Pro me hodne prijemny prekvapeni, nic moc jsem necekal a dostal jsem pribehove sice stupidni, ale jinak paradni akcni sci-ficko. Musi se sice pretrpet uvodni pulhodinka, kde neni navic ani moc jasny, jestli to tvurci berou vazne nebo ne, ale po pulhodine se to konecne rozjede. Je trochu skoda, ze emzaci prilitnou jen v peti lodich a hlavni posadka tak nema nejak moc cilu k niceni, takze je to vzdy vicemene o tom, presunout se k dalsi lodi a kratka bitva. Ale ty bitvy jsou naprosto perfektni, vizualni orgie s bezchybnejma trikama a obzvlast akcicka u pobrezi, kdy to do smejdu z vesmiru perou ze vsech kanonu, je naprosto epicka. Konec je sice takovej lehce patetickej az usmevnej, ale nic, co by zkazilo zazitek z filmu. Herci tady slouzi vicemene jen jako doplnek k lodim, drsnackej Neeson moc prostoru nedostane, Kitsch rozhodne neni zadnej hrdina a Rihanna se snazi celou dobu tvarit desne drsne. Ale i kdyz to svy mouchy ma a rozhodne se to neda oznacit za neprerusovanou rezbu, ja se ty dve hodinky skvele bavil.(7.8.2012)

Je to taky ulet do Bayovskeho stylu, pricom sa tym Peter Berg ani netaji, ze tuzil natocit nieco podobne Transformerom. Vo svojej filmografii ma napriklad VITAJTE V DZUNGLI (2003) s Dwayneom Johnsonom, KRALOVSTVO (2007) thriller s Jamie Foxxom odohravajuci sa na Strednom vychode alebo akcny, sci-fi HANCOCK (2008) s Willom Smithom na zaklade ktoreho ukazal svoje schopnosti, ze by mohol dokazat natocit aj takyto BATTLESHIP. Je to proste tak, ze ak by takyto film vznikol este pred Transformermi, dal by som mu urcite 100%, ale ako aj POMO pise, dnes uz v tychto vodach kraluje spominany Michael Bay a okrem toho ten utok deduskov - pamätnikov na utok Pearl Harboru s metalovou hudbou AC/DC na mna neposobil tak, ako by si to Berg zelal a aj preto som znizil hodnotenie o jednu hviezdicku, avsak ako blockbuster ma vsetko co ma mat, takze staci vypnut mozog, zobrat popcorn a vychutnat si akcnu sci-fi jazdu plnu bombastickych vizualnych a zvukovych efektov. Hudba Stevea Jablonskeho je sice super, ale nie je tu ziadna pekna melodia, aka sa mu podarila vytvorit k filmom OSTROV (2005) alebo ku TRANSFORMEROM (2007, 2009 a 2011). Este malu poznamku k neznamemu hercovi Taylorovi Kitschovi, zahral si nedavno v inom fantasy filme JOHN CARTER: MEDZI DVOMA SVETMI (2012) a som teda zvedavy, ako sa bude vyvijat jeho dalsia kariera v Hollywoode. ________ Taylor Kitsch - (Poručík Alex Hopper) +++ Alexander Skarsgård - (Veliteľ Stone Hopper) +++ Rihanna - (Poddôstojníčka Cora 'Weps' Raikes) +++ Brooklyn Decker - (Samantha Shane) +++ Tadanobu Asano - (Kapitán Yugi Nagata) +++ Hamish Linklater - (Cal Zapata) +++ Liam Neeson - (Admirál Shane) +++ Peter MacNicol - (Minister obrany) +++ Produkcia: Peter Berg +++ (Videl v kine 23.04.2012) +++(29.5.2012)

