• Německo

Enigma - Das Geheimnis

• Nizozemsko

Romantický / Thriller

Velká Británie / USA / Německo / Nizozemsko, 2001, 119 min

Výborný film, výborný scénář, výborní herci, výborná hudba. Vzrušující film, ve kterém kromě fascinujícího příběhu Enigmy a napínavé špionážní zápletky je ještě další pro mě vzrušující a zajímavé téma a to je masakr u Katyně (naprosto brilantně podaný). O historická fakta filmu nejde v první řadě - o hlavním podílu na prolomení kódu Enigmy existuje více příběhů - zmiňme alespoň polský tým a britského matematika Alana Turinga, o kterém se smí mluvit teprve několik let, a kterého kvůli homosexualitě jeho doba zničila (film The Imitation Game o jeho životě měl právě před dvěma dny premiéru na TIFF). Je pravda, že bych si klidně dala film bez romantiky a víc válečný - kde je hodně o kódování, Enigmě a hlavně dešifrovacích strojích, ale třeba takovej ještě někdo natočí (možná toho bude dost v The Imitation Game). Tenhle byl vyváženější, bylo tam od všeho něco a mě se to líbilo taky moc.__A teď jsem se dočetla v úvodním textu, že film produkoval Mick Jagger a šifrovací přístroj, vystupující ve filmu, koupil v aukci. To nemá chybu, bravo Mick Jagger a bravo Tom Stoppard!(10.9.2014)

• rikitiki

Průměrný film, který je navíc lživý, nebo minimálně zavádějící. Hlavní hrdina rozluštění kódu Enigma byl ve skutečnosti úplně jiný. Viz níže: Matematik Alan Turing patří k mužům, kteří měli největší podíl na vítězství Spojenců v druhé světové válce. Jeho země se mu odvděčila tím, že ho dohnala k sebevraždě. Turing v britském špionském centru Bletchley Park za války zkonstruoval stroj, který byl schopný prolomit kód německého šifrovacího stroje Enigma. Spojenci tak mohli číst důležité nacistické depeše. Veřejného uznání se ale Turing nikdy nedočkal. O svém úspěchu nesměl promluvit, aby neprozradil důležité tajemství. Dočkal se naopak veřejného odsouzení. To když vyšlo najevo, že je homosexuál, což byl ve Velké Británii na začátku padesátých let trestný čin. Dostal na výběr: buď půjde na rok do vězení, nebo se podrobí chemické kastraci. Turing si vybral druhou variantu. Celý rok pak dostával dávky hormonu, což mu způsobilo řadu zdravotních problémů. Turing nakonec propadl depresím a v roce 1954 se otrávil kyanidem. /// zdroj: Internet///(22.1.2010)

Zdálo se mi, že se film více zabývá zmizením pracovnice štábu "Station X" (údajné špionky) než samotným rozkličováním geniální německé ENIGMY. Ale jinak výkony herců velmi dobré, režisér Apted se snažil film udělat zajímavým, to se myslím podařilo na 70%. Některé události nebyly dotaženy do konce. (Rozkódování nového kódu). V "bonusu" na DVD je velmi zajímavý rozhovor s Mikem JAGGREM, který byl jedním z hlavních producentů filmu.(2.12.2009)

Pre milovníkov špionážnych filmov určite lahôdka. Angličania dokážu natočiť inteligentný film, a ešte k tomu pôsobivo. Tento film nie je silný v jednotlivých scénach, či obrazoch, ale je úžasne prepojený do celku. Všetko má svoju logiku a zapĺňa hluché miesta v poznaní. Mnohými kritizovaná romantika mi vôbec nevadila, pretože bola prirodzenou súčasťou deja a nespomaľovala ho. Pôsobila viac menej ako faktor uvedomovania si skutočnosti. Bodaj by sa Robert Harris dočkal podobne kvalitných adaptácií na svoje diela. Táto o kolieskach, písmenkách a záhadnej blondíne vyšla dokonale.(7.1.2007)

Veľmi dobrý film.Spočiatku síce trošku nudne pôsobiaci,ale keď pochopíte o čo ide, začne všetko do seba zapadať a všetky kódy a komplikované šifry vytvoria skvelý film. V hlavných úlohách ako vždy skvelá Kate a pre mna prekvapivý Dougray Scott,ktorý sa týmto filmom u mna definitívne zbavil nálepky "princ z Even After":).(7.8.2009)

• - Postava Thomase Jericha je založena na skutečném matematikovi Alanu Turingovi, který kód Enigma rozluštil. (MIGHTTREE)

• - Producent Mick Jagger filmařům zapůjčil vlastní původní verzi šifrovacího stroje Enigma. (ImNotThere)

• - Hester Wallace (Kate Winslet) si počas filmu celkovo 16-krát napraví okuliare. (U_S_O)