Britští členové dešifrovacího týmu v Bletchley Parku („Station X“) stojí v březnu roku 1943 tváří v tvář nejhorší noční můře: nacistické ponorky náhle změnily kód a bitva o Atlantik dostává nové rozměry. Ve snaze zachránit situaci požádají o pomoc matematického génia Toma Jericha (Dougray Scott). Jericho však řeší i svou soukromou záhadu: Claire (Saffron Burrows), zmizela právě v okamžiku, kdy vládní orgány pojaly podezření, že v Parku je špión. Aby se dostal věci na kloub, požádá o pomoc Hester (Kate Winslet), její nejlepší přítelkyni. O krok před zpravodajskou službou oba zkoumají záhadný život dívky... (Bontonfilm)

Olík

Trocha dramatu, trocha romantiky, trocha války, spousta špionáže, ale především zdlouhavý začátek a o poznání napínavější druhá polovina filmu. Já osobně beru toto dílo spíše jako vzdání holdu neprávem opomíjeným členům dešifrovacího týmu v Bletchley Parku. Producentský nováček Mick Jagger nesáhl vedle, když si jako předlohu vybral bestseller Roberta Harrise - skokem do louže je spíše uspávající uchopení námětu. ()

F.W.Colqhoun

Enigma představuje prototyp trvanlivého filmu - čehosi, co neuchvátilo, ale rád se k tomu z několika důvodů vracím. Nedokážu si sice představit, že bych si u něho nějak významně rochnil v kině * výprava je s přimhouřením oka přijatelná, ale strohá vizuální složka člověka protírat rozkrok rozhodně nepudí * nicméně v televizi či prostřednictvím nějakém přenosném nosiči opakovaně těší. Neokázalá, k nevzrušivosti směřující, jakoby-televizní režie [výjimečně ne ve zlém] otrocky slouží chytrému detektivnímu příběhu, protkávajícímu špionážní zápletku ornamenty milostných motivů. Orientaci v příběhu rafinovaně brání řada nečekaných zvratů a jen stydlivé, dobře načasované odhalování indícií stran toho, co jsou hlavní postavy vpodstatě zač. V dialozích se nezapře ruka britského spisovatele, který prožitek divácké pohody sichruje rozumným dávkováním sušší odrůdy ostrovního konverzačního humoru. Nezanedbatelnou měrou přispívá herecký ansámbl, s tradičně vynikající a lahodně oplácanou Kate Winslett, anorektickou Saffron Burrows [nepřekvapí, že femme fatale hraje druhá jmenovaná], švihácky úlisným Jeremy Northamem [který mně docela nedávno nudil v Mimic, ale jemuž historická dramata nanejvýš sluší] a skoro politováníhodně šprťácky slabošským Dougray Scottem. Potěší nepodlézavý výklad fungování kódovacího přístroje. Ne tedy snad, že by se film zvrhal v dokument technického rázu, přístroj se ale opakovaně vrací na plátno a pokaždé se dozvíme cosi nového, zpravidla dokonce zajímavého. Pro ignoranty mého ražení jednoznačně přínos. ()

Shakers

Pfu, s časti ma to bavilo, pretože je to s obdobia fúzatého Adolfa, ktorý vedel ukázať svojou pravačkou smer, ale príbeh mi tak strašne v tejto forme nesadol, až ma štvalo o čo prichádzam, pretože filmov o Enigme nie je veľa. Kate Winslet skvelá, ale inak ma to nedokázalo patrične zaujať a už vôbec nie strhnúť. 65% - 3* ()

Morholt

Hra britské tajné služby a příběh zrady i lásky na pozadí luštění kódů šifrovacího stroje Enigmy. O Enigmě už toho bylo řečeno spousta a pokud se o ní mluví, tak především v souvislosti s rozluštěním ponorkového kódu, ale to je tady spíše na vedlejší linii, což filmu dodává na originalitě. Pokud se člověk přenese přes zdlouhavý úvod, tak si tohle dílko dokonale užije.A ačkoliv někomu se poměrně dlouhé debaty o kódování mohou zdát nudné, mě bavily, protože mě tahle tématika zajímá. Kate, ač při těle, jako vždy výborná, líbil se mi Jeremy Northam v roli tajného agenta a příjemně překvapil i Dougray Scott jako geniální dešifrátor a i když na první pohled nepůsobil příliš charismaticky, svůj velký talent prokázal. 80% ()

xaver

Enigma, jedno z nejstřeženějších britských tajemství za druhé sv. války. Někteří historici dokonce tvrdí, že tento přístroj a odhalení jeho tajemství pomohl spojencům vyhrát válku. Zřejmě trochu přehnaně, nicméně sehrál skutečně důležitou roli v plánovaní válečných operací spojenců. Proto je s podivem, že režisér z toho vytěžil tak málo a zapletl se zase do milostného příběhu. Vznikl tak naprosto obyčejný, průměrný snímek. ()

• Kate Winslet byla během natáčení těhotná, kvůli čemuž došlo k zásahu do scénáře a otěhotněla také její postava Hester Wallace. (ImNotThere)
  • Postava Thomase Jericha je založena na skutečném matematikovi Alanu Turingovi, který kód Enigma rozluštil. (MIGHTTREE)
  • Film bol mnohokrát kritizovaný britsko-poľskými strediskami "Zjednoczenie Polskie" a historickou komisiou, ako aj riaditeľom katedry Východnej Európy na Oxfordskej univerzite vzhľadom na falšovanie historických faktov a chýbajúce informácie o nezanedbateľnom podiele Poliakov na rozšifrovaní kódu Enigmy. (kacer4)

Zemřel režisér Michael Apted

Zemřel režisér Michael Apted