Pes Baskervillský

Krimi / Mysteriózní / Horor

Velká Británie, 1959, 87 min

Terence Fisher

Předloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Peter Bryan

Jack Asher

James Bernard

Alfred Cox

Scénografie:

Bernard Robinson

Pre mňa jedno z najlepších spracovaní tejto legendy a príbehu so S. Holmesom. Perfektné spojenie inteligentného krimi vyšetrovania s príjemnou, oku lahodiacou gotickou atmosférou starého sídla, močiarov, hmly a tajomných zrúcanín. Krôčik po krôčiku sa tu pomaly odkrývajú všetky okolnosti okolo starej legendy o psovi Baskervillskom, pričom na záver všetko do seba krásne zapadne a všetko sa elegantne vysvetlí. Nedá mi nespomenúť fenomenálneho Cushinga, tak nejako som si vždy predstavoval postavu S. Holmesa, pričom sa k nemu dokonale hodil aj Dr. Watson v podaní André Morella. 80/100(8.12.2014)

Nejlepší Pes Baskervillský všech dob. V žádné jiné verzi na mne nedokázala tak zapůsobit ponurost anglických blat zahalených do lezavé mlhy. Nepoznal sem lepšího Sherlocka Holmese než Petera Cushinga. Jakákoliv novější adaptace mi spíše připomíná svým zpracováním ne příliš dobře natočenou detektivku se zajímavou zápletkou. Žádný z novodobých Holmesů nedokázal být tak přesvědčivý jako Peter Cushing v této svojí roli. Mladý Christopher Lee působí dokonale aristokraticky,elegantně,jako pravý člen vyššího stavu,oproti slabošským a zdegenerovaným příslušníkům urozené rodiny Baskervillů zobrazených v jiných verzích této Doylovy novely. Mrazivá blata jsou jiná než kdekoliv jinde. Ač je na nich jasně poznat, že byly natočeny v ateliérech, mají v sobě jakousi zvláštní ponurost. Cáry mlhy zahalující a schovávající strašidelné prostředí starých ruin, ve kterých se kdysi odehrála děsivá vražda. Bezesporu neexistuje lepší filmové zpracování nejslavnějšího Holmesova příběhu,než tot od slavného Hammer studia.(25.4.2007)

Oceňujem predovšetkým to, čo vo filme nebolo. Osekal totiž prílišnú literárnosť predlohy a spravil to dobre. Vynechal pre film nepodstatné a sústredil sa na plynulé plynutie deja. Neostalo tak miesto pre suchú, hoci povznesenú anglickú nudu. Ak k tomu prirátam sýty kolorit anglických slatín vzniknutých v štúdiu a predsa vierohodných, niet príliš čo vytknúť. Až na emočne poslabšie zvládnutý záver.(29.9.2016)

• eraserhead666

Mám hodně rád podobné studiové kousky, ty studiové exteriéry mě vždy strašně berou a v tomhle uhledu jsem si film užil. Jinak mi však přišel docela nezajímavý a jaksi bezduchý, jako kdyby vám někdo vyprávl pohádku na dobrou noc, chtěl to mít rychle za sebou a tak to ze sebe vyhrkl skoro na jeden nádech bez jakékoliv atmosféry. Navíc, Cushingovi nějak pořád nemohu přijít na chuť, jeho Holmes mi přišel poměrně trapný a přehrávaný. Naopak, ta hlavní ženská role byla hodně fajn, po všech stránkách. Možná napodruhé.....(19.9.2012)

Průměrné zpracování nejslavnějšího příběhu dvojice H&W. Fisher nebyl žádný áčkový tvůrce. Jeho výhodou bylo, že za málo peněz dokázal vykouzlit docela dost muziky. Přesto se na Psovi Baskervillském nedostatečný rozpočet podepsal. Ale nemůžu si pomoct, Holmesovy příběhy mám rád, alespoň pokud nejsou úplně zprzněné. A to Angličané dělají málokdy. Holmes je totiž taková jistota. Jistota, že svět, který jsme vybudovali na osvíceneckém materialismu má své opodstatnění. Myslím, že díky dokladům, že vše se dá vysvětlit rozumem, se nám žije lépe. I mě to uklidňuje :)(23.5.2010)

• - Peter Cushing byl zapřisáhlý nekuřák. Vždy, když po něm někdo chtěl, aby popotáhl z fajfky (což bylo pro roli Holmese nezbytné), vypil celou sklenici mléka, aby zahnal pachuť v puse. (Petr23)

• - Pes, kterého použili ve filmu, se jmenoval Colonel (Plukovník). Při natáčení ho nemohli přimět k tomu, aby během scény, kdy má zaútočit na Henryho Baskervilla, skočil na Christophera Lee, a tak ho začali různě popichovat. V momentě, kdy to Christopher Lee vzdal a přestal psovi věnovat pozornost, Colonel na něj skočil a kousl ho do ruky. (liquido26)

• - Film měl být jen prvním z řady navazujících filmů s Peterem Cushingem v hlavní roli, ale přijetí filmu nebylo tak kladné jak se očekávalo, tak byl projekt zrušen. (Petr23)