• Německo

Enigma - Das Geheimnis

• Nizozemsko

Romantický / Thriller

Velká Británie / USA / Německo / Nizozemsko, 2001, 119 min

Enigma je taková moje slabost. Je to dobře odvedené řemeslo, leč vpodstatě průměrný film. Ale je to špionážní (mé oblíbené téma) film o II. světové válce (má oblíbená doba). K tomu navíc brýlatá Kate Winslet rafinovaně zvedající obočí jako snaživá úřednice na stopě velkého odhalení. Špionážní kombinatorika je někdy až zbytečně složitá, jako když je detektivku potřeba naplnit důvěryhodným obratem ve vyšetřování i za cenu divákova neporozumění. Vztahové situace zůstávají naopak na půl cesty chyceny v pasti stereotypu. Jakoby blonďatá Claire byla až příliš blonďatá a matematik Thomas až příliš nesvéprávný. Je pravda, že tak lukrativní téma mohlo ve filmu zazářit výrazněji. Přesto se k němu ráda vracím, pro jeho příjemnou atmosféru. Bohužel, většině filmů z II. světové války let vládnou koncentráky.(19.1.2014)

Průměrný film, který neví jestli chce být romantickým nebo špionážním dramatem. Osobně mě více zajímaly ty šifry a tak mě moc nebavila ta milostná zápletka a hlavně ty retrospektivy. Na druhou stranu ta špionážní linie se mi docela líbila, vše bylo pořádně zamotané, jak to má být (a ne tak, aby divák nevěděl, o čem je řeč. Nejlépe hraje Jeremy Northam.(13.7.2003)

• Olík

Trocha dramatu, trocha romantiky, trocha války, spousta špionáže, ale především zdlouhavý začátek a o poznání napínavější druhá polovina filmu. Já osobně beru toto dílo spíše jako vzdání holdu neprávem opomíjeným členům dešifrovacího týmu v Bletchley Parku. Producentský nováček Mick Jagger nesáhl vedle, když si jako předlohu vybral bestseller Roberta Harrise - skokem do louže je spíše uspávající uchopení námětu.(27.7.2010)

• Gemini

Druhá světová válka, Bletchley Park, chlap co režíroval World Is Not Enough, kvalitní herci, starý hudební harcovník John Barry - z toho logicky plynou vysoká očekávání. Pomyslná laťka ovšem byla překonána směrem dolů, a to z důvodu vypravěčského a žánrového nezvládnutí. Bletchley Park, boha jeho, to je místo jako stvořené pro mrazivý špionážní thriller; a i pro nějakou femme fatale by se prostor našel. Ale oni jsou všichni tak nějak nevýrazní a Saffron Burrows nehezky vyhublá. A to to ze začátku vypadalo tak slibně...zmizelý Luger a šifrantská katastrofa, hlavní hrdina na rozsypání, radost pohledět. Pak se to ale všechno tak nějak víc a víc sterilizuje a konec vás už opravdu příliš nezaujme - a to nemluvím o poslední scéně (poválečné), která je vyloženě trapná. Dost často jsem si vzpomněl na podobně zasazený (a podobně zapadlý) snímek jménem Charlotte Gray, v hlavní roli s Cate Blanchett. Ten ale lépe věděl, o čem chce být, a tak si ode mě odnesl o něco víc než 50%, které dávám Enigmě.(3.10.2007)

...dobře napsaný...možná trochu překombinovaný a zaplněný klišé, ale výsledek je funkční...v závěru už jsem se vyloženě ztrácel...ale u špionážně laděný věci mi to nevadí, možná že to i trošku vyžaduju...dobře propojený prvky různejch žánrů...zároveň solidně skloubená úroveň fabulace a reálnýho historickýho základu...britský až na půdu...konzervativní až na střechu...v důsledku spíš příjemně než retardačně...dobře zahraný - hlavně Kate Winslet a Dougray Scott, kteří jsou oba obsazeni proti svému tradičnímu typu...(26.8.2011)

• - Hester Wallace (Kate Winslet) si počas filmu celkovo 16-krát napraví okuliare. (U_S_O)

• - Ve scéně, kdy Hester Wallaceová (Kate Winslet) dekóduje seznam polských obětí, je možná všimnout si jména Zygalski. Henryk Zygalski byl polský matematik, který se významně zasloužil o prolomení kódu Enigma. (MIGHTTREE)

• - Film bol mnohokrát kritizovaný britsko-poľskými strediskami "Zjednoczenie Polskie" a historickou komisiou, ako aj riaditeľom katedry Východnej Európy na Oxfordskej univerzite vzhľadom na falšovanie historických faktov a chýbajúce informácie o nezanedbateľnom podiele Poliakov na rozšifrovaní kódu Enigmy. (kacer4)