• Německo

Enigma - Das Geheimnis

Romantický / Thriller

Velká Británie / USA / Německo / Nizozemsko, 2001, 119 min

Celkom chytrý thriller, miestami možno zbytočne komplikovane vyrozprávaný, ale snahu uprieť nemožno. Toho napätia sa dalo do filmu preniesť určite viac, ale musím pochváliť hudbu J. Barryho, ktorá bola možno pre tento film až príliš dobrá. Navyše je tak rozpoznateľná, že som skladateľa uhádol bez toho, aby som vopred vedel, kto hudbu zložil. Slušný výkon D. Scotta, K. Winslet sa skôr iba tak vezie. 60%.(4.4.2013)

Trošku jiný pohled na válku, kdy se bojuje hlavou a nechrastí se flintama. Já byl ochuzen o překvapení, protože jsem Harrisou knihu četl. Herecký výkon Dougraye Scotta stál za to - to balancování na pokraji zhroucení jsem mu věřil. Kdyby tam bylo víc o rozluštění kódu Enigmy a míň romantiky, bylo by i hvězd více.(18.10.2004)

Téma filmu (tajomstvo dešifrovania najdokonalejšieho šifrovacieho stroja v dejinách - nemeckej Enigmy) určite zaujme každého, kto má rád žáner - špionážny film. Možno som práve preto od toho snímku očakával oveľa viac, ako som dostal. Približne polovica sa venovala citovo-romantickému vzťahu hlavného predstaviteľa k opačnému pohlaviu a zvyšok bol nasmerovaný k samotnej Enigme a problému s jej dešifrovaním na jednej konkrétnej vojenskej akcii .... Škoda, tú romantiku by som skresal o 50 % ...(26.7.2003)

Velmi zajímavý snímek, který asi ze začátku příliš nezaujme, ale pak si postupně diváka začne získávat a na konci už jej má takřka zcela v hrsti. Vše se to odvíjí od scénáře, jenž svou zdánlivě složitou zápletku odkrývá postupně a pomalu, jako by si chtěl autor vychutnat divákovy reakce na jednotlivé situace a nová zjištění. Velmi dobré je herecké obsazení. Dougray Scott sice nepůsobí jako výrazná osobnost, ale dokázal svou roli ztvárnit věrohodně a spolu s Kate Winslettovou vytvořili sympatický pár, jenž na plátně působí zcela přirozeně.(14.7.2003)

Kdyby se scénář nerozsypal pod rukama, mohla být Enigma strhujícím špionážním filmem s prvky romantiky. Takhle vyšla seriózní první polovina naprázdno a i když se postupně silně přidává na tempu, vychází tato snaha nazmar, protože když jsem akceptoval jeden zvrat, přišel druhý. A pak třetí. Nakonec mě ten finální nechal naprosto chladným, protože v tu chvíli už je z příběhu takový maglajz, že netuším, kdo byl kladný a kdo hrál za soupeře. Přesto je Aptedova honba za šifrou přinejmenším zajímavá a kdyby nešlo o adaptaci, ale o originální příběh, mohly zůstat dojmy o trochu příjemnější.(4.2.2006)

• - Kate Winslet byla během natáčení těhotná, kvůli čemuž došlo k zásahu do scénáře a otěhotněla také její postava Hester Wallace. (ImNotThere)

• - Producent Mick Jagger filmařům zapůjčil vlastní původní verzi šifrovacího stroje Enigma. (ImNotThere)

• - V jedné scéně Tom ťuká tužkou na desce stolu. Nejde o bezmyšlenkovité jednání, morseovkou vyťukává jméno ''Claire''. (ImNotThere)