Pes Baskervillský

Krimi / Mysteriózní / Horor

Velká Británie, 1959, 87 min

Terence Fisher

Předloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Peter Bryan

Jack Asher

James Bernard

Alfred Cox

Scénografie:

Bernard Robinson

V tom nejlepším slova smyslu klasická britská adaptace slavného románu Sira Arthura Conana Doyla. Sherlocka Holmese tu hraje Peter Cushing (jinak známý především jako představitel Frankensteina) a je to spojení skutečně úchvatné. Z našeho dnešního pohledu už se nejedná o horor, ale právě atmosféra snímku ze slavného studia Hammer Films (specializujícího se především na dobové horory) je tím nejlepším, co může dnes film nabídnout. Film točený v typických studiových interiérech, které přesto vystihují genia loci podmáčených anglických blat lépe než jakákoliv skutečná krajina. Samotná literární předloha si v sobě nese vedle detektivního románu i něco hororových prvků, ale detektivní žánr převládá, což si správně uvědomují i tvůrci filmoví a natáčí brilantní mírně mysteriozní detektivní thriller, který dokáže zaujmout dodnes...(13.11.2008)

The Hound of the Baskervilles je velice netradiční a výborný výplod Hammer film studia. Zaručeně napínavá podívaná, která by si možná zasloužila trochu delší stopáž. Peter Cushing je skvělý Sherlock Holmes a André Morell výborný Watson. Potěšil i Christopher Lee v netradičně kladné roli. Na svou dobu hodně dobrý a strhující thriller. Jeden z nějlepších od Hammeru, ta mlhou potažená blata jsou opravdu úchvatná.(17.6.2011)

Skvělá "hammerovská" atmosféra, která dýchá z každého filmového políčka tohoto mnou od mala velice oblíbeného snímku, a optimálně zvolené tempo vyprávění dělají z této stopadesátéprvní adaptace nejslavnější detektivky všech dob výjimečnou záležitost (i když možná jen z mého úhlu pohledu). Jedna z mých nejmilejších filmových "holmesovek". 90 %(2.12.2002)

Legendárna historka, ktorej filmové spracovania, knižnú predlohu alebo aspoň pointu a stručnú dejovú líniu pozná každý. Omyl, ešte som tu bol ja. O tejto legende som nemal ani šajnu a keďže ide podľa mnohých o asi nejlepšie spracovanie, ohúrilo aj mňa. Atmosféra sa dala zachytiť len v päťdesiatych rokoch, v súčasnosti si takýto skvost takto spracovaný neviem predstaviť. Vlastne priebeh ani nemá čím nudiť, za tých osemdesiat minút a s takýmto dejovým predpokladom. A ten záver, keď sa legenda rozuzľuje, nedal som takmer žiadnu nádej, že by ma mohla vydesiť samotný pes (predsa-rok '59), ale toto ma naozaj strhlo. 90%.(14.2.2008)

Asi jen opravdu málokdo nezná slavný příběh A. C. Doylea o prokletí rodu Baskervillů. A pokud se někdo takový najde, měl by si ihned doplnit znalosti! Filmů na toto téma bylo natočeno hned několik, ale tato verze je mnohými fanoušky (diváky) považována za jednu z nejlepších, některými i za vůbec nejlepší. Já sice s tímto tvrzením souhlasím tak napůl, ale studio Hammer si pro nás skutečně připravilo lahodnou detektivku, která určitě není k zahození. Navíc T. Fisher patří mezi moje nejoblíbenější britské režiséry a ani tentokrát mě prostě nezklamal. Opět dokázal natočit nezapomenutelnou podívanou s ponurou atmosférou jemu vlastní a neméně kvalitním hereckým obsazením. Narazil jsem tu však i na několik ALE… Scénáristovo mírné „poupravení“ příběhu by mi ani tolik nevadilo, protože se snažil tuto verzi odlišit od těch předchozích. Navíc začátek příběhu se mi hodně líbil. Potemnělost blat, krutý předek a zrod prokletí – to všechno mělo ten správný šmrnc a lepší úvod bych si ani neuměl představit. Fisher dokázal vytěžit maxim z toho co měl k dispozici a většina filmu (příběhu) se nesla v podobném duchu. Střídání lokalit a studiových kulis rovněž snese nejpřísnější měřítka, ale místy jsem tu narazil na několik slabších pasáží, které nebyly až tak dokonalé (řekl bych až zbytečně ořezané, či naopak natahované). Navíc mě trochu iritovalo to zelené podsvícení kulis rozvalin, ale to je jen můj problém. Dal bych tomu tak 3 a půl * - 65%(7.4.2016)

• - Film měl být jen prvním z řady navazujících filmů s Peterem Cushingem v hlavní roli, ale přijetí filmu nebylo tak kladné jak se očekávalo, tak byl projekt zrušen. (Petr23)

• - Christopher Lee měl chorobný strach z pavouků, jeho děsivý pohled ve scéně s tarantulí je opravdový. (Kulmon)

• - Peter Cushing byl zapřisáhlý nekuřák. Vždy, když po něm někdo chtěl, aby popotáhl z fajfky (což bylo pro roli Holmese nezbytné), vypil celou sklenici mléka, aby zahnal pachuť v puse. (Petr23)