Bylo by dobré si říci na rovinu, že Berg se nechal do jisté míry značně inspirovat mistrem žánru, tedy Michalem Bayem minimálně co se vizuálního hávu a stylizace týče. Jak už tu někteří správně podotkli, tak západy slunce jdou Michaelovi skutečně o poznání lépe. Ale pojďme popořadě. Herecky průměrné, někdy i hloupé. Nefungují ani vtipné pasáže, ani pasáže návratu k životu (mariňák bez nohou), vtipné hlášky nic moc a jediné skutečně záživné dialogy vede v těch pár minutách Liam Neeson a Taylor Kitsch, který se vzal z ničeho nic nevím odkud ve dvou megavelkých projektech a herec je to vcelku nevýrazný. Potěší oko Brooklyn Decker. O tom žádná. To ovšem není příliš o herectví. Scénář nuda. Ono se nedá ani příliš vymyslet, ale jednoduchá mytologie a vizuální ztvárnění vetřelců mne přímo irituje a zkouší dost razantně divákovu inteligenci. Stejně tak jako některé "over the top" kousky s USS Missouri u kterých jsem měl chuť se smát. Alespoň non-stop eye candy akce potěší. Jakmile se totiž začne něco dít, končí to až se závěrečnými titulky. Pár krásných scén destrukcí lodí a letadel, efektivní nájezdy kamer a téměř na chlup stejně natočená havárie lodi nad Hongkongem, jako před x lety pád asteroidu nad New Yorkem (Armageddon). Triky v odstupu cca 15 let ? (k zamyšlení). Ano, prosluněné záběry, celky velmi přehledné a technicky v podstatě bez kazu až na pár drobností. Je to ovšem nebetyčná blbost. Není tam dost romantiky, není tam dost katarze, emocionální linky. Bay je koulař, který umí krásně všechno smíchat dohromady. Berg umí jen tu akci.(21.4.2012)

Rozpočet $209miliónovTržby USA $65,235,400Tržby Celosvetovo $303,984,423Tržby za predaj Blu-ray v USA $17,282,164 //počet predaných kusov 794,371Tržby za predaj DVD v USA $15,850,523 //počet predaných kusov 751,983║ Michael Bay by sa v tomto prípade vizuálne vyžíval a ponúkal nám exkluzívnu akčnú nádielku podanú s nadhľadom a detinskou hravosťou, nuž potenciál letného ohlušujucého popcorňáka to malo, lenže Peter Berg nie je Bay a absolútne na plnej čiare prehráva, všemožne kopíruje Armageddon a Transformers ale je to tak utrápene bolestné že už po prvej polovici mi dochádzala trpezlivosť, lebo dejovo to je balast najhrubšieho zrna, Taylor Kitsch ako vodca prehráva a Rihanna je asi jeden z najväčších kástingových omylov, najlepšie bolo keď sa postavila z jej chatrnou postavou utopenou vo vojenskom úbore za rotačný guľomet. Trikovo slušné ale veď malo byť aj za čo, tresnúť taký rozpočet na takýto výplach, to fakt musia byť producenti moc odvážny. Kitsch a Berg si asi úplne zabuchli dvere za veľkorozpočtovkami. A už sa nečudujem prečo to tak rapídne v USA prepadlo. /40%/(24.8.2012)

• pan Hnědý

Milovníci TRANSFORMERS budou spokojeni. Všechno se na nás tváří královsky vizuálně a hned se nostalgicky všechno změní na komerční podprůměrný klišé sci-fi, které nemá absolutně co nabídnout. Všechno co "obsahuje" BATTLESHIP už jsme měli v TRANSFORMERS, VÁLKÁCH SVĚTŮ, nebo v DISTRICT 9. A ještě o třídu výš. Tam kde se v novodobém sci-fi žánru pohybují Spielberg, nebo Bay tam se nemůže pohybovat Berg. Aspoň ne s tímhle scénářem, který je nejslabší za posledních pár let v tomhle žánru. Pokud by BATTLESHIP dostal Spielberg neochutnal bych popcorn, co jsem si objednal v kině, pokud Bay šlo by o velkolepý Hollywoodský sci-fi velkofilm, který všichni milujeme (s nádechem Transformers 4). V BATTLESHIP se všechno táhne strašně pomalu (mučení) + vyumělkované tváře hlavních postav (nevěřil jsem jim to), že musím dát podprůměrné hodnocení. Dvě hvězdičky za vizuální efekty a pro Jesse Plemonsa tvářící se Damonovsky :)) .(4.9.2012)

• - Otec režiséra Petra Berga je nadšencem do námořnictva, hlavně toho z druhé světové války. (Brousitch)

• - Krátko pred tým, ako sa USS Missouri chystá zaútočiť na mimozemskú loď, tá na USS Missouri vypálila 3 projektily, ktoré ju neskôr tesne pred provou minuli. V jednom krátkom zábere si však môžeme všimnúť, že na USS Missouri neleteli tri projektily, ale štyri. (AxelWers)

• - Ve filmu se objevují záběry z mezinárodního námořního cvičení RIMPAC 2010. (JP84)