S osobitou "něhou" žhne oheň v krbu rodinném. Plameny se rozhoří, když jde o majetky a peníze, roztaví pouta mezi členy. Šlehající "rudý p/l/án" spaluje, charaktery cejchuje žárlivostí. Starší synáčci /se/ zlobí, moc se nevyvedli, potopili "potatění," ale otec dětina není a benjamínek klanu - ten se teprve bratry nedá koupit. Tomu je třeba se klanit.(22.4.2019)

Podoba s Learem nebude náhoda, myslím, že to byl i záměr autorů, i když jsem se to nikdev materiálech nedočetla. Není to western, není to krimi, je to čisté drama, byť dnes místy až úsměvné. Obrazy Spencera Tracyho v nadživotní velikosti - a to hned na dvou místech - symbolizují jeho vládu nad rodem. Dobrá věta hned na začátku: „Člověk, kterej zahodí 10 tisíc dolarů do plivátka, mne znervózňuje.“ Docela dlouho se rozjíždí děj, než vůbec dojde na tu otrávenou vodu, dnes by musel být režisér akčnější, na druhou stranu doba, kdy na všechno bylo dost času, má také něco do sebe. Dojemné bylo, jak Indiánka říkala Tracymu Můj manželi, takové noblesní. Když jede Tracy na konci na koni, je tak úžasně zlomený, že dopředu vycítíme, co se stane. Škoda, že role padoucha byla jasná už na začátku, typově to nemohl být nikdo jiný než Richard Widmarck, on si těch dvanáct ran nožem v Orient Expresu vážně zasloužil. Ale zpět ke Zlomenému kopí. Na konci jsem dumala, kdo vlastně Bena zastřelí, jestli starý indián nebo manželka, nevlastní matka. Já bych volila manželku, režisér si vybral indiána. A ten symbolický vlk nakonec…(31.5.2008)

Westernové kulisy, co skrývají v podstatě rodinné farmářské drama. Patriarcha rodu, který farmu vybudoval v potu tváře, všechny problémy řešil postaru a který nesnáší své tři syny a oni jeho. Jen nejmladší je jeho oblíbenec. Namísto tradičních westernových kulis se spíše jedná v soudní síni či debatuje v rodinném sídle. A je to poměrně nuda a o ničem, navíc se mi nezdálo, že by nejstarší syn k té nenávisti neměl důvod. Dokoukával jsem to na víckrát a nebýt fantastického Tracyho v titulní roli, šel bych s hodnocením mnohem níž.(29.8.2018)

Spencer Tracey v jednej zo svojich životných úloh, aspoň podľa môjho názoru. Jediná výsostne kladná postava je jeho indiánska manželka, všetky ostatné postavy tu sú potom skôr obeťami osudu a keď tu padá meno Shakespeare, tak to nie je vôbec od veci. Je tým, kto má pravdu, Matt, či jeho prvorodený syn? No každý zo svojho uhla pohľadu. Prípadne Matt alebo ďalší podnkateľ, ktorý mu zasahuje do kšeftu a dostanú sa do sporu? Výrazné plusové body u mňa film ale získal aj vďaka nostaligickej strune, keď som postupne zistil, že som ho videl niekedy pred niekoľkými desaťročiami a spoznával aj jednotlivé scény. Ono má z toho človek vždy takú celkom veľkú súkromnú radosť.(28.4.2019)

Podceňované westernové drama řešící problémy vztahů otce a synů, nástupnictví, i rasismu. Kdyby nebylo několika přece jen přeslazených míst poplatných době vzniku filmu a několika drobných lapsů ve scénáři, kdy postavy mění své motivace rychleji, než by bylo přirozené, byl bych schopen jít v hodnocení ještě výš. S. Tracy v pro mne netypickém prostředí je aboslutně výtečný, K. Jurado zorvna tak.(30.6.2010)

• - Katy Jurado hrála matku Roberta Wagnera, přestože je ve skutečnosti starší jen o 6 let. (Mol)