• Německo

Enigma - Das Geheimnis

Romantický / Thriller

Velká Británie / USA / Německo / Nizozemsko, 2001, 119 min

Je tomu už několik měsíců, co se dešifrovacímu týmu pod vedením Toma Jericha (Dougray Scott) podařilo rozlousknout tajnou německou šifru Enigmu. Nyní ale ze dne na den Němci změnili své tajné kódy, a konvoj amerických zásobovacích lodí se žene vstříc zkáze, která nemá obdoby. Jedinou nadějí je opět Tom Jericho a jeho tým, aby rozšifrovali nový kód. A také Wigram (Jeremy Northam), aby zjistil kdo Brity zradil a dal Němcům informace o rozšifrované Enigmě... Jelikož jsem se kdysi pokoušel jistý kód zašifrovaný Enigmou (sazmořejmě se znalostí všech nastavení) také rozlousknout, mám k tomuto filmu docela vztah. Zvlášť když si člověk představí, jak složité bez všech těch znalostí. Ale k filmu - sice bych si dokázal najít hromadu výtek, proč nějaké hvězdičky strhnout - třebas trochu hloupá romantická linie (i ta první (kdy geniální matematik prozradí své lásce první poslední), i ta druhá (kdy holka sundá brýle, a geniální matematik se okamžitě zabouchne znovu)), ale co už. Líbil se mi Dougray Scott, stejně tak i "slizký" Jeremy Northan a taktéž i Kate Winslet, kterou jsem měl z počátku docela problém vůbec poznat :)(10.9.2012)

Veľmi dobrý film.Spočiatku síce trošku nudne pôsobiaci,ale keď pochopíte o čo ide, začne všetko do seba zapadať a všetky kódy a komplikované šifry vytvoria skvelý film. V hlavných úlohách ako vždy skvelá Kate a pre mna prekvapivý Dougray Scott,ktorý sa týmto filmom u mna definitívne zbavil nálepky "princ z Even After":).(7.8.2009)

Zdálo se mi, že se film více zabývá zmizením pracovnice štábu "Station X" (údajné špionky) než samotným rozkličováním geniální německé ENIGMY. Ale jinak výkony herců velmi dobré, režisér Apted se snažil film udělat zajímavým, to se myslím podařilo na 70%. Některé události nebyly dotaženy do konce. (Rozkódování nového kódu). V "bonusu" na DVD je velmi zajímavý rozhovor s Mikem JAGGREM, který byl jedním z hlavních producentů filmu.(2.12.2009)

• farmnf

Michael Apted, téma, z kterého by se dal vytvořit přímo famózní příběh, dopadl jako dětský film. Claire je mrtvá, nemrtvá, je to agentka, neagentka a pak se přisere doprostřed Skotska německá ponorka. Winsletka tu v brýlích a děsivých šatech vypadá jako Jiřina Švorcová, která chce být traktoristkou. Agenti tu kouří v posteli a lezou do ní v botech. Šifry se schovávají na hajzlu mezi hajjzlpapírem. Šifrant, vracející se z blázince vůbec nevypadá jako schizofrenik ale člověk co 4 dny pařil. No Aptede, nepotěšil jsi mne!(24.7.2011)

Ze zacatku to nevypadalo prilis dobre. Bylo to cely takovy zamotany a zmateny. Postupne se ale scenar docela dobre vyvinul a ke konci uz to cele zacalo do sebe zapadat-s obcasnym zadrhnutim. Je fakt, ze v zaveru uz se mi zacal mozek malinko prehrivat(nastesti to nedosahlo temer kriticke hodnoty jako treba v Mulholland drive:)). Dlouho jsem vahal mezi tremi a ctyrmi hvezdami. Je to tak mezi. Nejvice mi asi vadilo misty trochu pomale tempo. Neni to asi film pro kazdeho, ale pokud neocekavate neco jako U-571, mohl by se vam snimek libit.(17.10.2004)

• - Kate Winslet byla během natáčení těhotná, kvůli čemuž došlo k zásahu do scénáře a otěhotněla také její postava Hester Wallace. (ImNotThere)

• - Postava Thomase Jericha je založena na skutečném matematikovi Alanu Turingovi, který kód Enigma rozluštil. (MIGHTTREE)

• - Ide o posledný film skladateľa Johna Barryho. (U_S_O)