poster

Enigma

 • Velká Británie

  Enigma

 • Německo

  Enigma - Das Geheimnis

 • Slovensko

  Enigma

Romantický / Thriller

Velká Británie / USA / Německo / Nizozemsko, 2001, 119 min

 • JohnyD
  ***

  Taký príjemný televízny film na nedeľné popoludnie na NOVE alebo Markíze, keď potrebujete vypnúť a stráviť nedeľný obed. Film neurazí, ale ani nenadchne a o pár dní zabudnete o čom to vlastne bolo, čo je škoda, keďže námet o britskom dešifrovacom tíme z Bletchley Parku má určite potenciál. Postavy moc nemajú čo hrať a ich konanie je v určitých situáciách smiešne. Nepatrím ku skupine obdivovateľov, ktorá hodnotí pozitívne herecký part Kate Winslet, ktorá bohužiaľ zo svojej postavy viac ani vyžmýkať nemohla, čo naopak nie je jej chyba.(8.8.2012)

 • Radyo
  ****

  Velmi zajímavý snímek, který asi ze začátku příliš nezaujme, ale pak si postupně diváka začne získávat a na konci už jej má takřka zcela v hrsti. Vše se to odvíjí od scénáře, jenž svou zdánlivě složitou zápletku odkrývá postupně a pomalu, jako by si chtěl autor vychutnat divákovy reakce na jednotlivé situace a nová zjištění. Velmi dobré je herecké obsazení. Dougray Scott sice nepůsobí jako výrazná osobnost, ale dokázal svou roli ztvárnit věrohodně a spolu s Kate Winslettovou vytvořili sympatický pár, jenž na plátně působí zcela přirozeně.(14.7.2003)

 • rikitiki
  **

  Průměrný film, který je navíc lživý, nebo minimálně zavádějící. Hlavní hrdina rozluštění kódu Enigma byl ve skutečnosti úplně jiný. Viz níže: Matematik Alan Turing patří k mužům, kteří měli největší podíl na vítězství Spojenců v druhé světové válce. Jeho země se mu odvděčila tím, že ho dohnala k sebevraždě. Turing v britském špionském centru Bletchley Park za války zkonstruoval stroj, který byl schopný prolomit kód německého šifrovacího stroje Enigma. Spojenci tak mohli číst důležité nacistické depeše. Veřejného uznání se ale Turing nikdy nedočkal. O svém úspěchu nesměl promluvit, aby neprozradil důležité tajemství. Dočkal se naopak veřejného odsouzení. To když vyšlo najevo, že je homosexuál, což byl ve Velké Británii na začátku padesátých let trestný čin. Dostal na výběr: buď půjde na rok do vězení, nebo se podrobí chemické kastraci. Turing si vybral druhou variantu. Celý rok pak dostával dávky hormonu, což mu způsobilo řadu zdravotních problémů. Turing nakonec propadl depresím a v roce 1954 se otrávil kyanidem. /// zdroj: Internet///(22.1.2010)

 • bloodline
  ****

  Zo začiatku možno až priveľmi mystériom odetý príbeh, ktorý si postupne diváka šúpe ako Európa banánovú republiku a postupom času z toho vykvitne solídny thrillerový striptíz. Atmosférou špionáže páchne rozhodne príťažlivejšie ako mladší súputník Imitation Game a v celkovej konfrontácii vyhráva o prsia, keďže ho do cieľa ťahalo celé herecké združenie aj so Zlaticou Puškárovou čoby jablkom sváru. Po hudobnej, scenáristickej či režisérskej stránke si nemajú čo vyčítať/závidieť.(26.3.2015)

 • Slartibarkfast
  ****

  Dozajista lehce podhodnocený snímek ze zákulisí druhé světové války, který popisuje práci dešifrantů, kteří se tehdy snažili prolomit kód enigmy. Není to ale jen o samotném dešifrování, ale i o vnitřních vztazích mezi dešifranty. Trochu zde zanechal vliv britské tvorby, takže se snímek zdá být na první pohled nudný. Jak se ale postupně dostáváme hlouběji a dál v příběhu, najednou vše začíná nabírat rychlý spád. Asi bych dal nejraději 3 a 1/2*, ale přimhouřím oko a vylepším nižší hodnocení filmu, který se mi zdá jako nadprůměrný, díky precizním hereckým výkonům, dobrému scénáři a především Kate Winslet. Vřele doporučuji 75%(13.10.2010)

 • - Ve scéně, kdy Hester Wallaceová (Kate Winslet) dekóduje seznam polských obětí, je možná všimnout si jména Zygalski. Henryk Zygalski byl polský matematik, který se významně zasloužil o prolomení kódu Enigma. (MIGHTTREE)

 • - V jedné scéně Tom ťuká tužkou na desce stolu. Nejde o bezmyšlenkovité jednání, morseovkou vyťukává jméno ''Claire''. (ImNotThere)

 • - Producent Mick Jagger filmařům zapůjčil vlastní původní verzi šifrovacího stroje Enigma. (ImNotThere)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace