S osobitou "něhou" žhne oheň v krbu rodinném. Plameny se rozhoří, když jde o majetky a peníze, roztaví pouta mezi členy. Šlehající "rudý p/l/án" spaluje, charaktery cejchuje žárlivostí. Starší synáčci /se/ zlobí, moc se nevyvedli, potopili "potatění," ale otec dětina není a benjamínek klanu - ten se teprve bratry nedá koupit. Tomu je třeba se klanit.(22.4.2019)

Zlomené kopí není v žádném případě klasickým westernem, proto může lecjakého pravověrného žánrového fanouška zklamat. Jedná se o téměř Shakespearovské drama, hodně mi to připomnělo Krále Leara (s tím rozdílem, že namísto třech dcer, zde jsou čtyři synové). Edward Dmytryk natočil poměrně dost westernů (Warlock, Alvarez Kelly, Shalako), které jsou nad žánrový rámec. Navíc většina příběhu je vyprávěna retrospektivně, což jistě v době natočení nebylo častým úkazem. Rovněž postavy nejsou černobílé a ani horší skutky nejdou na sto procent odsoudit. Dojem z tohoto westernu zejména podtrhují vynikající herci. Žádný není ani trochu toporný, nepřehrávají a jsou přesně typově obsazení. Spencer Tracy byl prostě vynikající, role Matta Deverouxe mu byla napsána přímo na tělo. Jeho mužně drsná výpověď před soudem je nezapomenutelná. Robert Wagner není žádný naivní mladíček, ale na svůj věk velice prozíravý a seběvědomý muž. A jako vždy skvělý Richard Widmark, tentokrát v úloze arogantního a podrazáckého Bena. Jednou z mála výhrad je pro mne malé využití ostatních dvou bratrů, k patřičnému rozřešení film klidně mohl trvat o čtvrt hodiny déle a rovněž nepříliš zdařilý dabing (jediný, kdo se plně ztotožnil s postavou byl Svatopluk Skopal, namlouvající Richarda Widmarka - ovšem film za dabing nemůže). Ale přesto se jedná o velice zdařilé a nadprůměrné westernové drama, které by si zasloužilo mnohem větší uznání a ohlas. 75%.(4.11.2007)

Rozhádaná rodina rančera Devereauxe, kterému se tři synkové moc nevyvedli a jeden se vyvedl velmi dobře, ten poslední, kterého měl s Indiánkou. Sice je zde westernové ladění, ale tenhle příběh by se mohl odehrát kdekoliv a v jakékoliv době. Bohužel to ale nemělo moc šťávy. Joe (Robert Wagner) byl takový hezounek, který byl za hodného, ale přitom působil spíš jako ťululum. Śkoda nevyužitého potenciálu Richarda Widmarka v roli nejstaršího syna Bena. Ten dokázal rozhodně zahrát víc. Táta Devereaux (Spencer Tracy) byla velmi dobře zahraná role. Na konci jsem zůstal tak nějak v rozpacích, protože Tracy táhnul film nahoru, kdežto všichni ostatní opačným směrem. A ještě mi vrtá hlavou, proč Irovi dali francouzské jméno???(17.11.2007)

Podceňované westernové drama řešící problémy vztahů otce a synů, nástupnictví, i rasismu. Kdyby nebylo několika přece jen přeslazených míst poplatných době vzniku filmu a několika drobných lapsů ve scénáři, kdy postavy mění své motivace rychleji, než by bylo přirozené, byl bych schopen jít v hodnocení ještě výš. S. Tracy v pro mne netypickém prostředí je aboslutně výtečný, K. Jurado zorvna tak.(30.6.2010)

Spencer Tracey v jednej zo svojich životných úloh, aspoň podľa môjho názoru. Jediná výsostne kladná postava je jeho indiánska manželka, všetky ostatné postavy tu sú potom skôr obeťami osudu a keď tu padá meno Shakespeare, tak to nie je vôbec od veci. Je tým, kto má pravdu, Matt, či jeho prvorodený syn? No každý zo svojho uhla pohľadu. Prípadne Matt alebo ďalší podnkateľ, ktorý mu zasahuje do kšeftu a dostanú sa do sporu? Výrazné plusové body u mňa film ale získal aj vďaka nostaligickej strune, keď som postupne zistil, že som ho videl niekedy pred niekoľkými desaťročiami a spoznával aj jednotlivé scény. Ono má z toho človek vždy takú celkom veľkú súkromnú radosť.(28.4.2019)

• - Katy Jurado hrála matku Roberta Wagnera, přestože je ve skutečnosti starší jen o 6 let. (Mol)