí. Battleship je bohužel podstatně mělčí, což pár sebeshazujících hlášek a jedna zpomalená promenáda hrdinných důchodců rozhodně nezachrání. Z děravé fabule ani není možnost vyčíst, z čeho lidští hrdinové usoudili, že se střetávají s předvojem ničivé emzácké invaze, když sami mimozemšťané po neozbrojeném lidském mase evidentně neprahli. Jak mohou ostatně obyvatelé planety G zareagovat na situaci, kdy se jejich výzvědná výprava ze Země vůbec nevrátí a ani o sobě nepodá zprávu? Nebyli to tedy nakonec právě lidé, kdo zavdal příčinu k meziplanetární válce? Triky samozřejmě patří k současné špičce a inscenaci akce má Berg dobře zvládnutou, ale na můj vkus se až příliš opírá o (neutichající a pořádně hlasité) zvukové efekty a dunivou (ne)hudbu a la Počátek, jakou teď asi v příštích několika letech bude obsahovat 100% hollywoodské akční produkce.(21.4.2012)

• flanker.27

"Navrhuju vzít laserová děla napálit to do nich. - Je to velmi dobrý nápad, pane, ale má jen dvě malé, drobné vady. - Tak jo, nic jsem neřek`!" Kdysi někdo popisoval Evžena Oněgina takhle: Na začátku odmítne on ji, na konci ona jeho. A mezi tím je balet. To by se dalo užít přeneseně i pro tenhle film. Na začátku to nandavaj oni nám. Na konci to nandáme my jim. A mezi tím je nuda. Netušil jsem, že to řeknu, ale loňská Světová invaze je chytřejší (rozuměj o něco míň blbá), než lodičky. A to mě mrzí, páč lodičky já rád. Nevadí mi adorace US Navy, ukázka československo sovětského - totiž pardon, americko japonského přátelství, ani to, že ve fotbalovým turnaji 14 zemí jsou ve finále USN a IJN (tedy zástupci zemí, které v kopané právě nevynikají). Překousnu i to, že v hlavní roli je důstojník, který by v každém kompetentnim námořnictvu světa mohl tak maximálně drhnout palubu. Vadí mi, že je to blbé a hlavně nudné. Cokoliv bych na adresu filmu psal hanlivého by asi nebylo tak vtipné jako film sám, tak jen pár takticko technických pozn. Dobu letu signálu k cizákům a jejich let k nám na přátelskou návštěvu řešit nebudu, to je klasický sf klišé. Stupidní dialogy a všeobecně veselej příběh taky vynechám. Kámen úrazu je nijaká akce. A když jsme u ní, dáme se trochu do zbraní, kterejma se to hemží, ale zas tak moc se z nich nevystřelí. Obranný systém Phalanx má účinný dostřel asi 3 km, což s ohledem na reakční čas není dostatené pro bezpečné vykrytí ani sovětských střel moskit nebo granit z 80. let, natož proti třeba současným oniksům (vzdálenost 3 km ulétnou tyto střely asi za 3s). I v případě záchytu je kinetická energie trosek střely natolik velká, že je sto ohrozit loď, krom toho hlavice moderních střel bývají opancéřované, aby vydržely tu 1-2s postřelování. Jak si to chtělo poradit s mimozemskou technologií? No asi tak, že ta "úžasně vyspělá" technologie nedokáže pořádně zaměřit, ale pro jistotu na nás pomalu hází horní skupinou úhlů jakési nikoli protipancéřové soudky připomínající čudlíky z prodejní verze hry Battleship (jo, použít čtverečkovanej papír, když si to můžu koupit, je tak příšerně provinciální). Systém palby naslepo komentovat radši nebudu, i když bych se pozastavil u účinku dvou střel harpoon na mimozemské hopsací lodě. Jako obvykle v podobných filmech jsou nejdřív nepřátelé nezničitelní, aby v zápětí padali jako hrušky (a stačí k tomu třeba rána beznohýho černocha). No a zprovoznění "zmuzejnělý" USS Missouri za pomoci veteránů, mno, nevim jak si vyložit, že v celym PH se nenachází dost živé námořní síly, nota bene aby se tam řešila nějaká invaze (poplach? Na co). I v Battlestar Galactica působilo znovuzprovoznění vyřazený lodě přesvědčivějc než tady. Manévr na kotvě, takzvaný trojitý odpíchnutý Jack Sparrow, působí u skoro 60 000tunový lodi hnaný cca 212 000 koňskejch sil dost vesele. BTW francouzskej bitevní křižník Strasbourg se dokázal při polovičním výtlaku a pohonný síle v Mers-el-Kébir utrhnout pod britskou palbou z kotev, aby se nezdržoval jejich vytahováním, takže by mě zajímalo, jak by kotva působila na plně rozjetou loď velikosti a síly Missouri. Krom toho proč při dělech s dostřelem skoro 40 kilometrů je potřeba bejt k nepříteli na vzdálenost coby mimozešťanem dohodil. No, jsem si postěžoval, musel jsem, je to totiž asi jako kdyby doktorovi o medicíně vypravoval ten filipínskej podvodník, co "léčil" rukama. Ve světle tohohle snad jednou omilostním Den nezávislosti, kterej měl aspoň v rámci vnitřních pravidel jakous takous úroveň a logiku.(21.4.2012)

Jurskí transformeri. Rozpočtom prežraný blockbuster so všetkými samozrejmými prešlapmi (klišé a demencia) i potrebnými popovými prvkami: mega-akcia, sebairónia, mladý hrdina usilujúci o dcéru kapitána, G.I. Rihanna, beznohý černoch hrdina, aj geronto-námorníci zachraňujúci svet. Pred rokom 2007 by to bola bomba. Dnes už ale v týchto vodách kraľuje Michael Bay, v ktorého vizuálnom pojatí je to proste iná pastva pre oči - od akcie, cez západy slnka až po ženské krivky. Berg je oproti nemu vizuálne statický a neoriginálny. Navyše, existencia rovnako veľkolepých, ale inteligentných blockbusterov (X-Men: First Class) Battleship tiež nepomáha.(17.4.2012)

• - Japonské a americké lodě stojící v přístavu při fotbalovém zápase jsou opravdové lodě s posádkou. (HellFire)

• - Alexe Hoppera (Taylor Kitsch) oslovují jako poručíka, na uniformě má ovšem výložky kapitána. (HectorHagman)

• - Natáčení začalo v Austrálii na Gold Coast, odkud se ale kvůli vysokým poplatkům přesunulo zpět do USA. Ve Spojených státech se pak filmovalo v Californii, Lousianě a na Havaji. (Martrix)