Britští členové dešifrovacího týmu v Bletchley Parku („Station X“) stojí v březnu roku 1943 tváří v tvář nejhorší noční můře: nacistické ponorky náhle změnily kód a bitva o Atlantik dostává nové rozměry. Ve snaze zachránit situaci požádají o pomoc matematického génia Toma Jericha (Dougray Scott). Jericho však řeší i svou soukromou záhadu: Claire (Saffron Burrows), zmizela právě v okamžiku, kdy vládní orgány pojaly podezření, že v Parku je špión. Aby se dostal věci na kloub, požádá o pomoc Hester (Kate Winslet), její nejlepší přítelkyni. O krok před zpravodajskou službou oba zkoumají záhadný život dívky... (Bontonfilm)

Brinkley

Enigma je hodně nenápadná filmová lahůdka (přirovnání nemusím hledat daleko - Kate Winslet nastrojená v neforemném kabátě). Nebudu tu dále rozvádět časté tvrzení uživatelů týkající se zdlouhavého začátku, absolutní souhlas. Divák je však postupně odměněn košatým, propracovaným, nepatetickým dějem a příjemně civilním herectvím všech zúčastněných (pro mě navíc třešnička na dortu v podobě Matthewa MacFadyena, byť v Twoface podobě). ()

Orlau32

Zdálo se mi, že se film více zabývá zmizením pracovnice štábu "Station X" (údajné špionky) než samotným rozkličováním geniální německé ENIGMY. Ale jinak výkony herců velmi dobré, režisér Apted se snažil film udělat zajímavým, to se myslím podařilo na 70%. Některé události nebyly dotaženy do konce. (Rozkódování nového kódu). V "bonusu" na DVD je velmi zajímavý rozhovor s Mikem JAGGREM, který byl jedním z hlavních producentů filmu. ()

Death

Ze zacatku to nevypadalo prilis dobre. Bylo to cely takovy zamotany a zmateny. Postupne se ale scenar docela dobre vyvinul a ke konci uz to cele zacalo do sebe zapadat-s obcasnym zadrhnutim. Je fakt, ze v zaveru uz se mi zacal mozek malinko prehrivat(nastesti to nedosahlo temer kriticke hodnoty jako treba v Mulholland drive:)). Dlouho jsem vahal mezi tremi a ctyrmi hvezdami. Je to tak mezi. Nejvice mi asi vadilo misty trochu pomale tempo. Neni to asi film pro kazdeho, ale pokud neocekavate neco jako U-571, mohl by se vam snimek libit. ()

Aluska88

Tento film mne zaujal i naproti faktu, že jsem v zásadě vlastně tuto šifru zcela úplně nerozluštila. Samotný děj okolo Enigmy je poměrně složitý a člověk se v něm může ztrácet, s lehkou neschopností pochopení, oč vlastně jde. Ostatní části dotvářející tento snímek jsou nenáročné a příjemné, též za význačné podpory herců, a v hlavní řadě Kate Winslet, která dokáže každý film, v němž se objeví, dokonale rozjasnit. ()

Anthony

Průměrný film, který neví jestli chce být romantickým nebo špionážním dramatem. Osobně mě více zajímaly ty šifry a tak mě moc nebavila ta milostná zápletka a hlavně ty retrospektivy. Na druhou stranu ta špionážní linie se mi docela líbila, vše bylo pořádně zamotané, jak to má být (a ne tak, aby divák nevěděl, o čem je řeč. Nejlépe hraje Jeremy Northam. ()

• Film bol mnohokrát kritizovaný britsko-poľskými strediskami "Zjednoczenie Polskie" a historickou komisiou, ako aj riaditeľom katedry Východnej Európy na Oxfordskej univerzite vzhľadom na falšovanie historických faktov a chýbajúce informácie o nezanedbateľnom podiele Poliakov na rozšifrovaní kódu Enigmy. (kacer4)
  • V jedné scéně Tom ťuká tužkou na desce stolu. Nejde o bezmyšlenkovité jednání, morseovkou vyťukává jméno ''Claire''. (ImNotThere)
  • Hester Wallace (Kate Winslet) si počas filmu celkovo 16-krát napraví okuliare. (U_S_O)

Související novinky

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted

09.01.2021

Ve věku 79 let zemřel britský režisér a producent Michael Apted. Rodák z hrabství Buckinghamshire započal svou kariéru v televizi, brzy se však proslavil sérií časosběrných dokumentárních filmů „Up“… (více)