poster

Enigma

 • Velká Británie

  Enigma

 • Německo

  Enigma - Das Geheimnis

 • Nizozemsko

  Enigma

 • Slovensko

  Enigma

Romantický / Thriller

Velká Británie / USA / Německo / Nizozemsko, 2001, 119 min

 • bloodline
  ****

  Zo začiatku možno až priveľmi mystériom odetý príbeh, ktorý si postupne diváka šúpe ako Európa banánovú republiku a postupom času z toho vykvitne solídny thrillerový striptíz. Atmosférou špionáže páchne rozhodne príťažlivejšie ako mladší súputník Imitation Game a v celkovej konfrontácii vyhráva o prsia, keďže ho do cieľa ťahalo celé herecké združenie aj so Zlaticou Puškárovou čoby jablkom sváru. Po hudobnej, scenáristickej či režisérskej stránke si nemajú čo vyčítať/závidieť.(26.3.2015)

 • Brinkley
  ****

  Enigma je hodně nenápadná filmová lahůdka (přirovnání nemusím hledat daleko - Kate Winslet nastrojená v neforemném kabátě). Nebudu tu dále rozvádět časté tvrzení uživatelů týkající se zdlouhavého začátku, absolutní souhlas. Divák je však postupně odměněn košatým, propracovaným, nepatetickým dějem a příjemně civilním herectvím všech zúčastněných (pro mě navíc třešnička na dortu v podobě Matthewa MacFadyena, byť v Twoface podobě).(31.8.2014)

 • rikitiki
  **

  Průměrný film, který je navíc lživý, nebo minimálně zavádějící. Hlavní hrdina rozluštění kódu Enigma byl ve skutečnosti úplně jiný. Viz níže: Matematik Alan Turing patří k mužům, kteří měli největší podíl na vítězství Spojenců v druhé světové válce. Jeho země se mu odvděčila tím, že ho dohnala k sebevraždě. Turing v britském špionském centru Bletchley Park za války zkonstruoval stroj, který byl schopný prolomit kód německého šifrovacího stroje Enigma. Spojenci tak mohli číst důležité nacistické depeše. Veřejného uznání se ale Turing nikdy nedočkal. O svém úspěchu nesměl promluvit, aby neprozradil důležité tajemství. Dočkal se naopak veřejného odsouzení. To když vyšlo najevo, že je homosexuál, což byl ve Velké Británii na začátku padesátých let trestný čin. Dostal na výběr: buď půjde na rok do vězení, nebo se podrobí chemické kastraci. Turing si vybral druhou variantu. Celý rok pak dostával dávky hormonu, což mu způsobilo řadu zdravotních problémů. Turing nakonec propadl depresím a v roce 1954 se otrávil kyanidem. /// zdroj: Internet///(22.1.2010)

 • Radyo
  ****

  Velmi zajímavý snímek, který asi ze začátku příliš nezaujme, ale pak si postupně diváka začne získávat a na konci už jej má takřka zcela v hrsti. Vše se to odvíjí od scénáře, jenž svou zdánlivě složitou zápletku odkrývá postupně a pomalu, jako by si chtěl autor vychutnat divákovy reakce na jednotlivé situace a nová zjištění. Velmi dobré je herecké obsazení. Dougray Scott sice nepůsobí jako výrazná osobnost, ale dokázal svou roli ztvárnit věrohodně a spolu s Kate Winslettovou vytvořili sympatický pár, jenž na plátně působí zcela přirozeně.(14.7.2003)

 • T2
  ****

  Rozpočet $-miliónovTržby USA $4,301,582Tržby Celosvetovo $15,705,007║ Kódovací systém Enigma bol jeden z najznámejších strojov na šifrovanie cez 2.svetovú vojnu, a práve v tomto príbehu sa rozvinú konšpirácie okolo agendy, zamerané na získavanie vtedajších tajných informácii. /70%/(20.5.2007)

 • - Film bol mnohokrát kritizovaný britsko-poľskými strediskami "Zjednoczenie Polskie" a historickou komisiou, ako aj riaditeľom katedry Východnej Európy na Oxfordskej univerzite vzhľadom na falšovanie historických faktov a chýbajúce informácie o nezanedbateľnom podiele Poliakov na rozšifrovaní kódu Enigmy. (kacer4)

 • - Kate Winslet byla během natáčení těhotná, kvůli čemuž došlo k zásahu do scénáře a otěhotněla také její postava Hester Wallace. (ImNotThere)

 • - Hester Wallace (Kate Winslet) si počas filmu celkovo 16-krát napraví okuliare. (U_S_O)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace