Britští členové dešifrovacího týmu v Bletchley Parku („Station X“) stojí v březnu roku 1943 tváří v tvář nejhorší noční můře: nacistické ponorky náhle změnily kód a bitva o Atlantik dostává nové rozměry. Ve snaze zachránit situaci požádají o pomoc matematického génia Toma Jericha (Dougray Scott). Jericho však řeší i svou soukromou záhadu: Claire (Saffron Burrows), zmizela právě v okamžiku, kdy vládní orgány pojaly podezření, že v Parku je špión. Aby se dostal věci na kloub, požádá o pomoc Hester (Kate Winslet), její nejlepší přítelkyni. O krok před zpravodajskou službou oba zkoumají záhadný život dívky... (Bontonfilm)

farmnf

Michael Apted, téma, z kterého by se dal vytvořit přímo famózní příběh, dopadl jako dětský film. Claire je mrtvá, nemrtvá, je to agentka, neagentka a pak se přisere doprostřed Skotska německá ponorka. Winsletka tu v brýlích a děsivých šatech vypadá jako Jiřina Švorcová, která chce být traktoristkou. Agenti tu kouří v posteli a lezou do ní v botech. Šifry se schovávají na hajzlu mezi hajjzlpapírem. Šifrant, vracející se z blázince vůbec nevypadá jako schizofrenik ale člověk co 4 dny pařil. No Aptede, nepotěšil jsi mne! ()

xxxvodnikxxx

Něco ve smyslu Pearl Harbour- ale o pár stupňů níže.. Není to špatnej film, ale kdyby se to nechalo jako drama / stealth, tak je to daleko lepší, klasická filmová romantická zápleta ho strašně strhuje kamsi níž. Půlka filmu nuda, teprve až pak, když se děj rozjede, divák si do sebe začne dávat souvislosti a teprve pochopí, jak to celé funguje, tak film za něco stojí. ()

Macik

Kdy já už se naučím od filmu nic neočekávat.. :-/ Ale asi za to může ten název, jelikož když mi někdo řekne, že dávají film ENIGMA, okamžitě mi naskočí 2 hodinové drama o rozlušťování kódů.. Bohužel Michaelovi Aptedovi ihned naskočí milostnej příběh a v pozadí někde dřevěná krabice s nějakým šifrovacím přístrojem.. ()

bloodcountes

Výborný film, výborný scénář, výborní herci, výborná hudba. Vzrušující film, ve kterém kromě fascinujícího příběhu Enigmy a napínavé špionážní zápletky je ještě další pro mě vzrušující a zajímavé téma a to je masakr u Katyně (naprosto brilantně podaný). O historická fakta filmu nejde v první řadě - o hlavním podílu na prolomení kódu Enigmy existuje více příběhů - zmiňme alespoň polský tým a britského matematika Alana Turinga, o kterém se smí mluvit teprve několik let, a kterého kvůli homosexualitě jeho doba zničila (film The Imitation Game o jeho životě měl právě před dvěma dny premiéru na TIFF). Je pravda, že bych si klidně dala film bez romantiky a víc válečný - kde je hodně o kódování, Enigmě a hlavně dešifrovacích strojích, ale třeba takovej ještě někdo natočí (možná toho bude dost v The Imitation Game). Tenhle byl vyváženější, bylo tam od všeho něco a mě se to líbilo taky moc.__A teď jsem se dočetla v úvodním textu, že film produkoval Mick Jagger a šifrovací přístroj, vystupující ve filmu, koupil v aukci. To nemá chybu, bravo Mick Jagger a bravo Tom Stoppard! ()

bloodline

Zo začiatku možno až priveľmi mystériom odetý príbeh, ktorý si postupne diváka šúpe ako Európa banánovú republiku a postupom času z toho vykvitne solídny thrillerový striptíz. Atmosférou špionáže páchne rozhodne príťažlivejšie ako mladší súputník Imitation Game a v celkovej konfrontácii vyhráva o prsia, keďže ho do cieľa ťahalo celé herecké združenie aj so Zlaticou Puškárovou čoby jablkom sváru. Po hudobnej, scenáristickej či režisérskej stránke si nemajú čo vyčítať/závidieť. ()

• Ide o posledný film skladateľa Johna Barryho. (U_S_O)
  • Film bol mnohokrát kritizovaný britsko-poľskými strediskami "Zjednoczenie Polskie" a historickou komisiou, ako aj riaditeľom katedry Východnej Európy na Oxfordskej univerzite vzhľadom na falšovanie historických faktov a chýbajúce informácie o nezanedbateľnom podiele Poliakov na rozšifrovaní kódu Enigmy. (kacer4)
  • Postava Thomase Jericha je založena na skutečném matematikovi Alanu Turingovi, který kód Enigma rozluštil. (MIGHTTREE)

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted