Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Britští členové dešifrovacího týmu v Bletchley Parku („Station X“) stojí v březnu roku 1943 tváří v tvář nejhorší noční můře: nacistické ponorky náhle změnily kód a bitva o Atlantik dostává nové rozměry. Ve snaze zachránit situaci požádají o pomoc matematického génia Toma Jericha (Dougray Scott). Jericho však řeší i svou soukromou záhadu: Claire (Saffron Burrows), zmizela právě v okamžiku, kdy vládní orgány pojaly podezření, že v Parku je špión. Aby se dostal věci na kloub, požádá o pomoc Hester (Kate Winslet), její nejlepší přítelkyni. O krok před zpravodajskou službou oba zkoumají záhadný život dívky... (Bontonfilm)

(více)

Recenze (141)

Gemini 

všechny recenze uživatele

Druhá světová válka, Bletchley Park, chlap co režíroval World Is Not Enough, kvalitní herci, starý hudební harcovník John Barry - z toho logicky plynou vysoká očekávání. Pomyslná laťka ovšem byla překonána směrem dolů, a to z důvodu vypravěčského a žánrového nezvládnutí. Bletchley Park, boha jeho, to je místo jako stvořené pro mrazivý špionážní thriller; a i pro nějakou femme fatale by se prostor našel. Ale oni jsou všichni tak nějak nevýrazní a Saffron Burrows nehezky vyhublá. A to to ze začátku vypadalo tak slibně...zmizelý Luger a šifrantská katastrofa, hlavní hrdina na rozsypání, radost pohledět. Pak se to ale všechno tak nějak víc a víc sterilizuje a konec vás už opravdu příliš nezaujme - a to nemluvím o poslední scéně (poválečné), která je vyloženě trapná. Dost často jsem si vzpomněl na podobně zasazený (a podobně zapadlý) snímek jménem Charlotte Gray, v hlavní roli s Cate Blanchett. Ten ale lépe věděl, o čem chce být, a tak si ode mě odnesl o něco víc než 50%, které dávám Enigmě. ()

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $-miliónovTržby USA $4,301,582Tržby Celosvetovo $15,705,007║ Kódovací systém Enigma bol jeden z najznámejších strojov na šifrovanie cez 2.svetovú vojnu, a práve v tomto príbehu sa rozvinú konšpirácie okolo agendy, zamerané na získavanie vtedajších tajných informácii. /70%/ ()

Reklama

Radyo 

všechny recenze uživatele

Velmi zajímavý snímek, který asi ze začátku příliš nezaujme, ale pak si postupně diváka začne získávat a na konci už jej má takřka zcela v hrsti. Vše se to odvíjí od scénáře, jenž svou zdánlivě složitou zápletku odkrývá postupně a pomalu, jako by si chtěl autor vychutnat divákovy reakce na jednotlivé situace a nová zjištění. Velmi dobré je herecké obsazení. Dougray Scott sice nepůsobí jako výrazná osobnost, ale dokázal svou roli ztvárnit věrohodně a spolu s Kate Winslettovou vytvořili sympatický pár, jenž na plátně působí zcela přirozeně. ()

Anthony 

všechny recenze uživatele

Průměrný film, který neví jestli chce být romantickým nebo špionážním dramatem. Osobně mě více zajímaly ty šifry a tak mě moc nebavila ta milostná zápletka a hlavně ty retrospektivy. Na druhou stranu ta špionážní linie se mi docela líbila, vše bylo pořádně zamotané, jak to má být (a ne tak, aby divák nevěděl, o čem je řeč. Nejlépe hraje Jeremy Northam. ()

Renton 

všechny recenze uživatele

Scénář: Tom Stoppard .. Bletchley Park - nejutajovanější místo během druhé světové války i dlouze po ní. Místo, které významně ovlivnilo chod války. Místo, kde se mimo první hackerské práce odehrávají i drama zrad, intrik, lásek.. Slabší rozjezd a celkové poklidné tempo je kompenzováno napínavou druhou polovinou snímku, přesto konec nenaplňuje mnohé očekávání. Přes slibné téma - kódovací stroj Enigma a producentské ambice Micka Jaggera - snímek nedostál svým možným ambicím. ()

Galerie (52)

Zajímavosti (8)

  • V jedné scéně Tom ťuká tužkou na desce stolu. Nejde o bezmyšlenkovité jednání, morseovkou vyťukává jméno ''Claire''. (ImNotThere)
  • Hester Wallace (Kate Winslet) si počas filmu celkovo 16-krát napraví okuliare. (U_S_O)
  • Film bol mnohokrát kritizovaný britsko-poľskými strediskami "Zjednoczenie Polskie" a historickou komisiou, ako aj riaditeľom katedry Východnej Európy na Oxfordskej univerzite vzhľadom na falšovanie historických faktov a chýbajúce informácie o nezanedbateľnom podiele Poliakov na rozšifrovaní kódu Enigmy. (kacer4)

Reklama

Reklama