• Německo

Enigma - Das Geheimnis

Romantický / Thriller

Velká Británie / USA / Německo / Nizozemsko, 2001, 119 min

Zdálo se mi, že se film více zabývá zmizením pracovnice štábu "Station X" (údajné špionky) než samotným rozkličováním geniální německé ENIGMY. Ale jinak výkony herců velmi dobré, režisér Apted se snažil film udělat zajímavým, to se myslím podařilo na 70%. Některé události nebyly dotaženy do konce. (Rozkódování nového kódu). V "bonusu" na DVD je velmi zajímavý rozhovor s Mikem JAGGREM, který byl jedním z hlavních producentů filmu.(2.12.2009)

Slušne napísaný scenár so zaujímavou krimi zápletkou na pozadí špionážnych spravodajských hier 2. sv. vojny. Lepšiemu hodnoteniu mi však bráni veľmi zdĺhavý začiatok a sterilné spracovanie. Nič, vrátane réžie, hercov, dramatizácie a emotívnej stránky sa tu nevymyká priemeru. Chcelo to lepšiu réžiu, kameru, strih, hudbu a možno by som vymenil aj pár hercov. Vlastne okrem Kate Winslet a N. Coster-Waldau ma z nich výraznejšie neoslovil nikto. 60/100(17.3.2016)

Pfu, s časti ma to bavilo, pretože je to s obdobia fúzatého Adolfa, ktorý vedel ukázať svojou pravačkou smer, ale príbeh mi tak strašne v tejto forme nesadol, až ma štvalo o čo prichádzam, pretože filmov o Enigme nie je veľa. Kate Winslet skvelá, ale inak ma to nedokázalo patrične zaujať a už vôbec nie strhnúť. 65% - 3*(23.11.2015)

Enigma, jedno z nejstřeženějších britských tajemství za druhé sv. války. Někteří historici dokonce tvrdí, že tento přístroj a odhalení jeho tajemství pomohl spojencům vyhrát válku. Zřejmě trochu přehnaně, nicméně sehrál skutečně důležitou roli v plánovaní válečných operací spojenců. Proto je s podivem, že režisér z toho vytěžil tak málo a zapletl se zase do milostného příběhu. Vznikl tak naprosto obyčejný, průměrný snímek.(5.6.2012)

Pre milovníkov špionážnych filmov určite lahôdka. Angličania dokážu natočiť inteligentný film, a ešte k tomu pôsobivo. Tento film nie je silný v jednotlivých scénach, či obrazoch, ale je úžasne prepojený do celku. Všetko má svoju logiku a zapĺňa hluché miesta v poznaní. Mnohými kritizovaná romantika mi vôbec nevadila, pretože bola prirodzenou súčasťou deja a nespomaľovala ho. Pôsobila viac menej ako faktor uvedomovania si skutočnosti. Bodaj by sa Robert Harris dočkal podobne kvalitných adaptácií na svoje diela. Táto o kolieskach, písmenkách a záhadnej blondíne vyšla dokonale.(7.1.2007)

• - Postava Thomase Jericha je založena na skutečném matematikovi Alanu Turingovi, který kód Enigma rozluštil. (MIGHTTREE)

• - Hester Wallace (Kate Winslet) si počas filmu celkovo 16-krát napraví okuliare. (U_S_O)

• - Ide o posledný film skladateľa Johna Barryho. (U_S_O)