Pes Baskervillský

Krimi / Mysteriózní / Horor

Velká Británie, 1959, 87 min

Terence Fisher

Předloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Peter Bryan

Jack Asher

James Bernard

Kenneth Hyman

Alfred Cox

Důvtip, šarm a rozumně malé ambice na baskervillských blatech. Od studia Hammer, specializovaného na horrory, bych věru nečekal tak vyrovnanou, poklidně plynoucí konverzační detektivku. Efektní obrázky dávkuje střídmě a ve správných okamžicích, děj směřuje stále kupředu bez potřeby únavně navádět diváky do slepých uliček příběhu, který stejně znají, a dialogy nejsou užvaněné. Peter Cushing na první pohled vypadá spíš jako Bing Crosby po nemoci a nezdá se být zrovna ideální volbou pro Sherlocka Holmese. Ale zdání klame, udělal na mě velmi dobrý dojem. Jeho Holmes je zaťatý a věcný asketa, což je po všech těch sebeobdivných kreacích jiných představitelů úlevné. Stejně jako nejsympatičtější ztvárnění doktora Watsona, jaké jsem dosud viděl. V podání André Morrella to není Holmesův slaboduchý patolízal, ale vyrovnaný člověk, který prostě jen zná své místo ve hře, ale nezříká se kvůli němu sebeúcty. Jak prosté, milý Watsone, ale jak sympatické. Christopher Lee v romantické roli i další baskervillská fauna odvádějí nepřekvapivý standard, jen ten pes a trochu překotný závěr mě malinko zklamaly. 80%(11.8.2010)

Problém s tímto filmem mám jasně moderní. Proč? Protože jsem ho viděl až po obou Ritchieho filmech a po famózním seriálu Sherlock. Takže staří "páprdové" mě nemohli nadchnout, a to hlavně vzhledem k tomu, že tenkrát herecké výkony vypadali jinak a jinak vypadala i práce za kamerou. Takže v porovnání s moderními Sherlockovými případy mají postavy mnohem méně charisma a režie je mnohem více komorní a nudná. Prostě jsem z generace, která chce více vzrůša. Nehledě na to, že film si knihu až příliš pozměnil.(29.9.2012)

Nejlepší Pes Baskervillský všech dob. V žádné jiné verzi na mne nedokázala tak zapůsobit ponurost anglických blat zahalených do lezavé mlhy. Nepoznal sem lepšího Sherlocka Holmese než Petera Cushinga. Jakákoliv novější adaptace mi spíše připomíná svým zpracováním ne příliš dobře natočenou detektivku se zajímavou zápletkou. Žádný z novodobých Holmesů nedokázal být tak přesvědčivý jako Peter Cushing v této svojí roli. Mladý Christopher Lee působí dokonale aristokraticky,elegantně,jako pravý člen vyššího stavu,oproti slabošským a zdegenerovaným příslušníkům urozené rodiny Baskervillů zobrazených v jiných verzích této Doylovy novely. Mrazivá blata jsou jiná než kdekoliv jinde. Ač je na nich jasně poznat, že byly natočeny v ateliérech, mají v sobě jakousi zvláštní ponurost. Cáry mlhy zahalující a schovávající strašidelné prostředí starých ruin, ve kterých se kdysi odehrála děsivá vražda. Bezesporu neexistuje lepší filmové zpracování nejslavnějšího Holmesova příběhu,než tot od slavného Hammer studia.(25.4.2007)

Vtipné, napínavé a velmi elegantní zpracování Doylova příběhu. Vždy jsem si Holmese představoval jako pohotového, leč trochu rozvážného člověka. Peter Cushing ho však hraje velmi energicky. Dokonce tak výrazně, že na sebe neustále strhává pozornost. Když je Holmes na plátně, vše ostatní pozbývá významu. Úplně z něj sálá náskok, který i drží před všemi ostatními. Ač z produkce Hammeru a s těmi nejhvězdnějšími hororovými herci (Cushing, Lee), Pes Baskervilský je dokonalá non-fiction pocta slavnému detektivu z Baker street.(1.11.2007)

Býti více vytí šel bych do plných. Peter Cushing mi do role klasického Sherlocka sedl jako pověstná prdel na hrnec, a to samé mohu prohlásit o obsazení všech dalších rolí, včetně netradičně kladného Christophera Lee či naprosto okouzlujícího Milese Mallesona jako lehce potrhlého biskupa Franklanda. Jinými slovy hereckými výkony všech zúčastněných jsem se přímo opájel. Vytříbené dialogy střídaly chvíle povedené gotické atmosféry mlhavých blat baskervillského panství. O vysloveně napínavé okamžiky sice byla trochu nouze a samotného ďábelského psa mohlo býti i více, nicméně vzhledem k celkové spokojenosti s víc než zdařilým převedením klasiky na stříbrné plátno, to považuji jen za drobnou vadu na kráse. Velmi spokojená čtyřka. Filmová Výzva 2015 od peter12 (28.11.2015)

• - Film měl být jen prvním z řady navazujících filmů s Peterem Cushingem v hlavní roli, ale přijetí filmu nebylo tak kladné jak se očekávalo, tak byl projekt zrušen. (Petr23)

• - První barevný film o Sherlocku Holmesovi. (Petr23)

• - Natáčení probíhalo ve Velké Británii, konkrétně v Surrey. Filmovalo se také na vřesovištích Chobham Common a Frensham Ponds. (reich)