• Německo

Enigma - Das Geheimnis

Romantický / Thriller

Velká Británie / USA / Německo / Nizozemsko, 2001, 119 min

Nečekejte mrazivý špionážní thriller, jedná se víceméně o napínavou detektivku s překvapivými zvraty, která je opředená nitkami špionáže, tajných šifer, dobrodružství i romantiky. Je zasazená do doby druhé světové války - tím pádem obsahuje reálné historické prvky. Kromě hereckých hvězd druhu Homo sapiens mezi její hlavní hrdiny bezesporu patří špičkový přenosný šifrovací stroj Enigma, který používala německá armáda - rozluštění jeho kódu mělo zcela zásadní význam pro průběh bitvy o Atlantik. Snímek je doplněný snovými retrospektivními prostřihy a ubírá se rozvážným, volnějším krokem, válečné scény jsou použité jen okrajově a slouží výhradně pro dokreslení dobové atmosféry - to ale příběhu na působivosti neubírá, ba právě naopak.(7.7.2011)

Téma filmu (tajomstvo dešifrovania najdokonalejšieho šifrovacieho stroja v dejinách - nemeckej Enigmy) určite zaujme každého, kto má rád žáner - špionážny film. Možno som práve preto od toho snímku očakával oveľa viac, ako som dostal. Približne polovica sa venovala citovo-romantickému vzťahu hlavného predstaviteľa k opačnému pohlaviu a zvyšok bol nasmerovaný k samotnej Enigme a problému s jej dešifrovaním na jednej konkrétnej vojenskej akcii .... Škoda, tú romantiku by som skresal o 50 % ...(26.7.2003)

Kdyby se scénář nerozsypal pod rukama, mohla být Enigma strhujícím špionážním filmem s prvky romantiky. Takhle vyšla seriózní první polovina naprázdno a i když se postupně silně přidává na tempu, vychází tato snaha nazmar, protože když jsem akceptoval jeden zvrat, přišel druhý. A pak třetí. Nakonec mě ten finální nechal naprosto chladným, protože v tu chvíli už je z příběhu takový maglajz, že netuším, kdo byl kladný a kdo hrál za soupeře. Přesto je Aptedova honba za šifrou přinejmenším zajímavá a kdyby nešlo o adaptaci, ale o originální příběh, mohly zůstat dojmy o trochu příjemnější.(4.2.2006)

Taký príjemný televízny film na nedeľné popoludnie na NOVE alebo Markíze, keď potrebujete vypnúť a stráviť nedeľný obed. Film neurazí, ale ani nenadchne a o pár dní zabudnete o čom to vlastne bolo, čo je škoda, keďže námet o britskom dešifrovacom tíme z Bletchley Parku má určite potenciál. Postavy moc nemajú čo hrať a ich konanie je v určitých situáciách smiešne. Nepatrím ku skupine obdivovateľov, ktorá hodnotí pozitívne herecký part Kate Winslet, ktorá bohužiaľ zo svojej postavy viac ani vyžmýkať nemohla, čo naopak nie je jej chyba.(8.8.2012)

• Ydrosten

Viděl jsem film, pojednávající o tom jak byl přístroj ENIGMA získán ( Ponorka U-571 ) takže jsem čekal nervydrásající špionský film. Bohužel jsem byl více než zklamán. Hodina nudy, půl hodiny romantických scén, a půl hodiny dramatických dialogů = 2 hodiny o ničem. Už už jsem si myslel že se film kamsi rozjede když začala scéna o sledování depeší a luštění kódu kvůli ochraně konvoje lodí - a zase nic. ( Z mého osobního hlediska jsem hodně zaujatá osoba, protože je to film, který se líbí mé partnerce a už jsem film viděl asi 178x Po pár shlédnutích jsem začal film upřímně nenávidět ) Neuděluji žádnou hvězdu - musel bych dát z osobních důvodů odpad. A to se mi moc nechce.(31.8.2014)

• - Kate Winslet byla během natáčení těhotná, kvůli čemuž došlo k zásahu do scénáře a otěhotněla také její postava Hester Wallace. (ImNotThere)

• - Film bol mnohokrát kritizovaný britsko-poľskými strediskami "Zjednoczenie Polskie" a historickou komisiou, ako aj riaditeľom katedry Východnej Európy na Oxfordskej univerzite vzhľadom na falšovanie historických faktov a chýbajúce informácie o nezanedbateľnom podiele Poliakov na rozšifrovaní kódu Enigmy. (kacer4)

• - Postava Thomase Jericha je založena na skutečném matematikovi Alanu Turingovi, který kód Enigma rozluštil. (MIGHTTREE)