• Německo

Enigma - Das Geheimnis

Romantický / Thriller

Velká Británie / USA / Německo / Nizozemsko, 2001, 119 min

Kdyby se scénář nerozsypal pod rukama, mohla být Enigma strhujícím špionážním filmem s prvky romantiky. Takhle vyšla seriózní první polovina naprázdno a i když se postupně silně přidává na tempu, vychází tato snaha nazmar, protože když jsem akceptoval jeden zvrat, přišel druhý. A pak třetí. Nakonec mě ten finální nechal naprosto chladným, protože v tu chvíli už je z příběhu takový maglajz, že netuším, kdo byl kladný a kdo hrál za soupeře. Přesto je Aptedova honba za šifrou přinejmenším zajímavá a kdyby nešlo o adaptaci, ale o originální příběh, mohly zůstat dojmy o trochu příjemnější.(4.2.2006)

Nečekejte mrazivý špionážní thriller, jedná se víceméně o napínavou detektivku s překvapivými zvraty, která je opředená nitkami špionáže, tajných šifer, dobrodružství i romantiky. Je zasazená do doby druhé světové války - tím pádem obsahuje reálné historické prvky. Kromě hereckých hvězd druhu Homo sapiens mezi její hlavní hrdiny bezesporu patří špičkový přenosný šifrovací stroj Enigma, který používala německá armáda - rozluštění jeho kódu mělo zcela zásadní význam pro průběh bitvy o Atlantik. Snímek je doplněný snovými retrospektivními prostřihy a ubírá se rozvážným, volnějším krokem, válečné scény jsou použité jen okrajově a slouží výhradně pro dokreslení dobové atmosféry - to ale příběhu na působivosti neubírá, ba právě naopak.(7.7.2011)

Enigma je hodně nenápadná filmová lahůdka (přirovnání nemusím hledat daleko - Kate Winslet nastrojená v neforemném kabátě). Nebudu tu dále rozvádět časté tvrzení uživatelů týkající se zdlouhavého začátku, absolutní souhlas. Divák je však postupně odměněn košatým, propracovaným, nepatetickým dějem a příjemně civilním herectvím všech zúčastněných (pro mě navíc třešnička na dortu v podobě Matthewa MacFadyena, byť v Twoface podobě).(31.8.2014)

...dobře napsaný...možná trochu překombinovaný a zaplněný klišé, ale výsledek je funkční...v závěru už jsem se vyloženě ztrácel...ale u špionážně laděný věci mi to nevadí, možná že to i trošku vyžaduju...dobře propojený prvky různejch žánrů...zároveň solidně skloubená úroveň fabulace a reálnýho historickýho základu...britský až na půdu...konzervativní až na střechu...v důsledku spíš příjemně než retardačně...dobře zahraný - hlavně Kate Winslet a Dougray Scott, kteří jsou oba obsazeni proti svému tradičnímu typu...(26.8.2011)

Trošku jiný pohled na válku, kdy se bojuje hlavou a nechrastí se flintama. Já byl ochuzen o překvapení, protože jsem Harrisou knihu četl. Herecký výkon Dougraye Scotta stál za to - to balancování na pokraji zhroucení jsem mu věřil. Kdyby tam bylo víc o rozluštění kódu Enigmy a míň romantiky, bylo by i hvězd více.(18.10.2004)

• - Producent Mick Jagger filmařům zapůjčil vlastní původní verzi šifrovacího stroje Enigma. (ImNotThere)

• - Ve scéně, kdy Hester Wallaceová (Kate Winslet) dekóduje seznam polských obětí, je možná všimnout si jména Zygalski. Henryk Zygalski byl polský matematik, který se významně zasloužil o prolomení kódu Enigma. (MIGHTTREE)

• - Postava Thomase Jericha je založena na skutečném matematikovi Alanu Turingovi, který kód Enigma rozluštil. (MIGHTTREE)